İlk kadın kimdir? Havva mı? Lilith mi? Adem'in ilk eşi kimdir?

İlk kadın ve Adem'in ilk eşi Lilith'tir, ikinci eşi Havva'dır...

• Havvaİlk kadın kimdir? Havva mı? Lilith mi? Adem'in ilk eşi kimdir?
    89% (50)83% (29)87% (79)Oy Ver
  • Lilith İlk kadın kimdir? Havva mı? Lilith mi? Adem'in ilk eşi kimdir?
    11% (6)17% (6)13% (12)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
13|17

En İyi Kız Görüşü

• Hıristiyan inanışına göre Adem'e ilk önce Lilith gönderiliyor. Lilith onu aldatıyor muydu tam hatırlayamadım ama daha sonra ona çok benzeyen Havva gönderiliyor. Tabii aynı tas ayn hamam :D Yine dünyadayız.

Diğer yorumlara baktım da , inancına laf atan varmış. Sanki Hz. Havva yerine Hz. Lilith olsa çok önemli. Hemen çarpılacağız. Bir saygı duy insanların inanışına. Ama yok. Açıp okumazlar , biri demiş Yahudi misin? Açıp okusa Hıristiyan inanışı olduğunu görecek. Ama yok. Araştırmak günah.

Benim görüşüme göre , ilk insan değil insanlar vardı. Ben de yeni bir çığır açayım tartışmaya :D Çünkü 1 kadın ve 1 erkek gönderiliyor dünyaya. Ve milyarlarca insan çıkıyor. Niye hepimiz ger. zekalı doğmadık öyleyse?

1|0
    0|0
    • 3ay

Lilith Hristiyanlar'da ve Yahudiler'de ortak inançtır. Ben Protestan Hristiyan'ım...

• 3ay

Yahudileri okumadım. Hıristiyanlarda okumuştum. Ben de deistim. Ve bir parantez arasında söyleyeyim , biriyle din tartışmasına girmek istiyorsan araştıran kısımdan birilerine seç :)

En İyi Erkek Görüşü

• Lilith yahudilerin uydurduğu birşeydir inanışlarına göre Hz Adem lilithle ilişkiye girmiş ondanda kabil doğmuştur

2|1
    1|0
    • 3ay

abartma kabil de Habil de Hz havva annemiz çocuğu dur

• 3ay

@Birgülll17 Yahudiler'e göre Meryem fahişe, İsa ise şeytandır. Hristiyanlık'ta Meryem bakire, İsa ise Tanrı'nın oğludur.

• 3ay

ALLAHU teâlâ yoktan nasıl dünya yaratiysa oda öyle seni o ağzına yirtarim Hz isa peygamber laf atamasızsin Hz Meryem namus kurban ol ALLAH oğlu veya kız yoktur ALLAH dogurulmaz ve doğurmaz hemde Hz Meryem annamiz karnından çıkarıldı

Kızlar Ne Diyor 12

• Hz. Havva annemizdir.

0|1
    0|0
  • www.gizemligercekler.com/lilith-efsanesi-nedir/

Bu kadar saçma birşey görmedim

1|1
    1|0
  • Hz havva anamiz dir ilk annemiz ve Hz adem dir Babamız lilitih ne ara çıktı oraniz dan buranizdan yalan uydurmayin

4|0
    1|0
  • 2|2
    5|1
  • Lilith kimmis ya ilk defa duydum.

0|1
    0|0
    • 3ay

hiç duyma daha iyi zaten yok öyle biri.

• 3ay

Tamamen efsane ve sonradan uydurulmuş. Hz. İsa ya tabiki iman ediyoruz ve çok seviyoruz lakin rahiplerin sonradan uydurduğu ve degiştirdiği seylere inanmiyoruz.

• 3ay

Kitab i mukaddes ya da tanah olmasi bunu degistirmiyor son kitap kuran-ı kerimdir ve Allah Kuran-ı Kerimi kıyamete kadar koruyacaktır.

• Aslında lilith ama kuranda geçmiyor. Ademe ihanet ettiği için kızıldenize sürülmüştür. İblislerle birlikte olup çocuk doğurmuştur. Sonra da çocukları öldürülmüştür. Denizde boğulmuştur. Öyle bir şey işte...

1|0
    0|1
  • bilemem kur'anda herhangi bir isim yok

0|0
    0|0
  • Kuranda lilith diye bişy görmedim ben?

0|0
    0|0
  • Lilith de kim ola ki

0|0
    0|0
  • Kurani kerime gore havva
    Incile gire de lilith di galuba
    Inanca gor drgisiyodu

0|0
    0|0
    • 3ay

İncil'e göre Havva :)) Ama Kuranı Kerim'de Havva diye bir isim geçmiyor.

• 3ay

@karyaminas tam olarak hatirlamiyorum ama derse gecmisti konusu muslumalarin inancima gore havva ymis
      Digeri yokmus dedi din hocasi

• 3ay

Şöyle, Kuran'da Havva diye bir isim hiç geçmez ama Müslümanlar ilk kadın Havva'dır der. Kutsal Kitap'ta ise (İncil) Havva ismi çok kez geçer ve Hristiyan inancına göre de ilk kadın Havva'dır.

• Lilith de kim be?

0|0
    0|0
  • Havva tabii ki

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• İlk İnsan Hz. Adem ve Hz. Havva'dır. diğer isim ne alakaya maydanoz şimdi?

1|0
    1|0
  • G. tunuzden element uydurmayin.
    Kur-ân'ı Kerim'de bile ilk insan.
    Hz. Adem ile Hz. Havva'dır. Diye yazmistir

3|1
    1|0
  • lilitih hritiyan uydurmasıdır. ama cinlerin insanlardan önce yaratıldığını ve belkide dünyaya bizden önce geldikleri doğru olabilir.

1|0
    2|0
    • 3ay

Ahahha nerden uydurdun? 😂 Ya abi madem atıyosun düzgün at be 😂😂

• 3ay

@karyaminas Eski Ahit'te bizim kitabımız onu sadece sapkın kiliseler inkar eder.

• 3ay

ne lilithmiş bir bitmedi tartışması

• Konuşulanlara bak mk.. Baya mitolojik tamamen hikaye olayların anlatımı.. Kadın aldatıyor sonra iblislerle grup yapıp melez iblis doğuruyor.. Sonra Havva klonlanıyor tekrar gönderiliyor.. Diğer kadın sürgünde zaten o sıra.. Baya çocuk masalı gibi uykumu getirdi.. Keşke babam okusaydı..

0|0
    0|0
  • Kurana göre Havva, İncil'e göre Lilit

0|0
    1|0
  • Kur'an da ne yazıyorsa odur

0|1
    0|0
  • Nurella

1|0
    0|0
  • Ha havva ha lilith ne fark eder kapi komsumuz degil ilk kadin bu sonucta. Nasil seslenecegin onemli degil.

0|0
    0|0
  • Kaynağım ne, musevi misiniz bilmiyorum ancak yanlişlik var. Detay gereksiz olacak, lilith musevi inancinda cezalandırılmış, seyta sevgilisidir. Kaynaklar mı: Kur-anı Kerim, İncil

0|0
    0|0
  • hz. havva annemiz sanki askerlik arkadaşınz havva diyonuz biraz saygı

1|0
    0|0
  • Havva la, Lilith nerden cikti?

0|0
    0|0
  • Kardeş belli ki inancın tam değil lilith ne hocam havvadır tabi fotoğraflara bak ya

1|1
    1|0
  • ne havva ne lilith :D ilk insan işte bu sadadsads

http://i.hizliresim.com/J3AZ7o.jpg

0|0
    2|2
  • kuranda kim oldugu yazmıyor

0|0
    0|0
  • Beyin terk etti bu uyemizi başı sağolsun

0|0
    1|0
  • bilime göre ilk insan hiçbir zaman olmamıştır canlılar evrimleşir ve türler zamanla değişim gösteir

0|0
    1|0
Yükleniyor...