Hukuk fakültesi ve Dini konular... ?

Öncelikle herkese selamlar başlıktanda anlıyacağınız üzere hukuk fakultesi ve dinimiz ile olan bağlantı hakkında birşeyler duydum ve kafama takıldı aslında ilk defa duydum her ne kadar hukuk fakultesi son sınıf öğrencisinin bunları ilk defa duymuş olması garip olsada... Her neyse konumuza dönecek olursak ben İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakultesi son sınıf öğrencisiyim bildiğiniz üzere Türkiye'deki mevcut Üniversiteler arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakultesi ile birlikte hukuk alanında eğitim veren en iyi iki üniversiteden birisidir. Soruma dönecek olursak ben bugün çeşitli internet sitelerinde uzman avukatların ve bu alanda yıllarını geçirmiş savcı ve hakimlerin hukuk fakültesinden sonra yaşadıklarını anlattıklarını tecrübelerini , bu yolda önüne çıkan zorlukları ve dahi bu zorlukları nasıl aştıklarını anlattıkları videolar izlemekte idim. Daha sonra çeşitli din alimlerinin bu konuda bir kaç şey anlattığı videolara rastladım ve gençliğini bu yolda harcamış, geleceğinide bu yönde şekillendirecek ve bundan başkada pek şansı olmayan bir kişiyim aynı zamandada dinime ve inançlarıma bağlı bir müslümanım. Soruma bir kez daha dönecek olur isem şunları sormak istiyorum öncelikle bir kaç din alimi hariç neredeyse hepsi hukuk fakultesinde okumanın caiz olmadığı avukatlık neysede savcı ve hakimlik yapmanın laik bir sistemde dinimize uygun olmayacağı ve günah olduğu yönünde şeyler söylemekteler bunlar benim kafamı çok karıştırıyor ve üzüyor bu sene son senem ve açıkcası sıradan bir üniversitede sıradan bir bölüm okumadım yani demek istediğim hiçte kolay değildi hukuk fakultesinde son seneye gelebilmek. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım yardımcı olabilicek durumdalarsa beni aydınlatmalarını istiyorum herhangi bir bilgisi olmayıpta görüşlerini bildirmek isteyenler olursa lütfen onlarda görüşlerini yazsınlar bu kadar uzun bir yazıyı okuyup hiç tanımadığı bir insana yardımcı olmaya çalışıcak kişiler varsa hepsine şimdiden teşekkür ediyorum.

Güncellemeler:
3ay Bu arda yanlış bilgi vermeyeyim hukuk fakultesi değil savcı ve hakimlikleymiş dertleri yani hukuk okuyabilirsin ama savcı ve hakimlik günahtır şeklinde bilgi yanlışımı düzelteyim.

0|0
8|3

En İyi Kız Görüşü

• Eğer İslama bu kadar öncelik veriyorsan İslam ile yönetilen bir ülkeye gitmen daha doğru olur Burası Cumhuriyet olduğundan Şeriat yasaları bura da geçmez
    Kuran var aklın da var sorgulama yetin de var Onun bunun lafına göre akıl aramak yerine kendin de olanı kullan
    Avukat olmayı seviyorsan da bırakma kimse mükemmel müslüman değil elinden gelenin en iyisini yapıyor sadece
    Hacı hocalardan da uzak dur Kuran sana yeter

0|1
    0|0
    • 3ay

Cumhuriyetle ne alakası var sorumun acaba? Şeriat sistemiyle yönetilen Cumhuriyetler yokmu?
      Niye başka ülkeye gideyim burası demokratik bir ülke değilmi dinimi TÜRK kimliğimle yaşayamazmıyım?
      Avukat olmayı sevmiyorum çünkü henüz öyle bir deneyimim yok.
      Başkasının lafına göre karar verecek değilim. Onun bunun lafıyla akıl felan aradığımda yok. Bu mantıkla bakarsak bundan sonra üniversitedeki mevcut hiç bir hocama soru sormamalıyım ne de olsa sorgulama yetim, aklım ve dersle ilgili kitaplarım var. Yani demek istediğim bu konuda uzman kişilere danışmadaki amacım , onlardan tavsiye ve sorumla, sorunumla ile ilgili bilgi almak. Onların düşünce yapısıyla ideolojimi değiştirmek değil.
      Kendisi hac ibadetini yerine getirmiş fakat din konusunda bilgisi olmayan insanlar benim en son referans kaynağım dahi olamaz. Kendisine topluma kabul ettirmiş değerli hocalardanda görüş almakta sakıncı görmemekteyim. Görüşlerini bildirdiğin bu yorumun için teşekkürler.

• 3ay

Vardır ama TR de var mı yok mu o önemli Türk kimliğinle tabi ki yaşayabilirsin ama ülkemizin hukuk sistemi ne kadar İslam hukukuna uyar mı ona bakmak gerek İslam uygun değil ben bu davayı almıcam deme lüksün olacak mı ?
      Rica ederim sorgulayan bir beyin yapısına sahip oldukça sorun olmaz

En İyi Erkek Görüşü

• bak güzel kardeşim, sen aklı başında güzel bir genç insansın. Şu kafası örümcek beyinlilerin lafları ile kendi canını sıkma. Döneminde kadılar vardı, şimdi hakimler var, bak müslüman olmakla bunun alakası yok, sadece hakkıyla karar vereceksin bitti. Onlara bakarsan bankalarda çalışanlarda haram yiyor ama bakıyorsun ceplerinde kredi kartları. Şahsen söylüyorum, bak zamanında din alimi dedikleri adamı şimdi terörist ilan ettiler anladın mı beni. Dİn alimi diye kimseyi baz alma hele ki bu devirde, çok zorda kalırsan diyanet işlerine sor ama son sözü hep sen söyle. Aklı başında zeki bir insansın gerek yok canını sıkmana.

0|0
    0|0
    • 3ay

Öncelikle görüşün için teşekkür ederim. Elbette bu kadar emek vermişken bu kadar kısıtlı bir araştırmayla kanıya varıcak biri değilim olmamda ayriyeten bu kadar çabalayıp emek vermişken ideallerimdende vazgeçmem söz konusu olamaz. Yinede en azından şimdilik gönlümü rahatlatmak amacıyla bu tarz sorular soruyorum daha sonra daha kapsamlı bir şekilde din konusunda güvenilir kişilere bu sorularımı yönelticem tavsiyelerin için teşekkür ederim.

• 3ay

Dostum bana sorarsan din konusunda kimseyi dinleme özellikle bu ülkede asla , bak ben sana yaptığımı söyleyeyim öncelikle islamiyeti öüreneceğin üç ülke var ve bunlara gitmen şart. Şimdi demiyorum ilerde, öncelikle mekke ama haç dan ziyade orada arşivler var ve din adına farklı insanlar var onları tanımanı tavsiye ederim sonra iran kütüphaneleri ve tabi ki de türkiye de islam eserleri. Ancak islam eserlerini okurken özellikle farklı siyasi dönemlerde çıkmış olan siyasi eserleri okursan ne kadar siyaset altında din yapıldığını görürsün. Kendin kararını verirsin. Yolun açık olsun şimdiden ama din konusunda asla ama asla birilerinden bişey öğrenme ama her farklı kesmi dinle. İnanıyorum ki sende benim gibi o zaman dinle ilgili ne bir tereddüt ne de şüphenin kalmadığı bir insan olacaksın. İçin rahat olsun. Unutma bu ülke dün taptığını yarın taşlar, bugün taşladığını ise, yarın ezilen taraf diye acır ve başa koyar. Maalesef durum bu.

Kızlar Ne Diyor 7

• Hukuk müslüman bir toplum içinde gereklidir doğru bir şekilde hukuk kaidelerine uyulduğu zaman dine ters bir şey yapılmadıkça günah olmayacağı kanaatindeyim

0|1
    0|0
  • Eger hakliyi degil de haksisi savunursan, adil olmazsan, hak edene hak ettigini vermezsen elbette gunaha girersin. Bunun hukukla bir alakasi yok ki.

0|0
    0|0
  • Bende hukuk okuyorum ama ilk defa duydum araştıracağım

0|0
    0|0
  • alakası yok ya. saçma ve yalan

0|0
    0|0
  • Bak arkadaşım dinle çok yakın olmasam da sana tavsiyem bu devirde hiç kimseye güvenme. Öyle din adamları var ki; 10 tane yanıt veriyor bu 10 yanıtın 7 si doğru ise kesin 3 bilgi yanlış olup 7 doğrunun arkasına sıkıştırılıyor. Bak önünde Kur'an, icma, kıyas, sünnet ve akıl. Bunlara uygun olmayan bir düşünce varsa onu yapma, eğer uygunsa istiyorsa en iyi alim karşı çıksın yine de uygula. Allah akıl vermiş mantık vermiş bir kulun ne dediğine bakma, kusursuz olan tek bir varlık var

0|0
    0|0
    • 3ay

Elbette dediğin gibi kendisini din adamı olarak topluma kabul ettirmiş ama sadece kendi çıkarlarına çalışan yanlışlarını 1-2 doğrunun arkasında gizleyen din alimi kılıklı insanlar var. Tavsiyelereni ciddiye alıcağım teşekkürler.

• 3ay

Ben teşekkür ederim

• Doğru karar verdikten sonra günah olmaz diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Osmanlıda kadılık vardı?

0|0
    0|0
    • 3ay

Osmanlı Laik bir sistemle yönetilen bir devlet değil idi. Kadılar kararlarını İslam Hukuku'na göre alırlardı diye biliyorum laik sistemde savcılık ve hakimlik yapmanın caiz olmadığı vesayre daha çok konuşuluyor internette bu konuda fikir sahibi olmak istiyorum görüşün için sağol.

• 3ay

gayrimüslimler için kendi törelerine göre yaptırım uygulanıyordu. din kıstas değildi. Laiklik olmasada sayılabilir.

Erkekler Ne Diyor 2

• Kardeş bak bırak o hoca hacıları. Inan bana aç Allah'ın sözüne bak ne diyor sana. Ya din Allah'ın mı hocaların mı. Bak sen akıllı birisindir araştır objectif bir şekilde.

0|0
    0|0
    • 3ay

Öncelikle yorumun ve görüşün için teşekkürler. Elbette cahil cühela konuşup Işid militanı tipli ne yediği belirsiz kendisini din alimi olarak topluma tanıtan kişilerden şu yaşıma kadar din öğrenmedim. Allah'a, Peygamberlerine ve kitaplarına bağlı gerçekten alim insanlardan din öğrenmek ve onların yaptığı iyi şeyleri sadece Allah'ın sevdiği bir kul için yapmakta bir sakınca görmüyorum elbette dini bilip yorumlamak 60'ından 70'inden sonra namaza başlayıp hacıya gitmiş vs. kişilerden öğrenmekten daha iyidir ama hayatını bu uğurda adamış alim ve bilgili şahısları kendine rehber kabul etmek (Tabikide bunu sadece Allah'ın sevdiği kulları arasına girebilmek ve ona layık bir kul olabilmek için yapmaktan bahsediyorum) bence çokda sakıncalı bir durum değil elbette din hocalarında değil din hepimizin senin benim tüm insanlığın. Tavsiyelerin tekrar teşekkürler.

• Neticede hak ve hukuk diyorsun. ya savunduğun insan gerçekten masumsa ve sende bunu ispatlayabilirsen ceza almaktan kurtarırsan neresi caiz değil

0|0
    0|0
    • 3ay

Ya savunduğum adam Laik sisteme göre masum İslam hukuk'una göre suçluysa?
      Ya da hapis kararı verdiğim kişi İslam Hukuk'una göre masum Laik sisteme göre suçluysa?
      Ya da Soruşturma başlatıp bir şekilde hapis cezası almasında büyük rol oynadığım kişi İslam Hukuk'una göre aslında masumsa?
      Sonuçta Laik sisteme göre yapmak zorunda değilmiyim herşeyi?
      Ya da Laik sistemi yok sayıp kariyerimi tehlikeyemi atmalıyım?

Yükleniyor...