Tanrı ile Allah'ın Farklı Olduğunu Düşünenler Halen Neden Mevcut?

Biraz önce bir soru ile karşılaştım. Yorumlarda Tanrı Allah değildir. Tanrı farklı şeydir vs vs. gibi yorumlar yapılmış. Bu konuya açıklık getirip gideyim.

Eski tarihi zamanlarda Allah ve Tanrı aynı şey olarak geçmekte. Bunları araştırırsan rahatlıkla görebilirsin. Tanrı'nın diğer adı İlah'tır. Bunların anlamı ise evrenin tek yaradanı ve yöneteni olan bir varlık olarak geçer. Bunları bilmemeniz üzücü.

Bakara Suresine bakarsanız eğer; Sizin ilâhınız bir tek ilah (olan Allah)'tır. O'ndan başka ilâh yoktur. O, Rahmandır, Rahimdir.

Yani Tanrı=Allah

Hala inanmayanlar var mı?

Güncellemeler:
3ay @Dudufdufduduf adlı kullanıcı bu soruyu sorduğum için; milletin imanını sorgulama dedi bana. Çıldırıyorum :D :D :D

0|0
8|12

En İyi Kız Görüşü

• Tanrı lafına tepki gosteren Turk degildir. Cunku bir insan kendi dilini bırakıp arap diline ozenmez.

1|2
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Sevmedikleri Farsların dilinde olan Mevla kelimesini kullanırken sorun yok, nefret ettikleri Yahudilerin dilindeki Rab kelimesini kullanırken de sorun yok ama Türkçe olan Tanrı kelimesini kullanınca kafir pislik yürü git Avrupa'ya gibi cahilce şeyler diyorlar, işte din böyledir insanı kendi anadiline düşman eder

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Tanrı I eşit değildir I Allah
    Tanrı ilah anlamına geliyor. Buraya kadar doğru.
    Fakat Allah özel isimdir.
    Mesela diyelim benim adım Aslı.
    Biri gelip bana insan diye seslense ben üzerime alınmam. Çünkü bir sürü insan var ama ben Aslı olarak özel bir isimim.

Aynen bu şekilde. Adlandırılan bir çok tanrı vardır fakat Allah tektir.
    Ondan başka ilah yoktur derken, insanların uydurduğu diğer tanrılar yalandır denmek isteniyor. Anlatabilmişimdir umarım.

1|0
    0|0
    • 3ay

Kardeş, Allah yaratıcı ve tek olan değil mi? Evet. Tanrı da aynı anlamları taşıyor mu? Evet. Bizde bu ikisinin aynı olduğunu söylüyoruz zaten. Sizin kafalar güzel galiba

• 3ay

Lan salak insan ikiside yaratıcı değil mi ne geri kafalısın.

• 3ay

Terbiyeni takın. Ben sana hayvan demiyorum mesela nickinle hitap ediyorum edeceğim zaman. Çünkü hayvan da sizin cinsin ismi ama ben seni isminle çağırıyorum 1yalnız_cocuk

• Tanrı türklerde var diyorlar. Ama Allah'ın 99 ismi var ve bu isimler dışında başka bir hitapla ona seslenilmez. İsteyen tanrı desin. Ben Allah diyorum. :)

0|0
    0|0
    • 3ay

Cahil +1. Tanrının bir diğer ismini bak istersen. Sen bakmadan ben söyleyeyim. İlah olarak geçiyor. İlah kur-an'da apacık geçiyor. Önce açıklamayı okumayı öğren.

• 3ay

Zaten Allahımız tanrıdır demiyoruz. Allah ile Tanrı Kavramı Aynı Noktada Buluşuyor.

• 3ay

@cikolatakiwaffle 😂 alıntı yaptım farkındaysan. Muhattap olmam diyor. Ya simdi aglıcam muhattap olmadı diye. Bol sans sana tanrınla.

• Allah-Tanrı
    aynı kesinlikle.

0|1
    0|1
  • Tanrı Türkçe bir kelimedir, Allah ise Arapçadır. Tanrı diyince Hristiyan olmuyorsunuz.

0|2
    1|0
  • Türkçe tanrı
    Farsça hüda (okunuşu biraz kaba)
    Kürtçe (xuda)
    Arapça Allah

0|1
    1|0
  • Allah kendisini nasil tanittiysa oyle hitap ederiz.

0|0
    0|1
    • 3ay

Tanrı zaten Türklere ait. Selçuklu, Göktürk zamanlarına bakmanı tavsiye ederim.

• 3ay

Soyumu inkar etmiyorum türküm zaten ama tengriciligin savunacagim bir seyi yok cahil sapik bir dindi.

• 3ay

Biz de diyoruz ki cahil olma. Tanrı ile Allah aynı diyoruz.

• Cunku kastedilen farkli... İkimiz de yaratici anlaminda kullaniyoruz evet ama Allah ismi İslama has. Bir hristiyana Allaha inaniyor musun dersen hayir diyebilir, tanriya inaniyor musun dersen evet diyebilir.

0|0
    0|0
    • 3ay

Allah Arapça
      Tanrı Türkçe

Araplara özel kısmı bu..

• 3ay

Zaten bende kendimden bahsettim. Üstüne alınma yani

• 3ay

Sen de ilber falan denilince ciddi ciddi uzaktan yakindan benzedigini falan sanmadin inaallah 😂 ukala: bir sey bilmemesine ragmen cok sey biliyormuscasina konusan, bilgiclik taslayan kimse. 😂😂

Erkekler Ne Diyor 11

• Hala mı bu muhabbet dönüyor.

Tanrı=Yaratıcı=Allah=Yehova=O=Buda=Yezdan vb..

Artık O'na nasıl seslenirsen seslen, sonsuz güç diyoruz, insan aklının algılayamadığı bir güç diyoruz böyle güce insanı özellik katmakta nedir, sanki sadece belirli isimle seslenince seni dinliyor.

0|1
    0|0
  • turkce tenri araplardaki gibi halik.. creative yaratici degil ki... goklerdeki ucmagta arapca cennetteki ulug gen/ulug khan/ulgenin ya da atalarin kutsal ruhu olan kut/egemenlik veren kam adindaki buyucunun cosmic olarak konustuguna inanlilan iyi ruhunu verendir... kotu ruhlu tamaga ve ili toreyi bozana karsi savasir bu kara handir... venediklilerin eski latince el yazmasi codex cumanicus kitabinda kipcak turklerinin dualarina yer vermistir.. atamiz sen goktesin kutlug olsun senin adin gelsin senin hakimiyetin diye devam eder o yuzden o tenri araplarin ya da muslumanlarin yaraticisiyla ayni anlamda degildir... tunguzlarin şamanlarinda ulan baturda lamaism denilen sacmaliga budist inanca bulasmamis mogullularda karbitey.. ulucabatu gibi bozkirlarda yasayanlarda bir yaraticidan bahsetmez.. gokturk anitlarindada bilge kagan tarafinda yolig tiginin isledigi tarafta yerle gok arasinda insan olu kilinmis/yaratilmis der baska bise yok... kim yaratmis ulgen mi soru isareti.. ama arapca allah halik yani yaratici ve tek butun inanilan butun alemleri o yarattigina yoktan var ettigine inanilir... ayni sey degildir ama total olarak yaraticiya tanri demek turk inancina gore derse ayni sey olmuyor... islam arapcadir arapca ibadet edilir.. bunun ozu budur... nasil hristiyan suriyanicedir nasil musevi ibranicedir hepsi samiden gelir.. islamda arapcadir... anlamlari isaret ettigi inandigi degisir bu da islamda sirk kabul eder... ama turkce ibadet eder etmez beni ilgilendirmez...

0|0
    0|0
    • 3ay

Bak benim anlatmak istediğim konu, Allah farklı bir şey, tanrı farklı bir şey diyenlere. İkisinin ortak noktası tek bir yere çıkıyor. Yaratıcı ve tek. Ben bu konuyu Allah ile Tanrıyı ayıranlara karşı açtım.

• 3ay

tenri turkcedir ve islamin allahiyla ayni misyonu yoktur ama eski turk inancina inaniyorsa o baska ama muslimse allah der cunku tenri yaratici degil eski turk inancinda kutsal ruh

• Allah özel addır sadece islam tanrisinin isimlerinden biridir. Tanrı, genel bir kavramdır yaratıcıyı tanımlar.

0|1
    0|0
  • işte söyleyecek çok şey var da

0|1
    0|0
  • Peki neden 99 güzel isminde yok tanrı ismi sen nereyi okudun hangi uydurmayı okudun bilmiyorum ama neyse kurani kerimde bile tanrı kelimesi yer almazmış hitap şeklinde

0|0
    0|1
    • 3ay

Kardeşim yazdığım şeyi sen okuyamıyorsun herhalde. Tanrının diğer adı İLAH. İlah tabiri yok mu Kur-an'da?

• 3ay

Ya şurdan git be. Cidden bak. Bilip bilmeden konuşmayın şurada. Git araştır istediğin kadar.

• 3ay

Edepsizlik yapma
      Allahü teâlânın isimleri tevkifidir. Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir. İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela, (Hindlilerin tanrıları inektir), (Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur), (Bizim tanrımız Allah’tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir.

Allahü teâlânın isimleri sonsuzdur. Binbir ismi var diye meşhurdur. Yani, isimlerden binbir tanesini insanlara bildirmiştir. Dinimizde bunlardan 99’u bildirilmiştir. Bunlara Esma-ül hüsnâ denir.

Allah adı yerine, tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı, ilah, mabud-put demektir
      Saygını bozma ben bozmuyorum sana saygim var saygı duy edepsizlik yapma

• 0|0
    0|0
  • Onlar arap kültürü tarafindan etki altına alınıp yozlastirilmis insanlardir. Selamlamak için merhaba kelimesinden utanç duyar ve hep s.. a. küm arapca selamlamayii tercih eder.

0|0
    1|0
    • 3ay

Merhaba Arapçadan türemiş bir kelimedir. :))
      Selamun Aleyküm ise Allah'ın selamıdır.

• 3ay

Daha kadınların cuma namazı kıldığından haberi olmayan birinden ders alacak değilim üzgünüm.
      Almanca bilmediğiniz için bilmiyor olabilirsiniz. İsterseniz babamdan ders ayarlayayım size. Kendisi Almanca öğretmenidir. O zaman daha iyi anlarsınız.

• 3ay

@Muallime__ Kadınların cumaya gidebildiklerini ben de duymuştum ama işin pratiği böyle değil. Cok çabuk gerilip atarlaniyorsunuz muallime hanım. Ayrıca o almanca cümlenin anlamını iyi bilirim her ne kadar almanca öğretmeni olmasamda. Bu konuda bence ısrar etmeyin kaybedersiniz.

• Allah ilahtır tanrı da ilahtır. Anlayamazlar ki onlar bu görüşü?

0|1
    0|0
  • tanrılar diyebilirsin ama allahlar diyemezsin allah put inancından gelen bişey araplara özgü arapların tanrısıdır

tanrı dersen hangi tanrı sorusu sorulur ama allah dersen böyle bir soruyu soramazsın arapların tanrısını kabul ettiğini belli etmiş olursun

0|0
    0|0
  • Tanrı sizi Korusun
    Allah bizi korur. NFK
    Eskiden ilahlara Tanrı denirdi ve ilahların çoğu putlardan oluşurdu.

Ve biz Rabbimizi onun isimleri ile anarız.

Yani Tanrı Değil , Allah (Azze ve Celle)

0|0
    0|0
  • Necip Fazıl ın deyişiyle;
    Allah tanrının belasını versin

0|0
    1|2
Yükleniyor...