Siz İslam'ın kadına özgürlük sağladığını düşünüyor musunuz?

Siz İslam'ın kadına özgürlük sağladığını düşünüyor musunuz?ben kara çarşafın özgürlük olduğunu düşünmüyorum kimsenin giyimine karışmıyorum ancak "Islam bize özgürlük verir" tezini de doğru bulmuyorum ve bilhassa reşit olmayan bireylerin kapanmasını da yanlış buluyorum kesinlikle fikir ve düşünce özgürlüğü kabul edilemez, özgür irade sayılamaz çünkü yeterli olgunluğa sahip değillerdir.
(Adnan Oktar kısmı mizah amaçlıdır.)
Ve umarım soruma paylaşılan tüm görüşleriniz saygı çerçevesinde olur, görüşüme katılmasanız da görseldeki gibi minik tepkiler verirsiniz. Gizli ve özel yorumlara kapatmıyorum sorumu ki insanların "din" konusunda hoşgörüsüzlüklerini ve anlayışsızlıklarını görebilelim, şimdiden hepinize görüşleriniz için teşekkür ederim.

Güncellemeler:
3ay bakınız, sorum kaldırılmıştı, tekrar yayında Ks moderatorlerine teşekkürler.
Ayrıca burada bir siyasi görüş belirtmiyorum. Bir ideolojik görüş de belirtmiyorum. Kimse bunlar üzerinden saldırmasın, soru gayet net.
3ay bakın tekrar tekrar belirtiyorum sorumda da söylediğim gibi kimsenin giyimine karışmam tutup başından türbanını almam kimsenin ne buna hakki vardir ne de vicdanı. herkesin bir inanç özgürlüğü vardır ancak ben carsafın bir kadına ekstra bir özgürlük sağlaması diye bir şey olamaz bu sadece palavradır bence, bir kadını sarıp sarmalamakla ona özgürlük veremezsiniz.

2|0
30|44

En İyi Erkek Görüşü

• Ahahaha beni deniyor. d yani şimdi insanların inanışları ve giyinişleri kendilerine hastır. O insan mutluysa ve çevresine zararı yoksa bırak istediği gibi giyinsin. O kadının kıyafeti değil onun toprağa gömülmesini sağlayan. Etrafındaki insanların beyinlerinin yok hükmünde olması. Sen özgürlük getirmediğini düşünüyorsun fakat onlar sence özgürlük falan istiyorlar mı önce onu sorgula. Bence özgür mü değil mi diye düşünmüyor insaların çoğu günah mı değil mi buna bakıyorlar. Bırak istedikleri gibi giyinsin kadınlar. Hepsinin değil bazılarının derdi özgürlük değil zaten. Saygılarımla hanımefendi.

2|0
    0|0
    • 3ay

zaten ben sorumda belirtmistim kimseye neden boyle giyindin demem inancindan olsun olmasin ama carsafin ozgurluk getirmedigini soyledim yanlış anlamissin

• 3ay

@biladylazaruz telefona bakta atayım sunları.

• 3ay

@biladylazarus bak artık bı telefona

En İyi Kız Görüşü

• Hiçbir zaman düşünmedim, hiçbir zaman da düşünmeyeceğim.

2|0
    1|3

Erkekler Ne Diyor 43

• kadinlarin kapatilmasi sumerlilerdede vardir.. paganik bir inanca inanmasina ragmen bu duvar resimlerindede gorulur... misirdaki paganik resimlerde... fenike kokenli bugun tunus cografyasndaki kartaca da tanri ra ya inanan kadinlarda kapalidir... kadinin kapatilmasi islamdan oncedir.. turklerdede gorulur bu yug torenlerinde umay tengriye gore sac ve kollar al renkli tugun onunde kapatilir kurban verilirken.. kadinlara ait kurganlarda bir cok turk aristokrat oldugu dusunulen kadinlarin yanlarinda bugunun esarplarina benzer islemeli motifli ortuler vardir... bu kadini ortmek samavi dinlerin ortak ozelligidir tevratta... incildede.. kurandada kadinlarin saclarini gostermesi gunah kabul edilmis bunun sosyolojik olarak objelestirmemek olabilir... ozgurluk tanimi bence yanlis yani kapanmamak ozgurluk degildir.. ya da kiyafet bugun ortunmemis ama kayit disi gunde 12 saat calisan kadinlar var ulkenizdede var bu kadini hangi ozgurluge sokabilirsiniz.. ama anadoluda baciyani rum adi altinda sosyoekonomik olarak orgutlenmis dunyanin ilk kadinlarida var islam hukukuyla yasamis ve kendi tezgahlarinda kendi emekleriyle gecimini saglamistir... muhammed islam inancinin peygamberi kabul edilen kisinin esi hatice ticaretle ugrasan bir kadindir... bu ornekleri cogaltiriz.. islam hukuku zaten tc de uygulanmiyor... islam kadina deger versin ozgur ya da kole yapsin nesi sizi rahatsiz ediyor ki? bugun ozgurum degilim diyorsaniz bugun ki yonetildiginiz sekuler dinlerden arindirilmis hukuk kurallarina soz soylemeniz gerekir... bugun ki medeni kanuna gore ben mevzuata baktigimda gayet nafaka.. edinilmis mal gibi haklariniz var ustelik turkiyede kadinlarn isgucune katilma orani yuzde 25 oldugu halde muthis bir ustunlugunuz var oturdugunuz yerden tazminat ve nafaka alabilirsiniz... bence derdiniz varsa islama degil themis ilkelerine ne biliyim frederic bastiata soylenin sizi ibni haldun yonetmiyor...

3|2
    0|0
  • zaten aklım almış değil kadınların şu uyduruk arap dinine nasıl inandıklarını tabi aralarında senin gibi akıllıları az çıkıyor ne güzel be eskiden Gök Tanrıya inanıyorduk ( ben şimdide ona inanıyorum kazak Türküyüm ailem ve köyümde ona inanıyor ) kadın erkek eşitti ayrım falan yoktu

6|1
    2|3
  • Birinci olarak çarşaf şart değildir.

İkinci olarak her tarafını açıp reklamlarda, televizyonda, afişlerde ya da orda burda cinsel obje olarak kullanılmak mı özgürlük acep..

3|1
    1|0
    • 3ay

biz erkekleri cinsel obje olarak görmüyoruz erkekler neden bizi görüyor?

• 3ay

Öncelikle kibir den Allah a sığıniyorum
      mirasta kadına 1 erkeğe 2 veriliyormuş diye eleştirilen örneklerdir. tabii bunlar hep kuranın tamamını bilmemekten kaynaklanıyor zira erkeklerde evlenirken kadınlara mehir verirler ve böylece eşitleniyor

Değer verildiğinin ispatlari

sayısız somut örnek birinci ağızdan okunabilecek kaynakta mevcuttur.
      örneğin nisa suresi 5. ayet, bakara suresi, 228. ayet, talak suresi, yusuf suresi 28. ayet, bakara suresi 223., 227., 230., 282. ayetler gibi yüzlerce somut örnek sıralanabilir.

nisa suresi 34. ayet bunların en bilineni ve somut olanıdır sadece.

fakat tüm bunlardan önce furkan'ın üslubu ve hitap şekli bile kadına verilen değerin ziyadesiyle somut olarak anlaşılmasını mümkün kılar.

• 3ay

K bakma yanlış yere yazdım

• Olayı basit bir hikaye ile özetleyim. Ben müslüman bir ülkede doğdum. Kimlikte islam yazıyor. O vakit müslümanım değilmi. Ama namaz kılmıyorum , oruç tutmuyorum , zekat vermemiyorum. Ayrıyetten ne kadar pislik iş varsa hepsi var. İçki , zina , hırsızlık , kumar. Böyle olursa insan müslüman değildir. Kimlikte müslümandır. Eğer aynı yolda devam ederse öldükten sonra kafir ya da münafık olur. Kişilerin veya yoldan çıkmış toplumların durumu bu. İslam da böyle işler yasaktır cezası cehennemdir. Bunu bilipte hala İslamı kötüleyenler var onlarında farkı yok. İnsanların yaptıklarını İslam a yıkmayın.

2|0
    0|0
  • Rahatsız olman normal ben de kara çarşaflı kadınlardan nefret ediyorum. Zaten dinimizde süslerinizi örtün demiştir. Al kendini rulo bantla kapla dememiştir. Zaten süsleri örtmek nedir? Cinsel organlar. E zaten günümüz kıyafetleri de ona uygun. Yine de isteyerek giyinen kadınlara laf atılmasını doğru bulmuyorum. İsteyen giysin. Peygamber'i kadınlar sizlere Allah'ın emanetidir dediği bir din islam. O yüzden onu şekilden şekile sokmak bizim haddimize değil. İstediği gibi giyinir kimse karışamaz. Sonuç itibariyle çarşaflı da özgürdür, çarşafsız da. Kadındır işte. Amaaan çok uzattım özür dilerim.

1|0
    0|0
  • o kadınlar dini için öyle dünya hayatını düşündükleri için değil ve bunu müslüman olmayan anlamaz çarşafa girince özgürlük kısıtlama diye bişey yok

3|4
    4|2
  • Özgürlük kıyafetle değil, fikirlerle olur.

Dini inancını yaşamakta herkes özgür, bir şeylerden dinine göre kısmakta da özgür.

Açık giyinmekte de herkes özgür, içip sıçmakta da özgür, cinayet işlemekte bile özgür insan, sonrasında esarete mahkum olacağını bilse de o ana kadar özgür.

Fikirler özgür, hür.

İslama inanan kendini şanslı sanıyor ya hristiyan olarak doğsaydım diyerek.

Hristiyanlarda kendini şanslı sanıyor ya yahudi olarak doğsaydım diyerek.

Batıda, 18 yaşından önce kaybedilen bekaretler özgürlük ise türkiyede 18 yaşından önce kapattırılmak neden esaret olsun ki.

O bakire olamaz yeniden, bizim ki çarşafı çıkarsa '' özgür '' .. Mesela yani.

1|0
    1|0
  • Şu şekilde sağlıyor özgürlüğü. Kadın cinsel obje olarak göstermiyor kendisini tesettüre girince. Erkek psikolojisini de biraz anlamız gerekiyor bu esnada. Yaratıcı en güzel şekilde tasarlamış ve herkesin kurallara uymasını istiyor.

2|2
    0|0
  • İslamiyeti, kıyafetlerle mekan ile davranışların ile değil, yüreğin ile yaşarsın.
    Ve sadece islamiyette kadına önem verilmiştir,
    Peygamber efendimizin (S. A. V) veda hutbesinden son söylediklerini unutmayalım, Ey erkekler! Kadınlar size rabbinizin emanetidir. Onları dövmeyin, hakaret etmeyin ve asla günahlarınıza alet etmeyin.

4|0
    1|2
  • Bundan bilmem kaç sene önce diri diri gömülmesini emreden islam mı kadınlara özgürlük tanıyor.

5|3
    7|4
    • 3ay

katılıyorum sana.

• 3ay

kadinla ilgili ayetlere hadislere bakin

• 3ay

@_ddadass_ bunlara cevap vermeye bile değmez de cevap veremediğimizi sanmasınlar diye yazıyorun

• İslam kimsenin özgürlüğünü kısıtlamaz namaz kılmanın kapanmanın allah katında sebepleri vardır kadın olsu erkek olsun bu fark etmez günahlarına kefaret olacak tek şey dünyadaki amellerin ve namazlarındır

2|3
    3|4
  • Allah kadının bedenını belli etmesını haram kılmış. İnanan müslüman olan vücudunu sergilemez. Ayrıca islamda kadın gömülmez. İslamımızn baş taacı olan Hz. Muhammed (s. a. v) dönemınde herkes kız cocugunu gomerken o omuzuna alıp gezdirmişdir. Ayrıca kadına en çok değer islamda verilir.

3|1
    2|0
    • 3ay

Cahiliyye devrini yaşayan da Araplar yalnız, ozamanlar Turkler özgürce yaşıyordu ama Islam dininin getirildigi Araplar kadınları ve cocuklari gomuyordu. Yıl 2016 Suudi Arabistanda kadınlar hala recm ediliyor hala idam ediliyor. Bunun yıllar öncesinden ne farkı var? Hem de ne yazık ki bu sefer Araplar bunu din uğruna yapıyorlar. Bence bunun savunulacak bir tarafi yok

• 3ay

Önce bir diini öğren islam dinini ardından arabıstanda yapılanlara bak. İslam dininde kadınları gömmek diye bir ibadet veya uygulama yoktur. İftira atmanıza hiç ama hiç gerek yok.
      Onlar sadece kendini müslüman zannederler, müslümanlıkta kadın gömmek diye birşey yok? İftira atmaya utanmıyormusun?

• Islam'da kadin ikinci siniftir. Aksini iddaa eden Kur'an okumamis belli ki.

5|2
    4|6
    • 3ay

haklısın, iki kadın şahitliğinin tek erkeğe esit olması ve miras gibi konularda çok açık.

• 3ay

Kadının fiziksel anlamda erkekten güçsüz ve daha duygusal olduğu bilinen birşey, bunu yaratan mı bilmeyecek? Üstelik her önüne gelenin şahitliğinin kabul olmadığını yukarıda yazmıştım. Dininiz size kalsın diye birşey yok, bu dünyada yaşayan herkesin uyması gerekenler. Fazla önyargılı yaklaşıyorsun ne diyim.

• 3ay

Öncelikle kibir den Allah a sığıniyorum
      mirasta kadına 1 erkeğe 2 veriliyormuş diye eleştirilen örneklerdir. tabii bunlar hep kuranın tamamını bilmemekten kaynaklanıyor zira erkeklerde evlenirken kadınlara mehir verirler ve böylece eşitleniyor

Değer verildiğinin ispatlari

sayısız somut örnek birinci ağızdan okunabilecek kaynakta mevcuttur.
      örneğin nisa suresi 5. ayet, bakara suresi, 228. ayet, talak suresi, yusuf suresi 28. ayet, bakara suresi 223., 227., 230., 282. ayetler gibi yüzlerce somut örnek sıralanabilir.

nisa suresi 34. ayet bunların en bilineni ve somut olanıdır sadece.

fakat tüm bunlardan önce furkan'ın üslubu ve hitap şekli bile kadına verilen değerin ziyadesiyle somut olarak anlaşılmasını mümkün kılar.

• Son derece zekice bir soru degil yorum olmus diyelim. Hani derler ya biz yapamiyoruz bari onlarda yapamasin. Bence bu gorusten ibaret şeriat vs. Isteyen bayanlarin durumu. ya da kendilerine dayatilan ve hic okumadigi bir kitap icin hayatini 3 sinif insan ve 4. Eş olarak geçirmezler. Herkesin kendi gorusu tabi. Bu tur konularda hep Cengiz Hanin esi icin ben sizin hanınızım , oda benim hanım demiş olmasi gelir.

1|0
    0|0
  • Bacımın örtüsü batmışsa zalimin gözüne,
    Billah acırım tükürüğe, tükürsem yüzüne,
    Medeni olmak açmaksa bedeni,
    Desenize hayvanlar bizden daha medeni

Mehmet Akif Ersoy
    bendende bu kadar.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
    Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
    Biri ecdadıma saldırdımı, hatta boğarım! ...
    -Boğamazsın ki!
    -Hiç olmazsa yanımdan kovarım.
    Üçbuçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
    Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
    Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;
    Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!
    Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
    Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
    Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim,
    Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
    Adam aldırmada geç git! , diyemem aldırırım.
    Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
    Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu...
    İrticâın şu sizin lehçede ma'nâsı bu mu?
    Mehmet Akif Ersoy

0|1
    1|0
    • 3ay

Mehmet Akif Ersoy'u severim yalnız ben kimsenin giyimine karisilmayacagini ve inanc özgürlüğü oldugunu en basta sorumda belirtmistim. Bahsettigim, gercekten ozgurler mi? "Carsaf özgürlük getirir mi?" Bakin carsaf giyme ozgurluklerini tartismiyorum. Carsaf giyince daha mi ozgurler onu tartisiyorum. ve hayvanların bizlerden daha medeni oldugunu dusunuyorum zaten.

• Katılıyorum sözlerine

1|0
    0|0
  • düşünüyorum herkes eşit

1|0
    0|0
  • evet sağlıyor kitap ama uyan yok kadına şiddeti yasaklıyor kadını ezme diyor kadına yardım et diyor eşitlik var diyor ama buna uyan yok

2|0
    0|0
  • Karşımda olsaydın tartışırdım ama haksızsın kafana göre bir resim bulup atmışsın din mevzuu değil hayatta herşeye kusur bulmak için bakarsan kusur bulursun... Bu resimlerin tam tersini de istesek yaparız ama gerek yok...

1|1
    1|0
  • Gayet dusuncelerin mantıklı katılıyorum. insan birinin zoruyla degil, kendi iradesiyle inancini benimsemelidir. farklılıgin olmadığı yerde özgürlükten bahsedemeyiz.

1|0
    0|0
  • özgürlük var ve senin için özgürlük çıplak gezmekse çıplak gezmektir

2|0
    0|0
    • 3ay

bakın soru, carsaf giymek ozgurluk mudur degil. Carsaf ozgurluk getirir mi?

• 3ay

@hoşafınferyadı ben bu yazdıklarınla gerekli yerlere seni şikayet edeceğim artık yüce yargıda hesaplaşırız

• 3ay

sen kaşındın artık yapacak bir şey yok

• Sanmıyorum

1|0
    0|1
  • ben hiç bir şekilde kuranda kapanın yazısı görmedim. tüm incelediğim kitaplar dini filmler kocası ölen başında baba gibi erkeği olmayan kadınların kendini koruması için kapanması yönündeydi. kimse sahipli kadına bakamaz ama sahipsize bakar sen oran buran açık olmayacaksın sadece. mesela bakkala ekmek almaya davete gider gibi gitmeyeceksin. ben kapanmanın özellikle günümzde türban ve kara çarşafın yaygınlaşmasını çok yanlış buluyorum. sağolsun tüm kötü kadınlar ise bunun arkasına sığınıp baba ben kuran okuyorum mahalle ben kapalıyım işimde gücümdeyim imajı verip neler neler yapıyorlar. o pardesünün altında iç çamaşırı olmadan çocuğun kucağına oturan mı dersin şehrin göbeğinde kara çarşaflı kadının arkasını kaşıması mı dersin neler nelere gördüm. kapalı kadın bakireyim desin doktora gitse bile inanmam ama açığı ise sorgulamam asla.

1|0
    1|0
    • 3ay

bakın kadınlar kendilerini korumak için kapanmak zorunda değildir. Erkekler pis zihniyetlerinden arinmali

• 3ay

aynen öyle. ama erkektede kadında da kötü zihniyet taşıyan var hemde fazlası ile var. örneğin 1000 erkek varsa içinde 1 tane kötü zihniyetli var diyede aynısı kadın içinde geçerli tümüne kara çalmamak gerekli

• Hıhı öyle

1|0
    0|1
  • kesinlikle düşünmüyorum daha cok özgürlüklükleri kısıtlandığına inanıyorum kadınların islamin

3|0
    1|2
  • Âkil değil ideolojik bakıyorsun meseleye.
    İslâm ruh dinidir. Şekil dini değil. Ve İslâm'ın tesettür kuralı açıktır. Nerelerin ne şekilde örtünecegini belirtir sadece. Şunu ya da bunu örtün demez. Ve İslam'in bir parçası ya da emri değildir çarşaf. Anlayin artık bunu. Ben, ehli sünnet üzere olan bir Müslümanim ve eşimin çarşaf giymesine asla müsaade etmem... Çünkü senin gibiler için malzeme sunmaktan başka bir şey değil çarşaf. Hiç bir kitap okumak yok. İslam"ı kitaplardan öğrenme gayreti yok. Sadece medyadan oradan buradan göze kulağa takılan sözlerin büyüttügu önyargı ve ideolojik bakışlarla, bilgisizce fikir beyan etme var. Okuyun biraz okuyun. Bir şey kaybetmezsiniz...

0|0
    0|0
    • 3ay

Islamı tek bir kitaptan öğrendim o da Kuran. Onyargı yok ideolojik bir bakış nerede? Hangisiymis ideolojik gorusum belli oluyor mu? Emin olunuz ki ben bir cok Muslumandan daha cok okudum. Madem Islamda çarşaf yok, Suudi Arabistanda neden turistler bile çarşafa giriyor? Çarşafınım rengini degistirmek bile yasak. Şeriat dini yonetim değil midir? simdi bu kadınlar boşuna mı boyleler? Ya da bunun ugruna cezalar alıp sokak ortasında dövülen kot giyen kadınların suçu ne? Musluman olmak mı?

• 3ay

Ehli sünnet dedim değil mi?
      Suudi Arabistan'da sapik ve sapkin vahhabi zihniyeti var. İslâm'ın bir çok temel itikadi ve ameli kaideleri ile uyumayan uygulamalari olan, İngiliz ajani Lawrence'nin icadı olan Vahhabilik... Uygulamayi islam zannetmek... Müslim ile İslâm'ı ayırt edememek... Modern zamanlarda yaşayan hasta ferdlerin temel hatası. İslâm'i Kur'an'dan öğrenmiş olsaydin, dediğin gibi bolca okumuş olsaydın, temel tesettür ayetini bilir, tatbikattaki carpikligin islam olmadigini, olamayacagini anlardin. Konuşmada senin gibiler hep okumuş oluyor. Hep sorgulayan tipler oluyor. Hep akılci olduğunu iddia edenler oluyor. Ama hasta ruhlarindan sâdır olanlar ortada. Ruh hasta olunca, cesed de o hastalığı ispat etmenin peşine düşüyor işte...

• Hayır

1|0
    0|0
  • ulan asdSAD:ADS. ads:ASDdsa: olum gece gece :D atayizim ben ama adnan oktardan sonraki dönemi alabilirmiyiz :D

1|0
    0|0
  • Bence herkes özgür, ister mini giyer, ister tesettüre bürünür. ama yaradan ne emrediyorsa ona uyulmalı, ondan geldik ona gideceğiz.

1|0
    0|0
  • Evet

1|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    13

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 29

• Heryerde sozde kapali ama herseyi yapan,
    Her turlu vücut hattını belli edip sadece basi kapali olan, kapali olupta kolunun bacaginin boynun acilmasina hic aldiris etmeyen, kapali olupta sosyal medyada acik resimleri olan, sevgilisine basini acan insanlar var bunlar benim cevremde de oldu ve sonra ne oldu biliyomusun kapaliliktan tiksindim.
    Carsaf ozgurluktur demiyorum ama kapaliysan bir zahmet kendine dikkat edeceksin yoksa kapanmanin anlami yok

1|0
    0|0
  • Kur'an okudum anlamak istediğim gibi değil en dogru sekılde anlamaya çalıştım. Kadın ya da erkek ikinci sınıf değildir Rabbim hepımızı eşit ama farklı yaratmıstır. Erkeklerin yapı itibari ile kadınlardan üstünlükleri oldugu gibi kadınlarında yapı itibari ile erkeklerden üstünlükleri vardır aynı kulvarda olmadığı için biri birinden üstün denilemez. İnsan olmak en birincidir islamda vicdanlı olmak kotulükten sakınmak ve Allahın rızasını kazanmak ıcın elden gelenı yapmak. Cocukken cocukların zorla aile baskısı ıle kapatılmasına karsıyım cunku islam insanın kendi hissetmesi gereken birşey içten gelmesi lazım zorakiler sonradan bozulur evet bılınenler anlatılabılır ama kımse gorusunden dolayı cezalandırılamaz buna bızlerin hakkı yok allah herkesı gorur ve herkes hakkını bulur birgün.

1|0
    1|0
  • kafamı çok karıştıran sorunlardan biri bu.
    ben çokta oturup kurandan araştırma yapmış değilim ama kuranda yazmıyorsa o şey islamda benim için yoktur istediği kadar hadis olsun.
    ama hep miras gibi konuları sorguladığımda karşıma şu cevap çıkıyor "o zamanlar öyleydi" madem o zamanlar geçimi erkek sağladığı için ona çok miras düşüyordu peki hz. hatice neden peygamberimizden çok kazanıyordu iş hayatında? üstelik kuran geleceğe yönelikse neden o zamanlar öyleydi diyeyim? ve bide farklı dinden biriyle evlenme mevzusunda "kadının sonradan fikri değiştirilebileceği ve doğacak çocuğun dini belli olmayacağı için" farklı dinden biriyle evlenmesi yasak ama erkeklere değil. bence islamda kadın 2. sınıf görülüyor.

1|0
    0|0
    • 3ay

Başka sorular varsa hepsini cevaplayabilirim ya ozelden ya burdan ama böyle karışık değil tek tek sor tek tek cevap al

• hakikaten islamda özgür kadının kısıtlanması olayında bir sorun var. gerçekten sorunlu bir konu bu. cariyeden farklı tutup özgür deniyor. fakat kocaya itaatle yükümlüsün. giyim kuşam konusunda bir hürriyet yok. acaba çevirilerde mi bir problem var.

2|0
    0|0
    • 3ay

yasince35eee fetoşçumusun deyince beni engelleyip neden kız gibi korkup kaçıyorsun
      ayrıca gel özeli ifşa edelim kim rezil oluyomuş görelim :D :D

• Bence bu konuyla ilgili araştırma yapmalisin canım İslam dini kadınları koruyan bir din o yüzden iyice okuyup anlamak gerek

2|1
    1|0
    • 3ay

görseller durumu açıklıyor ki emin olabilirsin bir cok Muslumandan daha fazla araştırdıgıma

• Ben kadina ozgurluk verdigini dusunuyorum cunku erkek egemen bir toplumdayiz Kimse erkekleri yargilamiyor taciz elmiyor erkekleri rahatsiz etmiyor

2|0
    2|0
    • 3ay

ve bunun cozumu bizim kapanmamız değil erkeklerimizi düzgün yetistirmemizdir birer anne ve anne adayi olarak

• 3ay

çarşafa girip taciz gormemek yerine yaşayıp taciz görürsen eğer hakkını hukukla savunsan. brn açığım ve hayatımda da hiç taciz görmedim.

• Detaylı incelendiği zaman kuranın kadına sağladığı bir çok iyi şeyi görebilirler , fakat günümüz erkekleri kuranı yanlış yorumlayıp kendilerinde vurma hakkı , iş yaptırma hakkı gibi şeyleri tanıyor. Kapanmak kişi ile Allah arasındadır.

2|0
    0|0
  • kadını kısıtlayan islam değil toplum din herkesin kendi iradesinde inandığı bişeydir ama toplum ne kadar dar görüşlü olursa kadınlarda o kadar 2 plana atılır

2|0
    0|0
  • çarşaflı bir kadın doktor olamaz. baska erkeği çıplak gormek ne kelime dokunamaz. tipta ayıp yok. b u sadece bir ornek.

2|0
    0|0
  • Hayır

1|0
    0|1
  • Insanlarin gorunusu ozgurlugu getirmez. Fikirleri özgür olsun.

1|0
    0|0
    • 3ay

eğer üzerinde dini siyasi bir kıyafet taşıyorsa zaten fikirlerini de yansıtıyor demektir

• Yeterli olgun olmadiklarini nerden cikardin? Asil özgürlük istedigin gibi yasamandir, bunu unutmayin bence. Baskasinin özgürlügüne karisacak lükse sahip degil kimse

2|0
    0|0
    • 3ay

kimsenin inanç özgürlüğüne karışacak değilim sorumda da belirttim zaten keşke güzel okusaymıssın. Yalnızca 18 yaşının altındaki bireylerinkini özgürlük olarak görmediğimi belirttim. Reşit anlamı bile zeki'dir. Devlet bile onları özgür bir birey olarak görmüyor hür kararlar alabilme hakkı vermiyor. Onlar henuz cocuklar. Ve bir birey olmadan kendilerine ait dusunceleri dinleri de olamaz, baskı, ozenme durumu, inanma ihtiyacı -ki bu sizofreniyi de dogurabilir.- baska bir aciklamasi yok

• Kapanmanin islami bir vazife oldugna inanmiyorum aksine carsaf araplatada fırtinalara karsi korunmak icin giyerek kapanırlardı arap gelenegini islami farz diye dayatılmasınada karşıyım

1|0
    0|0
  • Özgürlüğü islamiyetle birlikte sormanı doğru bulmadım;çünkü bu ülkeden ülkeye değişen bir durum bu ülkede şeriat yok herkes istediğini giymekte de istediğine inanmakta da özgür.

1|0
    0|0
  • Abi nasıl özgürlük kısıtlanır ya? Kişinin kapanması da özgürlüktür, tıpkı tesettürlü olmamayı tercih edenler gibi.

1|0
    0|0
    • 3ay

bu kapanıp kapanmama inanç özgürlüğüdür karıştırmamak lazım ben "çarşaf özgürlük getirir mi " diye sordum

• Daha özgür bir kadın, recmedilmiş bir kadın mı? ...

1|0
    0|0
  • Ac googleden kuran ayetlerini bir incele derim bir musluman olarak😉Bunu kurcalamak sanami dustu😃

2|1
    2|1
    • 3ay

sana mı düştü derken? hangi sıfatla konuşuyorsun? annemin karnından agnostik olarak doğmadım, yeterli olgunluğa geldiğimde yaptığım bir seçimdi ve nedeni Kuran ayetleri idi. Kuranı okumayan kimse dinden vazgecmiyor zaten belli ki sen okumamissin, Nebe suresinden bile haberin yok.

• İşte bu

2|0
    2|0
  • Bence de özgürlük bu olmamalı

1|0
    0|0
  • Çarşaf bütün kadınları eşit kıldığını söylerler atıyorum yaşlısının gencinin güzelinin çirkininin çarşafla görüntüsü aynıymış. Destekliyormuyum hayır. Bence bol bir kıyafet ile de çağa uygun dini emiri yapabilirler.

1|0
    0|0
  • Sana sonuna kadar kadiliyorum.

2|0
    1|1
  • durum karışık

1|0
    0|0
  • Hayır

1|0
    0|1
  • Bence din de bir tercih giyimde bir tercih allah aşkına hangimiz dini tam yaşıoz

2|0
    0|0
    • 3ay

sorumda da belirttigim gibi kimsenin giyimine neden bunu giydin gibi karışmam ama özgürlük de olmadığını düşünüyorum

• 3ay

İslam bir kural isteyen uysun istemyen uymasın kafası

• Sağlamıyor tabiki

1|0
    0|0
  • Dinimizde başıboş bir serbestlik yoktur islamiyette de özgurluk dinimize aykırı olmadan dilediğini yapabilme serbestliğidir. İslamiyet insanın dünya ve âhirette mutlu yaşaması için gerekli kuralların bulunduğu hak dindir her sey bizim icin yaratilmistir

3|1
    0|0
  • Katılıyorum ve ancak biri bu kadar güzel anlatabirlirdi. Şimdi bütün yobazlar doluşur buraya

1|0
    1|0
  • Katılıyorum sana. Bide bunu kemalistliğe bağlayan cahiller var 😂 yalan mı? Arap kültüründen bıktık usandık!!!

3|0
    2|1
    • 3ay

aynen öyle, Kemalizm ile bir alakası yok ben ideolojik ya da siyasi bir görüş belirtmedim sorumda.

• Keşke hep islamdan önce olarak kalsaydi Türk kadını. Güçlü ve özgür.

1|0
    1|1
Yükleniyor...