Hz. İsmail (as) ve kurban meselesini nasıl buluyorsunuz?

HZ. İsmail (as.)'ın yaşı 86 ulaşmıştır. Davasını devam ettirecek bir oğlu olursa onu kurban edeceğini söyler. Sonra da çocuğu olur ve oğlunu kesmesini söyleyen rüyayı görür.

Sizce çocuğu olursa onu kurban edeceğini bile bile neden çocuk istemiştir?
Kendi kurban ederse zaten davasını devam ettiremez?

0|1
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Ya bir insan oglunu nasıl keser

0|1
    0|0
    • 2ay

Yani Allah koçu yollamasaydı kesecek miydi merak ediyorum. Keserdi herhalde.

• 2ay

Keserdi bencede

En İyi Erkek Görüşü

• O, Hz. İsmail değil, Hz. İbrahim'dir. (a. s) Oğlu olduğunda kurban edeceğini söyleyen o değil, Peygamber efendimizin dedesi Abdulmuttalip'in duasıdır bu. Bir ikincisi, Hz. İbrahim Peygamberler tarihinde "Halilullah" olarak geçen peygamberdir, bunun nedeni ise Oğlu İsmail'i Allah yolunda kurban etme ferasetine eriştiği içindir. Allah, ayetinde de buyurduğu gibi "O Allah ki bir sineği bile darb-i mesel olarak gösterir." Bu olay da darb-u meseldir. Peygamberlerin en büyük görevlerinden biri de uygulamalı göstermektir. Allah'ın "İsmail'i kes" emri vermesi, haşa başka bir amaçla değil, İbrahim (a. s) teslimiyetini kıyamete kadar göstermekti ve bunu başardı ki bugün hâlâ o gelenek devam ediyor. Yani koç gönderilmeseydi kurban edilecek miydi tartışması yersizdir. İmtihandı bu ve geçti. Hz. Adem'in cennetten çıkartılması da buna benzerdir. Yani Hz. Adem o meyveyi yiyecekti. Zaten öncesinden de ayette de dendiği gibi "Yeryüzünde bir halife yaratacağım" Cennet kelimesi geçmiyor burada. Cennette kalması, meyveyi yemesi de yine Allah'ın "Şeytan sizin apaçık düşmanınızdır" ayetini tasdik etmek için insanlara bir örnektir.

0|0
    0|0
    • 2ay

Kusura bakmayın ama bilgi fazlasına değil sorumun kökündeki bir cevaba ihtiyaç duyuyorum. Tamam Allah'ın kes demesi bir imtihan olabilir ancak benim sorduğum Hz. İbrahim'in kesecek bir oğlunun olmasını istemesi.

• 2ay

Hz. İbrahim bunu istememişti. Cevabımda belirttim. Olayları karıştırıyorsunuz. Oğlunu kurban edeceğini söyleyen Hz. İbrahim değil, Peygamberimizn dedesi Abdulmuttalip'tir. Onun da sebebini isterseniz açıklarım. Ama Hz. İbrahim böyle bir şey söylememiş, Allah direkt bu emri vermiştir.

Kızlar Ne Diyor 3

• Allahin bir hikmeti

0|0
    0|0
  • Saçmalık

0|0
    0|0
  • Belmi de kendini tatmin icindir. Bir cocugu olsun istemistir

0|0
    0|0
    • 2ay

Çocuğu kesme uğruna bir tatmin... Peygamberden bahsediyoruz

• 2ay

Bırakmıyorum ama evaplayabilen de bulamıyorum bir türlü.

• 2ay

Bulundugun sehrin unisinde ilahiyat profu varsa ona sorabilirsin ama onlarda cevaplayamayabilir. Kitap da oku derim

Erkekler Ne Diyor 3

• 0|0
    0|0
  • Hz Ismailin oğlu değil hz ibrahimin oğlu yani hz ismailin ta kendisidir iman allaha bu kadar güzel bağlanmak

0|0
    0|0
    • 2ay

Pardon yanlışlık olmuş o konuda. Allaha iman ile kendi çocuğunu kesmek nasıl bağdaşabilir? Ve burada önemli olan keseceğini bile bile çocuk istemek.

• 2ay

Fazlasıyla okudum. Bir tartışmada karşındaki kişinin bilgisizliğini aramak gayet kötü bir cevap stili. İyi günler.

• 2ay

Hayır bilgisizligini arama diye bişey yok amacın öğrenme degil ki ilaki biyerden bisey2 cikaracaksin

• İmtihan dünyası..

0|0
    0|0
    • 2ay

Kesecek bir oğlu olmasını istemesi pek imtihan gibi gelmedi bana.

Yükleniyor...