Yönetmen olmak icin okuldan sonra belli sermayeye ihtiyac var mi?

Merakim su ki yonetmen olmak isteyen biri bu ise nasil baslar? Tbiki egitimli seneler gecmis her alanda calismis. Belirli bir sermaye ihtiyaci var midir? Ornegin kameralar prodksyon ekibi basta kimin cebinden cikar? Sonradan reklamlrdan biliyorum ama cok merak ettim?

0|0
0|2

En İyi Erkek Görüşü

• Çekimler için parayı basan yapımcıdır. Yönetmen eğer yapımcılığı da üstlenmek istiyorsa cebinde parasının olması şart tabi. Eğitim almamış bir yönetmen isen ilk önce yönetmenlik eğitimi alman daha iyi olur. Çünkü bir film yönetmek pek basit bir durum değil. Yönetmen dekordan tut da, montaja kadar her konuda bilgi sahibi olmak zorundadır. Bu yüzden yönetmen olmak epey uğraş gerektirir. En kısa yolu sinema okullarında eğitimlere katılmak ve bir yerden başlamaktır. Ama eğitim almadan yönetmenlik yapmak istiyorsan öncelikle gönüllü olarak gidip bir sette yardımcı olarak çalışmalı ve o set ortamında neler olduğunu görmelisin. Bir süre gönüllü çalıştıktan sonra aklında birşeyler oluşacaktır. Emek ve zaman harcaman gerekir. Bir diğer yolu ise figüranlıktan başlamaktır. Figüran olarak dizi ve filmlerde bir süre oynarsın. Kendini gösterirsin. Daha sonra ya yardımcı oyuncu olursun veya çekim ekibi arasında yer almanın yollarını ararsın. Bir süre sonra adım adım bir film nasıl oluşur öğrenmeye başlarsın. Bir diğer yolu ise senaryo yazmaktır. Senaryo yazarsın. Yazdığın senaryoyu bir yapımcıya okutursun. Olumlu sonuç alırsan. Sinemaya ilk adımını atmış olursun. Kendini de geliştirirsen bir süre sonra yönetmen de olursun yapımcı da olursun. Herşeyin başında ise tüm bunları yapabilmen için hayata karşı bir felsefen, bakış açın, bir duruşunun olması gerekir. Bunlar olduktan sonra gerisi gelir zaten. Zorlu bir yol. Sürekli öğrenme ve araştırma halinde olmalısın ki amacına ulaşabilesin.

1|0
    0|0
    • 3ay

Cok aciklayici yazmissiniz gercekten cok tesekkurler beni aydinlattiginiz icin😊 sanki karsimda bir yonetmenle konusuyormus gibi hissettim

• 3ay

Benim de merakim var bu konulara o yüzden.

Erkekler Ne Diyor 1

• Yapımcı kimse o öder masrafları... Hem Yapımcı hem yonetmensen sen odersin

1|0
    0|0
    • 3ay

Yapim amirinden mi bahsediyorsunuz yoksa farkli seyler mi sagolun bu aradaa

• 3ay

Yaaa tamam cok cok tesekkur ederim😊

• 3ay

Önemsiz

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...