Kemal Reis'in yerinde siz olsaydınız o insanları orada bırakır mıydınız?

Endülüs #Emevi Devleti'nin yıkılmasının ardından #İspanya'da 14 tane küçük devletçikler kuruldu. Bunlardan bir tanesi ise Ben-i Ahmet Devleti idi. Bu devletin temel amacı da Endülüs Emevi Devleti gibi eğitim kökenliydi. Zamanla #Hristiyan kesim oluşturdukları birliklerle İspanya'da yer alan bütün kitapları yaktı. Eğitim veren bütün kuruluşları yerle bir etti. Eğitim veren bu yerlerde sadece #Müslüman çocuklar değil, Hristiyan ve #Yahudi çocuklar da yetiştirilmekte idi. Hristiyanların eğitim üzerine yaptıkları bu katliamların yanında önemli rol oynayan bir olay daha var; #Engizisyon mahkemeleri. İspanya'da yaşayan Müslüman ve Yahudiler bu mahkemelerde Hristiyan olmaya zorlandı. Tüm bu katliamların ardından Ben-i Ahmet Devleti de 1492 yılında Hristiyanların zulmü ile son buldu.

O dönemde Osmanlı Devleti'nin 8'inci padişahı II. Bayezid de zor günler geçiriyordu. Özellikle kardeşi Cem Sultan ile rekabeti onu yıpratmıştı. İspanya'da olan biten her şeyi öğrenen II. Bayezid İspanya'ya Kemal Reis önderliğinde gemiler göndererek Müslümanların Osmanlı topraklarına getirilmesini istemiştir. Fakat Kemal Reis sadece Müslümanları değil, Yahudileri de almıştır. Alınan Müslüman ve Yahudiler Osmanlı topraklarına getirilmiştir. Getirilen Müslümanlar Kuzey #Afrika'ya gönderilmiş, Yahudiler ise #Anadolu'da bırakılmıştır. Günümüzde #Türkiye'de yaşayan #Musevilerin de soyu buralara kadar uzanmaktadır. Ayrıca Osmanlı Devleti Yahudilerin sayılarının az olması sebebiyle onları devşirmemiştir.

Peki siz Kemal Reis yerinde olsaydınız sadece Müslümanları mı alırdınız yoksa Yahudileri de alır mıydınız?

• Sadece Müslümanları alırdım.
    20% (2)33% (2)25% (4)Oy Ver
  • Müslümanlarla beraber Yahudileri de alırdım.
    80% (8)67% (4)75% (12)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• Bu tarihi gecmisi Beyazit Akman- son sefarad kitabinda ögrenmistim.. tarihi roman seklinde yazilmis. Kemal Reis ismini hatirlamiyorum ama her ikisini de alirdim. müslüman Türk vicdanli olur. mazluma da hangi dine mensup olursa olsun kucak acar

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Aralarım gibi yapardım. Bizede yakışan budur

0|0
    0|0
  • Kar zarar mantığın da bakarım bu yahudiler ülkeye yararlı mı olacak zararlı mı
    Bu konulara insan vicdan mantığın da bakılmaz bir yönetici ülkesinin bekasını düşünmesi gerekir ülke geleceği insani değerlerden önce gelir

0|0
    0|0
  • Müslümanlarla beraber yahudileride alırdım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Zaten her devirde her yerde ticaret erbabaı olan Yahudiler her zaman idarecilere en yakın olanlardı ve her seferinde de devlet idarelerini kendi çıkarları istikametinde yaptı.. Osmanlı padişahları sarayda en çok Yhaudi ve ermeni memurlar kullandılar ve hep içeride bizi soruna sürüklediler.. Atatürk Mason teşkilatını ve dergahları kapatarak en büyük atılımı yaptı ama Menderes kapıları açarak hepsini ortaya saldı... Salt ben Türküm bu bayrak ve bu toprak benim diyeni alırdım.

0|0
    1|0
  • B dedim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...