Ülkede dini yaşamak zor değil mi? tartışalım?

Elhamdülillah çok şükür hepimiz/%99 Müslüman'ız. Ama bunu doğru yaşayabilen kaç kişi var? Evet azımsanmayacak kadar çok ama yeterli değil. Çok dindar bir ailede doğmadıktan sonra bir şeylere aklın erdiğinde kendini çevirmek biraz zor oluyor. Yani çok şükür benim ailemde muhafazakar yani annem de namaz kılıyor falan ama öyle işte :D Müslüman olan tam olamıyor , herkes açık , içki , dedikodu vs. Diğer dinlerden olan az sayıda insan da eğer yabancı değilse ön yargıyla bakılıyor. Sizce neden? bunun için ne yapmalıyız? belki de genelde kitap okumayan cahil kesim olduğumuz için midir? Evet ben de kapanmak falan isterdim ama böyle bir ortamda zor olmaz mı sizce de kapanmak erkeklerle göz göze gelmemek vs. bu konudaki görüşleriniz nelerdir? :D gece gece kafamda deli sorular :D hayatı sorguluyorum :D

üşenmeyiniz okuyunuz :D teşekkürler :D

0|0
5|19

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• İsteyen istediği gibi yaşar dinini. Herkes bu konuda kendisinden sorumludur o yüzden tartışmaya bile gerek yok.

0|1
    0|0
    • 2ay

herkesinden kendinden sorumlu olduğunu ben de elbette biliyorum. ama bazılarımız için daha zor olmuyor mu

Erkekler Ne Diyor 18

• ilk sana geliyim şimdi iyi bir salladın kapanmak istiyorum ama böyle bir ortamda zor olmaz mı burda sadece kendini kandırırsın başkasını değil kapanmak isteseydin zaten kapanırdın yapmak isterdim keşke yapsaydım bunlar bahane değildir o zaman ahirette de dersin kapanmak istiyordum ama yaşadığım ortam buna müsait değildi o yüzden kapanmadım dersin şimdi şu palavrayı geç din konusu ve ülke bu ülke de bende dahil bu müslüman adı altında olan kişiler sadece çakma müslümanlar dediğin gibi herkes açık içki içiyor zina yapıyor ama müslüman kimse 4 4lük değildir eğer öyle olsaydın zaten olmazdın bizler sadece yapabildiğimiz elimizden gelen şeyleri yapmalıyız en azından hepsini yapmaya kalkarsan yapamazsında bizler sadece ad isim olarak müslümanız yoksa yanından bile geçmiyoruz

0|0
    0|0
    • 2ay

evet dediklerinin hepsine katılıyorum sanırsam ama söylediğin şey güzel olsa bile sert bir dille ifade ettiğin sürece kimse dediğine yanaşmaz aklında bulunsun

• 2ay

insanoğlunda şu vardır biliyor musun bir insanın yüzüne sert de olsa yumuşak da olsa gerçekleri söylemek ağır geliyor nedense kaldıramıyorlar işte ne yazık ki kimsenin bana yaklaşmasını istemiyorum ki zaten benim zaten durumlarım karışık bir de başkasının yanıma yaklaşmasını kaldıramam kendi halimde iyiyim

• 2ay

Dediklerinin ilk kismi dogru olabilir. Kast ettigim sana yanasmak degil. Dediklerini hayata uygulamak veya uygulamamak. Ama neyse

• Namazımı Sabahları hariç hep edasıyla kılarım çünkü geç uyurum ve bazen kalkamam. Zamanım olmaz diye cumaya gidemem. Bunun dışında sorunum yok. Ve sen 99% müslüman deme. Ateistler bağış kurumu açmış adam başına bir miktar para eğer ateistliğe meğillendirirse birilerini. Çok acı bir durum

0|0
    0|0
    • 2ay

ilk defa duydum çok şaşırdım , kötüye gittiğimizden bir haber daha

• Dindar degilim ama asil sorun Kuranı okumadığımız için. Dini kendini din adamı sanan şovmen tarikat liderlerinden hocalardan öğrendiğimiz için. Kuranı orjinal dilde okumak en doğrusudur arapçası olmayanlar en iyi meali bulsa okusa... çok dogmatik bir milletiz ailemiz neye inanıyor hangi takımı tutuyor hangi partiye oy veriyor x hakkında y hakkında ne düşünüyorsa bizde onu yapıyoruz. Sorgulamıyoruz. Çünkü o şovmen tarikat liderleri ve hocalar günah diyor. Çünkü dini insanları yönetmek için kullanıyor, taraflı ya da tarafsiz bu konuda Karl Marx çok haklı. Araştırın sorgulayın kur-an bile sorgulamayı emretmiş cunku Kuran düşünmeye davet eder yani sorgulamayı. Enbiya kıyama nas ve bakar ada geçer bu emirler. Bir diğer konu ise islamafobi bu islamafobiyidr müslümanlar yaratıyor ortadoğuda kendini müslüman sanan teröristler dediğim gibi herkes sorgulasa bakış acısı değişir. Dindar olmayan biri için fazla çarpıcı konuştum sanırım :)

0|0
    0|0
  • Din tercihtir. Kişi inancının gereklerini yerine getirirken Yaradan'ın "güzel amel" sözünü aklından çıkarmamalıdır. Başkalarının inancına saygı duymak, farklı düşünenleri küçümsemek veya başkarına "benim inandığım gibi inanacaksın" baskısını kurmamak gerekir. Müslüman güzel ahlak sahibi olmalıdır. Yazılacak çok şey var.

0|0
    0|0
  • Şu içkiyle , sigara denen yahudi tohumu icatları bir komple yasaklansa da asr-ı saadet ve tabiin'e döneceğiz.

0|0
    1|0
  • Müslüman değilim, %99 hikaye, isteyen dinini yaşar kanka

2|1
    0|0
  • dayım çok dindar bir insandır kız erkek ayrı oturcak kadar evinde onlarca kitap olcak kadar ama oglu öyle olmadı işte belki cok baskıdan belkide içinden gelmedi
    dini yaşamak günümüzde zor nefsimize yeniliyoruz

0|0
    0|0
    • 2ay

evet nefs zor. oğlu bence de baskıdan dolayıdır. güzellikle anlatmak sevdirmek mühim.

• 2ay

baskılarına ragmen dogruyu düşünüyo olman çok iyi , hayırlısı

• 2ay

ama ne kadar üşensemde zor olsada dogrular gercekler :)

• Eskiye göre daha kolay. Şimdi çok rahat çarşaflı insanları bile görüyorum her yerde. Bence sen dinini yaşamak istedikten sonra gerisi hal olur. takma çevreni

0|0
    0|0
  • %99 müslüman mı güldürme beni

0|1
    0|0
  • Okumakla alakası yok okma yazma bilmeyip çok muhafazakâr aile ve kişiler tanıyorum bu biraz aile yapısı ve yaşadığı şehire bağlı

0|0
    1|0
  • Tengri biz menen

1|1
    0|1
  • Of yeğenim yat uyu dediğin gibi kitap oku daha cahilsin :)

0|0
    0|0
    • 2ay

Demek cok kitap okudun ve cahil degilsin oyle mi :D hadi anlat bize o zaman öğrendiğin şeyleri. Aydınlat bizi ışığınla , yeğeninin sana ihtiyacı var.

• :D bilemedim baya qomiq :D amma gldm o kadar glcg ben kzla knşsam bile 1 hftada atarm naprn bacm :D sondaki glc içiden geldi :)

0|0
    0|0
  • Ahir zamanın ilk asırındayız bırakta kiyamet alametleri gerçeklessin 😀

0|0
    0|1
    • 2ay

öbür tarafta nolucaz :D

• 2ay

Öyle bir zaman gelecek ki ortam bozulacak imani elde tutmak avucta ates tutmaktan daha zor olacak iste bu zamandayiz biz islami yasayalim 😀

• hiç din konularına girmiyorum. her dine karşı saygım var. tabi bizde görevlerimizi yerine getiremiyoruz. cumadan cumaya bayramdan bayrama.

0|0
    0|0
  • Ateistim. Hadi küfredin

1|0
    0|0
  • Zor çünkü camiler namaz kildirip kapatiyorlar kapıları

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• önemli olan müslüman olmak değil mümin olmak :(

0|0
    0|0
  • Ailem muhafazakar degil. Iyi ki de degil. Cunku onlara uyum saglayamazdim. Ibadete gelince yapmiyorum. Cunku ibadetini yapan herkes de dort dortluk degil. Benim en azindan zararim kendime. Yanacam zaten. Sorun degil.

0|0
    0|0
  • turkiyede dinimi gayret guzel yasiyorum

0|0
    0|0
  • Okudum sonuna kadar ama burada tartışılacak bir konu değilki bu.

0|0
    0|0
    • 2ay

herkesten görüş istedim. benim gibi düşünen sonunda çözüm bulan vs. yanlış mı?

Yükleniyor...