Dilimize yabancı kelimelerin girmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Özellikle son yıllarda konuşma dilinde çok fazla İngilizce kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Kafelerde restoranlarda 'cigercy' gibi absürt isimlerin kullanılmasından rahatsızlık duyuyor musunuz? ;Ben bazılarını ingilizce kelimeleri sadece havalı olmak için ( veya bak dil biliyorum ben dercesine ) kullandıklarını düşünüyorum. Günlük hayatta ok yes bile demiyorum. Yanlış anlaşılmasın dil düşmanı da değilim ben ( Dil öğrenmek yararlıdır bence ) ama dilimiz gitgide yok oluyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Ve sıkça yabancı kelimeleri hayatınızda kullanıyor musunuz?

Güncellemeler:
3ay sizcee

0|0
10|11

En İyi Erkek Görüşü

• bizim millete el çükü tatlı geliyor şu yeni nesile bir bak hangi dil konuşuyorlar belli değil kahrolasıca emperyalizm 😂

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ben de sevmiyorum bizim hocalar çok kullaniyo check etmek printlemek falan diye sacmalik bence ve kafelerde bile yabancı kelimelerden oluşan mönüleri

1|0
    0|0
    • 3ay

halbuki başka ülkelerde diğer dillerin kırıntısını bile bulmak çok zor

Erkekler Ne Diyor 10

• Bence yine iyi kalmış türkçe, konuşmasının içeriğine ingilizce kelime sokanlar kendini havalı göstermek isteyenlerdir

1|0
    0|0
  • gerçekten çok üzücü biz özümüzü kaybediyoruz resmen

1|0
    0|0
  • Sacmaliyolar ama farkinda değiller

1|0
    0|0
  • açıkcası ben direk batılaşmaya karşıyım, youtube de çocuklar ''BİLGİ'' kelimesini information olarak okuyorsa, batıyı bu kadar örnek alıyorlarsa, gerek yok, heleki bunu atatürkçülerin yapması ayrı bir konu. çünkü Atatürk bu ülkenin diğer devletlerden ayrı, kendi kendini yönetebilmesi için onca emek, onca şey yap, sonra gelsin halkından birisi, batıyı örnek alacağım derken milli bilincini unutsun, şuanki insanlar TÜRKLÜK bilincini gerçekten bilmiyorlar

1|0
    0|0
    • 3ay

ben direk batıyı da örnek almayalım demiyorum ama bazı bireyler bunu ( yabancı kelimeleri) sadece havalı olmak içi kullanıyolar

• 3ay

Özenti diyoruz, Özentilik, havalı olacağını zannetme, bir rusya gibi olamadı şu türk halkı, olamayacakta, batılaşmak için her şeyi yapıyorlar

• Benim için NO PROBLEM

0|0
    1|0
  • Dilimizin yok olduğu falan yok, her dilde olur böyle farklı dillerden alınıp kullanılan kelimeler abartmayın.

0|0
    0|0
    • 3ay

her iki hajtada bir bir dünya dilinin yok olduğunu biliyor muydun? tabi dilimiz hemen yok olucak demiyorum bn

• 3ay

Bizimki yok olmuyor ama şu an, farklı avrupa ülkelerinede gittim oralardada çok var farklı dillerden kullanılan kelimeler.

• 3ay

tabi öyle olabilir ama ben yinede çok tasviplemiyorum açıkçası

• Türkçemiz gercekten yabancı kelimelerin işgali altında.
    Bir an önce bu ayıbı clearlamalıyız.

0|0
    1|0
  • Yakında Suriye dili de eklenecek bak sen cümbüşe o zaman

0|0
    0|0
  • oluyor öyle

0|0
    0|0
  • giriyor işte bir şekilde

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Bir ingilizce öğretmen adayı olarak aslında çok onaylamıyorum ama günümüzde herkes kullanıyor ve hayatımzn büyük bir bölümnde var

1|0
    0|0
    • 3ay

maalesef ki öyle ben dil düşmanı bir insan değilim ingilizceyi de severim ama gel gör ki bu özentilik çok kötü ok yes bile demeyen birisiyim günlük hayatta

• 3ay

Malesef var evet ama önüne gecilmesine inan geç kalınmş bir mesele yeni nesil malesef farkli yetiştiriliyor

• Olasılık çerçevesinde Türkçe konuşmaya ve yazmaya özen gosteririm. Tabelalar Türkçe olmalı evcil hayvan isimleri, bebek isimleri bile İngilizce. Ve evet Arapça tabelalar canımı sıkıyor. Sadece İngilizce değil sorun. Ama global markalara takılmakta gereksiz

1|0
    0|0
    • 3ay

tabiki ünlü markalara takıldığım yok benim kastettiğim bir bakkal açarken bile sadece havalı gözükmesi için ingilzce sözcük kullanılması :)

• saçma sapan berbat bir şey bende istemeden arada kulanıyorum kötü bir şey

1|0
    0|0
  • diller her zaman etkileşim halindedir, türkçe karşılığı olan bir kelimeyi ingilizce kullanmak saçma ama karşılığı olmayan kelimeler de türkçeleştirilebilir.

1|0
    0|0
  • normal karsiliyorum

0|0
    1|0
  • Tasvip etmiyorum

1|0
    0|0
  • okey keliemsini kullanıyorum.

0|0
    0|0
  • Sırf bu yüzden en ağır dilli romanları okuyorum.
    Eski Türkçemizde olan kelimeleri kullanmaya gayret ediyorum.
    İyice batılılaştık..

0|0
    0|0
  • Bu doğal bir şey girebilir dil etkileşimidir

0|0
    1|0
Yükleniyor...