Dini siyasete alet etmek günah mı?

Çok tartışılan bir konuyu burada da tartışmaya açıyorum fikirler neler?

0|0
5|15

En İyi Kız Görüşü

• Kuran-ı kerimde siyasi konular, hukuki konular vardır mesela bir hırsız hangi eliyle çaldıysa o eli kesilir gibi vs. vs Amma velakin sen gelip insanların vicdani değerlerini sınıyarak ve suistimal ederek kendi siyasi çıkarlarında kullanıyorsan eğer bana göre günahtır. Ahlaki değerler değilde mantıki değerler çapında ele alırsakta büyük suçtur.

0|1
    1|0
    • 3ay

Bence de

• 3ay

@gerçek_atatuurkcu nisa 34: Yuvanızın yıkılmasına sebep olabilecek çirkin ve iffetsizce davranışlarından korktuğunuz kadınlara gelince, onlara önce, allahı ve ahiret gününü hatırlatarak ve yaptıkları çirkin davranışın mutlaka cezalandırılacağı (ahirette) konusunda kendisini uyararak güzelce nasihat edin, isyankarlarıklarından vazgeçmezlerse (sıonucunda bu tür davranışlar kuranda yasaktır), sizi kaybettikleri taktirde neler hissedeceklerini onlara göstermek için, bir süre ilginizi azaltarak onları yataklarında yalnız bırakın, bu da fayda vermeyecek olursa, bir aile faciasını önlemek için son çare olarak, gerekirse onları hafifçe! dövebilirsiniz. Eğer bundan sonra size itaat ederlerse, geçmişte olanları affedin;önceki kusurlarını bahane ederek onları incitmeye kalkmayın.
      Yani arkadaşım sen kurana bak, kuran herşeyi apaçık anlatmış.

• 3ay

Bir daha ki yorumunu cevaplamayacağım sonucunda bilgime o kadar güvenmiyorum, sana her yazdığımda tefsiri açıp ona göre yorum yaptım.

En İyi Erkek Görüşü

• Din önce düşman ilan edildi
    son yıllarda dost ilan edildi..

Aslında sorunun temelinde hem dini düşman edenlerin hatası hemde dost ilan edenlerin hatası var..

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Dini yaşayan birinden zarar gelmez. Dini siyasete alet etmek, dini kullanarak siyaset yapmak farklı bence. Şimdiye kadar herkeste dini kullandı. Kimse gerçekten dini ön görerek ya da inanarak bir şeyler yapmadı. Paravan olucak bir dinimiz yok. Yalan yanlış şeyler yapanda cezasını çeker :)

0|1
    1|0
  • Arkadaşım Atamız laiklik ilkesini çıkaralı kaç yıl geçti? din ne alaka siyaset ne alaka abi anlamıyorum cidden namaz kılan bir insan ülkeyi güzel yöneticek diye bir kural mı var? Dini kullanan siyasetçilerde dinsiz ki din ile milleti kandırmaya çalışıyorlar..

0|1
    0|0
  • Dini siyasete alet edersen illaki taraf tutmuş oluyorsun kendi yandaşların dışındakilere hep bir ön yargı ve tutumunda kalırsın
    Demokrasi isteyen veya demokratik ülkelerde olması ne kadar doğru ki

0|1
    0|0
  • Siyaset yapanlar dininden vaz mı geçecek...
    Allah'ın emirlerini görmezden mi gelecek..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• günahını sevabını bilemem ;
    bir insan topluluğunu avucunun içinde bir kukla gibi oynamasını istiyorsan, o topluluğunun kültürüne göre rolünü iyi oynamalısın
    Türk insanı arap kültürünü kendine baz almıştır yüzyıllarca, özelliklede dinsel kültürü
    Bu bir anda olan birşey değil zamanla olan birşey olduğundan ötürü
    laiklik, cumhuriyetçilik, milliyetçilik fikirleri bu topluma uzak kaldı.
    şu an bile osmanlıya dönüş fikri arap kültürünün etkisinden çıkamadığımızdan dolayıdır.
    Nitekim dini siyasete alet etme olayına dönmek istiyorum tekrardan
    bu ülkeyi hangi şekilde eli kolu bağlı bir toplum yaparız fikri onları dinsel kültüre çıkardı, aynı fikir abd için düşünülseydi yanlış olurdu
    abd'de her tipte insan olduğu için en sağlıklı fikir toplum farklılığına dayanan kapitalizm kültürüydü.

Daha uzatmak istemiyorum ne demek istediğimi umarım anlamışsınızdır.

0|1
    0|0
  • İkisi de birbirinden ayrı ve dengede tutulmalı. Birine ağırlık verip diğeri unutulmamalı. Allah da aşırıya kaçanları sevmez. İslamda mutluluk için denge unsuru önemlidir. Laik Türkiye senelerce bunu uyguladığı için kıskanıldı. 80'li 90'lı yıllarda çocukluğunu yaşayanlar çok mutluydu. Şimdi bile dış ülkeler düşman bize.

0|1
    0|0
  • Siyasete bulaşan insan temiz kalamaz. Onun için din kesinlikle siyasete alet edilmemeli.

0|1
    0|0
  • Laik bir ülkedeyiz. Günahını falan bilmem yalnış şeyler bunlar. Ne yazık ki allah allah diyerek her şeyi yapıyorlar.

0|1
    0|0
  • Din siyaset üstü bir kavramdır. Adı üstünde alet etmek en basit tabiriyle kabul edilemez. Hem siyaset toplum için yapılır din ise birey için vardır. Nihayetinde inanan var inanmayan var...

0|1
    0|0
  • Günah değil. Ama dini siyasete alet ettikten sonraki aşamada sürekli günah işleyeceksin çünkü siyaset öyle bişey ki olaya dini katarsan dinine sövmeye başlarlar sonra bir bakmışsın sende aynı günahın içindesin. Uzak durulması gereken bir konu

0|1
    0|0
  • Sonsuza kadar cehennemde yanmaya yetecek kadar büyük bir günah

0|1
    0|0
  • Gunah

0|1
    0|0
  • Araç olarak kullanmak günah tabi. birisi bununla ilgili güzel bir açıklama yapmisti bazıları araç olarak kullanmada sakınca görmemiş. linki bulursam atarım

0|1
    0|0
  • Doğru değil

0|1
    0|0
  • Gunahini bilmemde din siyasete alet edilmemeli din ve devlet isleri birbirinsen ayri tutulmali

0|1
    0|0
  • Gümah değil sadece anlamsız

0|1
    0|0
  • Gunah neki akp chp mhp hdp saadet bazen oyle seyler diyorki insani sirke sokurlar

0|0
    0|0
  • islamda farzdır diğer dinlerde böyle bişey yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...