Delirmek uzereyim dusunup cevap verin lutfen?

Hangisi dogru?
1) Bir seye ya inanirsin ya inanmazsin oncesi sonrasi yoktur kaniti yoktur. Kanit gordukten sonra bilirsin ogrenmis olursun ancak ama basta inanmadiysan inanmamissindir.
2) Bir seye once inanmayip kanit ile sonradan inanabilirsin.

Güncellemeler:
3ay Derin dusunerek cevap verin

0|2
7|13

En İyi Erkek Görüşü

• sen ne güzel hatunsun lennn! ha din konusunu soruyorsan bir sebeple inanmışsındır mesela ailenden çevrenden dolayı. mesele kendi iraden dışında inanmak değil aklın çalışmaya başladıktan sonra inanmayı sürdürmektir. Allah'ın zatı hakkında delil istemek İslama göre saçmadır çünkü Kuran ile herşey ayrıntılı şekilde anlatılmış ve bahsettiği şeyler içinde gerçek hayatta olmayan birşey yoktur. Bir insanın bilim adamı bile olsa bu kadar ayeti çevresini inceleyip yazmaya kalksa ömrü yetmez. En güzel örneği "yağmuru yağdıran sizler misiniz yoksa biz miyiz" ne yaparsan yap yağmur yağdıramıyorsan bunu da böyle meydan okuyan biri ben yapıyorum diyorsa ve bu ayeti aktaran bana tapın demiyor Allah'a inanın diyorsa, bütün maddi teklifleri reddedip bu dava için savaşmışsa derim ki aga bu Kuran insan uydurması değildir, peygamber kandırmak için yazmaz öyle olsa kendini ilah ilan eder niye böyle fırsatı tepsin!!!

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• 1. Dogru inanmiyosam guven yoktur ki kanita gerek duymusumdur karsimdakinin sozu yerine, inanirsin inanmazsin ikisinden biri olur arada kalmak yoktur bence, paranoyaklik veya guvensizlik diyebiliriz

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• şöyle açıklayım

ilk şıktaki önyargılı inanma veya inanmama oluyor çok teklikelidir ve sana doğru insanı yanlış veya yanlış insanı doğru olarak tanıtabilir mesela

ikinci şıktaysa ki bu benim şıkkım ben sanırım biraz somutçuyum bu yüzden yeterli kanıtı olan şeyler beni inandırabilir..

1|0
    0|0
    • 3ay

Erkek arkadasimla iki saattir bu konuyu tartisiyoruz konusuyoruz, kanit ile inanmayi yok edersin diyo kanit varsa zaten inanmama olasiligin olmuyo diyo. Bir seyin varligi neyle anlasilir dedi ben kanitla dedim o hayir zitligiyla dedi; yani ornegin gece olmasaydi gunduz olmazdi iyi olmasaydi kotu olmazdi dedi. Sen inanmamayi yok ediyosun kanitla diyo

• 3ay

Hayir problem degil bizden bagimsiz genel bir konu ornegin iki elini uzatiyosun sag elim bos sol elim dolu diyosun ben de inanmiyorum goster kanitla inaniym diyorum elini aciyosun goruyorum ve dogru soylemissin inandim simdi diyorum erkek arkadasim ise inanmadin ogrendin diyo bilmek oluyo o diyo inanmadin basta inanmamissindir diyo

• 3ay

Şimdi siz felsefe yapıyorsunuz anladığım kadarıyla ama inanmak kanıt ister çünkü felsefede bir şeyin varlığını sadece kanıtlayarak öğrenebilirsin.. İnanıp inanmamak senin elindedir ama öğrenmek kanıt ister.. mesela ben x kişisinin düşünebildiğine inanıyorum ama bunu sana kanıtlayamam çünkü somut bir şey yok..

• Kanıt gerçekten ikna edici ise değişebilir tabi.

1|0
    0|0
  • inanıp inanmamak dille olabilir kanıt olmaksızın kanıttan sonra kalp kanaat eder kesin inanırsın taklit ve tahkik...

1|0
    0|0
  • İnanç için kanıt mı gerekiyormuş la? :(

1|0
    0|0
    • 3ay

Tek yonlu dusunmeyin genel bir soru bu

• 3ay

Tek yönlü değil la, inanç dedik diye hemen Allah'a gitmesin kafan. :D
      Kelime anlamı olarak inanç var ya, inan- temelli olan hani; ha işte onun için kanıt gerekmiyor. Kanıt veya herhangi reel bir durum ya da nesne ile sağlamlığının sağlanması veya desteklenmesi gerekmediğinden diyorum. İnançla kanıt aynı cümlede pek olmuyor o sebepten.

• Sitede ne çok m a l var dedi adam.

0|0
    1|0
  • Seviyosan git konuş bence knka

0|0
    0|0
  • 1.5 :)

0|0
    0|0
  • 1-) yanlış çünkü inanıp inanmamak sadece görmek ya da kanıtla olan bir şey değil. Doğal olarak başta inanmadıysan ama görmeden inandıysan inanmış sayılırsın.

2-) Bir şeye önce inanmayıp kanıt ile sonradan da inanabilirsin.

Ama bu sorular din ile alakalıysa cevaplar değişir.

1|0
    0|0
  • herşey için geçerli bir söz değildir bu bazı şeyler yüreğinde hissedersin inanırsın kanıta gerek duymazsın bazı durumlarda ise kanıt ararsın çünkü özümseyememişindir durumu

1|0
    0|0
    • 3ay

Bunu dusundum fakat yalin dusunecek olursan guven duygusu yoksa bile net soruyorum genel olarak ayirmadan?

• 3ay

Hah benim icin de mutlak dogru yoktur burdan cikti konu zaten 😊

• 3ay

erkek arkadaşın ne diyor peki? onun için varmıdır mutlak doğru :)

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 6

• 2 bence

1|0
    0|0
  • herkes bir şeyin kanıtını gördüğü zaman ona inanır. önemli olan kanıt istemeden inanabilmek. tabiki 1

1|0
    0|0
  • 1...

1|0
    0|0
  • Bana göre 1 doğru

1|0
    0|0
  • 2...

1|0
    0|0
  • kanitin dogruluk dercesine baglidir inanip inanmamak.. bence :3