İfade ettiğimiz düşünceler kendi düşüncelerimiz değilse eğer düşünce özgürlüğünden ne kadar söz edilebilir?

Düşünün, her aklınıza geleni söyleyebiliyorsunuz, rahat rahat canınız istediği gibi konuşabiliyorsunuz..

Amaaa, ifade ettiğiniz düşünceler aslında size ait değil. Manipüle yollarıyla veya değişik mesajlarla, zihinsel zorbalıklarla beyninize sokulmuş düşünceler...

Bu durumda düşünce özgürlüğü var mıdır? Varsa da ne derece önemlidir?

3|1
21|8

En İyi Erkek Görüşü

• Toplumsal, ailesel, dinsel, görsel ve çevresel manipülasyonlara maruz kalıyoruz, eğer bunların sonucunda bir düşünce oluşuyorsa aslında o bizim özgür düşüncemiz değil ama bunlara rağmen bunların dışında bir düşünce geliştirebiliyorsak işte o bizim özgür düşüncemizdir

0|0
    0|0
    • 3ay

Demek istediğim buydu, teşekkürler. Çok güzel ifade ettiniz.

• 3ay

Rica ederim.
      Kaliteli sorunuz için, ben size teşekkür ediyorum

En İyi Kız Görüşü

• Dediğiniz gibi pek çok empoze edilmiş fikir ve düşünce var. Ancak buna bağlı olarak düşünce özgürlüğümüz kısıtlı diyemezsiniz. Bu insanın yapısı ile ilgili. Eğer biraz olsun şüpheci ya da aklını kullanabiliyorsa sizin gibi bu soruyu sorabilir. Bilinçaltı meselesine gelirsek onu engellemek pek mümkün değildir. Dediğim gibi; siz düşünebiliyorsanız ya da ben veyahut başka biri, o kişi de düşünenebilir. Bedava olan bir şey.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Düşünce özgürlüğü için önce düşüncenin nitelik kazınmış bir oluşumu gerekli.. Ayrıca akla gelen şeyden ibret değildir düşünce özgürlüğü.. Bir şeyin üsütne kafa yorulup biraz zihinde demlenmesi gerekir.. ifade özgürlüğü bu ülkede yoktur.. Aslında olmadı da..

Kısacası sivas olaylarına ve ahmet kaya olayına bakmak yeterli.. İkiside trajik sadece Türkiye'ye toplumu ve devletine has iğrençliklerdir ifade özgürlüğü ve sonucu açısından..

2|0
    0|0
    • 3ay

İfade özgürlüğü ve düşünce özgürlüğü olarak ele almak istedim.. Yanlış yazım değildirler.. Düşünce özgürlüğü ile ifade özgürlüğü bir bağ içerir.. Biri olmadan diğerinin olması mümkün değildir bence.. Gereksiz kalır eksik kalır yani o bakımdan..

• 3ay

Öncelikle bir düzeltme sivas olayı değil katliamı demeliydim.. Ahmet Kaya olayı değil linç kültürü demeliydim.. Yanlış bir kelima kullandım. Katledenlerin terimini kullandım..

Anlıyorum.. Ki zaten bir çoğu böyle.. Aleni ve gizli propaganda bir şekilde zaten zihinlere sokuluyor.. Her alanda.. Yaratılan görünmez prangaların zincirleri şakımayınca kendini yeterince özgür zannedenler var... Oysa bu yoğun propaganda ortamında , globalleşen dünya algısı zırtoluğunda kendini evrenselleştiren kekolar açısından bir özgür düşünceden bahsedebiliriz elbette.. Bu gün ben bu ülkede siyasal iktidarın kabullendiği , doğruladığı herşeyi söylerim.. Kimse de bana birşey yapamaz..

Bahsettğin durumda düşünce özgürlüğü yoktur.. Olamaz da.. Sadece makyajlandırıla bilir her zaman yapıldığı gibi..

Zaten düşünce ve ifade özgürlüğü söylemleri siyasi veya sermayedar , hükümdar otoritelerin söylemi değil azınlıkların söylemi , muhaliflerin söylemidir.. Onlar için bu her koşulda vardır..

• 3ay

Aslında hem vardır hem yoktur demek istiyorum.. Daha fazla uzatmayayım bunu :))

• Güzel bir soru olmuş. Küresellik dediğimiz kavramla birlikte sanırım küresel sistemin işlemesi için gerekli tüm düşünce ve davranışlar insanlara bir şekilde aktarılmak istendi. Bu amaçla ben filimlerle, reklamlarla, müzik klipleri ile, ve daha bir çok şeyle verilen subliminal mesajları... Özellikle görevlendirilmiş yetkilendirilmiş etğitilmiş insanlarca ülkelerdeki halkı beli bir düşünceye ve ideolojiye ya da tepkiye sevketmek konusundaki adımlarını kabul eden biriyim.

Keza okuduğumuz köşe yazlarnı, kitapları, makaleleri direkt kendi düşüncemiz gibi almak konusundaki meyilliliğimizi de..

tüm bunlara bakınca aslında bir bir çok düşüncenin insanın kendi düşünceleri olmaktan uzak olduğuna inanıyorum..

Misal cinselliğin özgürce yaşanabilmesi , insanlarn istdiği gibi giyinebilmesi özgürlüğü ile insanların her kadın ve erkeği yatacak bir nesne olarak yani cinsel obje olarak görmesi, cinselliğin yaşanabilmesi için bir çok değerin alt üst edilmesi gibi yanlış bir durum arasında ince bir çizgi var.. Ve bize sunulan düşünceler ne yazıkki ikinciye doğru sürüklüyor herkesi.. Hepimize bir şekilde etki etti bu.. Önemli olan tabi bunlardan arınmak...

Sonuç olarak özgür mü düşüncelerimiz değil.. Ama özgürleştirmek.. emer harcamak bu uğurda bizim elimizde... Ve ÇOK ÖNEMLİ...

0|0
    0|0
  • Düşünce özgürlüğü değil düşünce suçu vardır

2|0
    0|0
  • Özgürlük diye birşey yok, ama sen dediğin de başka, insan zaten herşeyi öğrenip doğmuyor illaki birilerinden birşeyi öğreniyor

0|0
    0|0
  • Güzel soru. Etkilenmemek mümkün değil, izlediğimiz filmlerden, konustugumuz insanlardan. Ama kişi özgün olmaya calisirsa bunları aşar

0|0
    0|0
  • edilemez
    yoktur
    önemli değildir

0|0
    0|0
  • Söz edilemez.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Bu dediklerini günümüzden 35 yıl önce işlemiş Pink Floy'un The Wall filmi geldi aklıma. İzlememiş olanlar varsa mutla netten bulup izlesin.
    Ben konuyla ilgili kısımdan bir kısa kesit sunuyorum buraya:

https://www.youtube.com/watch?v=YR5ApYxkU-U

1|1
    0|0
    • 3ay

Bakacağım, filme.

• 3ay

@azelcan Yok yooook. Demokrasinin beşiği sıfatı onlara çok yakışıyor. Demokrasiyi beşiğe yatırıyorlar. Pişşş pişşş diye diye ninnilerle uyutuyorlar. :D

• 3ay

Bu açıdan bakmamıştım. Cuk oturdu.

• Sınırlandırılmamış beyin yok, düşünce özgürlüğü var ama düşünceyi özgürce söyleyebilme özgürlüğü yok. Nabza göre şerbet hesabı ilerlemek zorunda kalıyor geneli.

İslamın hakim olduğu bir coğrafya ve düşünce özgürlügü... Çok şaapmamak lazım

1|0
    0|1
  • Düşünceyi benimseyip kendinde yoğurup alan vardır
    Farkında olmayıp verileni alan vardır
    Şimdi bunlardan hangisi kendi düşüncemiz denebilir ki?

1|0
    0|0
    • 3ay

Zaten hiçbir düşünceyi kendimiz yaratmayız ki :)
      Bütün sistemlerden parça parça alıp kendi düşünce yapımızı oluştururuz, sağlıklısı budur yani.

• 3ay

Yaratmak denmez düşünceyi yoğurup kendince şekil vermek veya olduğu gibi almak vardır
      Düşünce özgürlüğü kişinin kendini kontrol ettiği kadar vardır

• Önemli bir nokta ama maalesef çoğu insan savunduğu fikirlerin onun zihnine zorla/telkinle verildiğinin farkında değil. Aile, çevre vs. insanları etkiliyor. Kendi olan çok az kişi var ama olduğunu zanneden çok.

2|0
    0|0
  • Guzel bir soru; aslinda o dusunceler bilincaltimiza ister istemez cocuklugmuzdan itibaren degerlerimize gore ilgimizi ceken duygularimizla birlikte beynimizin "cortex" bolumune kaydedilir.

Aslinda medya cesitli reklamlarla ile dusuncelerini manipule eder ama oda cocuklugunda olusan bahsettigim duygular, dusunceler, hatiralar, anilardan olusmakta eger kucuklukten berli manipule baslamisa eger o zaman dusunce olarak saydigin o sozler sana ait degildir. Ama gercekte yinede sana aittir. Senin duygularin, dusuncelerin soz konusu. Ama reklam ve medyadaki cesitli bilinc oyunlara gec baslamisam. Ve saglikli bir aile, cevre faktorler olusabilmise o zaman dusunce ozgurlugune daha cok firsat verilir. Burara aile egitimi cevre ve gelisim buyuk bir rol oynuyor.

0|0
    0|0
  • Uzun bir yazı yazmıştım ama sildim ifade edemicem galiba kendimi. Haklisin

1|0
    0|0
  • Düşünce öZgürlüğü kesinlikle var ama ifade özgürlüğü yok. Kendi düşüncesini empoze etme ve kendinden olmayanı ötekileştirme olduğu sürece zaten ilerleyebileceğimizi düşünmeye yeltenmiyorum bile!

1|0
    0|0
  • düşünce özgürlüğü diye bir şey yok birader , şimdi şöyle bir durum var tv de bir haber yapılıyor nedir haber?
    saddam hüseyin halkını katlediyor doğru mu değli nedir haber? esed halkinı katlediyor doğru mu değil nedir haber rte halkını katlediyor doğru mu değil mi değil sende bu haberlere bakıp ben özgürüm diye bir görüş ortaya atıyorsun ne olabilir buuu " tüm diktatörler faşist ruhludur " diyorsun bu görüşün özgürce söylenmiş bir görüş mü hayır

1|0
    0|0
  • Her bilgiyi sindiren insan sungerden farksız

1|0
    0|0
  • Söyle bisey eger zorlada olsa inandirildiysa yani gercekten inandiysa o onun zaten söyledigi özgür düşüncesidir eger bunu söylüceksin deyip zorlama yoksa

1|0
    0|0
  • Aslnda olan sey konusma ozgurlugu bana kalirsa dusunce ozgurlugu maalesef yok. Karsit dusuncelere saygi goserilmedigi surece de olmayacak.

1|0
    0|0
  • baskası neden baskasının dusuncelerıyle ifade etsin ki kendini

0|0
    0|0
  • kısaca günümüz durumu.

1|0
    0|0
  • Edilemez

1|0
    0|0
  • Francis bacon ya da jean-paul sartre'in soyledigi bir soz vardi. Kimin soyledigini tam hatirlamiyorum ama bu ikisinden biriydi.

"Dusunce ozgurlugunden yoksun olmak dusundugunu soyleyememek degil dusunememektir."

Bilmem anlatabildim mi?

0|0
    0|0
  • özenti oluyon knk

0|0
    0|0
  • Gayet kendi dusuncelerimi söylüyorum

0|0
    0|0
  • Dogru bisey dedin
    Misal bbc nin yaptigi serefsizler
    Sürekli islami kötülemek icin cabaliyolar