II. Mehmedin Hristiyan Gence Yazdığı Aşk Şiirini Bilen varmı?

“Bağlanmaz firdevse gönlünü Galata’yı gören

Servi anmaz anda ol serv-i dilara gören

(O servi boylu sevgiliyiyi Galata köprüsünde gören bir daha gönlünü Firdevse bile bağlamaz.)

Bir firengi şiveli İsa gördüm anda kim

Lebleri dirilmiş der idi İsa’yı gören

(Bir Batılı şiveli İsa gördüm, dudaklarını gören İsa dirilmiş derdi (sanki onu isa diriltmiş sanırdı)

Akl-ü fehmin din-i imanün nice zabteyleyesin

Kafir olur mu müselmanlar o tersayi gören

(Aklımı imanımı nasıl kısıtlayayım, onu o Hıristiyanı gören kafir olur )

Kevseri anmaz o içtiği mey-i nabi içen

Mescide varmaz o verdığı kilisayi gören

(Peygamber kevseri içse de o hıristiyanı gören mescide bile varmazdı)

Bir firengi dilber olduğunu bilürdi Avni ya

Bel-ü boynunda o zünnâr-ü çelipâyı gören
(Belki Avni bir Hıristiyan bayan sanırdı onu da beline takdığı kuşak olmasa)

Aklım elverdiğince çevirdim de bu şiirde Fatih’in söz ettiği kişi bir kadın olamaz… Hıristiyan

kadınlar bellerine “ZÜNNÂR” bağlamaz…. Onu sadece papazlar ve keşişler bağlar. Zaten AVNİ de (Fatih de) “bir Hıristiyan dilber sanırdım onu…”

Güncellemeler:
3ay ya salağı @HayalPerestSc Neden engelletin g*t lalesi vericegim cevapdan mı korktun hahahaha

0|0
0|6

En İyi Erkek Görüşü

• Bu gazelin manasını çözmek için, o devir Türkçesini bilmek yetmiyor; elbette tasavvuf edebiyatının dilinden de anlamak gerekiyor. Burada âşık olunan kişi ne erkektir, ne de gayrımüslim... Şark edebiyatında nasıl şarap, aşkı ifade ediyorsa; kâfire aşk da, nefse olan esâreti sembolize eder. Mümin, hep nefsinin, yani bu güzel kâfirin hilesinden şikâyetçidir. Demek ki tarihçi için, biraz edebiyattan, biraz da dinden anlamak lâzımdır.

Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci
    http://www.ekrembugraekinci.com/makale.asp?id=646

0|1
    0|0
    • 3ay

Ahahaha ulan devir devir türkçemi değişir harbi tam cahil bunlar bu şiiri inkar eden alırı dinci tarihçilerdir

• 3ay

Mal insan Kafire aşk nasıl oluyorda nefse olan esareti sembolize ediyo hangi kaynakta böyle birşey yazıyo Kafire aşk nefse olan esaretmiş ulan ahahahahhs

• 3ay

Senin gibi bir geri_zekalıya bunu anlatmak için delil yetmez.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 5

• Ateist sitelerde dolduruyorlar bunları sonra millete dadanıyor a, q ergenleri.

Bu işte bir terslik olduğu açık ortadaydı. Bakıyorum önüne gelene hakaret vs. , boş insan mk , 1 xper , bellki başka hesabı var. Hayır o değil biri uğraşmak isteimyom demiş adam cevabımdan korktun demi demiş :DD , mal lan bu :D
    Hayır geri-zekalı bari yeni açtığın hesabı farklı nick koysaydın.
    http://www.kizlarsoruyor.com/uye/canbayraktar

bu demi lan asıl hesabın.

Tipinde meymelet yok, beyninde ne olsunki , a, q kürdü seni , kaşa bak, tipe su dökün ya :D İnanmıyorsanız alın fotosu , çocuğum böyle olsa esrar koyar hapse tıkarım utanırım çocuğum demeye lan :D
    images.kizlarsoruyor.com/.../profile.jpg?2

2|0
    0|0
    • 3ay

Ahahhaah ulan canım Neden farklı nickde acıyım mal insancdiger hesabın Soru hakkı yok diye buradan sordum

• 3ay

@Sofia-Karadeniz @Sofia-Karadeniz birazcık tipi iyi olmayabilirmi hahaha şakamısınız siz a q 😀😀

• 3ay

ya ergenleri diyen it 19 yasında çıldırıyorum 😂😂😂

• Bune lan :D Adam soruyu eleştirine hakaret ediyor :D
    ee ne demişler , hakaret edenin karşısında asla hakaret etmeyeceksin
    http://i.hizliresim.com/WbQb58.jpg

Soruyla ilgili birşey söylemicem lüzum yok uğraşamam sabah sabah boş insanla , güne muhteşem kalkmışım bozamam akılsız insanla keyfimi :D

0|0
    0|0
  • bir kitabının güncel basımı yapılmıştı orda bir dörtlük sansürlenmiş yayınlanmamış felan deniyordu. o dörtlük bu mu oluyor ilginç.

0|0
    0|0
  • k*rt lütfen

0|1
    0|0
    • 3ay

Türküm rahat ol ;)

• 3ay

çiçeğine boşaldıgımın salagı soru sorma hakkı yok diye oradan sordum beynine bosaldıgım

• 3ay

Gir bak soru hakkım var mı tipine bosaldıgım

• @Tarihibirisi böyle bir hatun vardı kanka o bilir bu işleri :D ben bilmiyorumda :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...