Kapat

Bizdekine benzer başarısız bir darbe girişimi geçen sene Burundi'de yaşanmıştı?

Bizdekine benzer başarısız bir darbe girişimi geçen sene Burundi'de yaşanmıştı?
Dün notlarımı karıştırınca hatırladım. Geçen sene Nisan ayları'nda Burundi Devlet Başkanı Nkurunziza üçüncü dönem için başkanlık adaylığını koyacağını açıklamıştı. Halbuki Burundi Anayasasına göre bir devlet başkanı iki dönem'den fazla görev alamazdı. Nkurunziza ise bunu, ilk dönemimde parlamento tarafından atandım, halk oyuyla başa gelmediğim için ilk dönemim sayılmaz diyerek üçüncü dönem için adaylığını koymuştu. Halk ise bu açıklama üzerine sokaklara döküldü ve şiddet olayları patlak vermişti. Nkurunziza Tanzanya'dayken ordu Niyombare önderliğinde yönetime el koyduğunu açıklamıştı ve havaalanını kapatmışlardı. Devlet Başkanı Nkurunziza ülkeye giriş yapamıyordu. Sonunda ise hükümete yakın asker ve polis darbecileri bastırdılar; darbecilerden kimi teslim oldu kimisi ise komşu ülke Ruanda'ya kaçmıştı. Temmuz ayı'nda Nkurunziza anayasaya rağmen, yapılan seçimi kazanarak yeniden devlet başkanı oldu. Burundi'de şiddet olayları hâlâ devam etmektedir. Genelkurmay Başkanına suikast düzenlenmişti. İstihbarat şefi yapılan suikastle öldürülmüştü. Bu siyasi kriz'den sonra 700 kişi hayatını kaybetti, 2 bin kişi'nin ise kayıp olduğu söylenir. 200 binden fazla insan göç etmiştir. Hükümet ise darbe'de eski sömürgecisi Belçika'yı sorumlu tutuyor. Tüm bunlardan önceki Hutu-Tutsi gerilimi sebebiyle çıkan iç savaşta 300 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Var mı yakın zaman'dan veya tarihten örnek verecek olan?

Güncellemeler:
...

0|0
0|1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

• bizdekinin darbe olduğunu düşünmüyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...