Kişinin neye inanıp neye inanmadığı neden bu kadar önemli bazı insanlar için?

Bu zamana kadar islam gibi çeşitli dinlere mensup arkadaşlarım oldu. Hiçbirini sırf bu yüzden yargılamadım. İnanç kavramı bir insanı tanımak, nitelendirmek için çok yetersiz bir şey. Bir insanın kişiliğinin %1'i bence inanç. İnsanların neye inandığı bana göre küçük bir ayrıntı sadece. Ama ne yazık ki bu sitede saygıma karşılık verecek bir müslümana rastlayamadım. Sürekli küfrederek, bilim değil de din yoluyla dine inandırma çabalarına girerek, çeşitli hakaretlerle kendi görüşlerini kabul ettirmeye çalışıyo birçoğu. Ben zaten araştırmışım, belli bir süreçten geçip inanmama kararı almışım, neyin curcunası bu?

He bir de şöyle bir şey var, ben tanrı yok dediğim zaman hala müslümana saygı duyabilirim, ama o 'inanmayanlar hayvandan aşağılıktır' dediği zaman bir ateiste saygı duyduğunu iddia etse kıçımla gülerim.

Şunu da söylemek istiyorum, ateistlere yapılan 'cahil' yakıştırmasını da anlayamıyorum. Ateist olmakla cahil olmak arasında bir bağlantı kurmak özel bir yetenek olsa gerek. Ortalıkta bir sürü bilgisiz ateist dolanıyo ve insanlar onlar üzerinden genelleme yapıyo, müthiş kafalar.

0|1
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• Ohoo herşey tamam da bir din mi kaldı iyi insansa yeter neye inandığı umrumda değil

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ateist insanlar bazı sözde müslümanlardan çok daha dinsel anlamda gelişmiş oluyorlar. Çünkü bir dini, inancı, yaratılışı kabul etmemek için bütün kavramları tam olarak bilmek gerekmez mi?
    Bir diğer yandan, İslam zaten hoşgörü dini. Buraya, 2000 karaktere sığmayan hadisler paylaşabilirim.
    Sözün özü kardeşim, bazı geveleyen insanları takmamak gerekiyor. Elbette saygı çerçevesi altında inanç konuları tartışılır ve yorum yapılır. Ama iyi kötü her sıfat, yalnızca kişinin kendisine yakıştırabileceği bir şeydir.

1|0
    0|0
    • 2ay

İnançsızlığıma sebebiyet veren şey kur'an zaten, objektif olarak yıllarca okuyup araştırdım ve kafama yatmadı. Kendimce birtakım çelişkiler buldum, kuran ve islamı pek çok mantık hatası barındıran bir inanış sisteminin parçaları olarak düşündüm ve neticesinde dinden çıkmayı kendime uygun gördüm. Hayatında 1 kere dahi kur'an açıp okumamış sıradan bir müslümanın bana cahil demesi kadar ironik bir şey yok. Ben cahilim, ben kafirim, ben cehennemde yanacağım. Bu tarz şeyler bir süre sonra insanın tahammül sınırını zorluyor ve katlanılmaz bir hal alıyor artık. Fikirlerini sunduğun için teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 4

• cok uzun bir gorus bildirecem pc basina gecince kaybetmeyim soruyu

1|0
    0|0
    • 2ay

öncelikle inanç kavramını kısaca netleştirmek gerek. bir şeye inanıyor olmak onu gerçek yapmaz. dolayısı ile insanlar genellikle "tanrı yoksa kanıtla" gibi saçma bir fikirle geliyorlar. tanrı yok ama tanrılar var. dunyada bilinen yaklaşık dört bin civarı tanrı var ve sen bana sadece senin tanrının gerçek olduğunu söylersen bunu kanıtlamak sana duşer. çunku insanlar gerçek olan şeylere inanmak zorunda kalmazlar, gerçeği kabul ederler. bu noktada hiç bir zaman gerçeğin ayrımını yapamayan inanç savunucularına hep bir şeylere inanmaları öğretilmiştir. dolayısı ile bizden de illa bir şeylere inanmamızı beklerler. biz inanmadığımızı söylediğimizde hayatları boyunca inanmaktan başka bir yol bulamamış bu insanlar bizim tutumumuz karşısında husrana uğrarlar. öfkelenirler ve tabi hakaretler başlar. hakaret ederler çunku ellerinde hiçbir zaman kendilerine ait bir fikir yoktur. hep inanması soylenenler vardır. bizim inançsızlığımız onların inandığı gerçekliği otomatik olarak yıkar.>> devamı var>>

• 2ay

cunku onlara gerçek kavramı çok yanlış öğretilmiştir. onlar için gerçek inandıkları şeydir ve karşısına çıkıp onun inandığı şeye inanmadığımızı söylediğimizde. bir şeylere inanmanın onu gerçek yapmadığını göstermiş oluruz. bu sebepten gerçeklikleri otomatik olarak çöker. bu sırada bizim hangi gerçeğe inandığımızı merak ederler. çunku onlar için bu hayatı kavramanın tek yolu bir şeylere inanmaktır. dört bin civarı tanrıdan illaki birine inanmamızı beklerler. onlara sadece bu yol öğretildiği için otomatikman kendi yolları da onlara en doğru yol olarak gelir. bu sebepten biz onlara cahil görunuruz.

bilgisiz ateist olabilir. zaten her şeyi bilemeyiz. hepimizin belirli bir kapasitesi vardır. bahsettiğin genelleme bununla ilgili değildir. inançlı insanlar hayatlarını tek bir bilgi kaynağı uzerinden surdurdukleri için en bilgisiz ateist bile onların sistemlerini otomatik olarak çökertir. onlar için butun ateistler cahildir. hep cahil kalacaktır.

• 2ay

bitti bu arada.

• Benim umrumda degil herkez cezasini cekecek ötede

1|0
    0|0
    • 2ay

Sen öldükten sonra dirileceğine inanıyorsun, ben inanmıyorum. Aramızdaki fark bu, insanlar tartıştığı kişinin kendi gibi bir birey olduğunu unutuyorlar.

• 2ay

Herkez özgür karismam ben

• Bu neyi değiştirir

0|0
    0|0
  • Valla ben namazımı gılarım ateistede, deistede, paganistede saygı duyarım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Bence iyi bir insan olmak için din şart değil. Zaten bir dine inanıpta dinine göre yaşayan insan sayısı ne kadar ki? Bence herşeyden önce iyi bir insan olmak önemli..

1|0
    0|0
  • Benim her türlü dine saygım var

1|0
    0|0
Yükleniyor...