Allah yerine tanrı dedigimizde neden tepki alıyoruz fazlaca?

sizce dogru mu bu olay?

0|0
16|42

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrı kelimesini genelde gayri müslimler kullanır. ALLAH kelimesi arapçadır ve müslümanlar kullanır. KURANI KERİM okuyorsan tanrı kelimesi yoktur ALLAH İSMİ VARDIR doğal olarak sen müslümansan KURANI KERİMDE ne yazıyorsa öyle söylemen gerek. Ayrıca şu batı özentiliğini bilmem tanrı türkçe kelime saçmalığını bıraksak iyi olur ALLAH deyince yobaz olmazsınız. ayrıca herkes Allah arapça kelime o yüzden kullanma demiş yanlış demiş cumhur kelimeside arapça ama cumhurbaşkanı için cumhurbaşkanı diyoruz. o zaman cumhur kelimesinide kullanmayalım.

1|0
    0|1
    • 3ay

Tanrı kelimesini Türkler
      Allah kelimesini araplar
      God kelimesini yabancılar
      Rab kelimesinide farslar kullanır.

Allah var rab var tanrı yok size gore

• 3ay

@Onedayonenight bakın kitabımızda rab kelimeside var RABBİM diyoruz mesela ya rabbel alemin (alemlerin RABBİ diyoruz) ALLAH kelimeside var ama tanrı kelimesi yok. Bu kadar türkçe ye neden takıyorsunuz anlamıyorum bende Türküm ama ortada bir gerçek var. HZ. ALLAH KURANI KERİM i indirdi bize yani O kendisine ne denilmesini (haşa ) bilmiyorda siz mi biliyorsunuz. KURANI KERİM heryerde aynıdır kimisi ALLAH der kimisi RABBİM der. ben tanrı kelimesini hristiyanlarda duydum açıkcası ve tanrı diyenlerde bunların adetini benimsemiş durumdalar

En İyi Kız Görüşü

• Türkçede yer alan Tanrı kelimesi, Arapçadaki ilah kelimesinin karşılığıdır. Bu kelime insanlar arasında genel olarak tanrı kabul edilenlere verilen bir isimdir Rabbimizin özel ismi olan Allah kelimesi ise Arap dilinde her harfiyle birçok özelliği olan ve her biri ayrı ayrı harfler halinde olan Tek yüce varlığa delalet eden özel bir isimdir. Yani Allah kelimesi aynı zamanda 1 liği tekliği işaret eder. Bu yüzden tanrı kelimesi uygun değildir

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 41

• Aslında birisi özel isimdir diğeri yaratıcı anlamında olan Türkçe bir terimdir. Yani mantıkla düşündüğün zaman ilah, yaradan ve tanrı aynı anlamlardadır yani bir insan Allah'ı, Yaradan diye tanımladığında bir sorun hissetmiyorsa tanrı dediğinde de hissetmemesi lazım. Ama ben herseyden öte Allah demeyi tercih ederim. Çünkü Allah güzel bir isimdir onun verdiği his başkadır. Yaratanın bize kuranda öğrettiği ve zikretmemizi istediği isimlerden biri budur.

1|0
    0|0
  • Hamburgere besin, kuşa hayvan, laleye bitki demek gibidir. Yani bir küme elemanına üst kategori ismiyle hitap etmektir.

Allah bir tanrıdır. Dinler tarihinde birçok tanrı uydurulmuştur. Bu da onlardan biridir.

1|0
    0|0
  • Asıl tanrı kelimesi doğru olan. Allah arapça bir kelimedir. Tanrı türkçe.

1|2
    1|1
    • 3ay

Allah özel isim kardeşim tanrının arapçası ilah tır benden iyimi bilecen lübnanda yasadım ordaki hristiyanlar Allah demiyor ilah diyor

• 3ay

ulan ben tanrı arapçamı dedim tanrının arapçası ilah demek

ama ALLAH her dilde ALLAH değişmez

ilah ve tanrı keliemsini hristiyanlar kullanır tanıdığım hristiyan araplar var onlar Allah demiyor ilah diyor

Allah arapça olsaydı arap hristiyanlarda Allah derdi

• 3ay

Allah (Arapça: Bu ses hakkında ﷲ ), İslâm inancında tek; zıddı, benzeri ve ortağı olmayan ilahtır.

Allah adı İslâm'da, kemal, cemal ve celal sıfatlarının ifade ettiği anlamların tamamını kapsar.[1] Allah adını Mizrahi Yahudileri, Bahailer, Arapça konuşan Ortodoks ve Katolik Hristiyanlar, Türkiye'de yaşayan bazı Hristiyanlar ve Türkiye'de çalışmalar yürüten bazı Hristiyan misyonerler de kullanırlar.

Müslümanlar, Allah lafzının ardından Celle-Celâle'hû (O'nun şanı çok yücedir) veya Teâla (Yüce) gibi övücü sözler kullanırlar.

• Tanrı Türkçe bir Kelime Allah Arapça aslında Tanrı demek daha doğrudur... Ama kimse Tanrı kelimesini kullanmaz ben gibi... ben hiç kullanmadığımdan dolayı tepkide almadım.

1|1
    0|1
  • Tanrı demek pek doğru değildir çünkü tanrı kelimesi daha çok çoğulculuk anlayışının ortaya çıkardığı bir kelimedir. Oysa ki Allah tektir. Bu yüzden tanrı demek; her ne kadar kelime anlamında bir sorun olmasa da çoğulculuk anlayışının ortaya çıkardığı bir kelime olduğundan söylenmesi pek doğru değildir.

1|0
    0|0
  • Tepkı veren komiklik yapıyordur

1|0
    0|0
  • Arapça ile Kuran'ı karıştıranların sorunu maalesef. :D
    Biri demiş ya;
    Bir dini törende Allah yok yazılı bayrağı nasıl öptürebilirim - Tabiki de Arapça yazarak. :D

1|0
    0|0
  • Allah'ın 99 isminden biri olmadığı için olabilir mi?

2|0
    0|0
    • 3ay

Diyorsun tabiki de ama biz dua ederken arapça mı dua ediyoruz?

• 3ay

@AdillDevrimcii Derin bir konu aslına bakarsan, dilediğin dilde dua et. Ama bu tür kavramlar, tanımlar orijinal hali ile daha güzel ve anlamlı bence.

• 3ay

Aynı anlamlara geliyor sonuçta

• Allah özel isim kardeşim tanrının arapçası ilah tır benden iyimi bilecen lübnanda yasadım ordaki hristiyanlar Allah demiyor ilah diyor

1|1
    0|0
  • Al tepki nolcak

1|0
    0|0
  • Tanrı türkçe bir kelime iken araplarla karıştıktan sonra allah demeye başlamışız ama asıl türkler tanrı derle eski dinlere bakarak GÖKTANRI anlıya bilirsin gerçek türklerin tanrı dediğini ama şuanki saçma sistem tanrı diyince gevur olarak bakıyolar

1|0
    0|0
  • Orası muamma ama yaradan rabbimizin 99 tane esma ül hüsnası varken bunları öğrenmek yerine tanrı demek tuhaf geliyo bana fikir meselesi

1|0
    0|0
  • TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

tepki verenler cahil yobaz işte

TANRI : TÜRKÇE
    ALLAH: ARAPÇA

1|2
    0|0
    • 3ay

Allah özel isim kardeşim tanrının arapçası ilah tır benden iyimi bilecen lübnanda yasadım ordaki hristiyanlar Allah demiyor ilah diyor

• 3ay

@Hayata-küşmüs her neyse aga tanrı türkçe bu yüzden tepki gereksiz

• Çünkü toplumumuz cahillikten çıkamadı daha

1|1
    0|0
  • Sınifta bu tartisma olmustu ve birisi " Butun Yaraticilarin ortak ismi tanrıdır, tanri dersen hangi dindeki yaratici inancindan bahsettigini anlayamayiz, ama Allah dersen biliriz ki muslumanlik inancindaki yaraticiliktan bahsediliyor" Mantikli geldi

1|0
    0|0
  • Doğru.

1|0
    0|0
  • biri konuşurken Tanrı dediği anda cümlesini bölerim Allah derim

1|0
    0|0
  • Allah veya Tanrı bunlar aynıdır
    Allah arapçadır
    Tanrı Türkçedir
    Rab Dediğimiz Zaman sıkıntı olmuyor ama Rab ibranicedir

1|0
    0|0
  • Tanrı İslamiyette Allah demektir ama Allah, Tanrı demek değildir. Asıl sorun burda sanırım

1|0
    0|0
  • Tanrı (Tengri) Türkçe dir.

2|0
    0|0
  • ben tengri diyorum çünkü kazak Türküyüm ailem ve köyümde tengrici

1|0
    0|0
  • Tanrı diyorum ben

1|0
    0|0
  • Yobaz gerizekalılarla dolu bir ülkeyiz çünkü

1|0
    0|0
  • Tepki verenler mal ondan kafaları basmıyo

1|0
    0|0
  • Doğru değil

1|0
    0|0
  • Cahiller iste

1|0
    0|0
  • ne fark eder la

1|0
    0|0
  • Cunku tanri diye birsey yok. Allahin 99 adi var cok merak ediyosan ac kitabi oku

1|0
    0|0
  • Allah demek yerine neden Tanrı demek gibi bir ihtiyaç duyuyorsun?

1|0
    0|0
    • 3ay

Neden Tanrı demek yerine Allah diyorsan ondan.

• 3ay

@Hayata-küşmüs özür

• 3ay

@kerem80 tanrinin arapcasi ilah degildir. Arapcada sesli harf olmadigindan Llh diye yazilir. İnsanlar ilah ve allah diye okur.

• çünkü ikisi anlam olarak cok farkli şeyler

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    11

Kızlar Ne Diyor 15

• Bilindiği üzere Allah'ın 99 ismi vardır ve genel olarak ya Allah ya da Tanrı denir, fakat ne hikmetse "Tanrı değil Allah de!" Diye hayıflanan şahıslar geri kalan 98 ismi kullanmaz ki buda çok mantıksızdır, o yüzden böyle tepkilere kulak asmamalı bence.

1|0
    0|0
  • Allah demek varken neden Tanrı diyosunuz ki? Neden AB ülkelerine özenip Tanrı diyosunuzda, Allah diyemiyosunuz onu anlamıyorum işte.

1|0
    0|0
    • 3ay

bunlar Allahı arapça tanrıyı türkçe sanıyor cahillik iste ama Allah özel isim tanrı özel isim değil tanrının arapçası ilahtır

hristiyan araplar Allah kelimesini kullanmıyor ilah ve rab kelimesini kullanıyor
      ilahında türkçesi tanrı demek yani bu tanrı diyeneler hristiyanlaşmış müslüman

• 3ay

@Hayata-küşmüs Aynen öyle.

• muslumansan dememen lazım tepki alman doğal ve tepki göstermekde haklilar yok değilsen bunu belirtip de kullanman lazım

1|0
    0|0
  • Çok saçma umarım tepki veren kişi şakasına yapıyordur :D
    Hİçbir farkı yoktur.
    Allah'ın ilk ismini kullansan da Son ismini kullansan da inancın olmasıdır mühim olan.

1|0
    0|0
  • Kuranda tanrı kelimesi mevcut olmadığı için Muslumansan tuhaf karsilaniyorsundur değilsen karsilanmazsin

1|0
    0|0
  • O tepki verenleri dovesim geliyo sanki bizim dilimiz arapca da Allah demek zorundaymisiz gibi

1|1
    0|0
  • Bende kullaniyorum arada, degisiyor. Tepki aliyorum, baglamiyor zaten beni. Bu benim yapim, kime ne?

1|0
    0|0
  • az önce aldım ben ikisini de kullanıyorum niyet önemli asıl im ne demiş sallamamak lazım :D

1|0
    0|0
    • 3ay

Sanki uyku vaktiniz gelmiş gibi :) Kelimelerin başı dönmüş...

• 3ay

@kafeole oyy çok şükür sağlıklıyız herşey yolunda.. ben teşekkür ederim

• 3ay

Ok little :)

• Kur-an'ı Kerim de Allah olarak geçiyor diyelimki senin adın ahmet ben sana burak desem hoşuna gidermiydi?

1|0
    0|0
  • Önyargılar işte.

1|0
    0|0
  • tepki gösterende sorun vardır tanrı türkçe isim snucta

1|0
    0|0
  • İkisi de aynı şey tepki manasız

1|0
    0|0
  • Allah da diyorum Tanrı da

1|0
    0|0
  • alırsın tabıkı allah MUSLUMANLAR DER tanri inancı tam olmayan ve musluman olmayanlar der

1|1
    0|0
  • Tanrıyı çevirilerde kullandıkları için yavur icadı olarak bir algı oluşuyor sanırım ama saçma. Tanrı Türkçe, Allah Arapça kelimedir.

1|0
    0|0
Yükleniyor...