Bayramlar neden var?

Geçmişte birileri sanki insan ilişkilerinin bu kadar kopuk olacağını önceden görmüş, bayram gibi insanları bir araya getirecek bir neden sunmuş gibi.
Siz ne diyorsunuz?

0|1
13|12

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Evet hem dini hem milli bayramlar insanları bir araya getirip, sosyal bağları güçlendirmek için düşünülmüş.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• İşin tarihsel derinliğine bakarsak, mazisi çok çok öncesine dayanıyor. İyi veya kötü, güzel veya çirkin, kanlı ya da kansız bir eylemin kült hale getirilip gelenekselleştiği bu kutlamaların pek çok amacı var. Kimileri için birleşme, kimileri için kazanç, kimileri için hürmet toplama.

1|0
    0|0
    • 2ay

Son birkaç yılı göz önüne alırsak birleşme sanki.

• 2ay

Ülkemizdeki amacı bu...
      Tabi her ülkenin ve kültürün farkı amaçları var. Hepsine saygı duymak gerek.

• Festival işte. O zamanlarda eğlence imkanı sınırlıydı. İnsanlar bayramlar gibi festivallerde bir araya gelip sosyalleşme, kaynaşma imkanı buluyordu. Daha da önemlisi, rutinlerden bir nebze sıyrılıyorlardı.

1|0
    0|0
    • 2ay

Ne ilginç günümüzde insanların görüşmesini sağlayan tek neden.
      Bazen diyorum senaryoya göre oynuyoruz.

• 2ay

Çok da şart değil görüşmek.
      Sırf aynı genlere sahibiz diye, bir adamın iğrenç karakterine rağmen bayramda halini hatrını sormak istemiyorum.

• 2ay

Kesinlikle katılıyorum.

• Selam kardeş,

Bayramlar neden var?
    Birçok nedenle var, ama en büyük neden nedir biliyor musun?

Bizleri bir ümmet altında toplayan Allah'ı biraraya gelip zikretmek, anmak için var.
    Ama tabi bunun böyle olduğunu bilen kaç adam var.

2|0
    0|0
  • Bayramlar insanları bir araya getirmek için ama..
    işin aslı öyle olmuyor herkes bayramda tatile çıkıyor
    ailesine bir telefon tamamdır
    evde bekleyen anam babam ne hisseder umurlarında degil

1|0
    0|0
    • 2ay

Öyleleri yaranıyor ailelere de ama işin ilginci

• 2ay

aynen
      sen sus kıskanma bakim demeler
      bırak gezsin evladım demeler
      ahh yaramı deştin be

• 2ay

İyi insanların ortak yarası

• Hep Arap geleneği bunlar.

1|0
    0|0
  • Aynen..
    Ben de böyle düşünüyorum..
    Elhamdulillah Müslümanım bu yüzden..

Fakat, millet bunun kıymeti yerine tatile gidiyorlar ya heh işte onlara yasaklanmalı bence..

#Vesselam

1|0
    0|0
  • Sadece bayramda insanlar birbirlerini hatirliyor... pek samimi gelmiyor bana... deliye hergun bayram sozcugu bana daha mantikli geliyor. .. benimsiyorum...

1|0
    0|0
  • tatil amaçlı oldu artık :ÇD

1|0
    0|0
  • çocuklar için eğlence işte...

1|0
    0|0
  • Hala idrak edemedin mi yaşın da var hayret yani

0|0
    1|0
    • 2ay

Sen ilk önce soruyu idrak et de

• 2ay

Çok alakasız cevaplar veriyorsunuz neyse.

• 2ay

Di abim kaybol

• bayramlar dargınlıklar ve küslükler için var ya da kırgınlıklar ve kızgınlıklar için var.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Bayramlar dini günlerdir. Ve müslümanlarda bu bayramları kutlarlar. Akraba ziyaretinin islamiyette önemi büyük olduğu için de eş dost akraba ziyaretleri yapılır. Neden yalnızca bayram sorusunu soracaksınız muhtemelen.. Bayram bir sebeptir. İnsanlar bu günlerde en azından daha özenli oluyorlar..

1|0
    0|0
    • 2ay

Soracağım soru şu, insanların birbirinden bu kadar kopacağı nasıl öngörülebildi? Malum bayramdan bayrama görüşenler mevcut. Neredeyse herkes bu dediğim gruba giriyor

• 2ay

Aslında gelişimin bu yönde olunacağı tahmin edilebilen birşey. İnsanoğlu ezelinden beri böyle. Nefis hükmetme gücü nefret kin sevgi hepsi bir arada. Bu yalnızca bu dönemde olan birşey değildi. Gurbet hep vardı. Küslük hep vardı dargınlık hep vardı. Yaşlılar büyükler hep vardı. Dönem değişse de koşullar değişse de insanoğlunun yaradılışı belli. Bu nedenle birlik olmak adına din kardeşliği için aslında bayramlar. Yalnızca akraba aile değil. Yetimler öksüzler kimsesizler yaşlılar ve yaşayan tüm canlılara bayram. Ancak biz bayram denildiğinde amcalara teyzelere halılara dayılara gidip el öpüp baklava yemek anlıyoruz. Bayram bize bayram. Peki kimsesizler bakıma muhtaç kişiler? Onlar ziyaret edilmediği desteklenmediği sürece ne bayramı anlarlar ne birlik beraberliği..

• 2ay

Harfiyen katılıyorum.
      Ancak dini hükümlerin biraz değiştirildiğini ve ileri görüşlü insanlarca yazılan bir senaryoda oynadığımızı da düşünüyorum.
      Sorgulayamıyoruz, bazı şeylerin doğru olmadığını yanlış yaşadığımızı biz de biliyoruz. Ama uymak zorundayız. Değişik bir durum bu.

• Haklısın aslında:)) ama hikayeleri bambaşka kurbanı hz. Ibrahimden dolayı farz kıldılar ramazani ise Allaha bizlere verdiklerine şükür edelim diye. Ama bayramlar güzeldir elini daha goz goze bile gelirken öp diye ağzına götüren vasviye teyzeler bile güzel..

1|0
    0|0
  • Bende öyle düşünüyorum, insani ilişkiler koptu artık herkes kankasıyla, dostuyla, eşiyle kim anasının babasının dedesinin yanında

1|0
    0|0
    • 2ay

Doğru olan da dostun yanında olabilmek. Hayatı anlamlı kılan aile, eş dosttan ziyade her daim yanımızda olan dostlardır

• Bayramda bile bir araya gelmeyen ailem var.

1|0
    0|0
  • Sacma oldugunu dusunuyorum tamamen ekonomik acidan yapilmis seyler bence

1|0
    0|0
  • Geleneklerimizi unutmamak gerekiyor😊

1|0
    0|0
  • Aynen

1|0
    0|0
  • Bir araya gelmek için.

1|0
    0|0
  • laf olsun

1|0
    0|0
  • Evet insanları bir araya topluyor didisinin didisini bile görüyoruz 😕

1|0
    0|0
  • Gereksiz

1|0
    0|0
  • Tamamen sacmaliktan ibaret. zaten dinde öyle. bir ay oruc tut sonra 3 gün seker ile kandirilsin millet adi bayram. sözde allahin verdigi cani allah alir derler. önce insanlar cocuklarini kurban edermis. simdi hayvanlari. sacmaliga bakar misin.

1|1
    1|0
Yükleniyor...