İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz?

Din nedir?
Din temel bir insan gereksinimini karşılar mı?
Tüm dinler doğru olabilir mi?
Din olmadan imana sahip olabilir miyiz?
Tanrının varlığından emin olabilir miyiz?
Dinler neden insanların düşüncesini değiştirmek ister?
insanlar neden köktenci olurlar?
Kurtuluş nedir?
Kötülük gerçekten var mı?
Çileler neden var?
Bilinemezcilik geçerli midir?
Ateizm inanmama cesareti midir?
Sadece aklımızla yaşayabilir miyiz?
Sezgi, mantığın yerine geçebilir mi?
Neye inandığımız gerçekten fark yaratır mı?
Neden en yüce değerin sevgi olduğu öğretilir?

0|0
5|12

En İyi Erkek Görüşü

• Din yaratıcının bize biçtiği bir yaşam biçimidir ( iyi doğru ve güzel olanı yap kotuden uzak dur) evet insanın ihtiyacını karşılar her insan özünde aciz olduğunu bilir ve aciz kaldığında sığınacak güçlü bir varlık arar tüm dinler doğru değildir sonradan değiştirilen yehova ve Hristiyanlık inancı bir yana dursun tamamen insan icadı olan sözde dinler yanlışın dik alası imansız din dinsiz iman olmaz birine bağlı kavramlardır ben Hristiyanlık ama Tanrıyı reddediyoruz diyemezsiniz Tanrının varlığından tüme varım yoluyla veya çeşitli tecrübelerle emin olabilirsin din insanın düşüncesini iyi ve güzel olan yöne çekmek ister çünkü başı kalan insan tabiatı icabı simarip kudurur din insana doğru yolu gösteren bir pusuladır insan tek başına o yolu bulabilecek yetiye sahip değil bir yol gösteren şart koktencilik cahillikten kaynaklanır kurtuluş günahlardan arinip dünyevi tutkulardan sıyrılıp sonsuz mutluluğa atılan bir adımdır yine tabiatimiz gereği çekilen çile bizi olgunlaştırılması ve tecrübe sahibi yapıp güçlü kılar bilinmezciligi bilmem ateizm in cesaretle zerre alakası yok tam tersine korkarlar ateizmi seçer çünkü iman edip kötüye hayır deyip doğru ve güzel olanı yapmak cesaret ister sadece akıl varlığımızı surdurmemize teknik olarak yetmez zaman zaman sezgi mantığın yerini alır neye inandığımız fark eder bir Hristiyan san günahlarının bağışlanması için papazın insafına kalirim papaz corumluysa ayvayi yedin muslumansan içtenlikle dilediğiniz bir affedilmeyen arzusu yeterlidir filan hoca hazretlerine ihtiyacın yoktur en yüce değer sevgidir bunu bir çok şekilde anlatabilirim ama en sadesi su senin yaratılışının özünde bile sevgi var. Allah seni seviyor aksi taktirde neden varolasin seni demeseydin varlığına bir an katlanamaz yok ederdi ve sevildiğini için mükemmel bir bedenle yaratıldin Bir hurdalikta tesadüfen esen bir ruzgar bir suru metali bir araya getirip boing 748 yolcu uçağını meydana getirmez onu bir tasarlayan vardir

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Tanrının varlığını bırak hiçbir zaman hiçbir şeyden emin olamazsın yarın yaşayacağından emin olamadığın gibi. Ancak inanabilirsin. Ateizmi bir cesaret olarak gçrmüyorum muhtemelen ateist olsam delirirdim. Dünya adaletli bir yer değil evet kötülük var bunun anası da insan. Bu yüzden insan özellikle ahiret inancı olan bir dine inanmalı alsi takdirde doğduğumuz durum anne babamızı seçememiz gibi vs vs bir sürü sebepten delirebilir ancak ahiret inancının olması ve tüm bunlarının hesaplarının görülecek olması düşüncesi insanı delirmekten kurtarır. Dolayısıyla din temel bir gereksinimi karşılar diyebiliriz. İnsan sadece aklıyla yaşayamaz. Çünkü bazen ne kadar akıllıca davranırsak davranalım içinden çıkılamayacak dertlere durumlara sürükleniriz. Kimsenin bize yardım edemeyeceği durumlara. Veya gerçekleri bildiğimiz halde susmak zorunda kaldığımız durumlar. İftiraya uğradığımız durumlar. Tüm bu durumlar içinde yalnız olmadığımızı düşünerek bizimle birlikte birlikte hatta bizden daha fazla her şeyi bilen gören bir tanrı inancı da gene insanı rahatlatır. Sezgi kabiliyeti insandan insana değişir her zaman mantığın önüne geçemez aslında sezgiler de istemsiz mantıklardan oluşabilir. En yüce değerin sevgi olduğunu ben hiçbir yerde görmedim en yüce değer bence ahlaktır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Din Allah'dir. Allah dindir.
    Onun dışında uzun cümleler yazmaya gerek yok. maaşını veren adama salya akıtan insanlar nefesini veren Allah'a secde etmeyi egoistlik olarak görüyorlar.

0|1
    0|0
  • Din belli bir inanç felsefesinin adıdır.
    Din inanç isteğini karşılar.
    Tüm dinler doğru da olabilir yanlış da.
    İmanı nasıl tanımladığına göre değişir.
    Tanrının varlığından emin olamayız.
    Dinler kendi mantıklarına göre doğru düşünceyi insanlara aşılamayı amaçlar.

Diğer sorulara üşendim.

0|0
    0|0
  • İnsan neden inanma ihtiyacı hisseder? Doğada biraraya geldikçe toplandıkça aptallaşan tek canlı türü insandır , toplumlar eski zamanlardan beri din ile yönetilir temelinde düşünceyi kısıtlamak ve bilmediğinden korkmak vardır , bundan daha iyi bir yönetim ise kapitalizmdir insanları umut la besler çünkü umut korkudan daha etkilidir , insanlar bir ev bir araba uğruna hayatlarını zenginler daha zengin olsun diye yaşayıp giderler

0|0
    0|0
  • En yüce değerin sevgi olduğu öğretilmez, insan kendisi anlar bunu.
    Bir yaratıcının varlığını reddetmek kendini aynaya bakınca görememek gibi olur.

0|0
    0|0
  • Din allahındır din allahın ise dinin kaynagıda kuran olmalı peygamber dinin sahibi olamaz allah varki biz varız bu kadar basıt kötülükler var cünkü insanlar iyi olmuyor müslümanlar kötü durumda cünkü mezhep savaşları var

0|0
    0|0
  • Dinlere inanmıyorum..

0|0
    0|0
  • Okadar soruya cvp vermek cok zaman alir kisaca din bir yaraticinin ispati

0|0
    0|0
  • 16 soru tek cevap: sanane? :D

0|0
    0|0
  • Yaşama amacın nedirrr? 😃

0|0
    0|0
  • Din bilimin cevap veremediği var oluşsal sorulara cevap veren bir olgudur.
    2-) sorun net değil. Din senin tok olmanı sağlamaz. Ama manevi olarak çöküş yaşamamanı sağlayabilir.
    3-) Bir müslüman olarak cevabım hayır.
    4-) Bir müslüman olarak hayır.
    5-) Evet tanrının varlığından emin olabiliriz.
    6-) Bu sorunun bir cevabı yok çünkü daha açık olarak sorman gerekiyor. Ne bakımdan fikrini değiştirmek istemesinden bahsediyorsun? Masum bir insanı öldürücekken dinin sana öldürmemeni emretmenin sebebi gayet açık gibi...
    7-) Köktencilik ile kastın fanatiklik ise cahil insanlar köktencidirler , okumuş eğitimli insanların bir konuda fanatiklik yapmalarına pek rastlayamazsın.
    8-) Tdk kurtuluş :
    1. isim Bir şeyden, bir yerden kurtulma, felah, halas, necat, selamet
    2. Bağımsızlık

9-) Var.
    10-) Sorun gene net değil. Kendi yaptığın bir şeyin sonucunda çile çekiyorsan senin eyleminin sonucu. Yok kader kısmından soruyorsan imtihan olarak bakılabilir.
    11-) Geçerlidir derken ne demek istediğini anlamadım? Ancak bana göre agnostizim geçerli bir akım değil. En azından benim mantığımın kabul edebileceği bir şey değil.
    12-) Ateizm bir cesaret değildir bence tam tersine bir kibrin sonucudur. Bunu daha açabilirim ama bu saatte hiç detaya girmek istemiyorum.
    13-) Durumdan duruma değişir. Bazı durumlarda evet. Beynin ön lobu buna örnektir. Nasıl dersen geçmişte bir yaşadığın olay yüzünden bir olay karşısında mantığına ters olarak sezginle hareket edebilirsin. Bunun itfaiyeci örneğide var.
    14-) Duruma göre evet.
    15-) Kişiden kişiye göre cevap değişir. Ancak sanırım temel bir ihtiyac olmasından dolayı olabilir...

0|0
    0|0
  • tanrı vardır hissediyorum. ama kimden yana bilmiyorum.
    birde kim ne derse desin yok sağ elle ye solla helaya gir bunu takip eden bir tanrı olduğuna inanmıyorum.
    bu tamamen cehaletin ürünü.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Uygarlık tarihi okumalısın. Tüm bu sprulara yanıt bulacaksın. İnsanın insan olma sürecini anlatır. İnsanın uygarlaşma sürecinde ne derece uygarlaştığını (!) net bir şwkilde anlayabilirsin.

0|0
    0|0
  • Varlık nedir?

0|0
    0|0
  • Son soru
    Sevi kadar degerli bisey yoktur. sevgi kadar hic bir sey onsana kendisini degerli mutlu hissetiremez

0|0
    0|0
  • üşeniyorumm

1|0
    0|0
Yükleniyor...