Canlı kanlı hayvanın bir bıçak darbesiyle öldürülmesi bugünlerde vicdanımı sızlatıyor. Sizde durum ne?

Kırmızı eti seven bir insan değilim ama sonuç olarak et yiyorum doğru. Bayramda topluca hayvanlar kesilince nedense öyle bir psikolojiye giriyorum. Çok hayvansever biri olmaktan mı kaynaklanıyor bilmiyorum da sonuç olarak beş dakika öncesinde meleyen tatlış hayvanın uyuşturulmadan beş dakika sonra boğazından kesileceğini bilmek üzüyor beni. Sizde de böyle mi?

1|1
8|17

En İyi Erkek Görüşü

• Sorun nerden kaynaklanıyor biliyo musun onlar hayvan biz insanız hayvanlar da doğada birbirlerini yerler büyük balık küçük balığı yer , doğanın kanunları bunlar onlar insanlara ve doğaya hizmet için var bir grup hayvansever ise onları insan yapılan kesimi de katliam zannediyor ki bugünkü olay dini vecibe

2|0
    1|0
    • 2ay

Katliam demiyorum ki sadece üzüyor beni düşüncesi. Diğer günler aklımızda bu kadar olmuyor ama böyle net bilince değişiyor hisler

• 2ay

senin için değil genel dedim kurban kesilen yere gitme bakamıyosan

• 2ay

Zaten gitmiyorum

En İyi Kız Görüşü

• bir kere o hayvani tam boğazından ve cok keskin bicaklarla kesiyolar ki bu onun aci cekmedigini gosteriyo. islami usullerde hayvana eziyet yoktur. ben bir tv programinda tavuk ve kaz fabrikasıyla ilgili kisacik bir bolum izledim. hayvan daha buyuk gorunsun cigerleri dolu olsun diye sicak suya canli canli atip sonra tuylerini yoluyolardi. bundan sonra kesime yollicaklardi. hayvanlar henuz canliydi ve ben daha fazlasina dayanamadim izleyemedim. sen boyle vahsetlere üzül.
    kurban kesmek emin ol gayet de masumane kaliyo

3|0
    2|0
    • 2ay

Neye üzülüp neye üzülmeyeceğimi bilmiyorsun böyle Hadsizce konuşma bence

• 2ay

"eğer hayvanlari düşünüyorsan, onlarin canının yandigina kiyamiyosan, kurbana değil de insanlarin cikari için hayvanlara yapilan gerçek eziyetlere üzül "demek istedim.

• 2ay

Onlara da üzülüyorum tabiki teşekkürler

Erkekler Ne Diyor 16

• Kurbanda sadece 3 günlüğüne kesilen hayvanlar göz önünde normalde kesim hanelerde Tavuk-Hindi-koyun-keçi-kuzu-dana - at - eşşek kesiyorlar o zaman neden için sizlamıyor acaba?

1|1
    1|0
    • 2ay

Çünkü o zaman bu kadar aklımızda olmuyor

• 2ay

Senden daha büyüğüm rahat ol

• 2ay

Eyvah abla hata ettik. Sonuçta olan oluyor kendine iyi bak

• Şimdi hayvanı önce yatırıyorlar. Sonra sakin eleştiriyorlar. Hayvan iyice sakinleşince son standart sözleri yapıp kesiyorlar. Ayrıca dini inanışımıza göre canları yanmıyor.

2|1
    0|0
    • 2ay

O halde neden bağırıyorlar ve kaçmaya çalışıyorlar. Allah yoluna kurban olacağını bildiği için kendi gelip yatardı. Mantık dışı biraz

• Canlı hayvan kesimi her gün yapılan bir şey. Yılın herhangi bir günü, herhangi bir mezbahaya girersen bir günde yine yüzlerce hayvan kesildiğini görürsün. Kurban bayramı, özellikle geçmişte uluorta ve temiz olmayan şekilde yapıldığı için bu kanı oldukça yaygın. Ağaç dibi, kapı önü vs. Ancak bugün kurban kesim alanlarını belediyeler belirliyor ve daha temiz ortamlarda yapılıyor. Ve insanlar bu etleri parayla satmıyor, ihtiyacı olanlara dağıtıyor... Mutlu bayramlar

0|0
    0|0
  • Belkide hayvanlar Allah a kurban edilirken canı acımıyordur bize öyle gösteriliyordur. Bayansınız o sebeple duygusal yaklaşıyorsunuz bence. Hem çindeki gibi canlı canlı köpekleri kızgın yağlarda haşlanmıyor.

1|1
    1|0
    • 2ay

Çinde köpekleri yiyorlar diye bizimde burda kecileri kuzular vs. Yemek zorunda oldugumuzu hic sanmiyorum.

• 2ay

@melis29 canım hadsiz soruma parazitlik yapan sensin

• 2ay

Ahhahahahaha ayy pardonn canisiii
      Sende sormaaaa
      Bisey paylasiyosan herseye de katlanacaksin
      Gerizekalii
      Zorunaa gittii dimii

• İşte olay burada başlıyor önem verdiğin bir canlıyı Allah'a olan yakınlığın ve ya inancın için sevgin için kurban ediyorsun. Burada ortaya çıkıyor ki Allah'a kurban edemiyor canlıya daha çok önem veriyorsun.

0|1
    1|0
    • 2ay

Aynen edemem bu da benim hayvan sevgimden kaynaklı.

• 2ay

İslam da zorlama yok kesmessin mükafatın da ona göre olur. Nasıl ki seni aramayan sormayan sana kıymet vermeyen kimseye belli tavrın olur değer vermezsin birnevi bu iş de onun gibi.

• 2ay

Kesmeyeceğim zaten çok çok zengin dahi olsam ilerde

• Katliam zaten bu bayram abi yazık günah daha dün güve götürüyorlardı eve küçücük inek nesini yiyeceksin onun

1|0
    2|0
    • 2ay

@melis29 bn ergen değilim demedimki 20 yaşına kadar herkes ergendir 2 gr aklını yarıştırma benle
      2-cisi tek ben demiyorum dünya genelinde diyorlar cinayet diye

• 2ay

@melis29 kafir olmadığım halde bana kafir diyosun 😄 dinden çıkmış oluyorsun dedim işte 2 gr aklı var laf sokmaya çalışıyor

• 2ay

Şu Melis denen değişik ne tür bir canlı ya 😂

• M. Ö 8000 yılından beri hayvanlar bu şekilde kesilmekteydi. Yeni birşey değil. Tükenmekte olan bir davranış da değil. Alışmanız gerek.

0|0
    1|0
  • Zaten hayvanlar kesiliyor, marketlerde satılıyor. Neden biz de bir daha kesiyoruz ki?

2|0
    0|0
    • 2ay

Dağıtmak ve alamayanların da Boğaz'larından et geçmesi için

• 2ay

Marketten almak da sacma. Siz aldikca daha fazla kesicekler. ane degisir?

• 2ay

@mkanaz topluca kesmenin ne anlamı var yani?

• Değil

0|0
    0|0
  • Her kurban bayramında senin gibiler çıkıyor zaten biz alıştık bunlara. İslam dini bunu emrediyor. Seninde Müslüman olduğunu kabul edersek sende buna tazı olmak zorundasın. Ha olmak istemiyorsan herkes kararında serbest, din değiştirebilirsin.

0|0
    0|0
    • 2ay

Ben vicdani baktım niye saçma sapan ibadet olayına geçtiniz direk anlamadım. Kesen kessin banane

• 2ay

İyi yapmışım

• 2ay

🤐🤐🤐

• Kurban bayramı bizim görmediğimiz insanda var olan bir hissin gözümüzle görmemize sebep oluyo aslında. Bende hüzünleniyorum izlemek de istemiyorum lakin et de yemek istiyorum. Demekki insan bazı şeyleri gözüyle görmeli bence sebep bu!

0|0
    0|0
  • Evet içim çok sızlıyor ama şöyle düşün ne yendiğini biliyorsun at degil eşek degil köpek degil hiç yoktan... yoksa en kral mekanda bile ne yendiğini bilmiyorsun

0|1
    0|0
  • Ben hiç kesmedim kesmemde zaten

0|0
    0|0
    • 2ay

Sizin bileceğiniz iş tabi

• 2ay

İğreniyorum çocukluktan kalma😄 Mesela kurban bayramı zamanı et yemem cins cins huylarım var

• adi üstünde kurbanlık.. biz calismaya devam vicdanin sesini dinleme bu konuda

0|0
    1|0
    • 2ay

Ben dinlerim vicdanımın sesini dinlemezsem bir hiçim

• 2ay

anladim gecmis olsun biz dibine dibine vuruyoz bazen

• 2ay

:))

• değil

0|0
    0|0
  • Bayramda kesilene üzülüp sürekli kesilip önüne gelen ete üzülmüyorsan iki yüzlü din düşmanından başka bir bokk değilsin

1|0
    1|0
    • 2ay

Detayları okursan ne sorduğumu anlarsın cevabı da bulursun zaten

Kızlar Ne Diyor 7

• Olmaz mi? 😞 Komsularin kurbanlarinin aci sesleri ne kadar icimi sizlatiyor. Hayvanlara yapilan katliama bir de bayram diyorlar. Ama bu kadar insan bu sacmaliga inanirken engellenemiyor da

1|0
    3|0
    • 2ay

@melis29 Cok buyuk laflar soktun ve ben de hemen uzayacagim.
      Sunu hatirlatirim ki eger ben Allaha inanmiyor bile olsam sen bir musluman oldugunu soyluyorsun ama gercek bir musluman baskasinin fikirlerine saygi duyar.

• 2ay

Bir de muslumanim diye geciniyorsun ya.. Yazik

• 2ay

Hala dinsiz diyorsun ama Keske sanalda olmasak be !!

• Ben pek kirmizi et yemem.

0|0
    0|0
  • Git ötede oyna aaq

1|1
    2|0
  • Evet kötü bir durum ama Allah'ın emri

1|1
    1|0
  • Zorunaa mi gittiii dinsiz dedim de? Hayvannnnnnnnn yabanii domuzz

0|0
    0|0
    • 2ay

Dindar insanları bile dinden soğutan sizin gibi zavallılar :(

• bende de aynı duygu oluyor

0|0
    0|0
  • Acaba aklindami sorun var? Sen bir muslumanzan bu senin gorevindir ha yok ben hayvan kesmek allah icin ibadet etmek istemiyorum diyorsan kesme kardesim

3|1
    2|0
    • 2ay

Sanki kurban kesen herkes tum ibadetlerini eksiksiz yerine getiriyor. Allahin hic bir emrine karsi cikmiyor da kurban kesti diye cennetlik olacak saniyor.

• 2ay

Babyyyyyy

• 2ay

Farz olmaya bilir ama senede bir kez allah için kan akitmak gerekiyor adi üstünde kurban bayrami bizler keyfimiz hos olsun diye et kesmiyoruz allah icin ucundan bir ibadetimizi yerine etirmeye calisiyoruz ve hayvan sever birisiyim yapacak bir seyimiz yok

Yükleniyor...