Kitap yazmak sizce zor mudur?

Şöyle 250 sayfalık bir kitap yazabilir miydiniz? Böyle bir arzum var aslında, iyi bir kitap yazmak için neler olmazsa olmazdır sizce?

Güncellemeler:
2ay bu arada ilk defa bir sorum bu kadar ilgi görüyor saçma sapan soruların arasında soruma gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler:)

0|0
36|28

En İyi Kız Görüşü

• Akıcı olsun kurgu olmasın ya da gerçek hayattan esinlenilmiş olsun biraz öğretici de olursa fena olmaz tarih tıp ve polisiye severim en çok öğreticilik önemlidir benim için , yazım kuralları çok önemlidir ve tabi ki dil sade ve basit olmamalıdır kanımca , edebi dil takinilmalidir, sevgiler.

0|1
    0|0
    • 2ay

evet kitap da olabildiğince fazla kelime bulunması daha okunur yapıo eseri bunu farkediyorum

En İyi Erkek Görüşü

• önce epey okumalısın sonra hikayeler yaz yarışmalara yolla dereceler al oralarda derken romana dogru gider

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 35

• kitap yazmak çok kolay değildir çünkü birbirinden bağımsız orijinal karakterler yaratmak ve akıcı işlenebilecek bir konu seçmek gerekir ancak biraz uğraş e yaratıcılıkla ortaya çok güzel çalışmalar çıkar :)

0|1
    0|0
  • Zordur bence. Büyğk bir hayal gücü gerekiyor.

0|1
    0|0
  • Bence zor, gerçekten. Aslında tek zor kısmı başlangıç kısmı, hallettikten sonra işler daha da kolaylaşıyor. Çünkü artık bir yerden başlayabildiğin için daha da ısınıyorsun ve yazmak daha cazip geliyor, kağıt ve mürekkeple arandaki çekingenlik yok oluyor. Sanırım başlayabilseydim bir yerden muhakkak yazardım. Belki iki yüz elli sayfa dahi yetmezdi, durduramazdım kendimi.

Bence "iyi" bir kitap yazmak için önemli iki şey vardır: sağlam, kararlı bir kurgu ve gelişmeni sağlayan, daha da sağlayacak olan tecrübeler birikimi. Bu ikisi olmazsa olmazıdır kitap yazmanın. Bir de kelimelerle oynamayı bilmelisin, altını çizeyim ki ne resim çizmek ne de yazı yazmak yetenek işidir. Yeteneğe yorulmasını gülünç buluyorum. Sadece bir yerden temeli atman ve onun üzerine yeni katları çıkmaya kararlı olman gerek.

0|0
    0|0
    • 2ay

konuya ayrıntılı bir şekilde zaman ayırdığın için teşekkürler. tecrübe konusu hayata dairse malzeme sıkıntısı çekmeyi düşünmüyorum bir taraftan da zihnimde bazen öyle konuşmalar geçiyor ki sonra keşke alıp kağıda dökmedim diye kendime kızıyorum

• 2ay

Yazdığın yazılara kendinden izler bırakmazsan anlamı kalmaz diye düşünüyorum.

• 2ay

evet haklısın

• iyi bir hikayen olmalı.
    anlatım yeteneğin olmalı. yazı dilin kıvrak ve çekici olmalı.

0|1
    0|0
  • Anlatmak istediklerini etkilici ve yaratici bir sekilde anlatman gerekli gerisi hallolur bence

0|1
    0|0
  • yeteneğin varsa zor değil yani tabiki çok uğraş verici bir durum ama

0|1
    0|0
    • 2ay

yeteneğim olup olduğunu tam kestiremiyorum. şiir le işim olmuyor ama oturup 15 dakika da güzel bir şiir yazdığım da oluyor yani birazda ilham mı ne bunlarda gerekiyor aklıma bazen o kadar akıcı hikayeler veya diyalog örnekleri geliyor ki işte hemen kağıda kaleme sarılıp yazmak gerekiyor yoksa başa saramıyorsun

• 2ay

aynen öyle oturup bir anda yazamazsın ancak gerçekten hissettiğinde yazabilirsin oyüzden uzun süren bir iş işte ne türde yazıcağına görede çok değişir

• İyi bir kurgu lazım.

0|1
    0|0
  • ilham sabır mabır ve türlü türlü şeyler.

0|1
    0|0
  • Ictem ol kasmadan yaz ve sayfa veya konu siniri belirleme

0|1
    0|0
  • Iyi bir kitap bence bir merak uyandirmali ve yerine gore esprili komik kisimlar olmali okuyucuyu sıkmamali tekduze olup

0|1
    0|0
  • ilk önce konuyu buk sonra karakterleri oluştur. Sana tavsiyem her karakter özel olsun hepsi ayrı bir tat versin ve kitabı yazmaya başla her yazdığını sesli oku kulağına iyi geliyorsa ve biraz da betimlemeyle yaparsın

0|0
    0|0
    • 2ay

sen yazabiliyor musun böyle bir çalışman oldu mu

• 2ay

senin kide devlet bahçeli nin ki gibi toplama olayıysa yandık desene :)

• 2ay

haha yok benim ki daha farklı :)))

• Kitap yazmak icin cok kitap okumalisin once google playde dijital kitap yaz istersen orda yayinla dene kendini

0|1
    0|0
  • Zor tabi. Bilgi, yorum, hayal dünyası, beceri ister 😂😂

0|0
    1|0
  • Bana zor değil

0|1
    1|0
  • Ben de yazıyorum. Hiç zor gelmiyor bana :P

0|2
    0|0
    • 2ay

helal olsun görüş ve tecrübelerini dinlemek isterim:)

• Sabır ister

0|1
    0|0
  • Ben yazamam sklrim 😕

0|1
    1|0
    • 2ay

kitap okumak dan başlıyabilirsin eğer okumuyorsan tabi sonra insana bir yazma isteği geliyor bu da insanda kendini ifade edebilme gücü isteğinin zirvesi denebilir :)

• 2ay

Var kütüphanem
      Bu eksileyen kız kim beni herkes bir garip

• 2ay

biliyorsun sitenin yaş ortalaması göründüğünden küçük 16 lık bir kardeşin eli yanlışlıkla değivermiştir:)

• Ben yazdim

0|1
    0|0
  • Zor yani türe de bağlı

0|1
    0|0
  • Şahsen ben yazamam. Çünkü istemiyorum ama sen istiyorsan rahatlıkla yazarsin 8) istemek önemli, isteyince herşey olur

0|0
    0|0
    • 2ay

dimi istemek lazım çağırmak gerek :)

• 2ay

Ben hiç onları mutlu gormedim aksine hep ağlıyorlar :D Sürekli aşk acısı cekiyorlar, napsinlar 😏 mesela ben bedende kosuyorum, ucuyorum çok mutlu oluyorum :D Ama bedene çıkan tek kız benim ve de tek mutlu. Diğerleri soyunma odasında şarkı dinleyip, aglayip aşk acısı çekiyordu 😂
      Ben anlamıyorum açıkçası, tek hayali nasıl bir insana sarılmak olabilir 😳 Ya sen bunun için aylarca evlat acısı çeker gibi aşk acısı cekiyorsan hiç yoktan bir dusun bunu nasıl basaririm diye. Hiç yoktan dopamin ve noradranelin hormonlarini arttıracak ilaçlar vs maddeleri iksir gibi bir kutuda biriktirmeyi hayal etseler ne kadar kendilerine yararlı olur🤔

• 2ay

valla yeri geldi yaşadığım şeyler anasayada yazan bazı maddeleri ezberletti bana. kendimizi küçük görmekten kurtulmamız lazım ve birazda insan günlük hayatta ki zamanını tek bir konuya yıkarsa ve o yıktığı konununda elinden gittiğini gördüğü zaman bir boşluk içine girmesi çok normal hiçbirşeyi dozunda yaşayamıyoruz buna aşk futbol para evlilik heyecan üzüntü yani insana dair aklına gelebilecek herşey yani

• Kelimeleri bir araya getir cümleler birleşsin kitap olsun sıkıntı yok. Anlamlı güzel şeyler yazmak önemli olan, bu kelime ve cümlelere hayat vermek

0|0
    0|0
  • zordur

0|0
    0|0
  • yaz ergenlerlerin hoşuna gidecek full fantezili saçma bir kitap isminide aşk böğürtleni kötü çocuk gelsin sana paralar

1|0
    0|0
    • 2ay

ne kadar samimi olur bilmem ama para için yazma gibi bir amacım yok sadece tatmin olma bişiyler başarma arzusu var gönlümde

• 2ay

wattpadde yazabilirisn özellikle aşk romantik macera fantastik vb kitaplar çok ilgi çeker orda yazarsın ünlü olursa kitap teklifleri gelir hem tatmin olur hemde kitabın tanınır

• 2ay

doğru söylüyorsun teşekkür ederim tavsiyelerin için

• BENDE YAZMAK İSTİYORUM BAZEN DENEMELER YAPIYORUM HANGİ KONUDA YAZMAK İSTİYOSUN? BEN KENDİ HAYATIMA KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNU ELE ALARAK YAZACAĞIM

0|0
    0|0
    • 2ay

bende tıpkı senin gibi bir tarz da yazmak istiyorum biraz beni anlatan ve insanlara yön verecek durumlar diyelim

• hayal gücü geniş insanlar için kolaydır

1|0
    0|0
  • Değişir

Hilal Kaplan bir kitap yazarsa, bunu İlber Ortaylı'nın kitabıyla kıyaslayamazsın sanırım.

0|0
    0|0
  • Yazamazdım sanırım

0|0
    0|0
  • bence çok okuyan biri olmak gerekir öncelikle yazabilmek için

0|0
    0|0
  • Yazabilirim bence çok da zor değil

0|0
    0|0
  • Bende istiyorum ancak basım da çok masraf oluyor diye biliyorum. Onu araştırdın mı?

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    5

Erkekler Ne Diyor 27

• Kitabın konusu ve türü önemlidir. Roman için hikaye gerek, araştırma için kaynak gerek :) Yazılmaz diye bir şey yok.

0|1
    0|0
  • Yazdım. Gerçek anlamda yazdım. Yazmayı yapboz gibi düşün. Önce konu başlıklarını belirle. O konu başlının yanına ortalama yazacağın sayfa sayısını belirle. Mesela: atıyorum konu başlığın, '' evlenme teklifi '' 1-30 ama şişimeden yazman lazım. Kelimeleri gevelersen okuyucu sıkarsın. Ve unutma her kitabın ilk 30-40 sayfası giriş bölümü olduğundan sıkıcıdır. İnsanları yeri gelince tanıt. Fiziksel özelliklerinden yüzeysel bahset mesela : '' Demet Hanım’ın işe başlayalı henüz üç ay olmuştu. Bir altmış yedi boyunda sarışın, kahverengi saçları ve yeşil gözleriyle ofise farklı bir hava gelmişti. Sanki bugün daha bir özenliydi. Beyaz gömleğinin beline bağladığı açık kahverengi kurdele ayrı bir hava katmıştı kendisine. Ya üstüne giydiği açık pembe uzun kollu hırkasına ne demeliydi?'' bu yazdığım kitaptan alıntı. Merak ettir ama merakın yanında belirleyici unsurlar koy. Zor değil. Başlıkların altını doldur. Kelimeleri birleştir Betimlemeye çok girme içinde kaybolursun. Betimlemeleri nokta atışı kullan. Korkma takıldığın yer olursa m. esaj atabilirsin. Ve unutma '' Yazarlık korkakların yapabileceği bir iş değildir'' @Çapkınpapağan

0|0
    0|0
    • 2ay

verdiğin örnekler normal bir kitabın nasıl olması gerektiğini iyi yansıtıo kardeşim senden yardım almayı isterim ilerde teşekkürler tavsiyelerin için:)

• 2ay

En ünlü yazarlar bile ilk kitabında amatördür. Emeklemeden koşamazsın. Dene. Takıldığın olursa saat farketmez m. sj atabilirsin ;) Kolay gelsin.

• zor değil konu bul olay ekle gerisi gelir

0|1
    0|0
  • yani hayal gücünün sağlam olması lazım :)

0|1
    0|0
  • Yazıyorum ve 1 yıldır çalışıyorum... Eksiksiz hatasız olsun istiyorsanız cok zor.. Sıradan istiyorsanız cok kolay.

0|1
    0|0
  • kitap derken?

0|1
    0|0
  • Zordur tabi

0|0
    0|0
  • ıstedıkden sonra basarılmıyacak bırsey yoktur

0|1
    0|0
  • Malzemesi hazır 25 sayfalık kısmı bitti devamıda gelecek cünkü daha olayların baslangıcındayım iyi günleri yazıyorum Şu an kötüler hikayemin asıl sayfalarını oluşturacak okumanızı beklerim.

0|0
    0|0
  • Önce yaprak yaprak başla.. tek sayfa olarak hergün aklına geleni kurgulayip deneme halinde yaz.. bu arada sözlük karıştırıp kelime hazineni zenginleştir.. iyice alıştıktan sonra konu vs hepsini seç yavaştan başla.. ticari amaç gozeticeksen hiç başlama türkiye de yazar para kazanmaz

0|0
    0|0
  • bastırması zor. hadi özenle yazdın ikinci bir nazım hikmetsin ama insanlar en çok satanlara yöneldikçe senin kitap geri planda kalacak. yazarların iyi paralar kazandığını da düşünmüyorum.

yazmak güzl bir şey evet ben de günlük yazarım arada. hem içimi dökmek hem de anı bırakmak maksadıyla. yukarıda söylediklerim hayatın içinden şeyler tamamen gerçek.

0|0
    0|0
  • 120 küsur sayfalık sayılır şu an, şiir kitabı yazmayı düşünüyorum bende kardeşim. Uğraşırsan olur herhalde

0|0
    0|0
  • yazarsın tabii neydi o watpad mi öyle bir site var orda yazıyorlar

0|0
    0|0
    • 2ay

oraya bakıcam zaten hiç gözüne çarpan iyi bir eser gördün mü peki

• 2ay

ya bende lisede yazmıştım , yok ben o siteyi takip etmem. yazılır da kaç kişi okur o var işte. Birde kitabın reklamı önemli sen mükemmel bir yazar olabilirsin ama elif şafak denen kadının beş para etmez kitapları reklam ile allanıp pullanım milyonlara ulaşır. O popülariteyi yakaldıktan sonra zaten insanlar içi fos olsa bile meraktan alıp okur

• Benim birçok denemem vardı. Aslında bir hevesle yazmıştım hepsini.
    Sonra.
    Sonra ne oldu hakkaten ya. :)
    Ha Tamam tamam buldum.
    Sonra evlendim. Ve eşim bütün yazılarımı bana çaktırmadan sosyal medyadan ordan burdan silmiş :)

0|0
    0|0
  • yazsam roman olur zor değil

0|0
    0|0
  • Bence oldukça zor sabırsız bir insanım ben bana göre olldukça zor kafayı yerdim heralde

0|0
    0|0
  • 400 sayfalığınıda yazarım. ama emin ol hiç kolay değil.

0|0
    0|0
    • 2ay

kolay olduğunu kimse söyliyemez zaten ama biyerden başlamak gerek:)

• 2ay

öncelikle hepsini bir anda yazamazsın. güzel bir fikrin olsa bile.. parça parça yazabilirsin.

• Zor tabiki.

0|0
    0|0
  • Çok zor bende uğraştım çok aslında çok uğraşmadım ama Zor konusu ne?

0|0
    0|0
    • 2ay

insan psikolojisine dair veya hayatımın bazı kesitleri de olabilir çünkü gerçekten yaşadıklarımın bazıları tam roman havası:)

• 1. anlatım tarzı ve yeteneği
    2. geniş bir hayal gücü
    3. üst seviye bir zeka

0|0
    0|0
    • 2ay

herşey tamam da zeka işi neye göre be abi onu açar mısın

• 2ay

Zeka ilk ikiyi harmanlayıp düzene sokacak.
      Günümüzdeki film ve dizilerin başarı sebebidir ayrıca...

• ya da okuyalim yeterki yazmaya ve o ilhamı yakala gerisi gelir bos bos durma başla!

0|0
    0|0
  • 10 sayfa yaz ben bastırcam kıtabını poyttt

0|0
    0|0
  • Necyazmak istiyorsun.

0|0
    0|0
  • Deneyebilirsin en azından. :) konusu ne olacak?

0|0
    0|0
    • 2ay

günümüz insan psikolojisi olabilir diye düşündüm kardeş

• 2ay

aynen kardeşim saol tavsiyelerin için

• 2ay

Rica ederim, şimdiden bol şans kardeşim.

• Hevesim var tecrübelerimi anılarımı harmanlayıp bir kitap yazmak

0|0
    0|0
    • 2ay

kardeşim eğer tecrübelerim iyi bir hikaye oluşturucaksa bende de trajikomik malzeme var aslında ama kullansam mı karar veremedim:)

• 2ay

Zararı olmaz bu hayatta denemek esas katki saglar elbet birgun alternatif ne kadar cok olursa şans o kadar artar.

• günde oturup yarım sayfa kitap yazsan 180 sayfa kitabın olur sen söyle zor mu?

0|0
    0|0
  • Ben Selena Gomez ve Çalınan Mücevherleri diye kitap yazıyorum. Şimidik 350 sayfa yazdım. İçinde bol heyecan aksiyon gizem aşk barındrıyor.

0|0
    0|0
    • 2ay

hadi bakalım abi başarılarının devamını dilerim:)

• 2ay

teşekkür ederim.. ama ticari amaçlı yazmıyorum.. sadece makara amaçlı..

Yükleniyor...