Gerçekten insan mıyız?

Çevreme bakınca sürekli kendime acaba ben insan mıyım diyorum. Çevremizde o kadar aç, yoksul ve kimsesiz insan varken biz bir elimizde telefon, diğer elimizde cüzdan, altımızda son model araba.
Peki bunlar bizim ne işimize yarıyor? Öldükten sonra bize bir fayda sağlayacak mı?

Çöp toplayan küçük bir çocuktan benim ne artım var ya da üstün yönüm? Biz de çocuğun yerinde olabilridik.
Ya da bizim her gün rahatça uyumamız için şehit olan kahramanlarımızın çocuklarını kendi yerimize koyalım. Bir ömür babasız büyüyecekler. Onları düşünüdünüz mü?
Afrikada açlıktan hayvanlara yem olan insanlar aklınıza geliyor mu?

Böyle insanlar için ne yaptık? Şimdi diyeceksinizki hayat sınav. Hayatın sınav olması bizim insan olmamıza bir engel mi? Hayatın bir sınav olması bizim bu hayatta başka insanlara yardım etmemize bir engel değil.
Peki sınav, sınav diyerek bu dünyanın bu hale geldiğinin farkındamısınız?

Hep sadece kendimizin mutlu olmasını isteyen, en ufacık durumlarda küfür eden, sinirlenen ve hayattaki birçok şeyin farkında olmadan bomboş yaşayan, kendimizi insan olarak görüp çoğu canlıdan daha hayvansı davranışlarda bulunan bir obje değil miyiz ya da figür? Siz ne derseniz artık...

9|1
15|12

En İyi Kız Görüşü

• Evet hayat bir sınav ama bu sınavda ırk din dil ayırt etmeksizin hepimizin birbirimize yardımcı olması gerek biz başkalarının sınavına yardımcı olurken kendi sınavımızıda vermiş oluyoruz çok haklısın bugün bir marka botlarını yaparken kuzuların derilerini soyuyormuş bunu öğrendim ve kardeşim videosunu izlemiş insan hayvan faketmez yardım etmemiz gerekiyor birbirimize elimde yardım edebilecek bir durumum olsun yetim veya öksüz bir çocuğu evlat edineceğim sizde edinin çok zor değil dünyada sadece bizler yokuz bunun farkında olun hep sizin isteleriniz arzularınız yok birazda başkalarına yardım ederek vicdanınızı rahatlatabilirsiniz

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Haklısın bende aynı düşünüyorum. Hiç kimse kendini başkası yerine koymuyor ya yol göstermeye gelince herkes filozof. Maden o kadar ciddisin yardımcı ol yok olurmu herkesin kendi savaşı. Bu dünyada adalet yok ya. Kıyamete kadarda olacağını sanmıyorum

0|1
    0|0
    • 2ay

Kesinlikle. Amacımıız bile belli değil hayatta

• 2ay

Hayvana korna çaldığında hemen çekiliyor da o insan dediğin elbiseli hayvan hemen dayılanıyor.. Çünkü kültür ve terbiye denilen tek nesne yok.. Otobüsde hamile bayana yer vermeyen elbiseli hayvanların olduğu yerde hiç bir konuda insanlık konusu konuşulmaz.

• 2ay

@mehcab Evet bazı insanlar egoları yüzünden anlamsız şeyler yapıyor

Kızlar Ne Diyor 14

• Birine, bu kadar aç susuz insan hakkında ne düşünüyorsun dediğimde bana verdiği cevap şu oluyor "hayat bir sınavdır."
    Şimdi diyelim ki doğru yol Müslümanlık, bir insan var ve aç sefil halde. Tamam hadi onun haline de sınav diyelim. Ama bu kişi Hristiyan, hem dünyada bu sınavı çekip hem de öldüğünde Müslüman değil diye cehenneme gitmesi ne kadar mantıklı?
    Biz her gün rahat yatarken, onların belki yatacak yeri yok. Ne bu şimdi? Sınav mı?
    Sınav bile olsa, insanların buna sınav deyip geçmesi ne kadar doğru peki? Ve hala dünyada muhteşem bir düzen var diyorlar.

0|1
    0|0
    • 2ay

Gene döktürmüşssün kanka :D

• 2ay

Bilim başlar dinler ölür. Bu kadar.
      Bilimin olduğu bir yerde bütün dinler kaybeder.
      Dünyanın en zeki bilim insanları atesittir.
      Üzgünüm bazen kalbini değil mantığını dinlemen gerekebilir.

• 2ay

En zeki adamlari ateistmiş.. guldurme beni. Ben hem kalbimi hem mantigimi dinliyorum sen sadece mantigini dinlemeye devam et.. Allaha inanarak ben bisey kaybetmem ama sen inanmayarak kaybedebilirsin bunu da goz onune alirsan iste ozaman mantigini devreye sokmus olurdun, ve bunca mukemmelligin sebebini sorgulamanda yeterli olmasina karsin yinede mantigini dinledigini dysunuyorsan eyvallah. Herkes kendinden sorumludur

• Burjuvaların bizi kukla ettiği devirde direnmekten yanayım, mahallemizde öyle insanlar mevcut hepimiz birbirimize yardım içerisindeyiz, sabah çöp toplayan arkadaşlara bir çay vermenin bile hissini yaşamanızı dilerim, muhabbet etmenizi tavsiyr ederim, o Suriyeli diyr iğrenerek baktığınız insanları biz mahallemizde koruruz her ihtiyaçlaını karşılamaya calısıyoruz. Önce yakınınızdaki insanlardan başlayarak elimizden geldiğince yardım etmeliyiz ve sadece gülümsemenin bile ne kadar büyük bir anlam ifsdr ettiğini unutmamalıyız. Kim olursa olsun o türk o kürt o alevi diye ayrım gözetmeksizin en ufak bişeyde ayağa kalkın elinden tutun, iki gün sonra kurban bayramı ve etrafında kesemeyen insanlara eğer siz bu ibadeti yerine getirrbildiyseniz bu imkana sahipseniz yakınız, yakınınızdaki insanlara dağıtın, cünkğ kurbanın amacı bu unutmayın, öyle dolabı etle doldurup tüm sebe onunla gecinmek değil. Bunuda belirtmek istedim. Buarada cok güzel bir soru ve yazı olmus, tebrikler

0|1
    0|0
  • Herkes bunun farkına varıp kendini düzeltip insanlık için bişey yapmaya başlarsa sorun kalmaz herkes eşit düzeeyde olabilir. Bunun için önce kültürel değerler eğitimi ailr içi karakter kişilik eğitimi ve son olarak bilinçli bireyler için bilgi, okul eğitimi şart.

0|1
    0|0
  • Kazanılan parada yetimin de hakkı olduğunu düşündüm hep tüm çabamda bu yönde oldu.. Yine vicdanım yetemediğim için rahatsız

1|1
    0|0
  • Yardım etmek de sınavın bir parçası... Elinde ekmekle ağlayan bir yaşlı amca resmi vardır. Bilirsiniz çoğunuz. Her şeyime yemin ederim ki her o resmi gördüğümde, aklıma geldiğinde ağlamamak için zor tutarım kendimi. Bunu nispet diye söylemiyorum. Sadece biraz insanlık ve fiil gerekiyor.

0|1
    0|0
    • 2ay

Sınav kısmına katılmıyorum sadece :D

• 2ay

@Sansarius ben adam seçmek demedim yardıma ihtiyacı olana elbette edeceksin olması gereken o benim söylediğim sozlerimden hiçbiri seninkilerle bulusmuyor

• 2ay

herkes şirinlerden bahsediyor ama onları gören yok

• Sanırım sana eleştirmeden katıldığım nadir konulardan biri de bu. Farkindalik yaratmak güzel olmuş 😊

0|1
    0|0
  • Bir de adam çıkmış Tvye şükredin diyor ayda 600 bin kazanıyor. Düşündürücü🤔

0|1
    0|0
    • 2ay

O dediğin kişi bir ara internetten oyun indirmek günah mı sorusuna eğer ihtiyacın varsa indirebilrisin diyecek kadar üst düzel akla sahip bir din bilgini :D:D. D:DD. D:dd::d:d. d

• 2ay

Maşallah😂😂

• İnsan degiliz bir bexbebekix

0|1
    0|0
  • Burda asıl mesele sadece sorgulamak degil eyleme de dökmek

0|1
    0|0
  • Farkındalığınız için yürekten tebrik ederim sizi. Tamamiyle katılıyorum.

0|1
    0|0
  • Inan denilcek hiçbir laf yok... verecek cevap dahi bulamadim

0|1
    0|0
  • Haklısınız hatta çok haklısınız sözün bittiği yerdeyiz artık:(((

0|1
    0|0
  • Güzel yazmişsin ama elimizden birşey gelmez herkes kaderinde ne varsa onu yaşar

0|1
    2|0
  • Çoğu insan hayat sınav deyip Allah verir ben napabilirim ki bahanesinin ardına sığınıyor ama asıl sınav bu işte Allah seni buraya sevgiyi getirmen için gönderdi ona yardım edecek olan sensin sen gerektiğinde Allah ın gönderdiği yardım olabilirsin sınav budur dünyanın geçici olduğunu bilmek ama insanlar bu dünyayı gerçek zannederek yaşıyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Evet ne yazık ki elbise giyen, konuşan ve hatta araba süren yeni nesil hayvan çoğaldı.. Ayakların baş olduğu bir yerde ayak kokusundan geçilmediği için biz şimdi onu yaşıyoruz..

0|1
    0|0
  • “İhtiyaçtan fazla mal haramdır, hırsızlıktır… Altın ve gümüş, yoksullar üzerinde hegemonya kurmak için kullanılıyor… İnfak edilmiyor… Mülkte şirk koşuluyor… Kırkta bir diye bir şey tutturulmuş gidiyor… Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var… Peki sokaktaki açtan, yoksuldan haberiniz var mı? Bu dinin klasik fıkıh anlayışı, yeryüzünün sokaklarında aç gezen 1 milyar insan için ne diyor?

O fıkıh, Ömer’i vuranların, Ebuzer’i çöle gömenlerin, Ali’yi hançerleyenlerin, Hüseyin’i susuz bırakanların, Medine’yi yağmalayarak 900 sahabe kadınına tecavüz edenlerin ve Kabe’yi mancınıkla ateşe verenlerin fıkhıdır.

O fıkıhtan bir şey çıkmaz. O, zenginlerin, kodamanların, cariye ve köle sahibi olma peşine düşmüşlerin fıkhıdır. Sultanların, harem ağalarının, zindandan İmam-ı Azam’ın kırbaçtan morarmış cesedini çıkaranların, kırkta bircilerin fıkhıdır… Ebuzer Ğıfari’nin dediği gibi ‘Geceyi aç geçirip de kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim…’ ”

0|1
    0|0
  • Beyerin beteri var derler, her durumda şükretmek lazım. Dediklerin doğru mu, kesinlikle! Fakat bu olanlara karşı içimizin rahat etmesi için bişeyler yapmalıyız, ben yapıyorum. Elimde telefon, cebimde kartlar, altımda Maserati geziyorsam şükredip insanlara yardım ettiğim içindir.

"Kul şükretmekten vazgeçmedikçe, Allah (C. C.) artırmaktan vazgeçmez"

Kendim için kurban kesip buzluğa et doldurmam marketten ihtiyacım kadar alırım. Hayvan kestirdiğim zaman çalışanlarıma, askeriyeye, ceza evlerine dağıtırım. Yaptığım hayırları burada paylaşmak istemiyorum ama öldüğümde arkamdan kötü konuşacak bir Allah kulu olmayacağından eminim.

Eşe dosta, ihtiyacı olana, mazluma yardım edip yetim başı okşadığım için bugün bu kadar rahatım. Başını yastığına koyup tavanı izlerken vicdan mahkemesi yaptığında, kendini aklayıp rahatça uyuyabiliyorsan başka mesele yoktur derim. Hadi iyi günler. ✋🏻

0|1
    0|0
  • Peki Böyle Hayvanlar İçin Ne Yaptık? Hayvanların İnsanlardan Bir Artısı Yok İkiside Eştir. Senin de Duyguların Varsa Onunda Var. Sinir Sistemi Bulunan Her Canlıya Saygı Duymayı Öğrenmeliyiz.

0|1
    0|0
    • 2ay

Hayvan sevgisi yokk zaten bizde. Pis olarak gördüğümüz için hepsini...

• 2ay

Şöyle Bir Gerçek Var ki Dünya Hiç Bir Zaman İyi Bir Yer Olmayacak, Herkes Mutluluk Ve Varlık İçinde Yaşamayacak. Zulüm Ve Adaletsizlik Hep Vardı, Var Olmaya da Devam Edecek.

• Zaten insan olduğumuz için bunlar oluyor ya.
    Insandan daha açgözlü bir canlı var mı?
    Ne olursa olsun hep daha fazlasını isteriz.
    Var olan şeylerin de değerini kaybedince biliriz.

0|1
    0|0
  • Brooo her zaman istiyorum varlığım olsun diye ama kendim için asla istemiyorum çünkü öyle durumda insanlar var ki bakmaya yüzüm olmuyor kayhrolsun sadece kendi cebini dolduranlar.

0|1
    0|0
  • kuranda soyle denılıyor ahıret ıcınde cabala bu dunya ıcınde cabala dıyor

0|1
    0|0
  • Ben her zaman düşünürüm bende varken neden onda yok diye sonra aklıam allah geliyo din geliyo kafam karışıyo

0|1
    0|0
  • Kimsenin ağzından konuşamam.
    Ben insanım.

0|0
    1|1
    • 2ay

Sana insan değilisn demedim zaten. Nerenizle anlıyorsunuz ya?

• 2ay

Birader buraya tatmin ol diye yaptıklarımı mı yazacağım?
      Evet haklısın falan demem mi gerek?

• Arabanın markası ne hocam?

0|0
    0|1
    • 2ay

Arabam yok. Sadece telefonum var o da ikinci el

• 2ay

yardım derneği kurmak kolay sponsoru bulmak zor akıllı kardeşim çok paran olsa ne olacak ya sabır siz ar ya bu beyinle dünya başkanı olursunuz :D

• 2ay

İşin dalgası ile uğraşın anca ne kadar sığ birisin

• bide o insanları dünyaya getirenler bunu düşünseydi daha iyi olurdu

0|1
    0|0
Yükleniyor...