''İslam''ın en anlaşılmaz ve karmaşık konusu.''Kader'' nedir, ne değildir?''Kader''i ''Allah'' mı yazar, insanlar mı?

''Allah'' ''Kader''imizi önceden belirlemişse ''Ahiret''in ne anlamı var?''Allah'' ''Kader''imizi önceden biliyorsa dünyanın ne anlamı var?''İslam''ı araştırıyorum. Bütün konuları ''Kuran'' ve ''Sünnet''e baktıktan sonra anlayabiliyorum ancak ''Kader'' konusu hariç.''Kader'' gerçektende çok anlaşılmaz ve karmaşık bir konu. Bir de ''Kaza'' diye bir kavram varmış...

Güncellemeler:
2ay Kader değişir mi?
2ay Kaderde yazılandan farklı bir şey yaşanılır mı?

3|2
13|10

En İyi Kız Görüşü

• 9. Sınıfa giderken bir hoca gelmişti sınıfadtek bir soru hakkınız var bana tek ders sizinleyim sorun bir soru onu cevaplayacağım demişti ortak soru bulduk hocaya aklımızca hocayı zora sokacağız cevaplayamasın diye matematik hocasıydı ama kuran dersleri felen veriyordu. Tüm sınıf sorumuzu sorduk hocaya "Kaderi bize açıklayın" hiç unutmuyorum hoca gülümsedi ve dediki benden çok zor bir şey istediniz bunu size ne sözcüklerle ne de sayılarla anlatamam. Siz kendiniz bunu yaşayarak anlayacaksınız. O ders sürekli kader giriş yapmaya çalıştı nerden tuttuysa karşısında meraklı ama hiçbişi anlayamayan bir sınıf gördü o ders hiçbirimiz sorunun cevabını aldığımızı düşünmedik. Baya hocayı da küçümsedik. Ama şimdi düşünüyorumda aslında hoca cevabı çok net vermişti bize. Yaşayarak anlayacaktık ve öyle de oluyor. Ömer hocaya sevgiler saygılar😊
    #NeyinNesisinKader

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Bildigim Kadariyla... Kader bize iki secenek sunuyor yapmak veya yapmamak bize kaliyor... Sonucundada yaptigimiz seyin sevabi gunahi bize kaliyor... (Öyle biliyorum)

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• bununla ilgili çok güzel bir video vardı. sokak röportaj gibi bir şey onu bulmalısın bence. ayrıca youtube da sözler köşkünde de vardı hatırladığım kadarıyla

1|1
    0|0
  • Açıkcası bu çok derin bir mevzu az çok anlasam da bende tam olarak anladıgımı bile anlatamıyorum.

1|1
    0|0
  • Ben buna ait bir soru sormustum, ama bazi seyleri gozlemledigimizde ne yaparsan yap degismeyen kader oluyor sanirim

0|1
    0|0
  • 3 kader degistirilmezmis, dogdugun ve oldügün tarih ve evlenecegin kisi. Digerleri de yasam tarzina göre degisir diye biliyorum. Ama su evlenme konusu da biraz karisik sanki, kimi bikac defa evleniyo kimi hic..

0|1
    0|0
  • insanlar belirler ama ALLAH zaten ne olacağını bilir

0|1
    0|0
  • Hayatta karşımıza Çıkan yollar war Ama seçim bizim irademizle

0|1
    0|0
  • hemen atayiz olmalıyım

1|0
    1|1
  • Tek bildiğim kaderin çaba gerektirdiği yollar var ve sen kendi iradeyle seçiyorsun o yolları

0|1
    0|0
  • Yinemi bu cocuk ya.. bnde ne zamn soru sorck ve bir tartsma konusu baslatcak diye bekliyodum 😂😂

0|0
    0|1
    • 2ay

Ben sadece İslam'ı öğrenmeye çalışıyorum...

• 2ay

Kuran ve Sünnet okuyorum zaten ancak anlamakta zorluk çekiyorum. Başkalarının fikirlerini de önemsiyorum çünkü çıkış yolu arıyorum. Belki benim anlayamadığım noktayı bir başkası kavramıştır diye...

• 2ay

Lütfen beni küçümseme. Belki bir gün din kardeşi olacağız. O yüzden İslam'ı araştırıyorum ya...

• kader , Allahin bizim neler yapacağımizi onceden bilmesi kaza da bizim eylemlerimizin zamani geldikce gerceklestirmemiz. karistirilcak bisey yok bence. Allah bizim ne dusundugumuze mudahale etmez sadece ne yapacağimizi bilir

1|1
    0|0
  • genelde herkes eğer yaratıcı bizim ileride ne olacağımızı biliyorsa bizim ne günahımız var işlediklerimizde diye düşünür veya kaderimde ne yazılıysa o gibisnden
    biz sadece ailemizi ve görünüşümüzü seçmeyiz ki bunlar zaten bizim günahımız veya sevabımızdeğildir
    zaman bir toz bulutudur evren var olduuğnda da zaman kavramıı olmuştur yaratıcı ise sonsuzdur şöyle düşün boş bir tahta var ve onun üzerinde bir karınca, o karıncanın önünde ve biraz uzağında siyah noktalar var. tahta zaman kavramıı yani zaman tozu karınca insan olsun ve siyah noktalar da gelecek. biz karınca sağa saparsa hangi yola gideceğin ive ahngi noktayı seçeceğini uzaktan görüyoz. ama karınca seçtiği yolun onu nereye götüreceğini bilimiyo ama yine de tamamen özgür iradesiyle yapıyo
    umarım açıklayabilmişimdir sorun varsa sorabilirsin

1|2
    0|0
    • 2ay

Bak bu çok iyiydi

• 2ay

eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu
      bu tahta olayını kısaca anlatan bir öğretmenimdi buradan ona selamlar bir kaç şeyle birleştirmek istedim de

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 9

• 1-) Allah her şeyi bilendir. Bir kere bu cepte.
    2-) Allah insana özgür irade vermiştir. Bu da cepte.
    3-) İnsanın hayatta yaptığı her şey kendi seçimlerine göredir, Tamamen özgürdür.
    4-) Allah insanların ne zaman ne yapacağı hakkında bilgi sahibidir, ama henüz "yapacak olduklarını yapmayanlar" masumdur. Eğer Allah en başında cehennemlikleri cehenneme koyacak olsa masum birini koymuş olur.
    5-) Kader bu açıdan değiştirilemez, çünkü kader kendi irademizle yapacağımız şeydir.
    6-) Kader anlaşılabilir bir şey; benim esas kafama takılan soru Tanrı niçin kaderi günahsız olacak birini yaratmak yerine bilerek ve isteyerek günahlı olacak birini yaratıyor en başta...

0|1
    0|0
    • 2ay

Tanrı niçin kaderi günahsız olacak birini yaratmak yerine bilerek ve isteyerek günahlı olacak birini yaratıyor en başta.. bu kısmı hem oldu hem olmadı aslında ayan ı sabite meselesinin şuuruna erersen bu kısmı çözüme kavuşturursun orasıda dikenli uçurum kenarı bir yer bir zat mürşidi olmadan çıkmazsın ordan gezemesin sürekli yuvarlanır durursun allah anlamayı nasib etsin inşaallah

• 2ay

@MrBenjamin Tavsiye için teşekkürler

• 2ay

Rica ederim.

• Ben kendi görüşümü söyleyeyim. Kader konusu sorgulayınca hemen anlaşılacak bir konu değildir. Önce Kur'an'dan bazı noktaları incelemek gerekir. Allah Ezeli (Zamanda Geriye Doğru Sonsuzluk) ve Ebedidir (Zamanda ileriye doğru sonsuzluk). Eğer öyleyse Allah Ezeli de Ebed'i de görecek bir pozisyondadır. Bu demektir ki Allah Katında Zaman kavramı yoktur. Zaman Biz dabbeler (Hareket eden canlı) için yaratılmıştır. Yani biz hayatımızda neredeyse bütün tercihleri kendimiz yaparız. Lakin Allah Ezeli ve Ebedi aynı anda görebilecek bir noktada olduğu için Şu ana kadar olmuş veya olacak bütün zaman dilimlerinden haberdardır. Yani Allah'ın bütün zaman dilimlerinde olmuş ya da olabilecek herşeyi görebilmesine/bilmesine biz kader diyoruz. Lakin bu insanın seçimine engel değildir. Benim KS'ye yazıyor olmam benim kaderimdir. Lakin bu; eylemimi benim seçmediğim anlamına gelmez. Sadece Allah benim yaptıklarımdan ve yapacaklarımdan haberdardır. Çünkü ben zaman dediğimiz olguya göre yaşıyorum. Allah ise kendi yarattığı zamanın dışında zamanı bütünüyle görebilecek bir yerde yaşıyor.(Mecazi olarak). Onun gördüğü yerden Hz. Adem'in Cennetten kovuluşuyla İsrafil'in Sur'a üflemesi aynı anda görülebilir. Çünkü zamanı bütünüyle görebilmekte. Biz ise zamanı dilim dilim ve kendi bakış açımızdan görebilmekteyiz.

0|1
    0|0
  • Allah bizi yarattı ve ne yapacağımızı elbette yaradan bilir. Kader Allahın ilmi, iradesi ile yazılmıştır. Kaderde böyle olsun değil, böyle olacak yazıyor ve bize verilmiş cüzi iradenin yerleri yazıyor. Mutlak Kader ve muallak kader diye açıklanıyor bu mesele, muallak yerler bize bağlı değişen yerlerdir, mutlak kesin olacak şeylerdir. Ancak mutlak kader de değişebilir yanları çoktur.

Peygamberimizin yaşadığı bir olayı anlatıyorum;
    İki genç evlenmişti ve sahabeler bu çifte hediye olarak yemek verdiler. Cebrail As Peygamber efendimize geldi ve dedi ki bunlar bu gece ölecek onların yatacağı yerin altındaki yılan onları öldürecek. Efendimiz çok üzülmüştü ve ertesi gün erkek olan genci görünce çok şaşırdı ve sevinerek onun yanına giderek sordu senin dün gece öleceğini Cebrail bana bildirdi sen dün gece ne yaptın da yaşıyorsun. Genç dedi ki, bana verdiğiniz yemeği dün gece kapımızı çalan aç birine verdik. Peygamber efendimizde sadakanın her şeyi değiştireceğini güzel bir sohbetle herkese anlattı.

Mutlak kaderde başına bir taş düşeceğini yazıyorsa ve sadaka verirsen Allah onu kum büyüklüğüne getirir ve sana değdiğini bile hissetmezsin.

0|1
    0|0
    • 2ay

Açıklamanız için teşekkürler. Güzel hikayeymiş.(Hikaye derken yanlış anlamayın, gerçek değildir anlamında kastetmedim.)

• İnsan kendi kaderini kendisi yazar çünkü Allah bize bir düşünüp seçme diye bir insana özgü bir özellik vermiş biz kaderimizi kendimiz belirleriz bu seçtiğimiz yolda yaşadığımız olaylarada kaza denir

1|1
    0|0
  • O kadar ince bir çizgi var ki atlanılan;
    Bizim irademiz ve nefsimiz gereğince doğruyu yanlışı nerede ne zaman yapacağımızı yaratan elbet biliyor ve bundan dolayı kaderimiz yazılmış Lakin kader iki çeşittir biri değişebilir diğeri değişmez Örneğin yüzümüz cinsiyetimiz doğduğumuz ülke bölge vs. vs. Ahiret ise yaptıklarımızın bize ıspatıdır. Tıpkı sınavlara girmeden mühendis olmak isteyenler gibi hak eden ve ya etmeyen bu şekil tespitlenecektir.

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|1
    • 2ay

Yaşar Nuri Öztürk bir şarlatan. Deistleri bile cennete koyuyor 😂

• 2ay

Ne yaptı yaşar nuri öztürk milletin ırzınamı geçti yoksa fakirliği övüp paraları cebemi indirdi, ne yaptı bu adam size. Ilk önce adamı bir araştır bir dinle ondan sonra kararını ver.

• bu konuyu cahil birine anlatamayiz hwle sanal ortamda cok zor en iyisi risaleyi nur kitabindan bilgi edinin

0|0
    0|1
  • Kader diye bişey yok.

0|0
    2|1

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...