İslamda çok eşlilik?

Yasal olsun diyenler var ama bence bu toplumun yozlasmasina psikolojik hastalıklara sebep olur. Bunun dönemsel olduğunu söyleyip bu zamana uymadığı söyleyenler var. Sizin düşünceniz ne?

Güncellemeler:
2ay Çok eşlilik olmalı mı?

0|0
10|22

En İyi Erkek Görüşü

• Nisâ Sûresi / 3. Ayet

3. Eğer, yetim kızlar (la, hoşunuza gitsin veya gitmesin, malı için evlendiğiniz takdirde, aile olarak onlar) ın haklarını tam gözetemeyeceğinizden korkarsanız, sizin için helal olan (başka hür) kadınlardan ikişer, üçer ve dörder nikâh edin (nikâhsız yaşayıp zina etmeyin). Eğer yine (o kadınlar arasında da mühim olan huzur ve) adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, o zaman bir tane ile veya (varsa) sahip olduğunuz (cariye) ile yetinin. Bu sizin adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.2
    Âyet-i kerîmedeki birden fazla evlenme emir değil, ruhsattır. Ancak kadındaki sağlıkla ilgili mahzurdan veya erkeğin bedenî/rûhî ihtiyacının gerektirmesi halinde ya da harp ve benzeri hallerde kadınların artması durumunda aile ve toplumu bozan nikâhsız yaşamanın/zinanın önlenmesi ve neslin temiz olarak korunması için getirilen bir izindir.3

Yoksa verilen bu ruhsat keyif ve eğlence için değildir. Normal şartlarda kadın, gelecek kadına katlanmaya veya bir arada olmaya zorlanamaz.

0|0
    0|0
    • 2ay

Peki nasıl kullanılabilir?

En İyi Kız Görüşü

• Çok eşliliğin şartları vardır bunu hatırlatmak isterim. Ben şahzen böyle birşey istemem. kadının isteği bu durumda önemlidir ve kıtlık dönemlerinde başı boş kalmış kadınlarla aynı evde kalabilmek için yapılan birşeydir. Diye duydum

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Şimdi millet anam babam metresi o su bu su şunu nu kendisine dost edinirken ayrı ev tutup kredi kartlarından ek hesap açtırırken sıkıntı yokta " 4 eşin dördüne de aynı sevgi saygı ve maddiyatın sağlayabilecekseniz alın ve aralarında hak geçirmeyin yine de sizin için en iyisi bir tanedir diyen islam mı sıkıntılı?

0|0
    1|1
    • 3ay

Diğer saydiklarinda sıkıntı fark yok

• Bir kadın kocasını nasıl başla biriyle paylaşır? Önce bunu düşünmek lazım. Sen kadın olsan böyle bir şeye razı olur musun? Cevap, zaten sorunun da cevabı.

0|1
    0|0
  • islam uydurmadır . dusuncem bu tum sorularına da yanıt.

0|2
    0|1
  • Çok eşlilik o zamanki savaşta eşi ölen hanımları himaye edebilmek için gerekliydi. Fakat şimdiki zamanda böyle bir gereklilik yok. Müslüman bir erkek olarak bu dönemde çok eşliliğe karşıyım ve yanlış buluyorum (zaruri durumlar dışında).

1|0
    0|0
  • Eski bir arkadaşım vardı. Kadın olup inanmayanları anlarım da erkek olup inanmayanlar gerçekten fedakar inanmayanlardır derdi o aklıma geldi bunu okuyunca. Neyse

0|1
    0|0
  • hımm ben sadece şunu söylerim dört evlilik farz değil 1 2. si ise her türlü ibadeti yaptılarda o mu kaldı o kdar adaletli olabileceklermi 4 evlilik insanların sapık duygularını köreltmek için verilmedi

0|0
    0|0
  • Ya salak salak konuşmayın islamda çok eşlilik cahile döneminde kadınalrı köleliklten ve kötü yaşamdan kurtarmak için yapıldı ve şimdide yapacaksa biri bu durumları gözeterek alabilir

0|0
    0|1
  • İslamda kadına değer verilmiyor ve benim değer verdiğim hiç birşeye değer verilmiyor, bu yüzden pek inandırıcı gelmiyor islam

0|1
    0|0
  • Bunu kötüye kullanacak pek çok erkek mevcut günümüzde. Kullanılamamasının da bir hayrı vardır

0|0
    0|0
  • islam tek eşliliği uygun görmüştür daima makbul olan tek eşliliktir.. iki eşi mutlu edebilecekse çok eşliliğin önünü açmıştır.. günümüzde de iki kadını mutlu etmek imkansız olduğu için en başa dönüyoruz islam a göre tek eşlilik en makbul olandır

0|0
    0|0
  • Yasal olmalı harem kurarım.

0|0
    0|0
  • fantazı amaclıdır

0|0
    0|0
  • Ne kadar yasal olursa olsun, hanımların bu duruma müsade edeceğini sanmıyorum :) bende çok eşlilikten yana değilim açıkçası

1|0
    0|0
    • 2ay

Yasal olursa mağduriyet olur

• Dönemsel olduğunu düşünüyorum ama araştırıp doğruyu bulmakta fayda var

0|0
    0|0
  • Eğer kişinin eşi müsade ederse geçerlidir.

0|0
    0|0
    • 3ay

Kim buna müsaade edebilir?

• 2ay

Evet ama yasal olmaması daha iyi

• 2ay

Tabi böyle bir topluma ne getirilse yanlış kullanılacağından haklısın.

• alan razı veren razıysa çok eşlilik yasal olsun :D

0|0
    0|0
  • bu aralar ne cok arap ozentiligi yapiliyor ya. bence sen trolsun hatta kadin da degilsin.

0|0
    0|0
    • 3ay

Ben insanların goruslerini merak ettim. Yoksa çok eşli ligi asla savunmam

• 3ay

Allah korusun o dediğin şeyden nefret ediyorum karşı görüşleri görüp mutlu olmak için sordum bir sitede hep tam tersi savunulmustu

• 3ay

bu sadece bir sapkinliktir gorus olarak bildirilemez bu yuzden karsit gorusu olamaz.

• şerefsizlikten başka bir şey değil benim için

0|0
    0|0
  • çok eşlilik be kız?

0|0
    0|0
  • İşte bunun gibi nedenler benim dinlere inancımı yitirmeme neden oldu. Evrensel ve son din olan müslümanlığa inen kitapta neden o dönemde olan olaylardan bahsediliyor ve neden o dönemin sınırları dışına çıkamayan ayetler bulunuyor?

0|0
    0|0
  • Fakirler hic heveslenmesin zaten 1 kisiyi zor beslio zenginlerin zten var

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• ne demek yasal olsun? iğrenç bir sapıklık, ahlaksızlık bu. ama yeri gelince lgbt olaylarına ahlaksızlık demeyi biliyorlar.

0|1
    0|0
  • Allah tek eşliliği öneriyor çok eşlilik sadece bir izindir emir değil ama Cenab-ı Allah ne kadar çabalarsanız çabalayın eşitliği sağlayamazsınız diyor.

0|0
    0|0
  • Yasal olsun ne demek kaçıncı yüzyıldayız ya

0|0
    0|0
  • Bu zamana uymayan bişey ve eskiden araplarda gelenekti yani o anki dönemde normaldi ama suanki dönem farklı bu yüzden de uygun değil

0|0
    0|0
  • Kesinlikle bu dönem için uygun olmayacağı düşüncesindeyim

0|0
    0|0
  • Kesinlikle öyle bişey olmamalı. Yasal olsun diyenler psikolojik sorunlu bence.

0|0
    0|0
  • Allah tek esliligi oneriyor

0|0
    0|0
  • Igrenclik sadece bunları isteyende pislikten başka bir şey degil utanç resmen

0|0
    0|0
  • Ya git inanma öyle şeylere bence o sonradan uydurulmuş bişey

0|0
    0|0
Yükleniyor...