Taciz, tecavüz ve cinsel istismara karşı sizce ne yapılmalı?

Taciz, tecavüz ve cinsel istismara karşı sizce ne yapılmalı?
Ben aile içi eğitim ve adaletli bir hukuk sisteminin bu noktada çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Sizin öneriniz nedir?

1|0
10|12

En İyi Kız Görüşü

• Bir araştırmaya göre Türkiye'de ensestin %57’ si öz baba, %4’ ü abi, %1’i yakın akraba, %26’ sı ise ikinci dereceden akraba,... Ensest ilişkiye maruz kalan çocukların % 80’i 12 yaşın altında.
    Taciz vakaları eğer doğru bir yol seçilerek takip edilmezse çocuğun tekrar tekrar mağdur olma riski var ustelik.
    İstismar vakalarını bildirmek bireylerin yükümlülüğü ise, devletin de çocuklara karşı sorumluklukları var bence.
    1. Her ilde Çocuk İzlem Merkezlerinin arttırılmalı.
    2. Meclis Türk Ceza Kanunu’ nun çocuklarda cinsel istismarla ilgili maddelerini daha ağır yaptırımlarla yeniden düzenlemeli.
    3. Okullar bu konuda daha sık aile eğitimleri düzenlemeli.
    4. Hakim, savcı, emniyet yetkilisi gibi sürecin içindeki kişi ve kurumlar bu konuda pedagojik yaklaşım içeren eğitimlerden geçmeli.
    5. Her aile çocuğu ile iletişimine özen göstermeli ve bu konuda çocuğuna özel bölge, iyi dokunuş, kötü dokunuş nedir, gibi kavramları öğretmeli.
    Türkiye’de yaşayan çocukların büyük bir çoğunluğu aile içi veya yakınları tarafından cinsel sömürüye maruz kalıyorken, bu konudan bahsetmemek vicdana sığmayacağı için herkes elinden geleni yapmalı.
    Yok sayarak, konunun üzeri kapatılarak taciz konusunun önüne geçilemez. Artık hepimiz biliyoruz ki bu konuda herkes sorumlu.

1|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Baskıcı toplumdan vazgeçilmeli. Cinselliği ne kadar hor görürse toplumu o kadar ona yönlendirir. Yasakları çiğnemek iç güdüsel bir durumdur insanoğlunda. Bunu çiğnerken cebri durumlar oluşması ise kişinin yetiştirilme tipiyle alakalıdır. Aile ve okul bu konuda etkin rol oynar. Fakat Türk aile yapısı gereği erkeği desteklerken kızı ise baskıcı yetiştirip korkuya iter. Sonuç olarak bu cesaretle büyüyen erkekler de kadını kendinden düşük seviye olarak algılayıp cebri ya da isterik bir şekilde sahip olma iç güdüsüne sahip olur. Kadınların baskıcı yetişmesi de onların ekmeğine yağ sürer bu durumda. Çünkü taciz ve tecavüz oranı gerçekten yüksekken şikayet oranı tam aksi yönde çok düşüktür. Kadın utanır nasıl yüzüne bakarım ailemin der. Sanki suçluymuş gibi. Aile kadına destek vermeli. Erkekle kadın eşit değildir çoğu konuda evet ama yetiştirirken eşit yetiştirilmeli.

3|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Türk evladı örfünü ve adetini bilerek o terbiyeyi alarak yetişse, atalarının taciz tecavüz gibi konularda verdigi cezaları bilse tarihini öğrense onları örnek alsa eminim ülkemizde bu çirkinlikler oldukça azalacaktır.
    Yorumlarda açık giyinmesinler diyen bir karaktersiz olmuş 9 ay gibi bir süre önce kapandım açıkken tacize falan uğramadim fakat bir kac ay once Karşıyaka da çarşının ortasında tacize ugradım. Taciz tecavüz konularını kıyafete baglamak o kadar ahmakçaki... Bir batı ülkesinde yanından bikini ile gecen kadınlara donup bakmayan adamlar varken müslüman ülke olarak görülen iranda çarşaflı kadınları bile süzüyorlar! İğrenç.

0|1
    0|0
    • 2ay

Çok haklısın. Bir paylaşım görmüştüm. Metroda mini etekli kızların yanında bir genç kitap okuyordu. Diğer resimde 3 tane adam çarşaflı kadının arkadından sırıtarak bakıyordu.

• 2ay

Evet bende gormustum, midesizlik resmen...

• Kimyasal hadımın bir çözüm sağlayacağını düşünmüyorum.
    Bu konuda idam kesinlikle şart.
    Yorumda açık giyinilmemeli diyen o zihniyeti beş para etmez varlık, burada bize kaza, tavuğa, 3-4 yaşındaki çocuğa, dokuz aylık bebeğe edilen tecavüzü açıklayabilir mi?
    Açıklayamayacaksa lütfen o tek hücreli beynini alıp, koşarak uzaklaşsın.

0|1
    0|0
  • Malesef artık çok geç. Dünyada sapkınlık arttıkça artacak... ta ki kıyamet kopana kadar. Yapabileceğimiz tek şey doğru düzgün örnek olmak ve çocuklarımızı vicdanlı olarak yetiştirmek ve onları korumak. Başka yol yok.

0|1
    0|0
  • Bulunup hadim yapilmali, ya da kadinlik hormonu icirilmeli ya da taciz ve istismar edilmeli. Tek adil yolu bu

1|1
    0|0
  • Kadın erkek eşitliği olursa düzelir ama o imkansız :)

1|2
    0|0
  • Hadım şart kesinlikle

1|1
    0|0
  • Idam karari alinmis gibi gosterilmeli ama sadece goz boyama olarak. Mesela cumhur baskani seciminde nasil secim yapmassan para cezasi diye goz korkutuyorlar ya onun gibi iste

0|1
    0|0
  • Bunlari yapanlari oldurmeliyiz. Sonra da aile egitimi

0|0
    0|0
  • Tecavüzcüler işkenceyle öldürülsünler, eğitim kar etmez bu sapkınlara.

0|0
    0|0
    • 2ay

Ama siz acik giyinmeye devam

• 2ay

@Killer180 bunun giyimle kuşamla ne alakası var kadının istediği gibi giyinmesi erkeğe tecavüz hakkı vermez bu ne iğrenç bir zihniyet, eğer tecavüz giyimle ortaya çıksaydı yurtta kalan 45 çocuk, evde uyuyan Arda Cemal bebek, sokaktaki kedi, bank, damacana vak vaklayan ördek, havlayan köpek bunlara tecavüz olmazdı ucuz ve yobaz zihniyetine neden arama.

• 2ay

@Killer180 Ağzını topla "omo söz oçok goyonmoyo dovom" resmen siz açık giyiniyorsuz hakediyorsunuz dedin, önce söylediğin sözün arkasında olmayı öğrenir sonra yorum yap MAL..

Erkekler Ne Diyor 11

• Öncelikle hadım cezadan çok tedavi amacı ile kullanılır.

İdam ise ABD'de çocuk tecavüzcüleri için mevcut.
    ABD'de Çocuk tacizcileri hadım, hapis ve ifşa ediliyorlar.
    Suudi Arabistan'da tecavüzcüler idam ediliyor.

Bunlar suç olduktan sonrası için olan yöntemler.
    Suç olmadan önlemek için suça iten bozukluklar ve suçtan korunmak için yöntemler gerekli.

Öncelikle bir çocuğun anne ve babası ahlaklı, eğitimli olmalı, aksi durumda çocukları travmatik anne ve baba ilişkisi yaşar, istismara açık hale gelir ve bunların sonucunda ruh sağlığı ve kişiliği bozulacağı için o da gelecekte böyle bir suçlu olabilir.

Bu suçlara eğilimi olan hasta ruhlu kişiler suç işlemeden önce tedaviye yönlendirilmelidir, cinsel sapkınlık eğilimi olan kişilerin suça eğilimi olabilir, fakat tedaviye başvurmaya çoğunluğu çekinir, Türkiye'de bu durum için bir çalışma yok.

Göründüğü gibi yapacak çok şey var.

0|1
    0|0
  • Sessiz KALINMAMALI.

0|1
    0|0
  • O an can havliyle vakit olursa, Biber gazı
    Cezası arttırılırsa tecavüz vs. azaltılabilir diye düşünüyorum.
    Kadın için herkesin biraz da empati kurması gerek..

0|1
    0|0
  • Önce ortaçağ karanlığından cehaletinden açlığından kurtulalım

0|1
    0|0
  • hadım edilmeli.

0|1
    0|0
  • Kimyasal kısırlık yürürlükte.

0|1
    0|0
  • duruma ve nitelige gore degismeli. mesela cocuga karsi oldugunda kesinlikle katli vacib olmali. tecavuz ile bekaret bozmada muebbet ve devaminda agir hapis cezalari.

0|0
    0|0
  • idam gelmeli

0|0
    0|0
  • Din eğitimi

0|0
    0|0
  • cik giyinilmemeli

0|0
    1|1
    • 2ay

Zihniyetini.

• 2ay

@CssAttacK ben avrupadan türkiyeye geldim ve sizin orada daha acik giyiniyorlar buda dogru birsey demekki acik giyinmelerinin nedeni var

• 2ay

Sen çok yanlış gelmişsin o zaman dostum. Ben avrupalı çok insan tanıdım eski işim gereği. Rus dan İngiliz'e ve hatta Surinam'lıya kadar bir çok yabancı insanla iletişimim oldu. Hepsi de bizim kızlarımız gibi giyiniyorlardı. Ve de cinsellik konusunda da daha açıklardı Türk kızlarına oranla.

• ilk önce evlilik yaşını düşürmeliler iyi bir eğitim verilmeli evlendirilen gençler devlet tarafından desteklenmeli o zaman taciz azalır

0|0
    0|0
Yükleniyor...