Sizce islam dininde kadın erkek eşitliği var mı? Yoksa kadına veya erkeğe fazla ayrıcalık mı tanınmış?

Gerçi hiç kimsenin erkeklerin islam dininde ezildiğini iddia ettiğini görmedim ama her türlü görüşe açığım. sizce neden bu dinde erkeklerin değil de kadınların arka planda kaldığı hep iddia edilegelmiştir? Siz neye dayanarak eşitlik var/yok diyosunuz?

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Kuranda kadınlardan eşya gibi bahsediliyor, çoğu yerde kadınlara hitap eden cümleler bile yok, erkekler okuyup uygulasın diye yazılmış bir kitap gibi. Ayrıca kadınların erkeklerle aynı ortamda çalışamaması, esir kadınların cariye olarak alınabilmesi vs. aşağılayıcı şeyler.

2|1
    0|0
    • esir kadınların cariye olarak alınabilmes? kanıtınız ne

• Troll falan mısın? Söyle de ona göre sinirleneyim...

• hayır neden sinirleniyorsunuz? son derece net cevaplar veriyorum neden cevap vermek yerine hıhh trolsün :/ diyosunuz :D

En İyi Erkek Görüşü

• Maaslesef özellikle günümüz şartlarında eşit olmadıklarını görüyoruz. Hani cennet anaların ayağı altında gibi hadisler de var ama kuranı esas alında erkeğin bikaç adım daha önde olduğu bariz..

Farklı yorumlarla hayır hepsinin açıklaması var deseler de erkeğin üstün olduğu gerçeğini değiştirmezler..

En basit örnek (bazı şartlar karşılanırsa) erkek 4 eş sınırsız cariye alabilirlen kadına bu hak verilmemiş.. Sosyoloji inceleyenler bunun kültürel bir olgu olduğunu görecektir ki sosyolojide buna polijini denir...

Yani islam arap kültürünün etkisinde kalmış bir dindir...

0|0
    0|1
    • zaten kuranda da "bu kitap arapça olmasaydı araba başka din mi olur derlerdi" diyor :)

• Biz bu kitabı şehirlerin anası ve çevresini uyarasın diye indirdik yazar. Başka ayette biz bu kitabı arapça indirdik ki anlayabilesiniz diye yazar. Sanırsam önce araplara indi sonra geniş alana yaymayı başarınca evrenseldir dediler 😀😀

Kızlar Ne Diyor 16

• eşitlik kavramı zaten bir zırva gerekli olan adalet ve bunun varlığı şüphesiz. Adalet olmadığını savunanlar da 'yiaa erkek on kadın alıyor kadının niye hakkı yook''çular. kafanın sadece belden aşağı çalıştığı bu kadar belli edilir

2|1
    0|1
    • peki evlendiğinde eşin 3 kadın alsa üzerine? "yiaa erkek on kadın alıyor kadının niye hakkı yook" demez misin

• ahah cevapladığım soruyu baştan soruyorsun :D özür dilerim anlatamıyorum sanırım

• o cevap değildi ki :D yazsam sayfalar sürer demişsin nesi cevap

• İslamda kadın erkek eşit bence ama kadını arka plana atan islam dinini bilmeyn yaboz kesimdir çok merak eden varsa Hz. Muhammed'in kadınlar ile ilgili söyledikleri sözlere baksınlar

0|0
    0|0
    • ayetlere baksak olmaz mı?

• bence çok kabasınız tersliyosunuz hemen

• Bana kim nasıl geliyosa ben öyle gidiyorum siz benim ne yazdığımı doğru düzgün okumadan tersleyerek gelirseniz aynı tepkiyi bende size gösteririm bukadar basit iyi akşamlar size

• kadının hakları daha fazla gibi ve yeride daha kutsal.. Nisa suresi mesela kadınlar hakkında bşr sure ve meryem suresi.. diğer dinlerde kadının yeri bukadar özel değil gel gör ki bizim cahil insanımız bunları uygulamıyor tabi sonra islam dini kadına önem vermiyor diyorlar asıl önem vermeyen biziz.

0|0
    0|0
    • evet cahil insanımız maalesef mesela nisa suresini açıp okumadan aaa kadın suresi var diyor bilmiyor ki o sure kadınlara birçok sınırlama getiriyor erkekleri üstünleştirirken :)

okudunuz mu nisayı?

• evet okudum.. surede erkekler üstünleştirilmiyor bu belki sizin yorumunuz.. ikisinede biçilen haklar belli edilşyor kadına mehir miras vs gibi. 124. ve 127. ayetlerde surenin islamda kadın ve erkek eşitliğinden bahsettiğinide göreceksiniz. dikkatli okursanız sizde anlarsınız.. Ayrıca ilk yorumumda sadece islamda kadınlar hakkında bir surenin var olduğunu yazdım, bu surenin tamamen onların üstün haklarını gösterdiğini yazmadım bunuda dikkatli okuyun.

• İslamda eşitlik yok. Deistim. Kadınları bu kadar küçük düşüren bir kitaba inanamam.

1|0
    0|0
  • Kadınlara daha fazla hak verilmiş 'bence'
    Kadını koruyan bir din

0|0
    0|0
  • Kadinlar daha ayricaliklidir islamda. Lakin insanlar kendi gelenekleri ile islami karistirarak kadinlara davranis sekillerinin islam kaynakli oldugunu iddea ederler.

0|0
    0|0
    • kadın ayrıcalıklıysa adaletsizlik ve eşitsizlik var demektir

• Adaletsizlik oldugunu düsunmuyorum cunku kadin ve erkek bir elmanin iki yarisi gibidir. Ikisi de birbirinin eksik yonlerini tamamlar

• Mesela erkekler cocuk doguramiyorlar. Belki erkekler de cocuk dogurmak isterler bu bir adaletsizlik mi? Islamda adaletsizlik kelimesine yer yoktur. Gorev ve paylasimlar vardir ki bu gorev ve paylasimlar gerektiginde ciftler arasinda degistirilebilir.

• Kuran i kerim okadar kutsal okadar büyük bir kitapki. Kadin erkek diye ayirmiyor. Sadece bir kadinin dogal olarak bir erkekden daha savunmasiz daha dogrusu biolojik acidan daha gücsüz oldugnu belirtiyor. Ama hic bir konusda kadin erkek ayirmiyor. Cogu insan binu yanlis anliyip ayirdigni saniyor. Ama öyle bisy yok

0|0
    0|0
  • Kadın hem fiziksel hem ruhsal anlamda erkekten daha narin olduğu için değerlidir dinimizde. Ama erkek baskın tabi

0|0
    0|0
  • Erkeğe ayrıcalık var kadına yok

1|0
    0|0
    • oo uysalkedicik sonunda yazdın ^^

ne ayrıcalığımız var

• Sen o kadınlar temizlik yapmaz de napıyorlar seni bizim toplum kadını kullanmaya alışmış, nasıl bir mantık erkekleri ahlaklı yaratsaydı buna gerek kalır mıydı? Resmen davetiye çıkarmıyor mu resmen sizi sapık kılıfında yaratmış olmuyor mu?

• erkekler sapık kadınlar teşhirci gibi olmuş

• Kadınla erkeğin eşit oldukları sahalar bulunduğu gibi, erkeğin kadını çok gerilerde bıraktığı, yahut onun çok gerisinde kaldığı sahalar da mevcut. Onun için, meseleyi sadece bir tek madde çözümlemek mümkün değil.

0|0
    0|0
  • Merak ediyorum İslam kadar kadına değer veren başka bir şey var mı? Yoksa kadını cinsel objeye çeviren kapitalizm mi? Bir de kapitalizm bize bunu özgürlük diye yutturuluyor

1|0
    0|0
  • ben eşit hissediyorum bu zamana kadar görmedim ters bir şey

0|0
    0|0
  • Bu soruyu fitne cikarmak icinmi sordun?

0|0
    0|0
    • kullanıcı adıma namuslu şerefli mükemmel yazıp "çarşaf çarşaf" fotolarımı profile koysam ikna olur musun :)

• Eşitlik yok

0|0
    0|0
    • kim üstün ve neden

• Hakaret etmedim ayetleri kopyaladım attım:Dsaygısızlık içericek bir yorumum da olmadı:D ve evet kanıtı da var:D tatlı su müslümanlarının savunma mekanizması da bu sanırım, ortada bir şey yokken: "niyi hikirit idiyisin, niyi siygi diymiyisin"

• evet empati yapayım dedim :D cımbızlama yapma var bir de :D

• Fiziki olarak erkek ustun ruhsal olarak kadın

0|0
    0|0
  • Cennet annelerin ayakları altındadır
    Fazla söze gerek yok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Eşitlik yok, adalet var..

Hanımın fıtratına uygun sorumlulukları, erkeğin fıtratına uygun sorumlulukları var..

#Vesselam

0|0
    1|0
    • şimdi anlatsam da diyecen ki çeviri hatası :D

• Afferimm iyi tanıyorsun beni ;)
      Yeltenme..

• Herkes kendi işine göre evirir çevirir dini soruları. Sırf dünyaya çocuk getirip büyüttüğü için cennet ayaklarının altı kadar yakın. Dahası var mı?

0|0
    0|0
  • İlahiyat okuyorum ve şunu söyleyebilirim kadınlar erkeklerden daha ön planda tutuluyor İslam'da. Eğer istersen bir kaç detay verebilirim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...