Dinden uzaklasiyorum sizce böyle olmasi normal mi?

Aslinda ailem muhafazakar insanlardir dinine baglilar ama bir o kadar da anlayislilardir din konusunda hic bir zaman sıkmadılar beni ve hep dusuncelerimi anlayışla karsiladilar. Son bir kac yildir dinden git gide soğumaya basladim Islam dininden. Mesela en küçük seyler batiyor bana besmele cekmek olsun surekli herseye Allah allah demek herseye gunah demek. Bunlar nedense hep soguttu beni dinden. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum Şu an inanclimiyim degil miyim onu da bilmiyorum.

0|0
12|18

En İyi Erkek Görüşü

• şeytanın saptırmasını yaşıyosun oku araştır anlarsın araştırmadığın için öyle , şu an bunu dedim diye bile içinde bir nefret oluşmuştur eminim

0|0
    0|0
    • 2ay

Aslinda yok hâlâ sorguluyorum

En İyi Kız Görüşü

• Namaz kilmiyorsun, ibadetini yerine getirmiyorsun. E böyle imanin zayif olunca da seytan bulmus seni, vesveseye düşürüyor işte. Bir tarafim inancsiz olmayi reddediyor demişsin, yani Allaha inanmayi istiyorsun dinsiz biri olmak istemiyorsun ama icinde de suphe var kararsiz kaldin ne yapacagin konusunda. Benim pek bir fikrim yok bu konuda ama Kuranın meallerini arastir en azindan. Kuranda anlatilmak istenen ne vs. Mesela bazilari şeyi savunuyor yok İslam dininde kadinin dovulmesi emrediliyor diye, bir tane ayet gormusler daha mealini dogru duzgun arastirmamislar İslam dini kotu diye savunuyorlar bu meali ornek gostererek. Halbuki o mealde dovmek diye kullanan kelime aslında başka bir kelime. Yani arapcada bir kelime, birkac anlama gelebiliyor, sadece bir anlama değil.. E cevirenler de dövmek diye cevirince herkes yanlis anliyor, butun ateistler vs ayette dovmekten bahsediliyor diye herkesi galeyana getiriyorlar. Bir yanlis ceviri yuzunden. Aslinda orada dövün demiyor. Bunu neden anlattim, cunku Kurani arastirdiginda eger boyle seylerle karsilasirsan dogru meal okumazsan daha cok suphe icinde kalirsin yanlis cevirenler yuzunden. Eger arastiracaksan Elmalili Hamdi Yazirin meallerini oku.

1|0
    0|0
    • 2ay

Ben de bir ara kendimi çok inançsız hissediyordum. Namaz kilmiyordum. Ama Muslumanim ayagina gecinip gidiyordum. O aralar da canım çok sıkılıyordu, hep bir bıkkınlık.1 sene boyunca kapanmistim, sonra dayanamayip acildim. En sonunda dedim kendi kendime, basini da actin, namaz da kilmiyorsun, hicbirsey yapmiyosun, sukretmiyosun hicbirseye. Bu boyle gitmez en azindan namaza basla dedim. Namaza basladim. Simdi kendimi daha iyi hissediyorum. Nette namaz insana huzur veriyor diyenlere inanmiyordum, simdi kendim gördüm huzur verdigini. İnsanda eger bir kırıntı kadar iman, Allah korkusu varsa mantigini kullanip dogru yolu bulur. Ben zor zamanlar gecirdim. bir gece aglayarak dua ettim, sonraki sabah sevindirici haber aldim dualarim kabul olmustu. Artik beni kimse inancsiz yapamaz Allaha inancim var, merhametine de inancim var. Hatta iki-uc kere dualarim gerceklesti, hem de sonraki gun.

Erkekler Ne Diyor 17

• Çok ks de takılmaktan oluyo bunlar

0|0
    1|0
  • En doğrusunu yapıyorsun. Masallara inanma yaşını geçmişsin. Uyanıyorsun.

1|0
    0|0
    • 2ay

Ateist misin?

• 2ay

Sana tavsiyem Kosmos belgeselini izle. Eski belgesel biraz sıkar ama yenisi, yani Neil Degrasse Tyson'ın seslendirdiği versiyonu otur baştan sona izle. Dinler tümüyle saçma gelecek. (11 bölüm ama hiç sıkmadan izlenir)

• 2ay

Peki cok teşekkür ederim

• Sadece dua et
    Dua et

Çevrendeki herşeyi bir izle

Sessiz bir ortamda düşün

Neden ben varım

Cevabı bulacaksın

0|0
    0|0
  • Peygamberimiz sav ne buyuruyor : size iki sey biraktim onu simsiki sarilinca sapitmayacaksin. Nedir o?
    Birincisi kuran
    Ikincisi sunnettir.

0|0
    0|0
  • Azıcık İslam ve hristiyanlıgı karşılaştır islamın bir saçmalık isa mesihin yol gerçek oldugunu göreceksin

0|0
    0|0
  • Gardasim aç internetten hikayeler dualar oku peygamber efendimiz in hayatına falan bak için seytandan temizlensin

0|0
    0|0
    • 2ay

Ama icimde o istedigi bulamıyorum?

• 2ay

Kurban olayım sana. O zaman bir okut kendini böyle zor olur daha kötüye gidebilir

• 2ay

Okutunca ise yarayacak mi sence? Tuhaf geldi

• Bence bir kendini silkele önce

0|0
    0|0
  • azcik bir sorgula, her seyin sacmaliktan ibaret oldugunu anlayacaksin zaten.

0|0
    0|0
    • 2ay

Zaten sacma gelen cok sey var ama kafam karisik hâlâ

• 2ay

kardeşim sen murderfantasies insi şeytanına inanma, takıldığın soru varsa sor ben halletmeye çalışırım inşallah, sen insan olman sebebiyle yaratılmışlar içinde en değerlisin, sen cennete layıksın

• 2ay

@Efekhan ulan 2 huri icin girmediginiz sekil kalmiyor saka maka nshjsjkjs

• Bir ker emealı al eline oku öyle karar ver bence agnostik olacaksın muhtemelen

0|0
    0|0
    • 2ay

Okudum ama ilgi cekici gelmedi biraktim

• 2ay

çok uzun olduğundandır 600 sayfayı geçiyor mealler ama içlerinde bazı yerler var islamdan gerçekten uzaklaştıran tavsiyem kimsenin dediğiine bakma nasıl istiyosan onu yap

• nasıl yni hac yollarındanmı döndün

0|0
    0|0
  • Biz çoktan çıktık. Tengri biz menen.

0|0
    0|0
  • uzaklaşmışsın gitgide. buna kalbin mühürlenmesi denir.

0|0
    0|0
    • 2ay

Geri donusu yok sanirim?

• 2ay

Evet ben normalde de namaz filan kilmiyorum ama tovbe edip yine ibadet filan etmesem kendimle celismis olmaz miyim?

• 2ay

çelişmiş olurmusun bilemem ama en azından bir yerden başlamış olursun bırakacak dahi olsan rabbin seni bilir görür bir uğraş veriyor der bişey yap en azından :)

• yardımcı olurum. ama burada değil.

0|0
    0|0
  • Kapalı mısın?

0|0
    0|0
  • tövbe de arkadaşım :D

0|0
    0|0
  • Allah korusun

0|0
    0|0
  • Bizimkiler haci ben ateist mutluyum evdekilere de soyledim kafam rahat sana tavsiyem dinini bastan sona sorgulayarak arastir kendi kararini kendin ver :)

0|0
    0|0
    • 2ay

Kabul etmeleri güzel bir sey. Benim kafam karışık. Annem inancsiz gibisin diyor

Kızlar Ne Diyor 11

• Doğru yoldasın

0|0
    0|0
  • Her şey günah değildir bir şeyler sende yanlış oturmuş. Açık açık batıyor rahatsız oluyorum demişsin. Normal mi değil tabi.

0|0
    0|0
    • 2ay

Cevremde ki insanlar boyle. En kucuk sey icin bile gunah gunah diyorlar bu yuzden sogudum sanirim

• 2ay

Evet aynen o yüzden bu hale gelmiş gibi görünüyorsun. Ama sırf neden bu değildir. başka şeyler de vardır. Kalbini tedavi et. Silkelen ve kendine gel. Her şeye Allah Allah deme dışından. Soğutan şeyleri yapma bir süre. Sen sevmediğin insanlar Müslüman diye onların sevmediğin hareketlerini İslam'a yüklemişsin bence. Besmele çekmek nasıl bir Müslümanı soğutabilir ki aksine rahatlatan bir şey olması lazım. Allah'ı anmak Müslüman olanı rahatlatması lazım.

• Fazla dünyevi işlerle meşgul oldunuz sanırım. Ondan böyle hislere kapılmış olabilirsiniz. Zor gelse bile dua edin. Dindar biri olmak için. Sizi dinden uzaklaştıran şeylerden uzaklaşmaya çalışın. Allah yardımcınız olsun. Kendinizi ümitsizliğe kaptırmayın. İnşAllah siz adım attıkça , dini hisleriniz yeniden canlanacak ve bu günleri geride bırakacaksınız.

0|0
    0|0
  • her şeye günah deme zaten her şeye günah da denmez ki ve sürekli besmele çekmene de gerek yok

0|0
    0|0
  • Kiyametin alametleri

0|0
    0|0
  • Seni soğutan nedir kardeşim?

0|0
    0|0
    • 2ay

Ustte yazdigim seyler ve niceleri

• 2ay

Besmele çekmek neden soğutsun seni? Sana anlayışlıymışta ailen? Sorun başka bir şey..

• Ben de öyle kopmaya başladım

0|0
    0|0
    • 2ay

Peki sen hangi sebeple kopmaya basladin?

• 2ay

Özel sebepler bazı şeyleri daha çok düşünür oldum ve uzaklaştim hircinlastim biraz da bilmiyorum

• 2ay

Evet zaten dusunmeye basladiktan sonra oluyor hersey

• haklısın soğumakta ama boşver takma kafana böylesi daha iyi bence inançsız olma yolundasın şu an

0|0
    0|0
    • 2ay

Oyle görünüyor ama bir yanimda inancsiz olmayi reddediyor

• 2ay

Ben onu yapamiyorum iste. Surekli bir şüphe sorgu içindeyim

• 2ay

araştırırsan aklındaki şüpheleri yok edebilirsin belki

• her şey günah değilki dinde çevrendkeilere değil kendi araştırdıklarına ve sebeplerine düzgünce bakmalısın o şekilde ne yapacağına karar ver

0|0
    0|0
  • şeytanın vesvesesi bunlar... Lütfen oyuna gelme olur mu

0|0
    0|0
    • 2ay

Ama icimi yokluyorum hic bir heves goremiyorum tekrar baglanmak icin?

• 2ay

İçimizde farkındaysan nefis denen bir şey var. Ve nefsimiz hicbir zaman ibadet etmememizi inanmamızı istemez. Zor bir durum ama inşallah aşarsın... Ben duadan ayrılma derim.

• inancsizsin gecmis olsun

0|0
    0|0
    • 2ay

Oyle mi diyorsun

• 2ay

batiyorsa allaha şirk kosuyosun demektir besmeke bir insana neden batsin tovbe tovbe

Yükleniyor...