Kendimi Türkiye'ye ait hissetmiyorum?

Aranızda bazı milliyetçiler saygısız bir şekilde tepki gösterecek hatta ülkeden kovacak biliyorum.

Fazla geleneksel bir ailem yoktu, hani marjinal bir aile değil ama geleneksel de değildik.

Ve ben çocukluğumdan beri bu toplumun büyük anlamlar yüklediği çoğu şeyi saçma buldum. Gelenekler, örf ve adetler, savaş dolu tarihle övünmek...

İInsanlarla ciddi bir zihniyet farkımız var ve neredeyse aklımı kaçırmak üzereyim, huni takacağım yakında.

Daha kozmopolit, insanların tek tip olmadığı bir ülkeye taşınsam kendimi daha iyi hisseder miyim sizce?

0|0
7|20

En İyi Erkek Görüşü

• binlerce yıl boyunca tanrı krallar ile insanlar yönetıldı sonra birden dinler ortaya çıktı ve yüzlerce yıl dini liderler insanları yönetti günümüzdeyse yönetim şekıllerı ve sınırlarla belırlenmış bir bölgedekı devletler kutsallaştırılıp insanlar yönetılıyor o sınırlar içinde çıktıklarında ya yönetımı degıstırdıklerınde vatansız kalacakları korkusu topluma aşılanıyor ama gercek böyle degıldır insanlar için vatan bütün dünyadır ve insan iradesı bir sınıra bir yönetıme haps edılemez avrupanın bugun şengen ile yapmak ıstedıgı şey bu insanları özgur bırakmak istedıklerı yerı vatan olarak secme özgurlugune kavuşturmak ama bızde melesef öyle bir istek yok insanlarımız vatansız kalma korkusu ile sureklı korkutulmakta ve insanlar buna inanmakta halbukıo bugun vatanımız dedıgımız yerde bazısı vatanın her nımetlerınden yararlanırken buyuk cogunlugumuz sadece evımıze bır tas corba göturmenın derdındeyız

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 19

• Olabilir tabii ama o ülkenin de kendine has sıkıntıları olacaktır. Biri biter biri başlar yani. O yüzden bunlara rağmen mutlu olmanın yollarını araman daha sağlıklı olur.

3|2
    0|0
    • 3ay

Kabullenebileceğim sıkıntılar olursa sorun yok

• 3ay

Zaten kabullenebildiğin şey sıkıntı olmaz. Demek istediğim şey bir sıkıntı hep olacak. onlarla mutlu olabilmeyi öğrenmek doğru olan. onlara rağmen mutlu olabilmek.

• Ya hakkın var mesela Osmanli zamanlarına bak (milliyetçiler-Faşistler dikkat Osmanlı diyorum) bilime yaptığımız katkı keskin kiliç daha keskin kılıç daha daha keskin Kiliç. IQ ortalaması olarak 90 iz bu sayı avrupai ülkelerde 97-102 arasi. Zaten bunu Osmanlı da anlamış ki enderuna (zekiler okulu-medresesi) devşirme ile balkandan adam almışlar (örn:Sokullu ) Anadolu'dan aldığında heder olmuş zaten şu an Moskova Türklerin değilse o da Çorumlu olan baltaci mehmet yüzünden. bir de bu ülke sadece milliyetcilerin veya fasistlerin değil hepimizin.

1|0
    0|0
  • Ben de öyleyim, hiç gelemiyorum şu gelenel görenek olaylarına, saçma şeylerle övünülmesine ve milleyetçilik kavramlarına.

Bence ülke değiştirirsen olumlu etki eder sana

1|0
    0|0
  • Yerlilerin yanına Amazon ormanlarina taşininiz orda söylediğiniz hiç birşey yok hatta o kadar medeni bir toplum varki kiyafet bile giymiyorlar :)

0|0
    0|0
  • Newyork tan bahsetmişsin bir yorumda. Amerikan halkının çoğunluğunun aptal ve dindar olduğunu unutma. Bizzat gidip görmesem de giden bir arkadaşım anlatmıştı. Isveç, Norveç, Danimarka gibi ülkeleri tavsiye ediyorum. Bir ara ben de araştırmıştım ama vazgeçtim

0|0
    0|0
    • 3ay

New York dışında tüm amerika çöp bence ama orası dediğim gibi daha kozmopolit bir ortama sahip. Birbirinden alakasız minyonlarca insan var, bizdeki gibi sığ bir "normal insan" algısı yok o şehirde.

• 3ay

Bahsettiğim diğer ülkeler hakkında bilgin var mı?

• 14 yılda çok bozuldu

0|0
    1|0
  • Gidebilirsin o halde

0|0
    0|0
  • Belki iyi hissedersin ama kendini layık bulmadığın, beğenmediğin bir ülkede biraz gurur varsa bu kadar aşkın aklın ile layık görmediğin gibi Çekip gitmen daha mantıklı olur :)

0|0
    0|0
  • Ruhu bu topraklara ait olmayanin,
    Bedeni de bu topraklarda olmasın.
    Kapıkule'nin yolunu tarif ediversin birisi şuna...
    Ayrıca köklerini de bir araştır.
    Ya Agop çıkacaktır ya da Salomon...

0|0
    0|0
  • Somali'ye bekleriz

0|0
    0|0
  • Zaten ülkemizde abuk subuk değişik akıllı ünsanlar nedense hep bayanlardan çıkıyor özellikle 18-20 yaş arası

0|0
    0|0
  • Terket ulkemizide fazlalik yapma hissetmiyosan kimseyi zorla tutmuyolar sonucta

1|0
    0|0
  • Bencede git ülkemize katkın büyük olur

0|0
    0|0
    • 3ay

Tıpkı giden diğer bilim insanlarının ülkenize sağladığı katkı gibi :) kuran okunmuş fasülye biliminizle iyi şanslar.

• 3ay

Ben kendimin hangi güruha dahil olduğunu biliyorum. Bütün bilim insanlarını ülkeden gitmek zorunda bıraktığınız için bilim yarışmasında saçma sapan şeylerin birinci olduğunu da biliyorum, senin inancından bana ne ülkenin durumu ortada.

• 3ay

Bu ülke bilim insanlarına sahip çıkamıyor kabul
      Lakin gideceksen kapı orada kapa çeneni öyle git

Sanki gittiğinde bana atom oarcalayacak
      Zevk safa şehvet içinde yaşamaya gidiyorsun

Ve yıllardır yurt dışında olan biri olarak
      Elin gotunde geri geleceksin...

• Sınır kapıları açık güle güle karısan yok size ama size gerekte yok

0|0
    0|0
  • wellcome to madagascar

0|0
    0|0
  • Ben de öyleyim biraz

0|0
    0|0
  • valla gidecek bir yer bulursan bana da haber ver ben bulamadım

0|0
    0|0
    • 3ay

New york herkesin kendini ait hissedebileceği bir yer bence. Amerikayla olan rezil diplomasi engel olmazsa seneye akademik kariyerimi devam ettirmek için gidiyorum, dönmem muhtemelen.

• 3ay

beni de götür :)

• Senin gidişin bizlerden bir şey eksiltmez, gitmene seviniriz.

0|0
    0|0
  • Ya sev ya terk et

1|0
    0|0
    • 3ay

Bu düşünce yüzünden ülke ilerleme kaydetmiyor. Türkiye senin gibi insanlarla dolu olmasa ben seve seve burada kalıp daha insancıl bir hale getimeye çabalardım, ama Atatürk bile yapamadığına göre bir halt olmaz bu toplumdan.

• 3ay

Bence doğru orantılı

• 3ay

İnsanların doğal yaşam alanını kısıtlamak için kan dökmek ve bununla gurur duymak zekice mi sence? Bütün dünya insanlara aitken kendinizi küçük bir alana hapsetmek için savaşıyorsunuz. Bu sadece Türk milliyetçiliği için geçerli değil.

Kızlar Ne Diyor 6

• Haklısın hak veriyorum sana. baska ülkede daha rahat edersin

0|0
    0|0
  • Kısmen katılıyorum

0|0
    0|0
  • git madem orda yaşa boş yapma

0|0
    0|0
  • Ben de öyleyim kardeş boşver bu milliyetçileri

0|0