Evet bir dine mensup olanlar ve körü körüne savunanlar nedir cevaplarınız?

Evet bir dine mensup olanlar ve körü körüne savunanlar nedir cevaplarınız?
Tabiki daha birçok tezatlık mevcut. Araştırdıkça daha komikleriyle ironikleriyle karşılaşıyorum. En basit adımlardan birisidir bu. Bu kadar basit bir durumu nasıl savunacaksınız merak ettim.

0|1
5|11

En İyi Erkek Görüşü

• Defalarca söylemiştim bunu dolaylı yoldan daha doğrusu ben daha detayına girip söylemiştim. İnanmak insanın fıtratında vardır. Sadece tanrı ya da onun peygamberi vs. olarak değil. Özetlemek gerekirse insanlar inandığı için değil ihtiyaç oldukları için bir dine, bir insana ya da herhangi birşeye inanır. Gerçekten var olduğunu hissettiği için değil.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Evet Dawkins'in kısmen haklı olduğunu düşünüyorum.
    Yalnız gerçekleştirmesi gereken bir ayrım vardı:

Dini ile ilgili sorgulamaları sonuna kadar yapan, insanlardan gerçekte ne istendiğini, evrensel yasaların insanlara olumlu ve olumsuz yönde gelecekte nasıl tesir edeceğini, tanrı kavramının gerçek mahiyetini öğrenen ve buna uygun yaşayan bireyler gerçek dindardırlar ve ne ölümden, ne hastalıktan, ne servetini yitirmekten... hiçbir tehlikeden korkmazlar.

Buna karşılık, dinini atalarının/ailelerinin öğrettiği kadar öğrenen, kutsal kitabını okumayan, acaba? dedirten hususlarını irdelemeyen, neyi niçin yapması gerektiğini düşünmeyen bireyler ise (gerçek dindar değildir demek haddimize sığmaz ama) dinini ciddi anlamda eksik, yanlış yaşıyordur ve tanrı kavramı ile Allah isminin ayrımını bilmediği için ölümden, sağlığını yitirmekten, her neyi varsa kaybetmekten çok korkar. Çünkü o hayalindeki, göklerde bir tanrıya inanmıştır. Öyle bir tanrının yok olduğunu fark ettiğinde kendisini bekleyen çaresizlik de korkusunun sebebi olur.

Bu iki grup insan arasındaki ayrımın doğduğu temel nokta, bir grup insanin kendilerinin dışında bir tanrı olduğu hayaline kapılmaları, diğer grup insanin ise "insanin tanrının dışında olmadığı" gerçekliğini görmeleridir. Bunun ayirdinda olan insanlar zaten kendi benliklerinin hiç olmadığını idrak etmişlerdir. Kendisi yok ise bedeni de, serveti de, canı da onun olmamaktadır ki kaybetmek duygusu tüm anlamını yitirir.

Yunus Emre'nin bu konsepte ilişkin çok anlamlı sözleri vardır:

Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskincedir
    Varıp anın üstüne, evler yapasım gelir...

Altında gayya vardır, içi nâr (ateş) ile pürdür
    Varıp ol gölgelikte, biraz yatasım gelir...

... diyerek (sırat ve cehennem gibi) o iki zor ve korkulu aşamayı nasıl basite alır. Egosunu, benliğini aşkın ateşinde erittiğinden; Allah'ın kuşatımında yok olduğundan, yanacak bir varlığı ve korku sebebi kalmamıştır...

0|0
    0|0
    • 3ay

Güzel ifade etmişsin... Ne yazık ki konu din ve inanç olduğunda samimiyetsiziz.. Yani inanç konusunu kimseye dayatamayız benim bu konu ile ilgili hiç bir problemim yok. Ancak bizim gibi ülkelerde aslında inançsız olup inançlı gibi davranıp başkalarını yargılayan ve ne anlama geldiğini bile bilmediği şeylerin için de öyleyece sürüklenip gidenlere ise pek saygım yok.. düşünsene yolda birini görüyorlar.. Allah yardımcın olsun... eee.. İnancna göre Allahn eli sen değil misin? Sen hiç gökten yiyecek giyecek yağdığını gördün mü? Kaç kişi sevretini paylaşır dediğin gibi.. Mal mülk bu kadar nasıl kıymetli oldu.. madem ki bu dünya malı yalan... Çok ama çok samimiyetsiz haldeyiz...1 an önce deistlikten ateistliğe terfi ettim... huzurluyum:)

Erkekler Ne Diyor 10

• Herkesin olmasa da en azından bazılarının sapacağını bildiği halde neden bize sormadan bizi bu sınava soktu. Ben istemezdim ki cehennemin ucunda olduğu bu sınava girmeyi, hiç varolmazdım gibi soruları ben de sordum tabi ki. Zakir Naik'e de bu soru sorulmuş cevabını (20 dakikanı ayırıp, sıkılsanda tamamını seyret lütfen) seyredersen inandığımın izniyle sende tatmin olursun
    https://www.youtube.com/watch?v=7YcXUAxTvAg

0|1
    0|0
    • 3ay

ahh ahhh. bu tarz şeyleri 17 yaşımda hep izledim zaten. bunu da izledim. ben sana bir video veriyim sen izle istersen eğlenceli hem.
      https://www.youtube.com/watch?v=BtX3sfMS8GM

• 3ay

4)5 e gelirken ben öyle sanmıştım diyor yine tanrı kavramıyla çelişiyor.
      Geri kalan bir kaç dakikada sürekli insanoğlunun tanrı' ı varetmiş olduğu üzerine duruluyor.
      ==>Hacım yeni bir film çıkartsalar ve o filmde vampir denen yaratıklar olsa ama uzun dişleri yok ve kan emmiyorlar da kaktüs bitkisinin gövdesine normalden uzun tırnaklarını sokarak yaşamlarını devam ettiriyorlar , bu filmi izleyen herkes vampirlerin gerçek olmadğını bildiği halde "aq bu nasıl vampir ya salakları der"
      önyargılı olmayıp izledim ama şöyle diyim "aq bu nasıl tanrı bu nasıl melek. Sen bana ne izlettin. Hangi din bu"

• 3ay

nedense anlatma gereği duymuyorum umarım benim 16 yaşında başardığım şeyi siz geç de olsa farkedersiniz

• İman edenlerle karşılaştıkları zaman, “İnandık” derler. Fakat şeytanlarıyla (münafık dostlarıyla) yalnız kaldıkları zaman, “Şüphesiz, biz sizinle beraberiz. Biz ancak onlarla alay ediyoruz” derler.

0|0
    0|0
  • Ya da kendilerine güvenememeleridir. Günahsız kul yoktur. Günahlarının büyüklüğünden korkar dindar bir insan. Hiçbir tezatlık yoktur dinde. Hele bu fotoğraf gerçekten çok basit birşey. Asıl yok olmaya inansaydı insan ölümden korkmazdı. Bir hesap yeri olduğuna inanıyor ki korkuyor. Fotoğraftaki yazan saçma ve komik.

0|0
    0|0
    • 3ay

dinde çok tezatlık var ve bunu araştırdığım için diyorum , okuduğum için. senin açından bakayım. evet günahsız kul olmaz ama bu durum basit bir sınava girmek gibi değil sonuçta inandığınız allah çok merhametli çok zeki herşeyin çok farkında. onun adaletine güvenmiyor musunuz? affedilmeyen günahlar malum. kul hakkı yeme zina etme hırsızlık etme gibi şeyler. bunların dışında ay yalan söyledimm ay eskiden bikini giyiodum ama artık tövbeliyim gibi şeylerden dolayı korkacaklarını sanmıorum insanların. bence insan ne kadar inanıyorum derse desin ölümden korkuyor vereceği acıdan çünkü islam korkutarak dine sokmaya çalışan bir din.

• 3ay

Allah merhametli ancak Dünya'da insan gaflete düşüyor. Günahını yanlışlığını bilmeme rağmen alkol alıyorum mesela korkmak gayet doğal. Ben de çok araştırdım ve tezatlık yok. Asıl yok olmak olsa neden korksun insan? Hiç sıkıntısı yok. Kafana takmana gerek yok. Bitti herşey. Yok olacağıma inansam intihar ederdim. Bence ateistlerin içinde az da olsa inanç kalıyor ki ölümden korkuyorlar.

• Darwin haklı. Herkes maske takmış mış gibi yaşıyorlar

0|0
    0|0
  • Biz aptalız siz akıllısınız...

0|1
    0|0
  • Katılıyorum sana ozelikle biz müslümanlar inandığımız dini eksik araştırıyoruz ve bu da hatalara mal oluyor bize

0|0
    1|0
  • ölum dunya uzerinde var olan sevdigi seylerden ayrilmayi dusundurur fakat insan bilemez ki cennette bundan daha fazlasi var. Eger bilseydi de dunyada kimse durmazdi o zamanda dunyaya sinav icin gonderilmenin bir anlami olamazdi

0|0
    0|0
  • bunu en canlı örnegini 15 temmuzda göstermedik mi

0|1
    0|0
  • Ölüm güzel olmasaydı efendimiz ölürmüydü. Bu arkadaşın ölüm korkusu bu felsefeyi yapmaya itmiş. Bilseydi gerçekleri kendini dinle soyutlayan argümanları kullanmazdı

0|0
    0|0
    • 3ay

ben ölümden sonra yok olunacağını düşünüyorum mesela. ölümden korkmuyorum bu nedenle. benim gibi düşünenler ölümden korkmaz zaten. ölüm korkusu dışında dedikleirn çok saçma olduğundan başka bişey demicem

• Sen ne düsünuyorsun peki

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Neden Tanrı'yi bu kadar sevip onun ölümünden korkarlar? Ve neden o çok sevdikleri Tanrıları, kullarını çok sevdiği halde onlar için Cehennem adı altında eşsiz acı çekecekleri bir ceza yeri hazırlar? Neden kullarını çok sevdiği halde kötülüğü ve günahı yaratıp, kullarını bu sınava sokar?

1|0
    0|1
    • 3ay

Yoksa sana sormadılar mı gelmeden önce kabul ediyor musun diye?
      Bana soruldu ve ne akla hizmet kabul etmiştim ne yalan söylüyüm

• basit bir yanıtı var hesaba çekileceklerine inanıyorlar ve kimse mükemmel değil. Bir yandan ölüm devamlılık olurken diğer yandan hataların net olarak ortaya çıkması demek. Eğer hatalar affedilmediyse sıkıntıya düşeceklerdir bu nedenle sevinmezler.
    Bazıları daha çok ibadet etmek ister sevinmezler.
    Kimisinin çocukları vardır ailesi vs onlarla biraz daha kalmak ister veya daha tamamlamadığı işleri vardır.
    İnsanlar mükemmel varlıklar değildir zaten

0|0
    0|0
    • 3ay

yani her şeyi düzgün yapan bir mükemmellikte değiller yanlış anlaşılmasın

• 3ay

keşke bu kadar basit olsa. ölmekten korkuyorsunuz uzatmanın anlamı ne?

• ben günahlarimi düsünürüm. Bir cok insan kendini ahiret hayatina hazir hissetmedigi icin korkar.. inanmayanlarin hali kötü bana göre. düsünsene, ölüyorsun ve yok oluyorsun tamamen. korkunc

0|0
    0|0
    • 3ay

Evet haklısın gerçekten korkunç. Ama eğer inançsızlar haklıysa, inananlar için daha da korkunç. İnançsızlar en azından buna kendilerini hazırlamış durumdalar. Oysa inançlılar bir ahiret beklerken büyük bir şok yaşayacaklardır.

Tam tersini düşünecek olursak ise, yani inanlar haklıysa, inanmayanlar öbür tarafta inananların cennete giderken, kendilerini cehennemde bulduklarında yaşayacakları pişmanlık ve dehşet çok ama çok büyük olacaktır.

Kimin haklı olduğunu ancak o gün geldiğinde göreceğiz.

• 3ay

@KumruSahin lütfen bir mesaj atar mısın acil olarak bişey sormam lazım acil bir mesaj atar mısın

• 3ay

@KumruSahin grup fantezisi olarak adlandırmayı ya da söylemeyi sevmiyorum ben:) o nedenle onların o manevi nağlılıklarını görmeyi tercih ediyorum anlamaya çalıştığımda:) öylece hadi birlşkte bir ölelim le hadi bir arkadaşımın değimiyle çatur çıtır seks yapalım mantığı aynı şey:) ama ortama manevi bir şeyler yüklemek onların yaptığı bence:) asıl soru acaba hazza ulaştılar mı:)))

• Nedir biliyormusun cevap hani bir sinava gireceksindir çok çalışmışsındır eninsindir hani kesin kazanacaksındır istedigin yeri ama hep bir belirsizlik hep bir imkânsızlık sanki korkarsın sonuç açıklanana kadar buda öyle birsey kardeşim var biliyorum inanıyorum ama nasıl olacağı hakkında bilgilerim hayal gücüm sınırlı bu da bir yerde korkutuyor iste beni anlatabildim mi?

1|0
    0|0
    • 3ay

Ha birde ben inanırım kardeş inansam kaybedecek birseyim yok ama inanmasam var mantıklı olanı tercih ettim bende

• 3ay

@herşeybizimiçin görüşleriniz için teşekkür ederim saygı duyuyorum. Peki siz ne için yaşıyorsunuz neyi sorguluyorsunuz sırf yaşamak için mi geldiniz bu dünyaya? dedim size yatirim deyin adına sapıklık değin körükörüne bağlanmak deyin ne isterseniz o ben yanlışta yapsam kaybetmeyecegim ama belki de siz yapmadığınız için kaybedeceksiniz. Olmayanı oldurmaya çalışmıyorum zaten var olanı destekliyorum sadece sizde zamanı gelince yapacaksınız bunu biliyorum belki ölüm kapıya dayanınca belki hiç ummadiginiz bir anda..

• 3ay

Ve yetmezmiş gibi su dünyada bir şey için yatırım yapmayan tek insan gösteremezsiniz bana inanin

Yükleniyor...