İslamda kadın ve erkek ilişkisi hangi ölçüde olmalı? İslamda kadınla erkek münasebetleri nasıl olmalı?

Sahip olduğumuz kimlik, toplumsal ilişkilerimizde kendini ele verir. Kimlerle nasıl ve ne şekilde ilişki kurduğumuz ve karşılıklı ilişkilerde takındığımız tavır ve kullandığımız üslup kişinin hem şahsiyeti hem de kimliği hakkında önemli ipuçları verir. Oysa yaşadığımız an ve çevrede biz Müslümanlar sosyal ilişkilerimizde henüz tutarlı bir örnek oluşturmuş değiliz.

Islâm, yalnızca ortaya çıkan sorunlara çözümler getiren bir inanç ve hukuk sistemi değil, aksine, getirdiği kurallarla öncelikle sorunların ortaya çıkmasını önleyen bir dindir. İslam'ın bu özelliği kadın-erkek ilişkileri alanında da kendini göstermekte, Islâm toplumlarında, Batı örneği câhili toplumların karşı karşıya geldiği sorunların ortaya çıkmasına imkan tanımamaktadır

İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta: "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur." (İsrâ sûresi: Ayet 32 ) buyrulmaktadır.

Çağ ve mekanların değişmesiyle İslam’ın temel kaideleri değişmez.

GÖZLERİ HARAMDAN SAKINDIRMAK

Kur’an’ı Kerim’de Nur suresinde Allah’u Taala: “Mü’minlere söyle gözlerini haramdan sakınsınlar. Mü’min kadınlara da söyle gözlerini yere indirsinler (erkeklere bakmasınlar), namuslarını korusunlar.”Nur:31

Hz Yusuf: “Ben nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü her nefis kötülüğü emreder.”Yusuf:53

----Hz peygamber bir gün hz Ali’ye şunları söyler: “Ey Ali muhakkak ki cennette senin için bir köşk vardır. Bir bakışa ikincisini ekleme. birincisi senin için mübahtır, fakat başkaca bakma hakkın yoktur.”

----Haramlardan sakınmak sadece tek yönlü değildir. Kadına mahrem yerleri ve ziynetlerini örtüp göstermemek düşerken erkeğe de onun cazibesine kapılıp bakmamak düşer.

1|0
2|1

Kızlar Ne Diyor 2

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 1

• bro sen neden hep namaz, kapanmak, birbirine bakmamak gibi şeyler paylaşıyon... din bu mu şimdi. biraz kul hakkı, yalan söylememek, dürüst olmak ve dindeki yerleri nedir bunların.. bu yönde paylaşım yap bence okurum severek :)

0|0
    0|0
    • 2ay

yanlış bişey yapmıyorum umarım :) idare edin işte :)

• 2ay

böyle yanlış anlaşılıyor çünkü mesela Kuranda en büyük yasak ve cehennemlik günah nedir? kul hakkı.. ve servet biriktirmemek çünkü biriktirmekte kul hakkıdır öyle der. Mesela zekat Kuranda 40 ta 1 degildir hatta bir ayette." Onlara yardım et dediginde çogunu alıp azını verirler diye eleştirir" bunu. Bunları söleyebilirsin. yani dini sadece namaz , kapanmak, dua etmek ekseninde görünce o yüzden geri kalınmıyor mu.. oysa insanı insanlıgı geliştirecek bilime öncülük edecek.. okumakla, üretmekle, yardımlaşmakla.. dürüst olmak la ilgili paylaşımlar paylaşsan dine daha çok hizmet eder bence :) ki deist biri olarak bunu sölüyorum :D ve islam cografyaları bu sebeplerle geri kalıyor bence ön plana çıkarılan şeyler yanlış. ve Kuranda şöyle der " sadece bu kitaptan sorumlusunuz Kuran tamamlanmış bir kitaptır" hadislere din alimlerinin söylediklerine bakma çok bence :)

Yükleniyor...