Kadına şiddet hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu alçaklığın geçerli bir nedeni olabilir mi?

Güncellemeler:
2ay Bu arada sanıldığı gibi sadece eğitimsiz, gelir düzeyi düşük ve bizim toplumumuzun insanları arasında değil, batı toplumlarında (yüzde olarak daha düşük), gelir ve eğitim düzeyi yüksek bireyler tarafından da kadına şiddet uygulanmakta.
Uzmanlar "aile içi eğitimin" altını çiziyor...

8|0
81|73

En İyi Kız Görüşü

• Aile içi şiddet temelde toplumun bir problemi. Şiddet dendiğinde akla ilk gelen fiziksel ve cinsel şiddet. Kadına yönelik şiddette amaç kadın üzerinde bir hakimiyet kurmak. Bu nasıl bir insanlık dışıdır. Kadına yönelik uygulanan fiziksel ve cinsel şiddetten başka şiddette uygulanıyor. Bu ev içinde de olabildiği için birçok kadın saklayabiliyor. Fiziksel olan şiddet görüntü itibariyle dışa yansıyor. Ülkemizde ki şiddet; dayak, aşağılama, küfür ve tecavüz
    Kadına yönelik şiddetin en ağır biçimlerinden biri namus bahanesiyle kadının yaşama hakkına yönelik uygulanan şiddet. Şiddet güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden oluyor.
    Şiddete maruz kalan kadınların genelde ekonomik düzeyi düşük, sosyal ve benlik algıları zayıf kişiler oluyor Farkında mısınız? Şiddet uygulayan erkek ve kadınlara bu küçük çocuk eş her kim olursa olsun ben bu yaratıklara insan ve hayvan konumuna koyamıyorum

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kadına şiddetin savunulacak bir yanı yok. bu hayattaki en büyük yardımcın, hayat arkadaşın, dert ortağın o senin. içinde merhamet duygusu olmayan insan istediği kadar eğitimli olsun boş. bir insan tüm canlıları sevmeli ve merhamet etmeli. bunu aşılamak lazım önce.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 80

• Bir savunması olamaz ama şöyle bir durum var, şiddet gördüğü halde sonradan yumuşayıp gene kocasına yaranmaya çalışan, kocasını sevdiğini söyleyen kadın tekrar şiddet görüyorsa "Çok da tın, kendi salaklığı" derim. Ki böyle kadınlar var. Yanlış anlaşılmasın şimdi, bazı kadınlar hakediyor kafasında olduğumdan değil. Sadece bu tipleri umursamam.

Ailelerin şiddet sorunları yaşamasının eğitimle falan alakası yok. Bu tamammen psikolojik bir durum aslında genelinde de karakter meselesi.

Ya daha geçen haberlerde vardı, bir adam engelli birine durduk yere gidip vuruyor. Ya böyle bir şey olur mu? Şiddet şiddettir, kadına yapılınca farklı bir yanı yok yani.

Ha şunu da söylemek istiyorum öyle b. ktan bir sistem var ki polise şikayette bulunsan serbest bırakılıyor, adam da eve dönüp "Sen beni nasıl şikayet edersin lan" diye tekrar şiddet uyguluyor.
    Görüyoruz işte kocası tarafından öldürülenlerin öncesinde şikayette bulunmuş olanları çok.

Ya kadınların da ders alması lazım. Kendi ekonomik bağımsızlığı olması lazım, özgüveni olması lazım. Dayağı ya da aşağılanmayı kabullenmemesi lazım.

Daha çok şey söylenir de neyse.

1|1
    0|0
    • 2ay

Ama farklı nedenlerle kocasından ayrılamayan, babaocağına dönemeyen çok çaresiz kadın var. Ayrıca öldürülmekten de korkuyorlar.

• 2ay

Beraberken öldürülmüyorlar zaten öyle mi? Ayrılamamak diye bişey yok. İşte tam da dediğim gibi, bir insanın kendine güveni olacak, zorlukları göze alacak cesareti olacak. Öyle birden kimse rahata ermez. Az parada olsa çalışırsın edersin yaparsın bir şeyler. İnsanlar neler neler yapıyor. Oturup ağlamak ile olmuyor.

Zaten baba evine dönülmemeli kendi hayatına bakmalı kadın, o kafalar eskide kaldı. Ne yapacak baba evinde. Bir de onların çenelerini mi dinleyecek yani.

Ha arızalı tipler var. Takıntı yapıp kadından ayrılmayan orada da yine devlete iş düşüyor. Hani adalet? Can güvenliği? Caydırıcı ceza? Hiç yok.

Sistem b. ktan. Kim ne derse desin. Yurtdışını bilemem de büyük ihtimal dünyanın genelide böyledir.
      İnsanlar da psikopatlaştı naparsın?

Aslında kız tarafı da önemli, sessiz kalınmamalı. Mesela diyelim ben şiddet görsem benim ailem o adamın ağzına s. çar, çok afedersiniz de.

İnsanlar birbirlerine değer vermiyor işte, çocuğunun sıkıntılarını bile takmayan insanlar var.

• Bu alçakliğin geçerli bir nedeni tabiki de olamaz! Bir kadin iş için gece saat 3te disariya cikiyor tecavuze ugruyor. Sonra bizim millet o kizin gecenin 3 unde ne isi vardi? sorusu soruluyor. Kız o saatte oradaysa o saatte o erkegin orada ne isi vardi diye soranlarimiz çok azdir mesela..
    Kadına şiddete göz yumanlar sessiz kalanlar destekleyenler bir gun kendi kiz kardeslerinden annelerinden bu dedikleri ciktiginda bile 180 derece fikirleri degisebilecek insanlar.. Kadina siddete göz yumaninda siddet uygulayaninda Allah bin belasını versin..

0|1
    0|0
  • 1|1
    0|1
  • Kimi erkekler için bir neden vardır dırdır ettiği için ya da ona yanlış yaptığında ya da keyfi.

Aslı şu bana sorarsan erkekker sinirlerine hakim olamıyor kadın da üstüne gidiyor kendini savunmak için erkek buna daha çok sinirlenip vuruyor.

Sadece şunu sormak isterdim birgün kendi kız çocukları okduğunda kocasının onu dövmesini kabullene bilirmisiniz?
    Ben kabul edemem vurdukları kadar bu dünyada da diğer tarafdada sürünsünler

Bizim annemiz babamız bizi ne zorlukla büyütüyor elin oğlu sen benim malımsım deyip dövecek öylemi.
    Hiç bir kadın buna boyun eğmesin bizler kimsenin kölesi değiliz ya da işine gelindiğinde kullanılip atilan çöp değiliz.

0|2
    0|1
  • islamın olduğu yerlerde kadını her türlü eziyorlar çalışma hayatında evlilikte toplumda...
    diğer toplumlarda da erkekler güçlü diye bu kadar saldırabiliyor ama kadınlar da karşılık verebiliyor nedenini tamamen insanlar oluşturuyo kadının doğuştan ezi. k yerine konulduğunu düşünmüorum

0|1
    0|1
  • Karakter ve şeref yoksunu, ailesinden/çevresinden sevgi görmemiş, küçük yaşta büyüklerinden "sen erkeksin, yaparsın" sözlerini defalarca duymuş, şu dünyada kadının hayattaki en önemli şey olduğunu öğrenmemiş, annesi de dahil yaşı bir müddet ilerledikten sonra kadının baş üstünde her zaman yeri olması gerektiğini de öğretilmemiş, hayatta hiç birşeyden ders alamayacak insandır (!) kadına şiddet uygulayan. Hiçbir şekilde ne bir mazeret nede bir nedeni olamaz.

0|1
    0|0
  • Eziklik acizlik erkeklerin kendinde gördüğü güç göstersi bana göre dayakla insan laftan anlasaydı eşşekler adam olurdu ne kadın ne erkek ne hayvan hiç bir canlı şiddeti haketmiyor ama malesefki günümüzde kadın dövmek 'erkeklik' olarak algılanıyor

0|2
    0|1
  • Şiddetin haklı bir gerekçesi olamaz!
    Fiziksel veya psikolojik farketmez. Kimse insanlık dışı muamele görmemelidir.

0|2
    0|1
  • Kadına şiddet değil, hiçbir bireysel / toplumsal husumetten kaynaklı şiddet hoş değildir. Hiçbirinin savunması olamaz. Hiçbiri tek yol değildir, kişinin seçimidir; yanlış bir seçimdir.

0|2
    0|1
  • olamaz olmamalı.

0|2
    0|1
  • Şiddet, zayıf insanların, kendilerini konuşarak ifade edemeyen küçük beyinlerin başvurduğu savunma yöntemi. Yazık. Kadın-erkek meselesi değil ama kadına yapılanı daha bir zavallı geliyor bana. Bunu yapanların, savunanların gücü anca kadına yetiyor ondan olsa gerek.

0|1
    0|0
  • Herhangi bir insana şiddet uygulamanın geçerli bir sebebi olamaz.

1|4
    0|1
  • Şiddet edene ederim affi yok nedeni sebebi olamaz NOKTA

2|2
    0|1
  • Zayıf erkek şiddet uygular bence kendisi gibi biriyle baş edemeyeceği için kadına vurarak ego tatmin etmeye çalışır

1|2
    0|1
  • Nolursa olsun geçerli nedeni olamaz

0|1
    0|0
  • Nefret ediyorum bu yüzden savcı adayıyım

1|4
    0|1
  • Kesinlikle nedeni olamaz çünkü bir kadin ve erkegin gücü bir degil bir adam bana fiziken cok zarar verebilir ama ben o kdr zarar veremem ve kendimi koruyamam ha kadin erkek esitmidir esittir abi ama hak hukukta esittir yapi olarak degildir

0|1
    0|0
  • Canliya siddet olmamali

0|1
    0|1
  • sadece kadına soz gecırebılen erkeklerın Allh belasını versn
    Allah kadnları dovun dıye değil koruyun dıye yrttı

0|2
    0|0
  • Kadına şiddet eden her kezin her yeri bağlanıp ellerini fare kemirmeli bak gör bir daha vurabiliyorlar mı

0|2
    0|1
  • Kontrolsüzlük kendi gücsüzlügü gösteriyor

0|1
    0|0
  • ALLAH BELALARINI VERSİN, VURAN ELLER KIRILSIN!

0|1
    0|1
  • Hayir karisi onu aldatsa bile intikamini doverek degil alacaksa baska bir sekilde almalidir. Zaten kadina gucu yettigi icin ona vuran adammiki?

0|1
    0|1
    • 2ay

Karısı ayrılmak varken neden aldatmayı seçiyor? Sonuçta insanın en yakın arkadaşı bile kazık atsa o an ki psikolojik durumuna göre tepki verirsin hatta döversin de, kadın erkek farketmiyor böyle bir konuda, yapılan kötülüğe odaklanmak önemli. Küçücük bir çocuk yolda senin annene şiddet uygulamaya kalksa çocuk filan dinlemez onu döversin tüm şiddetini gösterirsin. Kötülüğe kötülük iyiliğe iyilikle cevap vermek gerekiyor. Çok gereksiz uzun yazdım :D

• 2ay

@Büşra_54 Sen de dantelsin :P :D

• Hiç bir sebep bunu yapmayı haklı çıkaramaz

0|3
    0|1
  • Güç olarak zayif bir kadina el kaldirmak kisilik zayifligi, bozuklugundan, serefsizlikten baska bir sey degildir. Hic bir türlü de aciklamasi olamaz.

0|1
    0|0
  • Kadına, hayvana, masuma, suçsuza genel olarak şiddete karşıyım

0|1
    0|0
  • cahil insanlar...

0|1
    0|0
  • kişilik bozukluğu olan erkekler gücü yetmeyince şiddete başvuruyor erkeklerin eğitilmesi gerek bu konuda

0|2
    0|1
  • Şerefsizlik karaktersizlik ibnelik ten baska ne olabilir?

0|3
    0|1
  • Kadın ne yaparsa yapsın şiddet görmemeli çünkü kadın savunmasızdır allah bizi dayak yiyelimn diye yaratmadı. Ki allah katında da kadın erkekten daha değerli dinimizde

0|1
    0|1
  • Kızlar Devam
    50

Erkekler Ne Diyor 72

• Kadına şiddet diye bir şey yoktur şiddet vardır; şiddetin kadını erkeği yoktur...

Esasen şiddete meyilli insanlar vardır. Bunların büyük ama büyük çoğunluğunun erkek olduğu bir gerçektir ama bu şiddet yanlısı ve şiddete meyilli insanların, sorunlarını şiddetle çözmeye ve hata başkalarını şiddeetle baskılamaya meyilli insanların kurbanlarının çoğu kadın değil erkektir. Örneğin benim bugün sokakta başka bir erkekten şiddet görme olasılığım herhangi bir kadının bugün şiddet görme olasılığından hiç de az değildir.

Şimdi bazıları diyebilir ki kadınlar güçsüz. Evet doğru olabilir ama başka bir erkekten dayak yiyen erkek de bir sebeple güçsüz ki dayak yiyor. Güçlü olsa zaten dayak yemez. Yani yaşı büyük veya küçük, çelimsiz, zayıf veya sağlıksız olduğu için yahut kayga bilmediği için güçsüz kalıp dayak yendiği zaman buna sadece şiddet diyoruz ama güçsüzlüğün sebebi cinsiyet olunca ve bundan dolayı dayak yeniyorsa "kadına karşı şiddet" oluyor... bu yaklaşım bizatihi cinsiyetçi bir anlayıştır.
    Olayın dayak boyutunda rakamlar çok güvenilir değildir her olay polise gitmez ama cinayet dediğiniz şey öyle veya böyle kayda geçer. Dünyada öldürülen her 3 erkeğe karşın 1 kadın cinayete kurban giderken ülkemizde öldürülen her 4 erkeğe karşı 1 kadın öldürülüyor. Dahası Ülkemizde her yıl her 300.000 kişilik nüfusta ortalama 1 cinayet çıkarken bu dünya ortalamasının 3'te 1'i kadardır. kadın cinayetleri istatistiklerinde dünya ortalamasından ve benzer ülkelerden çok daha düşük bir yerdeyiz (örneğin Amerika kıtasının tamamında bizden daha olumlu rakamları olan tek ülke Kanada'dır) ama yine de bu ülkede sürekli olarak bunun tersi pompalanıyor örneğin berna laçin Kübayı öven yazsıında Küba'da kadın cinayeti yok diyor ama küba'da kadın cinayetlerinin nüfusa oranı Türkiye'nin 2 mislinden fazla...
    Tüm bu propagandaları iyi niyetle açıklamak artık çok zor.

0|4
    0|0
    • 2ay

Güzel yazmışsın tebrik ederim.

• 2ay

valla hukukun temel prensibi herkesin kendi iddiasını ispatla mükellef olduğudur. Sizin bir suçu işlemediğinizi ispat yüküyle karşı karşıya olmanız engizisyon mahkemesi mantığıdır. Bugün bir kadınla ilşkiye girseniz ve kadın "tecavüz etti bana" dese, kendinizi kurtarmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. bakın bazen kadınlar tecavüz davalarında doktorların "travma yok" raporlarını da gündeme taşıyorlar ya onun da aslını anlatayım. Erkeğe suçsuzluğunu ispat yükü getirildi ama noterden muvafakat alınarak seks olmayacağına göre bu durum erkeğin yargısız infazı anlamına geleceği için hakimler bir uygulamaya girişmişler, şikayetçi kadında psikolojik travma olup olmadığı doktorca tespit ediliyor ve travma yoksa rıza vardır deniliyor çünkü bir erkeğin başka şekilde beraat edebilme şansı yok. Ve kadınlar bundan bile rahatsızlar farkındaysan, yok efendm bilmem nerde doktor "travma yok" raporu vermişmiş de tecavüzcü serbest kalmış. Peki sen nerden biliyorsun adamın suçlu olduğunu?

• 2ay

Kadınlara karşı uygulanan pozitif ayrımcılık çok saçma , askerliğimi cezaevinin giriş bölümünde yaptım. Tüm mahkumlar bana teslim edilir üstlerini arar , cezalarını sisteme kaydederdim.
      Sevgilisi bu bana tecavüz etti dediği taktirde mahkemeye , delillerin toplanması en az 3 ay tecavüzcüler koğuşunda yatıyorsun. Kadınların söyleyebilecekleri yalanların bir sınırı yok ve eğer gaddarlıkta ellerine hiçbir erkek su dökemez yeterki uygun şartlar sağlansın.
      Sevgilisi akıllansın diye ceza evine attıran var. www.olay53.com/.../...sini-hapse-attirdi-18232.htm

• Kadına kalkan el, bileğinden kırılmalı.

4|1
    0|0
  • Kadına el kaldıran bir erkek buna cürret eden bir erkek öncelikle aciz ve kişiliksizdir.
    Kadın tanrının emanetidir...
    Onun için koruyup kollaması haklarını gözetmesi gerekir.
    Kadına el kaldırmak erkeğe haramdır...
    Kaldıranda erkeğim diye dolaşmasın ortalıkta
    İslamda kadının görevi erkeğine itaat etmek erkeğinde kadının haklarını, kişiliğini, onurunu ve şahsiyetini korumak ve kollamak ile vazifelidir.
    eğer eşleriniz, karılarınız size erkeğine itaat etmiyor ise
    Sözünüzden dışarı çıkıyorsa İslamda eğer eşleriniz size itaat etmiyor ise onları dövünüz sözünü ve itaat etmesi gereken hususları yanlış anlayan mabadından anlayan kaz kafalılar var,
    Kadın itaat etmek zorunda diye ona her istediğini yaptırma hakkına sahip değilsin.
    Mesela canın o an seks istiyorsa eşininde bir rahatsızlığı var veya yorgun ise o an istemiyorsa onu zorlama hakkına sahip değilsin..
    Anlayış göstermen gerek, ama başka nedenlerden dolayı istemiyor ise bahane üretiyor ise eşlerinizi dövünüz yani yataklarınızı ayırınız demek istemiştir.
    Bunu bizim denyolar yanlış yorumlamıştır..
    Daha doğrusu yıllarca meal olarak yanlış çeviri yapanlarında kabahati var bunda dövmek Arapça’da vurmak değil yatakları ayırmak münasebeti kesmek demek..

1|0
    0|0
  • Kadına, canlıya, çiçeğe hayvana böceğe şiddete karşıyız; keza şiddetle sorun çözümüne de.. Ama son bulması hayal bu ülkede her türlü şiddetin.

1|1
    0|0
  • Erkeklik kadına vurmakla değil onu korumakla gösterilir.

0|1
    0|0
  • Simdi biri cikip ben bunu yapanin ta anasini diycek olan kisilere inanma zaten cumlesinden nasil biri oldugunu anlarsin kesinlikle yanlis ☮✌🏻️

2|1
    0|0
  • Ağzıyla baş edemeyen kol kuvvet uyguluyo yazık

0|1
    0|0
  • Karnındaki bebek tekmesi hariç kadına şiddete hayır

3|2
    0|0
  • Psikolojisi bozuk insanların yapacağı davranıştır aklı başında bir insanın yapacağını sanmıyorum.

2|1
    0|0
  • İnsanoğlunun aşağılık bir yapıda olduğunu görüyorum. Hayvanların bile eşlerini ve dişilerini koruma iç güdüsü varken, bu davranışı uygulayan erkeklere aynısı yapılmalı. Lekeliyorlar erkekliği şerefsizler!

1|1
    0|0
  • Kadına demiyemde insana yapılan her turlu siddet alçaklıktır, şiddet sadece fiziki değildir gerek fiziki gerekse psikolojik her türlü siddet insanı küçültür i! kadına kalkan eller kırılsım sloganıyla bitirelim cevabı:))

1|1
    0|0
  • Kadın sana vurursa öbür yanağını çevireceksin arkadaş

4|1
    0|1
  • Kadına şiddet uygulayan insanlara baktıgında;onların genelinin eğitim seviyesinin yerlerde oldugunu, düzgün bir işe sahip olmadıgını ve büyüdüğü ailenin cahil oldugunu görebilirsin. Bir insan yaşadıgı çevre ve aileye göre şekillenir, kısmen olmasada.

0|1
    0|0
  • Hayır diyom

0|1
    0|0
  • Hiçbir şiddetin gerekçesi olmamalı

0|1
    0|0
  • Şiddetin hiçbir türlüsüne geçerli bir sebep olamaz

0|1
    0|0
  • Kadına zarar veren kendine zarar verir.

0|1
    0|0
  • Bazı inançların kitaplarına uyanlar kadına şiddet uygulamaya meyilli olurlar, çünkü kitapta kadınların dövülebileceği yazar.

0|0
    0|0
  • Gücü yetiyor angutun
    Kendini bir bok zannediyor
    Ne olacak iste
    Karaktersizler.

1|1
    0|0
    • 2ay

O değilde
      Herkes kadına siddete hayır diyor
      Bu kadinlari vuranlar kimler acaba 😂

• Nedeni gene kadınlar çocuklarını iyi yetiştiremiyorlar.

0|1
    0|0
  • kadin çiçektir kadina şiddet dalinda kokan çiçeği kirip koparmak gibidir. şiddetin hiç bir dayanağı olmaz olamaz

0|1
    0|0
  • Hiç 1 neden kadına şiddeti haklı kılmaz. Lanet olsun kadına şiddet uygulayanlara.

1|1
    0|0
  • Acizlik.

0|1
    0|0
  • kadına şiddet uygulayanlar aciz asalak ve korkak ınsanlardır sadece onu sevıp değer veren birine yeter ancak güçleri

0|0
    0|0
  • Gayet basit. Erkekliği dayılığı gücü anca kadına yeten erkek bozması beyinden yoksun egosunu böyle tatmin etmeye çalışan erkek bozuntuları yapar. Onları alıp birgüzel dövüceksin

1|1
    0|0
  • Bunun geçerli bir nedeni olamaz kardeşim. Bu düpedüz adilik ve acizlikten kaynaklanıyor.

0|1
    0|0
  • Kadınlara şiddet uygulayan herkesin ortak özelliği, kendi ailesinden göremediği sevgi

0|2
    0|0
  • kadınların suçu, dövdürmesin kendini. Geçen okudum kendisini döven eşinin cinsel organına gece uyurken japon yapıştırıcısı dökmüş. Dövdürmeyeceksin kedini. gece uyurken boğarım diyeceksin. Hani osmanlı kadınıd erler ya öylesini kimse dövemez.

0|1
    3|0
  • Asla derim

1|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    42

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...