Türklerin asıl dini Tengricilik kuralları ile ilgili bilginz var mı?

eski Türklerin ve bugün hala kuzeyde yaşayan ve araplaşmamış yani islamla karşlaşmamış ve onu benimsememiş Türklerin inanacı Tengricilikle ilgili neler biliyorsunuz? ben ögrnemeye çalışıyorum çünkü bu bizim tarihimiz ve aslımız. en azındna bilgi sahibi olmalı.

Güncellemeler:
2ay şu malum kesim neden bizim gerçek köklerimizi araştırmamızdan rahatsız oluyor bu kadar.
2ay sadece burda degl her yerde ne zamanki Türk'ün asıl tarihi, gerçek kültürü konu edilirse, birileri çıkıp ne kadar rahatsız oldugnu gösteriyor. araplardan aldıgnız kültürün kaybolmasndan korkmanızı anlıyorum ama kimsenin gerçek köklerini üstün görmesine karışamazsınız.

0|2
0|14

En İyi Erkek Görüşü

• kuzey nere? ortaasyada tuvalilara gittim berk dag da var şaman olanlari var tengirci cok az coguda lamaci budisttir... mogollar bile budisttir ulan baturda zaten bir sehirleri var nerdeyse hepsi budisttir.. en kuzeyde mancuryanin batisinda saha yakut diye bilirsiniz onlarda budisttir... tunguzlardan gecen şaman adeltleri tengirci degildir.. cunku tengricilik atalarin kutsal ruhu ulgen dir ucmag da kut ya da gemenelik verir... iyi ruhtur.. şamanlar tanriyi gunesin icinde kabul eder... turkler ise tanrisi atalarinin ruhudur... kipcak duasi venediklilerin el yazmasi codex cummaniosta atamiz sen goktesin kutlug olsun senin adin gelsin senin hakimiyetin o yuzden... aslinda tasbar khanla baslamistir budistlik uygurlarla 9 uncu yuzyilda zaten budizmin etkisine girmistir..13 uncu yuzyila kadar tengirciligi hala yasayan hatta son il ve tore olarak yasayan kuzey karadenizde bugun kirimin ustlerinde kipcak turkleridir onlarda cucinin oglu batuhan la musluman olmustur.. macaristana kacanlarda hristiyan... turklerde hicbir zaman araplasmamistir... sultan baybar araplarin gobeginde yasamistir ve onun yasadigi zaman bugunun suriyesi.. irak misira kadar ki yere devletut turkiye denilirdi turklerin devleti ve baybars han devlet dili ve ordusu turkcedir kipcak turkcesi el yazmalari bugun londra muzesindedir... sultan alparslan malazgirt savasi oncesi atinin kuyrugunu baglamis ve at tugunden tug dikmistir bu turk gelengidir... bunu ayni kapagan kagan gokturk tan hanedasi cinlilerleolan savastada yapmistir... omer hayyam ayrintili bir sekilde anlatir malazgirt savasini... daha bicok ornek veririmde gereksiz gordum... neyse turkolog jean poul roux nun turklerin eski dini kitabi var onu okuyabilirsin...

1|0
    0|0
    • 2ay

biliyorum kuzeydeki yani orta asyadaki Türklerde karışma var budizmlefilan. ama Tengricilikligi hala koruyanları da var. sonucta hala yaşatlyor

• 2ay

keske yeniden oyle olsak tuvada turkum diyince ustume atladilar nerdeyse sanki yillardir beni beklior gibi ilk defa hayatimda gozlerim yasardi ogun... gunesi agaci kusu dinleyen agazlarin bile ruhunun olduguna inanan dogayi ailesinden bir parcasi sayan... kutsal saydigi dereye bile ayagini sokmayan... atalarin kutsal ruhuna sarilmis ondan baska birseyi olmayan... dili toresi turk 9 tane tugu dikilmis atlarin kuyruklari baglanmis uzengileri suslenmis boyanmis... gok gurledimi korkan... biri oldumu yuzunu cizip gozyasiyla kanini karistirip akitan... mukemmel bir turkluk ama artik mumkun degil.. sanayi cagiyla bu feodal duzen bitmistir.. sadece toresel yasatilir...

• 2ay

vay be Türklüğün, ortak tarihimizn farkındalar mı o zaman onlar. ya ben gerçekten onlar hani kendi kültürnü devam ediyor ve diger Türkleri yani bizi çok takmıyorlardır, araştırmıyor bilmiyorlardır diye düşünüyordum.

Erkekler Ne Diyor 13

• benim inancım Gök Tanrı inancı ailem ve köyüde Tengriye ibadet eder kazakistanlıyım eğer bir sorun varsa buyur bana söyleyebilirsin

1|0
    0|0
    • 2ay

ahh ne mutluluk verici sizlerden birini görmek.. hiç kurallarını içeriklerni bilmiyorum ki ama çok merak ediyorum. ne de olsa bizim tarihimiz. aslımız

• 2ay

furkan sen de iyiki varsın gerçekten. buralara nasıl düştün bilmiyorum -herhalde Türkiyede okuyorsun, ama çok şaşırdım ve daha çok da memnun oldum senle konuştuğuma. oraları gelmeyi isteyen benim gibi Türkler de var buralarda bunu bilin. sizleri seviyoruz. ne kadar uzakta olsak da aynı milletiz ve bunu unutturmayacağz.

• 2ay

teşekkür ederim şu an zaten kazakistandayım Türkiyede bir kaç sene kaldım 6 gün sonra falan gidicem bizim köye bir müddet orada yaşıcam artık ve belki türkiyeye okumaya gelirim

• Tengri tanrı demektir Türklerde GÖKTENGRİ inancı vardır yani kainatın yaratıcısının yukarıda göklerde olduğuna inanılır. Bu dine göre KURT KARTAL ŞİMŞEK VB şeyler kutsal sayılır. iyilerin ucmağa (cennete) kötülerin tamu ya (cehenneme ) gideceğine inanılır. zalimlik zorbalık yasaklanmıs, asilik büyük günahlardan idir. İslamiyetten tek farkı ölü gömme törenleri ve ibadet tarzıdır. yardımcı olduysam ne mutlu bana. saygılar.

0|0
    0|0
  • Göktanrı inancından olanlara saygım büyük :)

0|0
    0|0
  • Beni ilgilendirmiyor. Tarihçi olsaydım ilgilenirdim

0|0
    0|0
  • ne demek araplasmamis ne diyosun ne ima ediyosun?

0|0
    1|0
    • 2ay

tüm müslümanlar araptır.

• 2ay

benim kanıma değil kalbime bisey işledi oda araplık değil iman. senin derdin dinimizle boşuna bunlarla ne kendini ne bizi kandır. ayrıca kökümüzde neye inandığımız özümüzü değiştirmez. kaldı ki biz özümüz Türk olan kişiler (senin gibiler haricindeki) geçmişten bu yana hep tek tanrılı dinlere mensup olmuştuk. ta ki gözümüzün nuru İslam ile karşılaşıncaya kadar.

• 2ay

ben tabi ki arabın islamndan nefret edecem. biz Türklerin hep başınn belası oldular tarihte. sonra islamlaşan Türkleri de kendi kökünden kopardılar. tabi ki nefretim büyük olacak. daha da uzatmaya gerek yok. git sen araplaşmış türklüğnü yaşa. biz Türklüğe ihanet etmeyeceğz.

• Tengri biz menen

0|0
    0|0
  • Tek tanrılı bir din , kut anlayışı var vsvs

0|0
    0|0
  • bence önce islam hakkında bilgi sahibi ol. çünkü tengriciliği bilmen sana fayda sağlamaz

0|0
    0|0
    • 2ay

iben arap mıyım? islam beni ilgilendirmez. kendi köklerm ve kültürüm önemli.

• 2ay

sen inançlarnla konuşuyorsun arkadaşm. bana gerçekler lazım. kökenlerimi ögnrenmek de gerçekleri tercih etmemden kaynaklıdır.

• 2ay

inançlarımla konuşmuyorum. somut şeylerden bahsediyorum

• Konuyla ilgili makaleler bulursan paylaşmanı rica ederim

0|0
    0|0
  • dinler degişebilir kan degişmez ilk önce bunu kavrayın ondan sonra oturun din ve alfabeyi tartışın

0|0
    0|0
  • Sadece tek tanrılı olduğunu biliyorum o kaa

0|0
    0|0
  • asıl dini değil bir kısmının eski dini demek daha doğru

0|0
    0|0
    • 2ay

nasıl yani Türkler Tengricilikle ortaya çıkıyorsa asıl dini o oluyor. sen sonradan araplarla karşlaşan Türklerdensin. SONRAdan? anlıyorsun dimi. ASIL başka bişey SONRAdan başka.

• 2ay

kastetttiğimi

• 2ay

Asıl konudan uzaklaşmayalım

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...