Kapat

Caiz midir, degil midir?

Annesi babasi olmadan yurtta buyumus bir alevi erkegin, normal bir aile ortaminda buyumus hanefi bir kizla evlenmesi caiz midir? Kisaca anlatayim; erkegin ailesi annesi ve abisi kaza sonucu vefat etmis baba durumu olmadigindan yurda birakmis ve erkek o sekilde buyumus Şu an akrabalari olmasina ragmen fazla gorusmeyen onlari sevmeyen ve aleviligi kabul etmeyen bir erkek. Hanefi mezhebine gore yasayan hanefilige niyet eden bir erkekle hanefi bir kizin evliligi nasil olur?
1-dogan bebek alevi mi hanefi mi olur?
2-niyet ile bir mezhebe gecilebilir mi?
3-kelime-i sehadeti hanefiler gibi getiren alevi genc musluman midir?
4- aleviligi kabul etmeyen genc ile hanefi kizin evliligi caiz midir?
(Kelime-i sehadete, namaza, oruca, zekata, hacca inanan abdestini alan bir aleviden bahsediyorum)

0|1
8|27

En İyi Erkek Görüşü

• hepsi caizdir... çekinmeden evlen... ayrıca Aleviler de Müslümandır.. Bunu unutma... Sadece sonradan bazı dandik kişiler nedeniyle farklılaştırmışlardır kendilerini.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• O oğlan Hanefi zaten
    Evlenince sorun olmaz

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 26

• 1-) Doğduğunda Kimsenin dini yoktu çocuklara öğrettiler dini
    2-) Çocuk zaten Hanefi mezhebinden olmuş

3-) Şehadet kelimesini getiren her bir insan müslümandır bunun mezhebi yoktur
    4-) Hiç bir sorunu yoktur evlenebilirsin

0|0
    0|0
  • alevilik islama göre hak mezhep değildir. ve yeni doğan çocukların müslüman olduğu çünkü hiç bir şeyden sorumlu olmadığı bilinir. mezhepler sonradan ortaya çıktığı için niyet ile çok bir alakası olduğunu zannetmiyorum. muhtemelen sadece uygulamadan ibarettir.

0|0
    0|0
    • Alevilik mezhep degil kultur zaten onlarin yasama biçimi o. 4 buyuk mezhep var ve ben hanefiyim. Kendiside hanefi inancina gore yasiyor ama emin olamiyorum. Ben evlendim diye alevi olmam elhamdulillah muslumanim diyor kelimei sehadet getiriyor gunaha girmem muslumanla evlendigim takdirde ama bebegimin alevi olmasini istemiyorum. Hanefilik için niyet eden ona inanan kisi hanfi mi sayiliyor onu merak ediyorum

• e madem öyle çocuğun nasıl alevi olacak ki. şehadet getirsin tevhid getirsin tamamdır. sonuçta alevilik sadece kültürmüş

• Başka dinden geçişler olduğu gibi, mezhepler arasındada geçiş sözkonusu olabilir. Aklındaki soruları öncelikle onunla paylaş.

0|0
    0|0
  • Mezhepleri öncelikle bırakacaksınız bir kenarıya, din ne emrediyorsa onları yaptıktan sonra sıkıntı yok.. Mezhep tarafını tutarsanız böyle çelişkilere düşersiniz.. Namazını kıl, ibadetlerini yap. Sonuçta ha alevi ha hanefi.. Saçma sorular bunlar kafanızı allak bullak etmeyin. Hayatınızı felan.

0|0
    0|0
  • sorun olmaz hanefı se oyledır nıyetle gecebılır yanı onemlı olan alevı bır aılenın alevı olarak yetıştırmemesı dır sorun yok evlen. doğacak cocuk ta musluman olur mezhebı de hanıfı olur no problem. ya o alevı değildir. hangısı kolayına gelıyorsa ona uyarsın bende hanıfıyım şafii bır arkadaşım vardı hanıfı mezhebı nı sectı ve oyle ona gore hareket edıyor

0|0
    0|0
  • neden bu ayrımcılık yapılıyor seven insanlar evlenebilir bir ateistle müslüman evleniyor da bir alevi ile sünni evlenmesin onlarda sonuçta müslüman ikisinin de inanları aynı allaha inanmakta kurana inanmakta h. z peygambere inanmaktadırlar lütfen ayrımcılık olmasın

0|0
    0|0
  • Sizdeki bu geri zihniyete sahip olan beyniniz kafatasınıza caiz mi acaba

0|0
    1|1
  • Kim çıkarmış lan bu mehzep olayını. Yemin ediyorum öteki dünyada yatacak yeri yok onun. Din kardeşi arasına bu kadar nifak sokulur mu. Sende kalkmış saçma sapan sorular soruyorsun

1|1
    0|0
    • Kaldı ki çocuk kendini Hanefi olarak görüyor. Bu bir ırk değil ki ailenin devamı olasın. Ailesi alevi olabilir inançları farklı olabilir. Ama evleneceğin kişi senin gibi dusunup ona Gore yaşıyorsa kim karışır buna. Bu ülkede devlet bile insanın dinine karisamiyorken bir insanın baska bir insanın dini inancını ayiplamasi küçük gormesi kadar haysiyetsizce bir şey olabilir mi. Kaldı ki disladiklari insanın kalbini kıran kişi kalp kırmanın kabeyi yıkmakla eş değer olduğunu bilmiyor mu. Bırakın bu basma kalıp saçmalıkları insan gibi dininizi yaşayın

• Çok haklısın mezhepleri kullanarak birbirimize düşürdüler adamın düşüncesine tapar dereceye gelmiş bazıları sanki hiç yanlış düşünemezmiş insan değişmiş gibi Kuran'ı en doğru peygamber bilir geri kalanı hata yapabilir körü körüne inanmak saçmalık şimdi bile insanlar hala bunu kullanıyor

• Hay caizinize tüküreyim, Hayal dünyanızda nasıl bir Allah var anlamıyorum ki. Yani bir din bu kadar mı yanlış anlaşılıp yorumlanır arkadaş!

0|0
    0|1
  • Soruyu okuma geregi dahi duymadim sukadar soylicem alevi olabilir hatta hristiyan da olabilir ibadet etmiyoda olabilir Allah in bize emrettigi hayati yasiyosa evlenebilirsin

0|0
    0|0
  • Saçma sapan bir soru bu ya.. adam hanefi mezhebine göre yaşıyorsa senden bir farkı yok işte. Alevilik bir ırk ya da kalıtımsal birşey mi ki doğacak çocuk alemi olsun? Kafaya bak.

0|0
    0|0
    • Yani niyetle degisebilir diyorsun

• Aleviyim bile olsa müslüman sayılır dininize göre. Sen adam bana uygun mu iyi biri mi ona bakacaksın..

• 1- doğan bebek bir bireydir
    2- insan kendi kararını verebilir, saygı duymuyorsan yanlış yoldasın
    3- Müslüman olmak için sırf kelime-i şaadet geitrmek yeterli değildir
    4- sakız orucu bozar mı sorusu gibi, hayatınıza din mi yön verecek

1|0
    0|0
  • ya şu mezhepçilerrr varya tam zopalıksını aleviler de müslüman şunu anlayın bee

0|0
    0|0
  • evet evlene bilir hanefide şafide alevide müslümandır

0|0
    0|0
  • bırakın şu mezhepleri takılın işte ;)

0|0
    0|0
  • hangi mezhebe göre yetiştiyse odur. ama o genç, diyelim alevi; fakathanefiliği araştırıp kendine uygun görmüşse hanefi mezhebiine geçebilir. zaten alevilik, mezhep değil, bir tür tarikat diyelim... ama gerçek alevilik tabi...

0|0
    0|0
  • 5- babam böyle kremalı pasta yapmayı nerden öğrendi?

0|0
    0|0
  • Dinde mezhepsel ayrımlar yoktur müslümansa sıkntı yok

0|0
    0|0
    • Peki dogacak bebek ne olacak bu durumda? Mezhepsel ayrilik yoksa alevi bayan neden hanefi erkekle evlendirilmiyor?

• O zaman tanımaya çalış fikirlerini yokla mesala namaz kılmayabilir namaz yoktur diyor mu bunları öğrenmeye çalış ve evlenmek için acele etme

• Namaz kiliyor oruc tutuyor peygamberimize kitabimiza inaniyor abdesti herseyi biliyor ama ailesi aleviligi savunuyor ona inaniyor ileride etkilemelerinden korkuyorum biraz zamana ihtiyacim var sanirim

• No problem de bu soruyu burda değil de daha ciddi cevap alabileceğin bir yerde sor derim

0|0
    0|0
  • Saçmalık bu işler sıyrılın bir an önce

0|0
    0|0
  • sanki

0|0
    0|0
  • onu bilmem de arkadaşın seninle evlenmesi caiz olmamalı bence..

1|0
    0|0
    • Senin gibi dusuncedeyse insallah o evlilik olmaz zaten. Ben dinime deger veriyorum ve caiz olmayan hicbiseyi yapmak istemiyorum. Allah im yazdiysa bozsun insallah eger dogacak bebegim alevi olacaksa.

• Opup basima koyacak bir durumum yok ben buyum benim dinim inanisim bu ve buna gore yasarim. Nasilki tuttugun takimi her daim savunuyorsan bende dinimi o sekilde savunuyorum ve emin ol cogu anneden daha iyi annelik yaparim. Sen aleviyle evlen mtlu ol

• Sen bir mezhebe aitsin diye başka mezhepleri kötüleyemezsin. Tabi ki istediğinle evlenirsin. Bu senin seçimin. Ama senin bahsettiklerinin dinle alakası yok. Tamamen hoşgörüsüz, farklı düşüncelere yaşam alanı tanımayan bir bakış açısı. Benim bildiğim müslümanlık bu değil. Bu mu yoksa?

• bu soruları saçmalık olarak görüyorum

0|0
    0|0
    • Islam mi sacmalik?

• Alevileri tanimiyor bilmiyorsun o zman. Abdest almayan cunup gezen insanla evlenirsen bir gun dedigimi anlarsin.

• benim tanıdığım aleviler boyle yapamadığından boyle düşünüyorum ayrıca alevi olmak islamin yükümlülüklerinden kurtarmıyor insani

• değildir

0|0
    0|0
  • müslumanin muslumanla evlenmesi caizdir sanki biri hristiyan biri musluman ne bicim insanlarsiniz ya

0|0
    0|0
  • Önemli olan müslüman olmaları farklı mezheplere mensup olmaları değil

0|0
    0|0
    • Musluman ama dogacak bebek ne olacak

• Her canlı dünyaya müslüman olarak gelir ama sonradan farklı dinler seçer.
      Çocuğunuzun hangi mezhebi seçeceği sizin elinizde.
      Çoğunlukla baba daha ağır bastığı için onunkini alır

Kızlar Ne Diyor 7

• Doğan bebek Müslüman olur mezhepler kimin müslüman kimin olmadığına karar veremez İnsanlar bunu dile getirse bile
    Niyet meselesini bir imama sorman daha iyi olur
    Mezheplere inanmayarak müslüman olabilirsin Ama Allah inanmayarak hiç bir yerde müslüman olamazsın mantığı anladığını düşünüyorum
    Mezhep bu kadar sorun oluyorsa oda hanefi mezhebine geçsin inandığınız aynı Allah neden bu kadar ayrı bir din yaşıyor muşsunuz gibi davranıyorsunuz anlamak mümkün değil

0|0
    0|0
    • Hanefilige gecti zaten o mezhebe gore yasiyor

• Allah insanları mezheplere bölmemiş ki.

0|0
    0|0
  • Farketmez ki kuranı inkar edenlerden değilse onlarda kendi içlerinde ayrılıyor mesela Ramazan ayında oruç tutmakla ilgili açık ayet varken gidip Muharrem ayında tutanlar var kusura bakmasınlar ama ayeti inkar edene Müslüman diyemeyiz

0|0
    0|0
    • Hanefi mezhebine göre yaşıyorsa zaten hanefidir babam alevi ben de aleviyim olmuyor öyle bir mezhebe bağlı olmak zorunda falan da değilsin imam Şafi'nin bir söylediği sana daha doğru gelir ona uyarsın illa birine bağlı olmak gerekmiyor mezhepler yorumdur yorumu inkar eden dinden çıkmaz gusül abdestinde bazıları ağıza ve burnada su alır bazıları sadece vücudu yıkar çünkü Kuran da vücudu yıkayın diyor ama kimisi ağız da girer diyor kimisi demiyor misal Şafilikte kadın erkeğe dokunursa abdest bozulur ama Kabe de mecbur dokunuyor abdestsiz tavaf olmaz ama bu durumda hanefiye uyuyor kısaca mezhep falan insan ürünü bu kadar bağlı olmamak gerek müslümansa sıkıntı yok

• Seni anlıyorum ve diyorum ki için rahat olsun müslüman gibi davranmayan alevilerden olmadığı sürece hiç problem değil mezhep sadece bir araç hepsi aynı yere götürdüğü sürece neye bindiğin önemsiz

• Aynen iste bende boyle dusunuyorum ama yanlis anlattik brbrmze. Zaten onemsemedim. Bana muslumanim dedi namazini kilip orucunuda tutuyor benden farki yok o yuzden sorun etmiyorum ilk zamanlarda kararsizdim emin degildim ama simdi eminim ki o da benden farksiz bir insan ve seviyorum

• yav çocuk zaten islama göre yaşıyo seviyosan evlen allah allah alevi uzaylı değil alevide allah allah diyo sende bu kadar ince eleyip sık dokuma erkek zatn mezhebini inkar etmiş sevmemiş birlikte sünni olarak yaşarsınız

0|0
    0|0
    • Peki dogacak bebek ne olacak alevi mi hanefi mi

• Benlik bir sorun yok bebegim ben ayrilirim benim dinim en basta gelir ayrilmayan o.

• niye ayrılıyosun ki alevi diyemi

• Uygundur

0|0
    0|0
  • Arkadasım dınını dogustan getırmıyosun alevılıgı kabul etmıyosa o zaman hanefıdır yanı muslumanlıgı bırakıp hrıstıyan olmus bırıne hala musluman dıyemıcegımız gıbı bunada alevı dıyemeyız

0|0
    0|0
    • Bende oyle dusunuyorum emin olamadim sadece

• Rahat olabılırsın

• mezhep farklı diye evlenmeme durumu diye bir şey yok mesela bir mezhepte kan abdesti bozar ama tam namaz kılarken kanarsa diğer meshebe geçmek istersen geçersin ve bu sayede abdestin bozulmaz sonra yine eski mezhebine geçebilir yani hepimiz sonuçta müslümanız

0|0
    0|0
    • Surekli mezhep degistirmek gunahtir. 1 kez niyet edilip ona gore yasanir. Yasadigin mezhebi de bilmen gerekir. Abdestim bozuldu dur su mezhebe geceyim ya da cenabet oldm simdide alevi olayim gibi brsey soz konusu olamaz

• Alevi değilim alevlerin çoğunu da sevmem ben bir Müslümanım başka bir Müslüman'ın hata yaptığını görürsem uyarmam gerek kafadan bu günahtır diye hüküm vermek doğru değil 4 mezhepin de doğru olduğunu kimsenin birbirinden daha haklı olmadığını kabul eden biri buna günah demez yukarıda belirttiğim gibi Şafilikte dokununca abdest bozulur Kabede mecbur dokunuluyor demek ki adamlar kabeyi abdestsiz tavaf etti bu da günah girmesinler mi bu sebepten onlarda diğer mezheplerin söylediğini doğru kabul edip ibadetlerini yapıp dönüyorlar ama sana göre bu da günah bu durum toplumun genel sorunu sadece seninle alakalı değil bunun yüzünden bir sürü insan öldü yok yere yaran mı var demişsin evet var yok yere Müslümanların birbirini katletmesi beni üzüyor sana evleneceksin demedim o senin bileceğin iş

• @Ponkitonki bende biliyorum senin soylediklerini. Benim mezhebim bu diye sadece benim dedigim inandigim dogru demiyorum. Herkesin inanci kendine tabiki ve sadece dogru ben degilim. Biliyorum ama benim demek istedigim bana uygun olsun benim inancima gore olsun yoksa bende lazinida severim kurdunu de alevisinide. Arkadasliga gelince ayirmam hicbirini. Evlilik denilince aklim karisiyor o yuzden boyle bir soru sordum cunku bu hayatta 1 kez yapiliyor ya da oyle umut edilerek giriliyor bu yola eminim anliyosundur beni

Yükleniyor...