Kadına bayan dendiğinde rahatsız oluyor musunuz?

Ya da siz bayan diyor musunuz? Ben çok sınır oluyorum, kadın kadındır bayan demek niye özellikle kadınların bayan demesine daha da sınır oluyorum daha kendi cinsiyetini söyleyemiyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
27|34

En İyi Erkek Görüşü

• bayan kelimesi kroların tabiridir kusura bakmasın kimse.

Hanımefendi bakar mısınız? demek yerine "Bağyan bakarmısın bi" demeyi tercih eden zümredir bahsettiğim kesim. Bayan kuaförü bayan wc vesaire gibi terimlerdir bu bahsettiklerim.

Halbuki türkçede bayan kelimesi kadın cinsiyetini belirten bir sıfattır.
    kadın adlarının ya da soyadlarının başına getirilen, kişinin kadın olduğunu belirten bir sandır yani. tanımadığın fakat adını bildiğin insanlara hitap ederken kullanırsın. Öyle "bayan baksana az" şeklinde kullanımı iticidir.

Neyse Ben şahsen kadını tercih ediyorum. Kadın kelimesi daha güzel bence. Kız bile itici geliyor..

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bu konuda sana sonuna kadar katılıyorum ve eklemek istiyorum; bir gün kuafördeyken bir kadın oğlunun sevgilisini anlatıyordu ilk önce ağzından "kadın" kelimesi çıkıyordu sonra "bayan" diye çeviriyordu. Hayır yani kadın demekte ne var ki? Kadın diyerek cinsiyetin keskinleştirilmesini hazmedemeyen yobazların ya da kız kadın ayrımı yapan özürlülerin kullandığı bir kelimedir "bayan"
    Beyler bir kadına kibarca hitap etmek isterseniz "hanımefendi" diye bir kelime mevcut Türkçemizde.
    Ayrıca kadın, Türk kanunlarına göre 18 yaşını doldurmuş, İslam'a göre ise regl olmaya başlamış doğurhanlığı olan kişidir.

1|0
    0|0
    • 2ay

Sonunda kadın oldugunun farkında bir kadın gerçekten mutlu oldum kendi cinsiyetini bilmeyen kadinlarin, erkeklerin onlara yapistirdigi otekilestirdigi kelimeleri savunmalarından ve kendilerini bir zarla kadin kiz yapmalarindan gerçekten utanç duyuyorum.

• 2ay

Eşyalaştırılmalarına*

• 2ay

Umarim öyle olur. Kendi cinsiyetine kendi benliğine saygisi olmayan kadinlar görmek çok üzücü

Erkekler Ne Diyor 33

• Yaa şöyle boş muhabbetleri bırakın yaa yok kadınmış yok bayanmış yok hanımefendiymiş. Siz bazı kadınlar nu saçmalıkları ne kadar büyültüyoraunuz yaa bir de öyle bir gündem yapışmış ki konu sanki dersin devlet millet meselesi. Şu boş muhabbetleriniz vakit kaybından başka birşey değil. Ben genelde hanımefendi derim de bazı zaman olur ağzıma öyle gelir bayan da derim yani bunu bir mesele haline getirmenin ne anlamı var ben hiçbir insana hitap ederken acaba bu 18in üstünde midir değil midir acaba regl olmuş mudur olmamış mıdır acaba zarı var mıdır yok mudur bunu düşünerek hitap etmem o an bana hangisi hoş geliyorsa öyle hitap ederim etmeye de devam edeceğim. Bunu ancak boş insanlar konuşacak önemli bir meselesi olmayan insanlar takıntı haline getirirler. Biraz dolu işlerle uğraşın. Kadınmış bayanmış kızmış hanımefendiymiş geçin bu işleri. Kelimelere bu kadar takılırsan rahat bir şekilde 2 kelimeyi bir araya getirip cümle bile kuramazsın.

0|0
    3|0
  • O yerine göredir. Misal, ''Kadın bakar mısınız?'' olmaz. Uymuyor. Bayan denir orada yani. Daha naif, kibar duruyor gibi bir yerde. Hanımefendi de denebilir. Kız diyoruz genelde 20 yaş altı için, üstüne kadın diye hitap ediyoruz. Toplum böyle işte...

0|0
    0|0
  • Yoo.

0|0
    2|0
  • Ne alaka? Çok saçma geldi bu söylediğin sen hiç kadınlar lavabosu gördün mü ben hep bayanlar gördüm en basitinden

0|0
    3|0
  • kadın bayan hanfendi hepsi aynı b*kun larciverti :D dfgdfg

1|0
    2|0
  • Ne farkeder. Kadin haklari falan anlarimda. Bu feministler erkek dusmanligi yapaacak yer ariyor bunun baska aciklamasi yok. Inadina bayan

0|0
    3|0
  • Derim bayan

0|0
    2|0
  • Çok güzel karısınız hanımefendi
    Diyorum

0|0
    1|0
  • bravo kiz sana bayan bayiyor beni kadin daha seffaf

1|0
    0|0
  • evlenmiş bayana kadın denir evlenmemiş olana kız. tanışılmamış bayan bireylere bayan diye hitap edilmesi mantığa daha uygun. ornek bir sebebiyse evlenmiş birine kız denmesi yanlıslık olur.

0|0
    2|1
  • bayan olunca neyin değişiyo? sıkıntı ne yani? her gördüğümüz kıza tek tek soralımmı yani bayanmı kadınmı diyelim sana diye sacma sapan işler

0|0
    1|0
    • 2ay

Hanımefendi de kadın bir cinsiyet.

• 2ay

O zaman hanımefendi demeye devam edin her neyse ben birbirimizi anladigimizi düsünuyorum

• 2ay

Olabilir

• bay ve bayan hitap şeklidir ama protokolde

normali kadın ve erkektir bende erkeğe 40 yılda bir denk gelsemde oğlan diyenden rahatsız olurum

0|0
    0|0
  • Nediyon sen bağyan

0|0
    2|0
  • Sende haklısın küçük bayan.

0|0
    3|0
  • Baymayan diyom

0|0
    1|0
  • Kadının kibarcasi bayan oluyor biraz daha nazik o yüzden
    Aynı lan yerine la demek gibi 😂😂

0|0
    1|0
  • Evet. Ve neden bunda diretiyorlar anlamıyorum

1|0
    0|0
  • Ben bir erkek olarak oluyorum çünkü kadınlar bize bay diye hitap etmiyor?

1|0
    0|0
  • bayan demek bence daha nazikçe

0|0
    1|0
    • 2ay

Kadın bir cinsiyettir. Eğer söz konusu cinsiyetse kadin denilir eğer hitap içinse hanımefendi...

• 2ay

belki ben kız demeyi tercih ediyorum?

• 2ay

Buna siz karar veremezsiniz iki tur cinsiyet vardır erkek ve kadin

• Nayır...

0|0
    1|0
  • Sayın bayan dolunaykiz dedim sinir oldun mu

0|0
    1|0
  • Banada bir garip geliyor bayan kelimesi..

1|0
    0|0
  • tamam sana manita diyelim o zaman...

0|0
    1|0
  • Avrad desek demekki top tüfekle kovalayacaksınız :D

0|0
    1|0
  • dişibey en güzeli bence

0|0
    0|0
  • olmuyorum D:

0|0
    1|0
  • Bayan çık güzel soru sormuşsunuz çok haklısınız

0|0
    2|0
  • bay erkek bayan kadın ne fark var?

0|0
    1|0
  • Bayan ne oluyo peki?

0|0
    1|0
  • bizim burda ikiside kullanılmıyo biz avrat diyoz

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    3

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 26

• evet. cinsiyetçi bir kelime. bunu savunmak için feminist olmak gerekmiyor. ben de feminist değilim. erkeklerin beynindeki iğrençliklere ve bunu kabul eden kadınlara saygı duymuyorum.

1|0
    0|0
  • Yoo öyle saçma sapan şeylere takılmam

0|0
    2|0
  • size bay ve bayan'in kullanimini anlatma vakti coktan gelmisti, ogrenin artik.

bay ve bayan, bir hitap seklidir. ornegin:
    -bay john, sizi bilmemnerede bekliyorum.
    -bayan anna, neredesiniz?

ancak su degildir:
    -bay, cuzdaninizi dusurdunuz.
    -bayan, cuzdaninizi dusurdunuz.
    bunun ardindan bay'a baktiginizda ne kadar anlamsiz geldi, degil mi?

simdi tekrar dusunun. bay ve bayanda madem boyle 'farkli' bir durum oluyor, niye hala kullanmaya devam ediyorsunuz?

-beyefendi, cuzdaninizi dusurdunuz.
    -hanimefendi, cuzdaninizi dusurdunuz.

bu daha anlamli degil mi?

1|0
    0|0
    • 2ay

Bahsettiğim buydu.

• 2ay

Ama bayan diye değil hanimefendi diye hitap edilmesi gerektiğini düşünüyorum

• 2ay

yok, orada yanlis soylemisim :D hani bu isimlerin basina getirilir ya, ondan oyle yazmaya calismisim da yanlis aciklamisim.

• bay kelimesinin kullanıldığı yerde bayan kullanılır, erkek kelimesinin kullanıldığı yerde kadın kullanılır. bay/erkek, bayan/kadın aynı anlamları ifade etse de kullanım alanları farklıdır. pazarda pijama satan abinin bayan hatta bağyaan diye bağırması kadar absürd bir şey olamaz. nerden düşmüş bu bayan sözcüğü sokak ağzına çok ilginç gerçekten.

0|0
    0|0
  • Ben umursamiyorum artik... :)

0|0
    0|0
  • Bayan tek başına veya hitap olarak kullanılmaz o yüzden çok sinir oluyorum

2|0
    0|0
  • Bunun neden oldugunu merak ediyodum ve bir feminist cevaplamıştı, biz bay kelimesinin yanına getirilen an ekinden ibaret değiliz gibi bişey demişti: ama hala aklımda kalanlar var ve belli ki feministsin cevaplıyabilirsin merak ediyorum: acaba yabancı ülkedeki feministlerde female male woman man mr miss şeylerine karşı çıkıyo mu? acaba onlarda biz man ın yanına getirilen wo ekinden biz male nin yanına getirilen fe ekinden ibaret değiliz! diye karşı çıkıyolar mı? cevaplarsan sevinirim.

0|0
    0|0
  • Kültürümüzde eskiden beri kabalaşmak istemeyenler bayan derlermiş bunu değiştiremezsiniz isteseniz de oturmuş artık ve evet cinsiyetim kadın ama birinin benden bahsederken tutup da "o kadın" demesi de hoş gelmez mesela. Ve bu konuyu bu kadar büyüten hem cinslerimi de hiç anlamam doğrusu !

0|0
    0|0
    • 2ay

Bayan bir hitap seklidir orda çok bir sorun yok ama hanimefendi daha iyi tabiki ama konu cinsiyetse kadin denmeli

• Erkeklerin demesi su yüzden kadin denilince akillarina baska bisi gekiyor. Yani onlar cinsimizi "kiz ve kadin" olmak uzere ikiye ayiriyorlar tahmin edemediklerine de bayan diyorlardir herhalde. Ayrica bunu ben uydurmadim eskiden calistigim yerde hep erkek ustalarim vardi onlar konusuyorlardi

0|0
    0|0
    • 2ay

Evet bu zihniyette çoğu erkek maalesef isin kotu tarafi böyle düşünen kadinda sayisida az degil

• 2ay

Olabilir ama cevremde hicbir kadin boyle bir vasif koymadigi icin onlari ornek vermedim 😅

• Bayan denmesi daha hoştur

0|0
    3|0
  • Evet oluyorum

0|0
    0|0
  • Bunu bir dizidede duydum çok saçma geldi ablam veremiyorum kesinlikle bayan kibarlıktan söylenen bir kelime tanımadığın birisinr kadın baksanamı dicen

0|0
    0|0
  • Bazı yerlerde daha kibar olmak için gerekiyo tabi bu kadar sinir olunucak bişey yok bence saçma mesela bir bayanlar önden mi daha hoş duruyo kadınlar önden mi

0|0
    0|0
  • hanfendi diyecekler !!

0|0
    0|0
  • Acikcadi beni rahatsiz etmiyo . Rahatsiz etme mantigini hala cozemedim. Hsnimefendi derler genelde bayan diyenle fazla karsilasmadim.

0|0
    1|0
  • Biraz evet

0|0
    0|0
  • Bayan bana fazla resmi gelir ve resmiyeti sevmem

1|0
    0|0
  • Olmam

0|0
    0|0
  • rahatsız olmuyorum ama demiyorum da

0|0
    0|0
  • Bu kadar takıp sorun haline getirmemek lazım.

0|0
    0|0
    • 2ay

Benim hoşuma gitmiyor kadını otekilestirmek.

• 2ay

Evet haklisin ama yinede doğrusu kadın. tesekkur ederim yorumunuz icin

• Bayanla kadin arasindaki farki anlata bilirmisin?

0|0
    1|0
  • aşağılayıcı bişeyi saygı gösterisi olarak söylenmesi de cabası

0|0
    0|0
  • 1 rahatsiz olurum bayan demesinden 2 bayan demicek 3 hanim efendi dicek

0|0
    0|0
  • kadın bayan kelimesi iyide karı kelimesine deli oluyorum diyene kafa atasım geliyo

0|0
    0|0
  • Olmuyom

0|0
    0|0
  • Çünkü kadın la kız ayrı şeyler. Yüzüne bakınca da ne olduğunu anlayamıyoruz biz. Bayan en mantıklısı.

0|0
    0|0
    • 2ay

Kadını bir kalıba sokmak yanlış kadın ve kız aurimini neye gore yaptigini merak ettim söyleyebilir misin

• 2ay

@mitraninkizi ya sendeki ego Allah muhafaza yni adam gibi bişey tartışıhoruz çirkinleşmenin bir anlamı yok her türlü fikre açık değilsen bu platformu kullanmayacaksın. Benim beynimi kullanmadığımı iddia eden insanın saygıdan haberi olmaması da içleracısı. Münazara nedir bilmiyordun anlaşılan. İyi günler dilerim

• 2ay

Asıl ego cahil insandadır. "Her şeyi ben bilirim" mantığıyla hareket ederler bilgiye kapalıdırlar çünkü tövbe haşa "Tanrı" oldukları için her şeyi bilirler (!) Bu cahillikle sen bu platformu kullanabiliyorsan be de egomla bu platformu kullanabilirim.

Yükleniyor...