Utangaçlığımı nasıl aşabilirim?

Bu sene başka bir şehirde üniversite kazandım ama yeni insanlara kolay kolay kaynaşamıyorum. İnsanlarla kaynaşmak istiyorum ama sanki bana garip garip bakıyorlarmış gibi hissediyorum, sanki sürekli garip ya da yanlış bir şey yapmışım gibi bakıyorlar ve ben böyle hissediyorum, bu yüzden çekiniyorum. Ne yapmalıyım, tavsiyeleriniz neler? Nasıl bu çekingenliğimi aşabilirim?

1|0
15|20

En İyi Erkek Görüşü

• Kendi başına aşman oldukça zordur.. Öz güveni yüksek çok güvendiğin bir arkadaş ancak seni bu duygudan bir nebze olsun kurtara bilir. Bir kere aklında şunu hep tut.. Kimse ne senden çok fazla zeki, ne çok fazla güzel nede senden çok fazla insan değil.. Sana öyle bakana sende aynı tarz da bak..

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Utangaçlık aslında birçok kişinin yaşadığı bir durum. Bazı durumlarda insanlarla hemen iletişim kurmayarak güvenilmez insanlardan kendini koruma gibi bir faydası olsa da çoğu zaman da insanın kendini ifade edememesi gibi olumsuz durumlara yol açıyor. Haliyle hayatımızın güzel geçebilecek zamanlarını da etkiliyor. Üniversite hayatım bitene kadar ben de çok utangaçtım ama iş hayatı zorunlu olarak ve ben farkına bile varmadan bu hissi üzerimden almış. Ve şimdi topluluk önünde uzun konuşmalar yapmaktan hatta sahneye bile çıkmakta zorlanmıyorum. Ben artık şöyle düşünüyorum. Eğer bir şeyi yapmaya kendini mecbur hissedersen onu yaparsın. Ben de çalışmaya başlayınca işimdi yapmak için insanlarla iletişim kurma zorunluluğum olduğunu hissettim ve utangaçlıktan kurtuldum. Ama iş hayatına atılmadan önce bu durumu yenebilmen için aana şunu tavsiye ederim. Mutlaka bir ilgi alanın vardır. Müzik, tiyatro ya da daha başka bir şey. Bu sevdiğin işi yapınca da kendini ifade edebilirsin ve yavaş yavaş insanlarla arandaki iletişim kopukluğu gider. Özellikle enstrüman çalmak çekingenliği söker alır. Ve insanların ilgisini çekersin. İlk olarak bir enstrüman kursuna yazıl. Vakit kaybetmeden. Farkı göreceksin. Mutluluklar ve başarılar :)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Şöyle düşün, hiç bir riske girmemişsin. Hayatını düzgün yaşamışsın ve hiç bir zaman aksiyona girmemişsin. Bir güzel insanla evlilik yapıp torun torba sahibi olmuşsün fakat anlatıcak hiç bir ilginç anın yok. Böyle biri olmak istemezsin herhalde. Hayatı renkli ve güzel yapan şeyler işte bu iyi ve kötü duygulardır. Bu duyguları zamanla tadarak tecrübe ediniceksin. Yeri gelicek utanıcaksın, yeri gelicek sıkıntıya giriceksin, yeri gelicek neşeleniceksin. Ama utangaç olursan hayatın tadını muhtemelen alamıycaksın. Unutma zaman geçiyor ve hayat değerlidir. Ben senin yerinde olsam hayattan zevk alabilmek için elimden geleni yapardım.

0|0
    0|0
  • Aşarsın zamanla

0|0
    0|0
  • D&R git ve psikoloji bölümünde insanlarla kaynaşmakla ilgili kitaplardan seçip seçip al. Zamanında bana çok yardımı dokunmuştu

0|0
    0|0
  • bende senin gibiyim ama sevıyom utangaç olmayı hem az arkdasım oluyor ama sadık oluyorlar utangaç insnalrın 6. hisi kuvvetlidir adamın içini okuyorum.)

0|0
    0|0
  • sen ne kadar kendini çektikçe o kadar üzülürsün insanların yüzüne bakarak kendinden emin bir şekilde özgüvenli bir duruş takınarak konuşabilirsin bu sefer sen onlardan değil onlar senden çekinir bu böyledir korkma onlarda senin gibi insan

0|0
    0|0
  • Minik böyle düşünme.
    Herkes senin gibi işte.
    Senin gibi çaylak..
    Senin gibi ürkek
    Senin gibi yabancı...
    Böyle düşün ve arada kayna git işte 😃😂

0|0
    0|0
  • Kasma kendini, tanışmak içinde ekstra gayretler içine girme herşey kendiliğinden gelişir zaten, okulda, yurtta bir sürü arkadaşın olur bunları dert etme sen

0|0
    0|0
  • Sosyal kulüpler yardımcı olur merak etme

0|0
    0|0
  • SEN GARIP GARIP DURURSAN GARIP GARIP BAKARLAR OZ GUVEN KAZAN BİRAZ BIDE UNIVERSITEYE GIDECEKSIN UTANGACLIK IYIDIR AMA YERINE GORE

0|0
    0|0
  • Hmm bnde bu konuda cok kotuydum dertliydim sevdiğim kıza selam bile verememiştim okadar utangactım şimdi eser yok bu konuda istersen yrdımcı olabilirim

0|0
    0|0
  • herkesi kendi ailenmis gibi davran sorun ortadan kalkar

0|0
    0|0
    • 3ay

ama onlar yabancı

• 3ay

anlıyorum deneyecegım tesekkurler

• 3ay

rica ederim :)

• Bunu asabilme konusunda prof egitim aldim eger guvenilir bulursan gorusuruz

0|0
    0|0
  • Ozguven eksikligi bu. Bence ozguven nasil kanazinirim diye ugrasmaya bak. Aslinda her daim ozguven patlamasi yasayan biri olarak sana belirli tavsiyelerde bulunabilirim de uzun hikaye simdi

0|0
    0|0
  • Tanımadığın birileri ile konuşarak istediğin yere ulaşmak mümkün

0|0
    0|0
  • Sosyal ol.. Evde oturma sürekli. . Çık dışarı biraz

0|0
    0|0
  • yaparsın doğal ol

0|0
    0|0
  • Öncelikle hangi şehir diye sormadan edemicem

0|0
    0|0
  • şimdi herkes aynı olcagından zorluk cekmeyecen :D :P

0|0
    0|0
  • biraz zor tabi ama bir kaç level aşarsın zamanla

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Zamanla geçer kasma kendini

1|0
    0|0
  • İnsanlarla kaynaşmak zorunda hissetme kendini. Kendine samimi gördüklerine bile biraz mesafeli ve temkinli yaklaş en başta. Okula başladıktan bir süre sonra en basitinden derslerden ve ders kitaplarından dolayı bir şekilde sınıftan birileriyle iletişim kuracaksın zaten ve gerisi kendiliğinden gelecek. Ben üniversitede genelde tek başına takılırdım hep grup şeklinde takılmak pek bana göre değildi. Beraber vakit geçirdiğim arkadaşlarım da oldu arada. Eğer bir gruplaşmaya dahil olursan sınıfın geri kalanına selam vermeyi ihmal etme. Çünkü grubundakilerle bir küslük yaşarsan sınıfta konuşabileceğin başkaları olabilsin.

0|0
    0|0
    • 3ay

Bu arada en önemli şey derslerin. Bütün önceliğin derslerini geçmek olsun. Eğer derslerinde bir kötü gidiş olursa hiçbir arkadaşının sana faydası olmaz. Herkes kendi gününü kurtarma peşinde üniversitede. Kimseyi duymamaya çalış ve asla kendinden ödün verme.

• Sanki 40 yildir onlari taniyomussun gbi dusun ama cokda vicik vicik olma

1|0
    0|0
  • kişisel gelişim kitapları oku mesela özgüvenin gelsinki insanların yanında çekinme utanma özgüven eksikliğinden kaynaklanır birazda o

1|0
    0|0
  • Kesinlikle bu durumdan bir an önce kurtul sonra çok geç kalırsın iş hayatına atılınca daha zor oluyor aşmak. kimseyi umursama yani herkesi kendin gibi düşün kim sana neden baksın ki tuhaf şekilde kendine güven pısırık olma konuşkan ol çünkü karşındaki insanlar senden çok iyi değil. herkesin kendine göre doğruları var senin de olmalı sen dışarıdaki herhangi birine bakınca nasılsan insanlar da sana karşı öyledir 😊

0|0
    0|0
  • Neden utanıyorsun, yani kendinde eksik gördüğün birşey mi var, yoksa yaşadığın birşey mi

1|0
    0|0
    • 3ay

Bılmıyorum sankı benım oldugum ortamda ınsanlar benı begenmıyormus gıbı yanlıs bırsey yapıyorlarmıs ben gıdınce de arkamdan konusuyorlarmıs gıbı hıssedıyorum ama onlardan farklı davrandıgım pek bı yanım yok herkes gıbıyım ben de bu hıs bı sure sonra ınsanlardan soguttu benı, bunun ıcın sehır degıstırdım ama sımdı de aynı seyler olucak dıye tedırgınım

• 3ay

Haklısın çok tesekkur ederıım:)

• 3ay

İstediğin Zaman yazabilirsin yardımcı olmaya çalışırım her zaman

• sana özgüven vericek bişiylerin olsun bunları düşünerek kendini iyi hisset rahat ol dik dur her zaman için panik yapma selam demekten çekinme lisede ya da ilkokulda da ilk günler oldu onları atlattın bunuda atlatırsın senle konuşmalarınınekleme ilk adımı at bu kötü bişiy değil

0|0
    0|0
  • Utangacligin bir nedeni olmali once onu cozmeye calis

0|0
    0|0
  • nasil bilion mu kimsenin ne dusundugunu veya dusunebilecegini takmazsan ozm asarsin

0|0
    0|0
  • Üzerine giderek

0|0
    0|0
  • kendi kendine

0|0
    1|0
  • Ben de böyleydim odadaki diger kızlar çok samimiydi yavaş yavaş atlattım şimdi tam tersi durumdayim kendini kasma ve guler yüzlü olmaya çalış zamanla cozulecektir

0|0
    0|0
  • İnş benim arkadaşım olursun bende senin gibiyim

2|0
    0|0
    • 3ay

hahahah buradakı yorumlar yardımcı oldu bıraz sen de oku belkı tanısırız bı yerlerden:D

• 3ay

ortada bulusuruz :D:D

• 3ay

Hahah olur

• sosyalleserek

0|0
    0|0
    • 3ay

çok zekisin sen

• 3ay

hadı ben cekınıyorum dıye gızlı kullanıcı oldum, senın gızlı uye olmanı cozemedım ozguvenın tavan galıba tatlım, opuldun

• 3ay

gizliye gizliyim

Yükleniyor...