Kasım ayından beri ilk defa namaz kıldım?

Kasım ayı'nda en son cuma namazına gitmiştin, ondan önce de haftalarca cuma'ya gitmeyip hiç namaz kılmıyordum. Ama kasım ayından bu yana hiç namaz kılmadım. Bugün arkadaş ortamına uyup namaz kıldım. İman konusunda Deizme yakın olduğumdan namazı felan bırakmaya karar vermiştim. Dini kavramlara ve okumalara açığımdır ama çevreme ve aileme değil Deist olmak kendilerinden biri olmamak bile selam vermeyecekleri kadar büyük bir mesele olur. Tamamen hayattan dışlanırım; zaten çok darbe gördüm, sosyal değilim. Hepten aforoz yemek istemiyorum. Neden deist olduğumu da anlamazlar, sadece psikiyatrim ve en samimi olduğum bir arkadaşım biliyor ama bazılar çok bağımsız ve seküler duruyorsun diye de eleştirmiyor değil. Dindar çevreden gelmek böyle zorluklar çıkarıyor karşıma.

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Namaz kılman gerçekten güzel ve inşallah tekrar kılarsın ama olaki kılmadın bunlar senin tercihlerin. Bizim toplumumuz ne yazıkki böyle. Kendimizden olmayan birini dışlayabiliyoruz. Yapıcak çok bir şey yok gibi

0|1
    0|0
    • Bir de adını vermek istemediğim tarikat'a bağlı bir çevre, tarikat ve cemaatlerden hiç hazzetmem. Hani iyi insanlar diye uzaklaşamıyorum da, yıllardır tanıdığım insanlar. Kendileri hakkında azıcık eleştiri getirmem bile dışlanma ve aforoz edilme nedenim. Deist olduğumu söylesem ohooo...

• Hem müslümanlar hem de kendi düşünsel dünyam.

• Anladım hayırlısı arkadaş ya.

En İyi Erkek Görüşü

• Allah kabul etsin Namaz kılman güzel biraz kafan karışık sanırım inş tekrar Müslümanlığa dönersin bu senin için bir başlangıç olur yok dönmesende senin tercihin bu toplumda baba fbli oğlu bjkyi tutsa bile sorun oluyor normal yani hemen değişecek br durum değil.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Takıl kafana göre kimseye hesap vermek zorunda değilsin. Hem kasımdan beri cuma konusunda bile dayatma olmadığına göre veya sen gitmemekte ısrar ettiğine göre çevren çok aşırı dindar değil olsa hayatını zindan ederlerdi.

0|1
    0|0
    • Aşırı ısrar vardı cuma konusunda sadece ailemden. Sosyal olunca iş değişiyor tabi. Mesele aslında namaz da değil, kimlik ve inanç konusunda şimşeklerin üzerime çakılması. Ailem namazsızlığı kabullendi ama deizm ne onu bile anlatmam sıkıntı. Dediğin gibi oluruna bırakmak faydalı.

• Öyle yapacağız artık. Teşekkürler.

• Rica ederim

• Islam hosgörü dini ama sürekli ötekilestiriyoruz. ben mesela lgbt üyelerini bir türlü sevemiyorum, hosgörülü olamiyorum 😕

0|1
    0|0
    • Boşgörü olduktan sonra hoşgörü neye yarar; hukuksuzluğa bile dibine kadar tolerans demektir bu. Hoşgörü denen şey yoktur zaten; tolerans vardır.

• Hosgörü "tolerans"in türkcesidir

• Onun karşılığı aslında hoşgörü değil müsamaha'dır. Arada nüans var. Kabul görmekle hoş görmek arasındaki ince fark budur. Azim kelimesiyle hırs kelimesinin arasındaki fark gibi.

Erkekler Ne Diyor 2

• kimseye bir aciklama yapmak zorunda degilsin bu konuda. ailenin karsisina gecip "ben deist oldum" demene de gerek yok. zamanla yavas yavas onlar anlar zaten, ve unutma ki sen onlarin evladisin, seni her turlu kabul ederler.

0|1
    0|0
    • Anneme çıtlatıyorum defalarca ama hiç birşey dememişim gibi davranıyor. Blöf felan sanıyor.

• istanbuldaysan yaz bana :)

• Normalde İstanbuldayım ama şu an Kütahyadayım. :)

• Bizden ne istiyorsun?

0|1
    0|0
    • Benim gibi duruma olan biri var mı diye yazdım.

Yükleniyor...