İslamda 4 kadına kadar izin veriliyor... Bana bunun mantıklı izahını yapar mısınız? Neden yasaklanmamış?

NİSA 3. Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdirde) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.

yani Beğendiğiniz VEYA size helal olan hanımlar ifadesinden şu sonuç çıkmaktadır ki erkekler helal olmayan hanımları da alabilir… Helal olmayan hanımların beğenilmesi sebebiyle alınma izninin verilmesi düşündürücüdür. Yetimlerin hakkını savunmak adına ikiden dörde kadar eş edinme hakkı tanınmış. Burada yetimlerin hakkı gözetilirken kadınların hakkı ihlal edilmiştir. Hak kavramı ise erkeğin inisiyatifine bırakılmıştır. “Adaletsiz olmaktan korkarsanız bir tane alın korkmazsanız dörde kadar yolu var.” Denmiş. Dolayısıyla erkek, eğer ki adalet sağlayamayacağından korkmuyor ise birden fazla eş edinebilir. Edinmemesi durumunda ise cariyelerle “yetinmesi” izni ise ayrıca düşündürücü.

0|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Kuran in indiği dönem bizim yaşadığımiz dönemden çok farklı. Kız çocuklarıni diri diri Gönen bir millet kim bilir kadınlara Neler yapiıyordu Allah 'bence' bu ayette haksızlık yapmadan kadınlara sahip çıkın demek istemiş çünkü o dönemde kadınların pek bir söz hakkı yokmus

1|0
    0|0
    • 2ay

o zaman bu ayeti yırtıp atabiliriz çünkü o dönemlerde yaşamıyoruz artık.
      yani kadınlar mal gibi alınığ satılıyordu allah da baktı durum çok vahim bari 4 tane alın mı demiş yani böyle mi savunuyor kadınları? yani sahip çıkmak derken cariye neden oluyor kadın?

sen cariye olmak veya 4 kadından biri olmak ister misin

En İyi Erkek Görüşü

• Ayeti kendi Kadana göre algılamışsın.
    Şöyle açıklayayım o kuralları sana 4 eşe kadar alma hakkı var evet ama belli kurallar dahilinde
    1-Evlenilen kadının rızası olmalı
    2-İlk eşin rızası olmadan 2. Eş alınamaz
    3-Erkek eşlerine eşit davranmak zorunda
    4-Erkek böyle birşeyi sırf canı istediği için yapamaz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Bana da mesela hristiyanlik cok sacma geliyor gunah cikartma falan.. Ama mantigima ters geldigi icin ve inanmadigim icin boyle seyleri sorgulama geregi duymuyorum, onemsemiyorum ve yoluma bakiyorum. Bence senin de aklinda inanmadigin konular varsa hic ugrasma, inandiklarinla yoluna devam et. Bu kadar hircin olursan din konusunda kendi ruhuna zarar vermis olursun..

0|0
    0|0
    • 2ay

neye dayanarak hırçın dediniz?
      aslında yoğun cehaletlerini görünce sinirleniyorum evet ama paylaşımda saldırıadn ziyade ortaya konulan cevaplar vardı. ben müslüman değilim zaten ama müslüman olup da tek eşliliği savunanların, ayeti görünce çok eşliliği yalamasının sebebini merak ediyorum. bakın aşağıdaki ne demiş "biz inanırız ibadet ederiz sorgulamayız" demiş. sinir bozucu açıkçası

• 2ay

Ben sorunuza istinaden o kelimeyi kullandim. Yoksa sorgulanacak o kadar cok sey var ki.. Sadece mantigimiza uyanlara inanip gerisini fazla kurcalamamaktan yanayim. Maazallah ruh sagligimiz icin cok da iyi olmayabilir.

• 2ay

Bu ruh sağlığı takıntınız nedir

• Yazdığın uzun geldi, okumaya üşendim ama konu İslam olunca her türlü mantıksızlığa şaşırmıyorum.

0|1
    1|0
  • Peygamberimizin cok esle evlenmesinin hep bir hiometi bir sebebi vardi. eger nefsani olsa zaten genc yasinda kendinden yasca buyuk bir haninla tek evlilik uapmazdi. o vefat edince baskasiyla evlendi..

0|0
    0|0
  • Profil resmime bakarmısınız?

0|0
    0|0
    • 2ay

sen kul köle olabilirsin. ben bir şeye körü körüne inanmaktansa sorgulamayı tercih ederim. zaten inanmam için önce sorgulamam lazım zira koyun değilim :)

• 2ay

Profil resmin çok saçma.

Erkekler Ne Diyor 2

• Rıza söz konusudur burada. Kadınlar , pazardan mal alınır gibi alınıp satılmıyordu. Hz. Peygamber bunun önüne geçmiştir bu ayetten sonra.

0|0
    0|0
    • 2ay

yani baban şimdi 3 kadın daha alsa annenin üstüne? ve bu ayeti gösterse eyvallah mı dersin?

• 2ay

Bilgisiz ve korkak insan. arkadasi engellemissin de sana cevabi

• 2ay

Sen ayetin önünü arkasını okumadan bu anlamı çıkarırısn. Bu normal bir şey. Cımbız kullanmakta usta olmalısın. Bilgine guvenmiuosan engellemeyeceksin

• islamdan nefret etmek için mükemmel sebep!

senden nefret ediyoruz mohamMAD!

0|0
    0|0
Yükleniyor...