Niye çok eşlilik var? Kocası ölen kadınlara yardım etmenin başka yolu yok muydu?

İlla nikahına alıp aynı yatağa mı girmen gerekiyor? Niye cariyelik var? Muhammed madem köleliği kaldırmak istiyordu neden savaşlarda köle ve cariye alımını kaldırmadı, kendi de yenilerini almaya devam etti? Cariye, savaş esiri değil midir? Savaştığın düşmanın karısına, kızına, kız kardeşine el uzatmak yakışır mı? O kadın senden nefret edecektir, aynı yatağa nasıl gireceksin? Cariyeye tecavüz meşru mu yoksa? Peygamber de –hadi tecavüz demeyelim, mümin dostlar üzülmesin- savaş esiri kadınlarla –onların kocalarını, kardeşlerini, oğullarını öldürttükten sonra- ‘zorla ilişkiye’ girmiş midir?
Örneğin şu ayetten savaş esiri olan kadınlar evli bile olsa onlara zorla sahip olunabileceği yazıyor açık açık;
''Harpte elinize geçmiş kadınlar hariç olmak üzere, nikahlı kadınlarla evlenmeniz de haram kılınmıştır.'' (Nisa Suresi, ayet 24)

0|0
1|4

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• İşte Din kitapların sosylojik bir kitap oldugunun kanıtı bu aslında :) O zamanında sosyolojik etkilerini çok iyi yansıtan ayetler bunlar. Madem Allah'u tealadan geldi neden evrensel bir kitap değil? neden tüm insanlığa hitap etmiyor? Neden sosylojik bir etki altında insanları yönlendiriyor? Aklıma bir şey geliyor;
    Evrensel kanunlar belli aslında onlar 4 kitapta ta var. Ama hepsi kendi sosylojik etkisini, hikayesel bazda anlatım yapıyor. Buradan şu çıkıyor, temel kanunları temel baz alıp sosylojik etkilere bağlı toplumu yönlendiren ya insanların kendisiyse? 4 kitabında hikayesel bazda anlatımları hep düşündürücü. Çünkü, mucizevi anlatımlar mevcut. Hiçbir kanıtlılığı yok! Ya son kitabımız kur'an el değdi, ya da tamamı geçmiş dinlerin üzerine ekleme yapılarak piyasaya sürüldü.

Not: Ateist değilim :D Sadece sorgulayan bir insanım.

0|0
    0|0
    • 3ay

kuran ayetlerinin sümer kitaplarında geçmeside ayrı bir olay zaten.

• 3ay

Temel kanunlar geçiyor. O düşündürücü asıl.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 3

• şimdi o bahsettiğin olaylar çarpıtılarak günümüze gelmiş durumlar ; işin aslı dul kalmış kadınların bakıma maddiyata ihtiyaç kadınların evi damı olsun niyetinde evlenmeye müsade edilmiş durumdur , ayrıca kadınların bir erkekten katbekat istekli olduğundan dolayı zina etmemeleri için dinen müsade görülmüştür , bakabilen yani maddi manevi desteği olacak erkekler için , kadınlar için böyle erkeğe bakabileceği durumlar olsaydı şayet kitabın indirilmiş olduğu dönemde eminimki böyle birşey yazardı...

0|0
    0|0
    • 3ay

Biz peygamberlere helal kıldık ayetide mi kafanı kurcalamaz senin. peygamberin evlilik dışı alıp bakamazmıydı pardon o zamanda millet ayıplardı demi. ama 9 yaşındaki kızla evlenip 17 yaşında ilişkiye girince gayet normal. Subyancı peygamberin ümmetisiniz. Benim merhametimin alamıcagı şeyleri senin tanrın ve peygamberin merhameti kaldırıyor. Din korkusu içinde büyüme, töve töve günah diyip konudan vazgeçme araştır sorgula her zaman.

• 3ay

önyargılarını bir kenara as ve git oku, inanmıyorsan inanma , inanmak zorunda değilsin , anlamadan etmeden yorumlamadan kafanın düzenine birşey söyleme buralarda , ağza almış olduğun kelimeler ne denli çapsız birisi olduğunun göstergesi zaten.. iyi günler

• Var tabi

0|0
    0|0
  • Nisa suresenin 3 ayetinde yetim kalmış kızlarla 2-3-4 evlenın diyor kızların rızası olmazsa ilişkiye giremezler allah annesi babası olan kişiler için 1 tane öneriyor allah gurup yapın demıyor haşa anlamadıgın şeye uydurma deme

0|0
    0|0
    • 3ay

yetim kızlar sokakta kalmasın fahişe olmasın onun bunu malı olmasın 2-3-4 alın diyor evli kişinin 2-3-4-5 eş emretmıyor oynama kuranla

Yükleniyor...