"İnsan, eğer düşünmüyorsa özgür değildir; çünkü o zaman o, bir başkasına göre davranır." Fikirlerinde özgün müsün?

"İnsan, eğer düşünmüyorsa özgür değildir; çünkü o zaman o, bir başkasına göre davranır."

[Hegel]

1|1
18|5

En İyi Kız Görüşü

• İnsan düşünebilen bir varlık. Ama bazıları buna ihtiyaç duymuyor bile. Sanki düşünebilmekten yoksunmuş gibi davranıyorlar. Düşünmeyi tercih meselesi haline getiren insanlar var.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Başkalarının dediğine göre yaşarsak köleyiz
    Aslında zaten köleyiz ruh özgür ama beden köle

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 17

Erkekler Ne Diyor 4

• İnsan, eğer farklı düşünemiyorsa özgür değildir;çünkü o zaman o. bir başkasına göre davranır. Bence bu söz böyle olsaydı daha açık ve doğru olurdu. Her insan az çok düşünür.7 yaşındaki bir çocuğa bir basit bir ev çiz desen yüzde 90 ı bir karenin veya dikdörtgenin üzerine bir üçgen veya benzeri bir çatı yapar. Daha yolun başındayken düşünceleri şekillendirilmiştir. Hayal dünyaları köreltilmiştir. Bir araştırmaya göre bir insan günde 3000 ile 5000 arasında reklama maruz kalıyor. Peki durum böyle olunca gerçekten insanlar gerçekten istediklerini mi yoksa kendinden beklenilen şekilde düşünüp istenileni mi alıyorlar?

0|0
    0|0
    • 3ay

lüzumsuz kelime tekrarları yapmışım dil hataları için kusuruma bakmayın.

• 3ay

İnsan bazı şeylerin temelini başkasından alabilir bu ona zaman kazandırır

• 3ay

Tabi ki insan bazı şeylerin temelini başkasından alabilir. Ben ondan bahsetmiyorum.

• evet

0|1
    0|0
  • Bu söz güzelmiş bak tuttum

0|0
    0|0
  • sıradanlaştık ve tek düşünce yapısındayız. düşünsek bile ağzımızdan çıkacak kelimelerle ya süper kahramanız ya da kötü adam ilan ediliyoruz. korku hakim oluyor ve kimse özgür düşünemiyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...