Dinler doğuştan mıdır? yoksa toplumsal mıdır? Özellikle Ateist olanlar buraya?

Evett cevaplar.. Özellikle ateist olanlar buraya..

0|0
3|14

En İyi Kız Görüşü

• Toplumsaldır. Din sonradan topluma girmiştir, hiç kimse müslüman, hıristiyan doğmaz. İçinde yetiştiği toplum onu, benimsedikleri dine göre yontar. Nitekim çoğunluğu İslam'ı benimsemiş bir ülke, İslam kültürüne göre yaşıyordur. Yani çocuk dinin içine doğar, din çocuğun içine doğmaz.

1|2
    0|0
    • 3ay

O zaman din kavramı olmazsa olmaz değildir?

• 3ay

:)) Muhabbet için teşekkür ettim.. :) Güzeldi.

• 3ay

Aynı şekilde. :)

En İyi Erkek Görüşü

• Devlet sisteminin olmadığı ve yetersiz olduğu dönemlerde toplum düzeni için din adı altında oluşturulan zamanın hukuk sistemleri..

0|1
    0|0
    • 3ay

Hıh işte, sonunda doğrusunu idrak edebilmiş birisi. İnsanlar iki temel başlık etrafında birleşmişlerdir, birincisi din, ikincisi ırk. Etnik kökenlerin günümüz toplumunda çok da bir hükmü kalmamıştır ancak, din halâ birleştirici ya da ayırıcı özellik olmaya devam ediyor

Kızlar Ne Diyor 2

• Dogustan degildir. Insanlarin ortaya attigi bir inanç biçimidir.

0|5
    0|0
    • 3ay

Bu kadar kabul görmesini neye bağlıyorsun?

• 3ay

Emin olabilirsin çıkmayacak... :) teşekkürler sohbet için.. İnsta dan ekleyen benim bu arada :)

• 3ay

Rica ederim 😊

• ben deistim

0|2
    0|0
    • 3ay

neden peki?

• 3ay

butun savaslar insan katletmeleri her pislik musluman ulkelerinde dincilerdr

• 3ay

Matematiğin bittiği yer.. 9 nasıl 18 yapıyor..

Erkekler Ne Diyor 13

• Dinler insanların uydurması

0|5
    0|0
  • Sonradan

0|2
    0|0
  • Aile ne ogretirse ona inaniyor cogumuz.

0|1
    0|0
  • Dinler büyük ölçüde doğuştan yani aileden gelir. Türkiye'de değil de 500 km batıda doğsaydım büyük ihtimalle Hristiyan olacaktım. Ya da biraz güneye inip İsrail'de doğsaydım Yahudi olacaktım. Pek çoğumuz ailemizin ve toplumumuzun dinini bilinçsizce tercih ediyoruz. Ve işin kötü tarafı dini, kültür gibi yaşıyoruz ve ayetlere bakmadan Kur'an'ı okumadan adetler, örfler derecesinde dini kavramaya ve yaşamaya çalışıyoruz. İnanç kavramı ise tercihtir. Yani kişinin şnanıp inanmaması kendi tercihi olacaktır. O nedenle ne ateiste laf söylemeye hakkımız var, ne de başka bir dinin mensubuna. En güzeli, Kur'anda da apaçık söylendiği gibi güzel işler yapmaktır.

0|0
    0|0
  • Toplumsaldır. Her din gönderildiği bölgenin özelliklerini taşıyorken. Evrensel imajı yanıltıcıdır. Ve saçmadır.

0|2
    0|0
    • 3ay

gönderildiği bölge derkn?

• 3ay

Peki bu çelişkileri neden diğer insanlar görmüyor. ?

• 3ay

İnsan görmek istediğini görür. Bazende göremediğine inanır. Öğretilenlerin yettiğini düşünen insanlar sorgulamayı sevmez. O yüzden güzel kafasını yormak istemez. Hemde konu toplumdan çok tepki alacağını düşündüğü bir konuysa. Sorgulamaktan korkan insanlarda var. Ama sorgulamak iradenin yan ürünü değilmi zaten. Ademin elmayı yiyeceğini ademi yaratmadan önce ön görmüyomuydu ve buna rağmen yarattı. Sonuçta Tanrı yanılmaz. Bana saçma gelen kısmı bu hikayeler. Din bir peri masalıymış gibi anlatılıyo. Allah gibi yüce bir varlık neden tapılmaya ihtiyaç duysun herşeyi varken. Yalnızlık Allah'a mahsustur derler. O zaman neden kendine iman edicek kullar yaratsın. Ben Tanrı'ya inanıyorum. Ama din onun mükemmeliyetine hiç uyucak tarzda değil.

• tamamen toplumsal etkilenme

0|1
    0|0
  • din topluluklari yönetmek icin insanlar tarafindan uydurulmus kurallar butunudur. insanlar olumden sonra ne oldugunu bilmemedikleri icin olumden korkarlar. korktuklari icin dinleri kabul ederler. neredeyse butun dinler olumden sonrasi icin vaatlerde bulunur. insanlar daima korktuklari icin inanirlar.

0|0
    0|0
  • Doğuştan

0|0
    0|0
  • Doğuştan değildir. Toplumsaldır. Benim için tek gerçek din UEW (Universal Eclectic Wicca)'dır. Diğer dinler yalan ve uydurmadır...

0|0
    0|0
  • Ateistim ya da inanıyorum demiyorum, sadece şu örneği düşün, bir bebek modern hayattan habersiz bir kabilede doğsa (dünyanın birçok yerinde var ilkel ve dünyadan habersiz topluluklar) ya da Türkiye'de doğsa her iki durumda da aynı inanç yapısına mi sahip olacaktı

0|0
    0|0
  • Ben sonradan ortaya çıktığını düşünüyorum çoğu zaman toplumsal düzeni sağlaması için bazen de merak edilen şeylere iyi kötü bir açıklama getirebilmek için

0|0
    0|0
  • Ademde Muhammed İsa da Müslümandı Yahudi Sabi Hiristiyanlık İbrahim Musa İsa Yakupdan Sonra uydurulurdu inanmıyan için caba harcama onlar için 1 dir

0|0
    0|0
    • 3ay

Nasıl yani? Adem müslümandı derken?

• 3ay

Adem zamanında olmayan bir dine Ademi nasıl dahil edebildin_?

• 3ay

adem müslümandı senın kafanmı güzel islam ademle başladı kuranı okumadınmı

• sonradan beyin yıkamayla

0|0
    0|0
Yükleniyor...