Sizce okullarda zorunlu işaret dili eğitimi verilmeli midir?

1. sınıftan 12. sınıfa kadar okullarda işaret dili eğitimi verilmesi gerektiğini, bu sayede hem işitme engelli insanları topluma katıp hem de yabancılarla iletişimimizin daha kolay olacağını düşünüyorum. Dünya kadar fuzuli ders varken işaret dili dersi verilmemesi garip değil mi?
Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir?

2|3
50|30

En İyi Erkek Görüşü

• İşaret dilini biliyorum ve zaman zaman kullanıyorum ama kesinlikle herkesin öğrenmesi gerektiği birşey. Engelli olmak hiçbirşeye engel değildir.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bence eğitim verilmeli. Hayatımızın her yerinde deaf insanlar mevcut. Birçok kez mağazamızda da karşılaşıyorum. Yurtta kalırken oda arkadaşım da deaftı, o öğretmişti. Onun öğrettiği kadar sorulan sorulara cevap veriyorum. Artık tanıyanlar yanıma gelip bana soruyorlar.☺️ Rabbim yardımcıları olsun.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• evet verilebilir

1|0
    0|0
  • Verilmeli..
    Çünkü o kadar çok gereksiz ders varken, bu daha kıymetli..

#Vesselam

1|0
    0|0
  • Bence kesinlikle olmalı, engelliler de insan onlara engel olmayalım.

1|0
    0|0
  • Sagir ve cok sevdigim bir kuzenim var onunla cocukluktan beri iletisimdeyiz her insanin ogrenmesi gerek en azindan belirli sembolleri bilmesede harfleri akici bir sekilde gosterebilmeli 😏☮✌🏻

1|0
    0|0
  • verilse iyi olurdu

1|0
    0|0
  • Din dersi yerine böyle dersler zorunlu tutulsun çok daha faydalı olur

1|1
    0|0
  • Aslında olması lazım aynen olabilir

1|0
    0|0
  • Olabilir

1|0
    0|0
  • bence gerekiyor.
    ben bilmek isterdim

1|0
    0|0
  • bence iyi birşey verilmeli

1|0
    0|0
  • Kesinlikle verilmeli Müzik dersi gördükte ne oldu ne kattı bize?

1|0
    0|1
  • Verilmemeli, Verilirsede sadece temel ihtiyaçlar ve temel hareketler üzerine olmalı.
    Sen bu millete takribi 10 yıl ingilizce egitimi veripte birşey ögretememişsin?

1|0
    0|0
    • 2ay

Bir şey ogretemedin diye tüm dersleri komple kaldır o zaman. Nasılsa öğrenmiyorlar de matematiği kaldır mesela. Getirilmeli ve sistem geliştirilmelidir

• 2ay

@Damlay okumadım ama katılıyorum

• 2ay

Çok temiz saygısızlık. İyi akşamlar

• Veilmeli :)

1|0
    0|0
  • Aslinda verilebilir guzel dusunce

1|0
    0|0
  • olabilir ama zorunlu değil

1|0
    0|0
  • Verilmeli

1|0
    0|0
  • Türkçe eğitim veriliyo 1. Sınıftan üninin son senesine kadar millet daha onu konuşamıyor doğru düzgünn 😂😂😂

1|0
    0|0
  • Olabilir.

0|0
    0|0
  • okul hayatı boyunca din dersi yerine işaret dili dersi verilmesi daha uygun aslında..

0|1
    0|1
  • Zorundalik olmamali. Boş beleş adamlar bu dersi cok sabote eder.

0|0
    0|0
  • O kadar uzun süre verilmesine gerek yok, temel olarak bir kaç yıl verilmesi yeterli olur bence

0|0
    0|0
    • 2ay

Bence var. 1-2 yıl eğitimin hiçbir katkısı olmaz havada kalır

• 2ay

İyi güzel diyorsun da ben bu yaşıma kadar işaret dili kullanabileceğim kimseye denk gelmedi, temel verilir ve yeterli olur, fazlası gereksiz

• 2ay

Denk gelmemiş olman denk gelmeyeceğin anlamına gelmez ki denk gelmişsindir de sırf bu mağduriyet yüzünden işitme engelli olduğunu bile anlayamamışsındır belki. "Nasıl olsa kimse beni anlamıyor" deyip susmayı tercih ediyorlar. Onları topluma kazandırmak için işaret dili eğitimi şart. 1-2 yıl eğitim uçup gider hele ki böyle bir ortamda 7-8 sene İngilizce eğitimi alıp daha kendini 2 cümleyle tanıtamayanlar var.

• Bencee evet sağır ve dilsin canları anlamak hepimiz için bir görev

0|0
    0|0
  • Katılıyorum sana, farkındalık için önemli bir nokta.

0|0
    0|0
  • Zorunlu olmasına gerek yok bence onun yerine zorunlu ilk yardım dersi koymalılar

1|0
    0|0
  • seçmeli ders olarak okutulabilir ancak zorunlu ders olarak okutulmasını mantıklı bulmuyorum.

0|0
    0|0
  • Hayir

0|0
    0|0
  • Bence gerek yok,
    zaten yeteri kadar ders kalabalığı var.
    Hatta gereksiz ilanları bile var

0|0
    0|0
  • Aslında o değilde zorunlu insan olma dersi verilmeli.

0|0
    0|0
  • Bence zeka dersi verilmeli, büyüdüklerinde gidip koyun gibi akp ye vermesinler

2|1
    0|1
    • 2ay

Konumuz bu mu hocam:))

• 2ay

@candan4141 işte sizin delikanlılığınız bu kadar, ancak klavyede küfür edersiniz. Gel yüzüme karşı et onu bakalım? Bu arada türkçemi senden daha çok seviyor ve ona sahip çıkıyorum bunu da bil.

• 2ay

neyse. sana iyi kapışmalar :)

Kızlar Ne Diyor 49

• Eğitim fazlasıyla teorikten ibaret. Fen derslerinde deney yapılmıyor, matematikte formül ezberletiliyor ama strateji öğretilmiyor. Bence dersler bu kadar formülcülükten arındırılıp daha çok pratiğe yönelik olmalı, kalan boşluklara da dediğin gibi geçerliliği ve faydası olan dersler eklenmeli.
    Zorunlu din dersi de seçmeli olmalı tabi ki, ve seçmeli ders adı altında da ezbere dayalı ve boş geçen dersler de kaldırılmalı.

1|0
    0|0
  • Çok güzel olur bence

1|0
    0|0
  • kesinlikle verilme her insanın bilmesi gereken bir durum inanın her yerde yardıma ihtiyacı oluyor engelli arkadaslarimizin

1|0
    0|0
  • Kesinlikle olmalı... Tam tersi bir dünya da yasiyo olabilirdik dusunsenize sizi anlamayan insanlar dolu çevremizde engellilere gore dizayn edilmiş bir dünya kendinizi ifade edemiyosunuz sizi anlamıyorlar... ve daha fazlası onları anlamak için yardımcı olabilmek için mutlaka bilmeliyiz :)

1|0
    0|0
  • Din, müzik, görsel, hatta edebiyat gibi derslerden biri veya birkaçı kaldırılıp bence de böyle işaret dili eğitimi verilebilse çok iyi olurdu

1|0
    0|0
  • ben olmasını çok iterdim. 1. sınıftan beri olmasada belli bir bir durumdan sonra olmalıydı. İçimde kaldı işaret dili öğrenmek.

1|0
    0|0
    • 2ay

Ben de heves ettim. Öğreniyorum. Youtube'da bir hoca var 7-8 derslik video serisi var onu izleyebilirsin dilersen ve işaret diliyle söylenmiş şarkılarla dolu ortalık onlar öğrenmeyi daha eğlenceli ve kolay hale getiriyor

• Bizim bölümde var yapamıyorum ama çok zor kalıp duruyorum😑

1|0
    0|0
  • evet verilmeli burda gördüğüm en mantıklı soru

1|0
    0|0
  • Çok iyi olur

1|0
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum

1|0
    0|0
  • Çok harika olurdu artık normal yaşam tarzimız olurdu böyle vatandaslarimizda hiç zorlanmazdi

1|0
    0|0
  • verilmeli

1|0
    0|0
  • Aynen mantıklı

1|0
    0|0
  • Verilmeli🚬

#patates

#rr

1|0
    0|0
  • Evet.. Haklısın

1|0
    0|0
  • Fizyoterapiye bile yeni geldi ya biz parayla hoca tuttuk da aldik liselere keske gelse ama sanmam gelecegini

1|0
    0|0
  • Neden olmasın..

1|0
    0|0
  • Verilmeli

1|0
    0|0
  • En mantıklısı olur. Her şeyden önce artı değer katar insana.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle

1|0
    0|0
  • Verilmeli

1|0
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum!

1|0
    0|0
  • Kesinlikle verilmeli

1|0
    0|0
  • kesinlikle verilmelidir. ücretsiz kursların açılması bile muhteşem olurdu

1|0
    0|0
  • Olabilir aslında.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

1|0
    0|0
  • Tabiki de verilmeli insanimiz bilinçli olmali bu konuda sonucta onlarda insan ve bizim gibi sohbet etmek istiyorlar hem işaret dili kopya cekerken acayip yardimci olur ksndf

1|0
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum

1|0
    0|0
  • aynnn katılıyrm sana

1|0
    0|0
  • Bence de verilmeli helal olsun

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam