Kadın mı bayan mı?

Kadın, Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde de tanımlandığı gibi erişkin dişi insan, yani bir cinsiyeti belirten sözcük. Oysa bayan bir cinsiyeti ifade eden sözcük değil, sadece bir hitap sözcüğü; tıpkı hanımefendi, hanım veya beyefendi, bay gibi... Ozaman bu bayan sözcüğünün kullanımının doğruluğunda ve ısrarında ki maksat ne?

0|1
13|41

En İyi Erkek Görüşü

• Mesela, merhaba güzel bayan ben bir yanarım bir gülerim aslında iyiyim günaydın olsun, akla mantığa hangisi uygun geliyorsa

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 40

• milletçe yaşadığımız sorunsal.

bayan ile kadın, lavabo ile tuvalet gibi bence. tamamen nezaket için lavabo denir, ama oranın adı tuvalettir. bayan da kadının gereksiz nazikleştirilme çabasıdır bence.

1|0
    1|0
  • Hatun ve kadın derim ben. Bayan kelimesi çok itici. Biri söyleyince ağzına fırıncı küreğiyle vurasım geliyor.

1|0
    0|0
  • Kadındır o bayan olsa duramaz

1|0
    0|0
  • bayan, sanırım nezaket cercevesinde olan bir kavram.

1|0
    0|0
  • Avrat

1|0
    0|0
  • Ben kadını tercih ediyorum. Bayan ne ya.. Bayan kuaförü var bir de.. Kadınların gidip para verip saçlarını yaptırdıkları yere bayan kuaförü deniyor.

Bu aslında biraz da saçma. Birine kız ya da kadın diyebilmek için onun bekaretinden haberdar olman lazım. 65 yaşında bekareti bozulmamış bir kadına kız mı diyeceğiz yani?
    18'i geçen herkes gözümde kadın :)

1|0
    0|0
  • Bayan daha iyi
    Kadın ne la

Örn: bakarmısın kadın..
    Hiç hoş değil bence

0|0
    2|0
  • kadın

1|0
    0|0
  • Karı.

0|0
    1|1
  • Avrat

0|0
    3|0
  • Avrat daha iyi

0|0
    0|0
  • Aslında karı olmalıydı. Karı sözü feministlerin aldatmacasıyla kaba ilan edildi halbuki. Koca erkege denirki baba dag gibidir yüksek ve güvenilirdir. Yüksek ulu daglarda hep kar olur dagın süsüdür zirvesi karsız dag olmaz. O yuzden kocanın kar ı anlamında karı denirki bunu bilen yok maalesef...

0|1
    0|0
  • Kadın daha asil ve köşeli bir kelime, bayan bay- dan türemiş daha narin ama gebe bir sözcük

1|0
    0|0
  • hatun candır

1|0
    0|0
  • Birine bay bakarmısın demiyorsan bayanda olmamalı

1|0
    0|0
  • Bayan erkeğin devamı demek oysa kadın tek ve hür olan sadece ona ait olan demek

1|0
    0|0
  • Kadın doğrusudur
    Bayan bir hitap şeklidir

1|0
    0|0
  • Kadın da kaba geliyor bana söylerken açıkçası bana kadın diye ifade etmeyi sevmiyorum hanımefendi daha uygun

0|0
    0|0
  • Bayan

0|0
    0|0
  • Bayan saçma bir kelime.
    Kadın daha doyurucu ve ağırlığı olan bir kelime. Manalarını merak eden Kubbealtı lügatinden detaylı olarak bakabilir...

Bayan kelimesi de açıklanmis orada.
    Saçma bulunmus zaten.

0|0
    0|0
  • Aslı kadındır. Bayan ne yahu...

1|0
    0|0
  • türk dil kurumunun çıkardığı bu sözcüğü ve türk dilini bu kadar fazla önemsemezseniz hitap şekli olayı ortadan kalkmış olur sizde kafanıza takmazsınız en güzeli bence dil kurumunu fazla önemsemeyin

0|0
    0|0
  • Çünkü bilmiyorlar neden olacak 😄

0|0
    0|0
  • Karı

0|0
    0|0
  • Kadın tabi ki. Bayan ne ya.

1|0
    0|0
  • sayın hanımefendi, karşımızdaki bir kadınsa ona seslenirken hanımefendi kelimesini kullanırız. bayan da olur da hep itici bulmuşımdur. Yani sana ben kadın diye seslenemem.

0|0
    0|0
  • git evinin kadını ol bırak bu düzmeceleri bilmeceleri kelime oyunlarını bırakk :D dfgdfg

0|0
    0|0
  • garidir, bizim gariden de güzeldır.. :D :D

0|0
    0|0
  • Ne fark eder ki önemi yok.

0|0
    0|0
  • Bayan gecen yasli bir teyzeye bile bayan dedim

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 13

• Tersine feminist görüş bayan değil KADIN der.

1|2
    0|0
  • Kadin Turkce kelime , bayan ise Fransizca bir kelime olduğu için kadin tabiki :)

1|1
    0|0
  • Kadın

1|0
    0|0
  • Kadın bayan sözcüğü hoşuma gitmiyor

1|0
    0|0
  • Aman dişi vs daha aşağılayıcı seyler kullanılmasında bunlar önemli değil. Bazı sözleri aşağılayıcı buluyorum hayvana bile denilmesi hoşuma gitmiyor. Cinsiyeti mesela dişi ya da kanc*k falan diyorlar iğrenç

0|0
    0|0
  • Kadin

1|0
    0|0
  • Ben kadın derim hep bence kadın denmeli.

0|0
    0|0
  • kadin bayan ne be

0|0
    0|0
  • Bayan. Bizim toplumumuz Kadin deyince olayi hemen bekaretle bagdastiriyor.

0|1
    0|0
  • Karı bence

0|0
    0|1
  • İkisi de.
    “Bayan hakkı" diyemezsin.
    “Kadın bakar mısın?" Da diyemezsin

0|0
    0|0
  • Hatun

0|0
    0|0
  • kadın bana çok kaba gelen bir cümle ama bayan onun yanı sıra daha kibar daha nazik geliyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...