Sosyal Deney Part 1 ?

Arkadaşlar gezinirken şu videoyu buldum. Türkiye'deki turistler ile sosyal deneyler yapan bir grup. Bu deneyin konusu şu;
Türkiye'deki turistlere Kuran-ı Kerim den sureler dinletiyorlar. Ve görüşlerini alıyorlar. Ben Müslüman olduğum için bir kez daha gurur duydum. Huzur dininin İslam olduğunu herkes anlar birgün umarım. Siz ne düşünüyorsunuz video hakkında?

1|0
5|9

En İyi Erkek Görüşü

• Belki eksi manyağı olacağım ama yazayım yine de.

Hiç anlamadığın bir şeyden etkilenmek için senin için ne anlam ifade ediyor? Birileri Müslüman olduğu için gurur duymanın tek sebebi onun kurtuluşa erdiğini düşünmen değil tamamen kendi doğrularının başka bir kitle, dine ait insanlar tarafından kabul görmesi. Ruhun okşanıyor değil mi? Doğru zannettiğin şeye bağlılığın artıyor böylece. Sözler Köşkü dediğin oluşumun içindeki insanlar da o FETÖ'cü diyip vatan haini ilan ettiğiniz adamların esinlendiği kişi olan Bediüzzaman Said Nursi'nin kitaplarını okurlar, ondan esinlenirler. Yollarına ışık olarak görürler.

Okuyup, anlamadığın bir şeyden etkilenip, zevkten ölsen de bu benim herhangi bir şeye inanmam için ya da doğruluğunu kabul etmem için geçerli bir sebep değil.

Kaç defa Kur'an okudun ya da anlamını biliyor musun desem sana mealini açıp okudum dersin ya da merak edince okuyorum dersin. Eminim öyledir, biliyor musun? Seni Müslüman olduğun için yargılamıyorum, umrumda da değil zira neye inandığın ancak böyle bir olaydan ötürü gururun okşanıyorsa sana sadece gülerim.

0|0
    0|0
    • 3ay

Kuran-ı Kerim i okumadım. Mealini de okumadım. Olaylar hikayeler dışında ve ibadetlerimiz dışında bilgim de yok. Haa bu benim ayıbımdır farkındayım. Ateist ya da her neysen. Neye inanıyorsan bu da senin bileceğin iştir. Zira Allah Müslüman olmanın şartları arasında akılı da katmış. Aklı olan neye inanması gerektiğini bilir.
      Benim de boşlukta oldugum dönem oldu. İnanma ve inanmama arasında kaldım. Ama biliyor musun? Ben inanmayı seçtim ve mutluyum. Birşey istediğimde elimi açıp dua ediyorum ve kalbim yeterince iyiyse ve benim için hayırlıysa Allah onu bana veriyor. Ve ben her zaman ondan daha fazlasını isteyebileceğimi biliyorum.
      Ve nasıl anladım varlığını. Kanıtıyla. Bana kanıtını yolladı. Defalarca. Benim vazgectiğim zamanlarda bile vazgeçmedi. Belki umrunda olmayacak. Ama hiç bir fikrim olmadıgında bile kalbimi huzurla dolduran şey islamsa Allahsa. Hiçbirşeye inanmamak yerine ona sığınmayı tercih ederim.
      FETÖ konusuna gelince. Onlar islamı karalamaktan başka bişey yapmazlar..

• 3ay

Seni eksiltmeyeceğim. Sana bir (+). Çünkü senin biraz olsun utanman gerektiğini düşünüyorum. Dininden inancından dolayı değil. İnsanlığından. Allahı inkar ettiğin gibi insan oldugunu inkar etmeyeceğini düşünüyorum. İyi günler dilerim

• 3ay

Ya utanmalıyım evet. Artı ya da eksi benim için hiçbir problem teşkil etmiyor. Bir Afrika ülkesinde doğmuş olsan, onun dininde huzur bulup oradaki Tanrı kavramına göre yaşayacakken gelmişsin benim insanlık kavramımı sorguluyorsun. Komik. Umarım en kısa sürede duygusalarına tercüman olan Arabistan bölgesine gider ve oradaki kurallara göre yaşarsın. Bir Tanrı'nın ya da tanrıların olabilme ihtimali var sadece bende. Seninle böyle bir konu yüzünden eskiden de tartışmıştım o yüzden cevaplarına ek bir şey yazmamıştım. Çünkü nasıl bir kafa yapın olduğunu biliyorum.

Neyin karşılığını alacaksın? Sonsuz yaşam, acı çekmemek, şelaleler, yemekler mi seni mutlu edecek şey olan? Her gün bir amaçsızlık uğruna kalkmak ya da bunun üzerine devam etmek beni mutlu etmeyecek. Sizin gibi sıradan düşünen, kolaya kaçan insanlar için din çok güzel bir durak noktası ve mutlu olmak için de başka yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Siz insanlığın yüz karasısınız.

En İyi Kız Görüşü

• Anlamadıkları dilde dinledikleri şeyden huzur duymalarının tek sebebi ses, fazla anlam yüklemeyi mantıklı bulmuyorum.

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Aynı sosyal deneyi herhangi bir dilde söylenen güzel bir şarkıyla yapsınlar, yine aynı sonucu alırlar.
    Kuran'ı tecvidle okumanın ahenkli bir şarkı söylemekten farkı yok
    Agnostikliğimle gurur duydum :)

4|1
    0|1
  • Elbetteki dünya üzerindeki en kusursuz din çünkü bir nevi deneme yanılma yöntemi ile diğer semavi dinlerin yanlış uygulamaları neticesinde ortaya çıkmış yaşanması ve uygulaması en kolay makul ölçüde günah işleme özgürlüğü tanıyan, mağfireti bol affedici bir din tabii aynı hatayı tekrarlamak koşulu ile ama ben bu tarz videoları mantıklı ve samimi bulmuyorum.
    Saçma geliyor..😊

0|0
    0|0
  • Okudunmu Kur'an?

1|0
    0|0
  • Bende yurtdışındaki bazı arkadaşlarıma dinletmiştim buna benzer tepki vermişlerdi, medyada işid'in sözde müslümanlığı değilde bunları görse herkes keşke.

1|0
    0|0
  • bende dinleyince imana geliyom

1|0
    0|0
  • Huzur dininin doğru olduğu şüphesiz.

1|0
    0|0
  • Daha önce çok kez izlediğim ve etkilendiğim videodur.

1|0
    0|0
  • Yabancilar nefret ediyor müslümanlardan orada. Deney kesin fake

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Okuyan da mükemmel okuyor. Ben de gurur duyuyorum.

1|0
    0|0
  • Bende ingilizce şarkı dinleyince etkileniyorum başka Arapça şeyler dinletildiğindede etkilenir ben ce video belki fakedir yabancılar Müslümanları terörist olarak algılıyor

1|0
    0|0
  • Evet görmüştüm bunu kuaran okumak ya da dinlemek gerçekten huzur veriyor

1|0
    0|0
  • merak ettim tepkilerini izliycem şimdi :)

1|0
    0|0
Yükleniyor...