Lütfen sadece ciddi ve konuyla bilgisi olanlar cevap versin?

Merhabalar malum önümüz kurban bayramı ancak babam kredi vs borca girdiği için annemin de kenara zor günler için ayırdığı yeri olan paradan başka parası yok. Benimde sadece final dergisine üye olmak için biriktirmeye başladığım biraz param var.
Acaba kurban kesemezsek nolur, ne yapabiliriz bu konuda lütfen yardımcı olun moralim çok bozuluyor.

0|1
4|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bu durumda kesmemeniz daha iyi diye düşünüyorum, "kendini ve aileni sıkıntıya sokmadığın sürece kesilen kurban caiz" cümlesinin geçtiği bir metin okunmuştum.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bence ihtiyacınız var o paralara günaha gireceğinizi düşünmüyorum ama tabi bilemem yani

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Yahu, ilkokul 4. sınıfta bile öğretiyorlar, durumu müsait olanlara farzdır diye.

Tamam eğitim sistemi kötü olabilir ama bunu da bilmemek için kusura bakma da biraz salak olmak lazım.

0|0
    0|0
    • 3ay

Göçmenim yurt dışında kaldık uzun süre lütfen düşünmeden yorum yapıp kalp kırmayın

• 3ay

Ayrıca soru gayet normal herkesin öğretmeni gösterecek diye bişey yok gösterse bile vesvese denen bişey var

• Parası olanın yapması gereken bir ibadet bu bacım

1|0
    0|0
  • Kurban kesmemelisiniz. Borcu olan kurban kesmez. Bozma moralini.

1|0
    0|0
  • Oncelikle kredi ile kurban olmaz. Madi durumunuz musait değilse size kurban düşmez. sıkma canini

1|0
    0|0
  • Kurban vacip bir ibadet eğer fazla paranız varsa daha doğrusu borcunuz az ve sıkıntıya girmeden kurban kesebilecek durumdaysanız kesmelisiniz eğer zor şartlar altında kalıp kesecekseniz bu seneyi pas geçin rabbim bir daha ki seneye nasip eder inşallah :)

0|0
    0|0
  • kurban kesmek için belli şartlar var bu şartları ailen yerine getiremeyecek maddi bir duruma sahipse kesmeyebilirler fakat kesmek isterlerse dinin emirlerini yerine getirmişlerdir ve sevaplarını almışlardır bu konuda en iyi sana yardımcı olacak imamlardır aileni de bu konuda ikna edebilirler

0|0
    0|0
  • önemli olan niyet allah içini biliyor

1|0
    0|0
  • öncelikle kurban zaten vacip bir ibadettir farza yakındır ama değil annenin ne kadarı var kenarda bilmiyorum ama babanın borcu varsa zaten kesmeyecek durumda

0|0
    0|0
  • öncelikle herkesin dediği gibi borcu olana kurban kesmek farz değil...
    fakat sunuda diyeyim kurbanı Allah rızası için kestiğimiz için inan bana o ayırdığınız parayla keserseniz Allah' da size bunu kat kat fazlasını nasip eder diye düşünüyorum...
    şimdiden bayramınız mübarek olsun

0|0
    0|0
  • durumunuz musait degilse yapicak bisey yok cok affeden yaradandan af diler seneye insallah dersiniz artik

0|0
    0|0
  • Kurbanın bası şartları var zekat gibi değil biraz daha sert dir mesela 2 tarlan var ama 2 sinide kullanıyorsun zekatda girmezken kurbanda birini satıp kesmen gerekiyor boş keseden sallamaya gerek yok ciddiyeti biraz sert dire

0|0
    0|0
  • İmkanın varsa kesilir.

0|0
    0|0
  • borç para ile faizli para ile kurban kesilmez aileyi zor duruma sokacak sa kurban kesilmez günahıda vebalide yoktur

0|0
    0|0
  • kurban durumu müsait olanlara farz, eğer böyle bir maddi sıkıntı içindeysen duan bile yeter yani buna o kadar takma dinde zorlama yok.

0|0
    0|0
  • Kurban farz değilki. Vacib.
    Durumunuz yoksa kesmeniz uygun olmaz zaten. Rahat ol

0|0
    0|0
  • Maddi durumunuz iyi değilse dinimizde kesmemek caizdir

0|0
    0|0

4 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 3

• Borcu olana kurban düşmez diye biliyorum

1|0
    0|0
  • borcunuz varsa lurban kesmemelisiniz

1|0
    0|0
  • durumu olmayan insanların kurban kesmesi fiarz değil diye biliyorum bn

0|0
    0|0
Yükleniyor...