Allah'ın rızasını kazanmak için çaba gösteren biriyim?

Dindar bir eş istiyorum. Dindar olsun namaz haya edep bilsin ki birbirimize daha iyi olalım düşüncesindeyim. Ama ve lakin edepli ahlaklı mantıken kalben uygun gördüğüm biri bana önce eş olsa sonra ben onu Allah yolunda zaman tüketmesi için ikna edemez miyim?

Demek istediğim mutlaka dindar biri mi olmalı?
Kafam çok karışık sizinkinide karıştırdı isem özür dilerim.

Amacım biraz farklı görüşler düşünceler okumak ve yine düşünmek...

Teşekkür ediyorum

0|1
6|19

En İyi Erkek Görüşü

• O kadar ince bir konu ki bu; her bir köşesi çok büyük girdaplar barındırıyor, aklı da zihni de allak bullak eder şayet net olunmazsa.

Öncelikle isteğiniz kendi ölçünüzle, sizin de bahsettiğiniz şekilde dindar olduğunuzu varsayıyorum, gayet mantıklı ve hakkınız olan. İnsanlar kendi hayatları kıstasınca beklentiler içine girer; çünkü ancak kendi hayatlarına uygun kişilerle mutlu olabilirler ama atılacak adımlar ve yapılan tercihler çok mühimdir. Siz inançlı ve tahminimce dininizi olması gerektiği gibi yaşıyor ve de karşıdan eş adayı olarak aynı vasıflara uygun olanı yanınızda görmek istiyorsunuz; bundan daha mantıklı birşey olamaz, ama kesinlikle karşınızdaki "acaba değişir mi?" düşüncesiyle kabul etmeyin; zira çok büyük hata olur. İnsanları olduğu gibi kabul etmek de onlara olan bir saygı göstergemizdir.

Şahsen; tesettürlü ve yaşam tarzı kendime uygun birini eş olarak görmek isterim ve dilerim Yaradan'dan ben. Yeni bir düşünce de değildir bu bende;ama önce öyle birine layık olmam şart. Yani istediğim özelliklere uygun birini talep edebilmek için evvela onun yaşamına uygun olmam lazım; ki öyle de olduğumu hamdolsun düşünüyorum. Öte yandan; birini görürüm, hoşlanma eğilimine girerim ama gel gör ki tesettürlü de değildir inancı da benimki gibi değildir; bu aşamada gelecek vaad etmez bu durum. Tutup onu sevip, kapanmasını talep etmek çok özür dilerim ama saygısızlıktan ve cehaletten ileri gelir; bir hükmu de yoktur.

Demem o ki; seçeceğiniz eş adayınızın yaşamı size kadar olan hayat diliminde istediğiniz gibi ilerlemiş olsun, sizden sonra değişecek yaşam aldatmacanın ta kendisidir...

1|0
    0|0
    • 3ay

Teşekkür ederim haklısınız ama evlendikten sonra kapanan ya da tesettüre girmemiş kapalının girmesine vesile olan erkekler var

• 2ay

Hahah zaten konuyu takip ediyor mu soran, onu test ettim 😅

• 2ay

Haha

En İyi Kız Görüşü

• Öğrenmeye meyilli olmalı.
    Benim eşimin yasayisi haberi olmasada dinini uygulayan insanlar gibi ben tefsir okusun bilgilensin istiyorum o da ilk görüşmelerde senin mutlu olacağın ortamlar için ugrasirim demişti.

1|0
    0|0
    • 3ay

eşin mi şu an neyin? ve evet dediğin gibi olabilir öğrenme hevesi ve çaba olsun yeter ki diyorum ama dinimiz ne diyor buda var

• 3ay

Irademiz sağlam çok şükür.

• 3ay

Ne mutlu size 😊

Erkekler Ne Diyor 18

• İnsanın içinde olacak böyle şeyler. Kimisi var sırf seninle olmak için namaza başlar bu da zamanla bırakmasına sebep olur
    Mesela benim ciddi düşündüğüm bir kız oldu ben Dkab öğrencisiyim eşimin namaz kılmasını Allah tan korkmasını kapalı olmasını isterim ama bu kız açıktı sonra devam ettim bir zaman sonra baktım da benim söylememe rağmen giyiminde pek değişiklik yapmadı ben belki evlensem kapanmayacak değişmeyecek bilemem o yüzden önceliğin baştan Allah korkusu olan dindar bir eş olsun sonradan çok nadirdir değişen

1|0
    0|0
  • Fıtratını bozma Dua et İman et
    Şimdi istemekle yetmiyor bunu tevekküle dökmen şart
    Namazını kıl dua et
    Allah elbet gönlüne göre birini verecek

1|0
    0|1
  • Ben biriyle sevgili falan olsam, gelip bana böyle şeyler söylese 'Ne zırvalıyor bu' derim.

Dindar olmayan insanların senin önemsediğin şeyleri umursamıyor olabileceğini de akıl et.

Ulan dindar istiyorsan git dindar birini bul, niye birini alıp sonra kafana göre modifiye etmeye çalışıyorsun, araba mı bu?

0|0
    0|1
    • 3ay

Ulan yargılama düşünüyorum ve düşüncelerimi paylaştım yanlış mı bu

• 3ay

Burda kibar ve diplomatik olmak gibi bir kaide mi var?

Üslubumun düzgün olmaması (o da kime göre neye göre ise) söylediğimin yanlış olduğu anlamına gelmiyor.

• 3ay

Laf anlamıyorsun güle güle

• Bulursun 😟

1|0
    0|0
  • Sen bu duayi ALLAH'tan iste, mutlaka kabul eder yeterki samimi ve gonulden olsun...

1|0
    0|0
  • Ah nerde sen gibi eş keşke olsa ama yok işte bu düşüncede olan kişi

1|0
    0|0
  • Kendin gibi birini bul. Sonradan ikna etmen hiç kolay değil kendini kandırmış olursun. İçinde niyet varsa snlarsın

1|0
    0|0
  • Allah korkusu olan birini bulabilirsen senden şanslısı yok derim

1|0
    0|0
  • Allahü teâlâ bir kuluna hayır murat ederse, onun kalbine sevdiği kullarının sevgisini verir. Bir insanın ehli saadet mi ehli felaket mi olduğu buradan da anlaşılır. En sevdiği kul, Peygamber efendimizdir. Ehl-i sünnet âlimlerimiz, mezhep imamlarımız da Peygamber efendimizin vârisleridir. :( :(

0|0
    0|0
    • 3ay

Ben napim şimdi😊

• 3ay

okuyorum çalışıyorum evlenince evde oturucam😀

• 3ay

iyimiş ne okuyosun cadı seni :)

• İlla dindar olması şart değil. Gerçekten severse eğer zamanla alıştırabilirsin dinine yönelmeye

1|0
    0|0
  • Sen öyle istiyorsan bol bol dua et. ALLAH sana istediğini verir inşallah

1|0
    0|0
    • 3ay

hep ediyorum istiyorum ama sanki fazla istiyorum maddiyatda önemli😔

• 3ay

Haklisiniz

• 3ay

İnsanlar karşılıklı konuşarak bir birini daha iyi tanır biri konuşup diğeri susarsa kimse kimseyi anlamaz

• Evet

0|0
    0|0
  • Kısmet ne ise akıbet te o oluyor, Allah hayırlı neticeler versin

0|0
    0|0
  • Sofiyle evlen olsunnbitsin

0|0
    0|0
  • allah yok ki olmayanın rzasını almana gerek yok.

0|0
    1|1
  • Banada senin gibi es lazim beni namaza tesvik edecek
    Eger adam cok uzaksa ikna edemrzsin

1|0
    0|0
    • 3ay

Gizliden çıkar mısın

• 3ay

z😊

• 3ay

Hmm son harfi ne 😄

• çok kibar , düşünceli ve mantıklısınız. dindar eş istemek , en doğal hakkınız , tabii siz de öyleyseniz...

0|0
    0|0
    • 3ay

Öyle olmaya çalışıyorum

• 3ay

Öyle düşünmedim teşekkür ederim ayrıca

• 3ay

o zaman rica ederim.

• Namaz kılıyorum ama umudum yok hayat düzenim yok herşey alt üst hayatımda herşey senin dediğin gibi olmuyor yani mutluluk namazla falan bulunmuyormuş yani

0|0
    0|0
    • 3ay

Sırf mutluluk için namaz kılmak olur mu, beni yaratanın rızasını kazanmak, cennete kavuşmak peygamberimizle komşu olmak için çabalarım

• 3ay

Bana öyle gelmiyor sanki herkes çok mutluda bir ben çok mutsuzum gibiymiş gibi geliyor bana

• 3ay

hayir tamamen yanlış düşünce

Kızlar Ne Diyor 5

• Bence illa dindar olmasına gerek yok inanması da senin için yeterli olmalı yavaş yavaş sen onu alistirabilirsin çünkü bu devirde evlenecek birini bulmak bile çok zorken evlenecek dindar birini bulmak çok daha zor

1|0
    0|0
    • 3ay

Aynen öyle vardı birileri onlarda yok artık önüme bakıyorum hayaller kuruyorum artık😂

• 3ay

Sen içini ferah tut çıkar birileri 😊

• 3ay

Bu gidişin sonu nereye acep😊

• Dindar birisini istiyorsan öyle biriyle görüşmelisin..
    Şimdiye kadar namaz kılmayan birinin namaz kılması zor varsa da istisnadır.. insanaların benimsedikleri şeyler kolay değişmez hatta hiç değişmeyebilir.

1|0
    0|0
    • 3ay

Haklsın biri vardı çok uğraştım kılsın diye sadece evdeyse kılıyordu diğer vakitleri kılmıyordu ah ah çok üzdü beni çok sevdide tabi bende onu of neyse hatırlamak istemiyorum ama hep dua ediyorum😔

• Allah Bahtını açık etsin

1|0
    0|0
  • Bu devirde zor

0|0
    0|0
  • ya oturup sadece edepli düzgün iyi ve anlayışlı bir eş istemek yerine dindar bir eş istiyorsunuz ki dönemin dindarlarınıda goruyoruz aciyorum cidden et sen et dua cok bok gerceklesiyo ya dua ederken buda gerceklesir merak etme ssnwjwnzjsnwjsm

0|0
    0|0
    • 3ay

Her dindar bir değil aynı kefeye koyamazsın. Nasıl her Türk ya da her insan bir değil buda öyle daha fazla saçmalayacaksan hiç yorulma çekemem

Yükleniyor...