İslam’ı katıksız ve müslümanca yaşıya biliyomusunuz?

Türkiye genelinde yaşayan yetmiş milyon nüfusun yüzde doksan dokuzundan fazlası müslümandır. Kendilerine bir soru tevcih edildiği zaman: “Ben de müslümanım” diye cevap veren insanlarımızın büyük çoğunluğu, maalesef İslam dinini müslümanca yaşamaktan uzaktır.

Mükellef yaşa gelmiş ve aklî muvazenesi yerinde olan her erkek ve kadın; kelime-i şehadetle girmiş olduğu İslam dininin her türlü emirleri ve yasakları ile muhataptır. Kişilerin makam ve mevkii, ekonomik gücü, servet ve sâmanı ne olursa olsun, hangi yaş ve cinsiyet grubunda bulunursa bulunsun, her müslüman, ilahî emirleri yerine getirmek, nehiylerden de son derece uzak durmak mecburiyetiyle karşı karşıyadır. Allah (c. c.) tarafından bildirilen hiçbir emirde ve hiçbir yasakta keyfîlik ve ihtiyarîlik yoktur.

Dağdaki çoban, tarladaki çiftçi, resmî veya gayr-i resmî yerlerde çalışan amir ve memur, her çeşit işçi ve işveren, asker ve sivil, devletin en tepe noktasında görevliler ile her kademedeki bürokrat; ilahi emirler, haramlar ve yasaklar karşısında müsavidir. İslam dininde hiç kimseye karşı bir ayrıcalık, bir tefrik kesinlikle söz konusu değildir. Zira İslam dininin cihanşumül bir din olmasının önemli esprilerinden biri de eşitlik ilkesine önem vermesidir.

Madem ki, Türk milleti olarak İslam’ı din olarak, Hazret-i Muhammed’i (s. a. v.) peygamber, Kur’an-ı Kerim’i de kitap olarak seçmiş; şeksiz-şüphesiz ve hiçbir zorlama olmadan kabul etmiş, yani müslüman olmuşuz, öyle ise İslam’ı gerçek manada ve müslümanca yaşamak için her şeyden önce sapasağlam, katıksız ve katkısız bir imana sahip olmalıyız. Yapmacık, göstermelik ve taklidî bir imanla ebedî olan ahiret hayatını kazanmanın çok zor, kimbilir belki de imkansız oluşu hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır.

2|1
24

En İyi Kız Görüşü

• Evet karekod uygulaması indirdim ürün içeriğini okutup yaşıyorum. Katıksız olması önemli şimdi

0|0
    0|1

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 4

• Yaşıyorum diyen yalan söyler çünkü sahih hadislerin işine geleni kabul eder, katıksız Müslüman olmak için tüm sahih hadisleri kabul etmek gerekir.

0|0
    0|0
  • Çok güzel yazmışsın. Taklid-i iman değil Tahkik-i iman sahibi olmak gerekir.
    Evet Elhamdülillah Müslümanım ve Müminim.

0|0
    0|0
  • Hatalarımız var tabiki

0|0
    0|0
  • Fakirlere şükretmeyi öğretin ki zenginlerin düzeni bozulmasın

0|1
    0|1
Yükleniyor...