İnandiginiz dini kendiniz mi sectiniz?

bu hakki size tanidilar mi? nufus cuzdaniniza dogdugunuzda size sorarak islam yazdilar? erkeklere sordular da mi sunnet ettiler? okullarda onca sene size sorarak mi din kulturu ve ahlak bilgisi dersinde muslumanligi ogretip inanmayanlari kafir diyerek addettiler? bu sorularin hepsinin cevabinin hayir olmasi bize neyi acikliyor?

Güncellemeler:
3ay size sormamis olmalari inandiginiz dinin aslinda sizin seciminiz olmadigini, sadece ailenizin ve yetistiginiz toplumun belirledigini bir secim oldugunu acikca gozler onune sermiyor mu?

1|0
15|14

En İyi Kız Görüşü

• İnandığım dini kendim seçmedim maalesef, seçme hakkım olsaydı tercihim farklı olurdu.
    Cevabın hayır olması baskıcı ve kendi inandıklarımızı empoze etmeyi seven bir toplum olduğumuzu gösteriyor. Zaten bu yüzden gelişemiyoruz ya karşıt fikirlere, farklı düşüncelere kapalı ve tahammülü olmayan gelenekçi bir toplumuz.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• kendini neden simsiyah bir kumaşın ortasındaki çamaşır suyu değip renk değiştirmiş bir nokta kadar rahatsız edici görmüyorsun çok merak ediyorum. kur'anı kerimde de söylendiği gibi ahirete kadar kötülük hep var olacaktır ve hiç bir zaman yer yüzündeki tüm insanların hepsi aynı anda müslüman olamayacaklar. çünkü insanda beyin denen şey var ve o beyinden daha çok kullandığı bir nefs var. bu nefs beynin önüne set çektiği zaman da şu gördüğünüz gibi durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Kendini kötülükten alıkoyan, her türlü pislikten uzak durmasını söyleyen, hayatını tamamen iyiliğe yönelik bir hayat olarak yaşamasını söyleyen inancı bırakıp "beni pislikten alıkoyan bir inancı istemiyorum" diyorlar. Yaratıcın buna da saygı duyuyor. Çünkü beyin ve nefs verdiği canlının ne yapabileceğini kendisi de gayet iyi bildiği için sana seçim şansı ve mükafat/ceza sistemi kurup "make your choise" diyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Bir zamanlar müslümandım. Ama nedeni ailemdi. Sonra sorgulayarak agnostik ateizme geçmiştim. şu an bir deistim ve mutluyum! Aile dırdırı çekiyorum hâla. Bana kafir vb diyenler oluyor fakat.. Banane. Bu benim hayatım. Kimse karışamaz. Ve evet haklısın. Kimse bana bir şey sormamıştı.😎

0|1
    0|0
  • İslam dininde inanç özgürlüğü vardır. Ergin yaşa geldiğin zaman bunun kararını sen verebilirsin. Doğup belli bir yaşa gelene kadar senden yükümlü ailen bunun kararını verir ve olması gereken budur. Sen araştırırsın ve seçimini zamanla kendin verirsin. Bunun sorgulamasına geçmişsin. Ama insan fıtratında bir şeye inanma ve bağlanma duygusu vardır sana tavsiyem boşlukta olup islamiyeti tercih eden insanların hayatlarını araştırman. Kimse kimseyi zorla bir dine teşkil edemez. Şöylede bir gerçek var ki herşeyin en mantıklı açıklaması islamiyet dininde gözler önüne serilmiştir

0|1
    1|0
  • Müslümandım ama deist olma yolundayım Şu an

1|1
    0|0
    • 3ay

yol once oraya cikiyor. sonra ya ateist ya da agnostik oluyosun. ama gecen gun ogrendim, agnostik ateizm diye bisey varmis. arastir

• Allah yoksa senin belani kim veriyor¿

1|0
    0|0
  • Ben seçmenim ama ailemin seçiminden mutluyum. Bu şekilde ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim. Tüm ülkelerde aynı mantık uygulanıyor. Herkesin nüfus cüzdanında bir din yazar. Çocuk 18 yaşına bastığında dini inancını değiştirebilir. Bu her yerde böyledir. Yabancılarda da islamın yobaz bir din olduğunu söyleyen din dersleri var. Hristiyanlığı öne çıkarıpğ diğer dinlerin ezildiği. Bu her yerde böyledir. Ama bunu Allah emretmedi. Kimse seni müslüman olman için zorlamıyor. İster olursun, ister olmazsın.
    Ama bizim görüşlerimize de kalkıp 'Size sordular mı?' diyemezsin. Senin gibi düşünmeyen çok kişi var. Yerini bil, iadam ol. Dinsiz olabilirsin, kimin umurunda. Bize ne? Bana ne? Buraya gelip de polemiğe yol açacak sorular soramazsın. Saygı çerçevesinde 'Böyle olması sizce doğru mu?' diyebilirsin ama sataşamazsın! Şikayet ediyorum!

0|0
    1|0
  • Ya bir insan nerde dogarsa dogsun hangi dinden olursa olsun ergenlikte bir sorguluyo her seyi. Bende 6. Siniftaydim sanirim tuttum tum dinleri arastirdim ama yani budizm falan onlari bile sonra yine en mantikli islam geldi yani ben kendim sectim diyebilirim

1|0
    0|0
    • 3ay

ya saygisizlik gibi olmasin ama, abdest alirken yaptigin hareketleri filan dusunsene. sence tanri bunlari yapmani mi istiyordur?

• 3ay

@epdaclub hristiyan bir anne babada dogmus olsaydin da onun icin dua edecektin. bunu anladiginiz zaman baslayacak hayat.

• 3ay

Iste yazilani anlamaya baslasaniz o zaman hayat baslayacak ta anlamadan da egonoz tavan yapiyor yazik. inanmama ve farkli inanc yollari var diyorum sana degilmi. Demekki inancsizliktan ve dunya uzerindeki inanc sistemlerinden haberim varki sukrediyorum inandigim yola anladin...

• Hayır

0|1
    0|0
  • Hayir

0|0
    0|0
  • Kendim seçtim insan aklı erdikten sonra istediği dini seçebilir

0|0
    0|0
  • Evet kendim sectim.

0|0
    0|0
  • Bunlara rağmen kendim için olan yoku buldum işte 😂

1|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Dinimize adımıza vb daha dogmadan karar veriliyor ya zaten

0|0
    0|0
  • Evet ben seçtim, cok şükür

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Neymiş doğuştan lütfedilen dinmiş.
    Aman ben istemiyorum o doğuştan lütfedilen, korku ile ayakta tutulan, yönetmeye dayalı dini.

Ben sorgularım, araştırırım, incelerim, karşılaştırırım. Ve kendime, inandığım Yaratıcı kavramına göre uygun bir dini seçerim, ki öyle yaptım.

Hangi dine mensup olunursa olunsun, asıl dindar, sorgulayandır.

0|1
    0|0
    • 3ay

din secmek deyisine "dinsizlik" de dahil mi?

• 3ay

ama yok, sorgulayacak kadar akil yoksunu olmamaliydik...

• 3ay

Sorgulamadan kabul etmek, yönetilmek bir üstün zeka belirtisi. Biz ise akıl yoksunuyuz :/
      Keşke olmasaydık böyle.

• bu soruların cevabının hayır olması islamın ne kadar hoşgörüsüz, kaba, saygısız, terörist, zalim bir din olduğunu gösteriyor.
    şimdi birazdan bu soruyu sildirirler ve sünnet çok sağlıklı diye zırlarlar.
    tanrı mükemmel yarattıysa neden ç*kümüz kesiliyor?

0|0
    0|0
    • 3ay

jkshsjkjs her konuda oldukca duz dusunebilen ben, sunnet konusunda hic bu kadar duz dusunememisim jksjhsj allah sanirim kotu bir kuafor, baska kuafore duzelttirme ihtiyaci duyuyor insanlar...

• 3ay

şöylede bişey var ki bilimsel olarak islam dinin yapmasının hayırlı gördüğü şeyler sağlık için oldukça faydalı. Yorumlardan birinden abdest konusu geçmiş. Abdest tamamen beden temizliği ve kan akışının hızlanmasıyla alakalı saçma hareketler değildir bu yüzden. Aynı şekilde sünnet, adı üzerinde yapılması zorunlu değil ama yapılırsa iyi olur tarzında bir açıklama yapılabilir. Bunun gibi bir çok şeyin fazlasıyla mantığa uygun açıklaması var

• Kendim secmedim ama iyiki dogdugumdan beri islam dininin kurallariyla yetistirilmisim Allah'ima sukrediyorum musluman bir anne ve babadan dogduguma.

0|0
    0|0
  • Evet sorguladım ve gerçektende islamın dogru olduğunu gördüm doğuştan da müslümandım ama körü körüne değil araştırarak inanıyorum.

0|0
    0|1
  • cevap anahtarını hemen yayınlamasaydın keşke

0|1
    0|0
  • Evet kendim seçtim.

0|0
    0|1
  • Evet kendim seçtim

0|0
    0|1
  • İnanmıyorum

0|1
    0|0
  • allah seçti

0|1
    0|0
  • Ne Buyuk nimet

0|0
    0|1
  • Dogustan muslumanim ve aklimi kullarak hak din Islam olduguma inaniyorum

0|0
    0|1
  • Yüce dinimiz islamda cehennem ateşi çok fecidir der.
    Yüce peygamberimiz allahtan korkun demiştir.
    Müslüman bir kimsenin düşünmesi sorgulaması münasip değldir kardeşim
    Dinden çıkıp ahiretini yakarsın aman diyim
    Hem yüce allah bize akıl vermiş kitabımızın ilk ayetinde ne diyor ne emir var kardesim oku yani bizden okumamızı istiyor anlamamızı düşünüp sorgulamamızı isteseydi ek olarak bunlarıda yazardı değilmi kardesim
    Şükürler olsun ki müslüman memleketinde doğdukda
    Hem yüce peygamberimiz islam mantık dinidir demiştir bunuda dip not olarak düşelim
    Hadi hayırlı geceler kardesim..

0|0
    0|2
    • 3ay

boşuna islam terör dinidir demiyoruz. hem allah caninin teki hemde müslümanlar psikopatın teki... inanmayana hepsi düşman! içiniz nefret dolu! tıpkı allahın nefret dolu olması gibi!
      ve allah tam bir gaddar!
      insanları cehennemde yakmayı seven bir ş*refsiz!
      mohammadı bu dini oluşturduğu için kınıyorum! ruh hastası mohammad!
      allahtan korkmuyorum!
      sonra gelip islam hoşgörü dini dersiniz!

neyseki yakında islamın ağzına s*çacağız!

• 3ay

@epdaclub cunku tavugun doneri yapiliyor, kedinin degil. ayrica bunu dusunmek idi ordaki incelik. ama dusunmek sana ters sanirim

• 3ay

Cindede kedinin kizartmasi yapiliyor ne alaka simdi

• Ben Aleviyim Ailem Hanefi. İnancımı sonradan Kendim seçtim. İnancımdan çok memnunum.

0|0
    0|1
Yükleniyor...