Din konusunda şüpheye düşüyorum?

Arkadaşlar doğduğum ülke dolayısıyla müslümanım, yaklaşık bir sene öncesine kadar son derece dinine bağlı biriydim evet namaz kılmıyordum ama ağzımdan Allah ve dua düşmezdi. Herneyse, son zamanlarda bazı araştırmalar yaptıkça şüpheye düşmeye başladım ve bu durum beni korkuttu (hala korkutuyor). Bu terör olaylarının sadece müslüman ülkelerde olması, can almak Allah'a mahsustur diyen dine inananların acımasızca kafa kesmesi, çocuk katliamları. Kadınların erkeklerden aşağı görülmesi. Yarım akıllı ve eksik yaratıklar olarak adlandırılmaları. Çok eşliliğe sıcak bakılması. Kadınlara saçı açık diye cehenneme gideceksin deyip bebeğe tecavüz eden kendini bilmezler de cabası. Bir diğer mesele de bu zamana kadar 4 büyük kitap gönderilmiş olduğu halde, son kitap olan Kuran dışındakinden birine inanılırsa cehenneme gidileceği. Diğerlerini de Allah yollamadı mı? Diyeceksiniz ki onlar sonradan değiştirildi. Kuran da değiştirilmiş olamaz mı? Bir zamanlar diğer kitaplara inananlar da bilgilerle oynanmış olabileceğine inanmıyordu ancak dünyada kendi menfaatleri gereğince insanlığa kötülük yapan onca kişi var ki.. ve diğer dinlere inananların suçu ne? Saygı çerçevesinde yorum yaparsanız memnun olurum. Böyle sorular gelince daha okumadan "cehennemde yancaksın allahu ekber" diyenleri gördükçe daha da uzaklaşıyorum.

1|2
1|19

En İyi Erkek Görüşü

• Sevgili kardeşim, benim için bu, o kadar geniş bir konu ki yaz yaz bitmez. Yazdıklarının tamamını okudum. Kur'an'da dediği gibi "İnsanların çoğu kâfirdir" (münafık ve kâfir bir arda kullanıldı bence) ve "Bu kitabı okudukça azgınlıkları (cinsel olan ve olmayan) artar". Zaten elimizde bir, fizyolojik etkilere tepki verememezlik, tepkiye egemen olamazlık var. İnternetten, usta aşçıların yemek tariflerine ve sos tariflerine bakarak yapacağımız beslenme ile bile, inanmayacaksınız ama, yüzlerce namazdan daha iyi olarak ruhumuzu doyurmuş oluyoruz işte... Ateist değilim, deistim bu arada. Kara cahillerin atamız olduğundan dolayı cahillerin vadettiği mutlu oluştur, mutlu olma işidir din fakat nedense kendimize bebek gibi bakınca daha mutlu oluyoruz? Modern insanlar olarak, iletişim çağında nasıl hissetmek istediğimizi belirleyebilecek imkâna sahip varlıklarız. Neyse. Son olarak diyebilirim ki çocuklukta oluşan kırgınlıklar, büyüyünce Allah kitap dinlemiyor, Tanrı/tanrı, Allahsallık/tanrısallık gibi kavramlara da bulaşıyor. Sığınacak bir felsefe arıyorsanız, ilahiyat (teoloji, tanrı bilimi) ni değil, din felsefesini kullanın çünkü dogmatik değil. Sığınacak bir felsefe arıyorsanız "vadetme" huyu olmayan ve derhâl çalışan, aktif olan bir hareketi, sekülarizmi, yani dünyacılığı öneriyorum: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sekülerizm

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• O şüphe falan değil, içindeki sorgulama isteği! Eğer sorgulayacak kadar cesur olursan doğru yolu bulursun.

1|0
    0|0
    • 3ay

şu an ateist misin, öyleysen nasıl karar verdin?

• 3ay

Ayrıntılı yorumun için teşekkür ederim :) Videoları izleyeceğim.

• 3ay

Teşekkürler umarım doğru yolu bulursun, ateizm özgürlüktür.

• Bu zamana kadar dediğin gibi 4 büyük kitap ve bazı peygamberlere de suhufeler gelmistir. Şoyle ki senin de dediğin gibi kuran hariç diğerleri tahrif olmuştur ve bunu bugünkü insanlar da kabul ediyo ve bunu yorum olabilir diyerek kabul ediyorlar. İlk insan Hz. Ademden buyana gelmiş bütün dinlerin ortak adı islamdir. Hepsi Allahın varlığına birliğine tebliğ etmiştir. muslumanlik hariç gelen bütün dinler belli bir kavme gelmiştir. Sadece Muslumanlik herkese gelmiştir. Butun dinleri dediğin gibi Allah yollamıştır ama tesbihte hata olmaz bir nevi her topluma Gore güncellenmiş ve son versiyon olarak Müslümanlığı seçmiştir. Hz Muhammedin gelişini Hz. isa kitabında müjdelemiştir. Sana şöyle söyleyeyim 100lerce İncil var ama 1 tane kuran var ve dünyadaki bütün kuranlar ayni. Ayrica kuranı okuyarak ve incili okuyarak farki anlayabilirsiniz. Sen yapacaksın diyenlere bakma dinimizi kulaktan dolma değil gerçekten araştırarak bilmemiz gerekir. En baştaki sorularına da bir şeyler yazmıştım ama silindi. Ama kafana takılan sorularin yanıtını bulacağınız bir site onerebilirim sorularlaislamiyet her turlu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Bildigim kadarıyla biseyleri anlatmaya çalıştım inşallah bir faydası olmuştur.

0|0
    0|0
  • Etrafına bir bak organlarının Çalışma şeklini incele bak ne kadar karmaşık şimdi bir hesap yapalım kalpte 4 odacık varsa birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması için 4*4*4*4=256 ihtimal var ve bunların sadece biri dogru çalışma şeklini karşılıyor. Ve vücuttaki milyonlarca hücreyi düşün onların içersinide bulunan her organelin belli bir çalışma şekli var. Ve hepsi birbiriyle uyumlu eger onların çalışma şeklini hesaplamaya kalkışmak sonuç katrilyonluk belki daha fazla ve dünya yaklaşık 5milyar yaşında ve evrenin oluşma şekline bak biraz araştır. Cosmos belgeselini izle bak benim o belgeselden çıkardığım sonuç yaratıcı (Allah) herşeyi bir tesadüf olarak yaratılmış gibi gösteriyor kullarına ve belki ahirette ben gönülden iman ettim diyenlere bu tesadüf süsü verilmiş olayları kanıt olarak gösterecek ve öyle çeldirici tesadüfler koyarak kullarına verdiği aklın nasıl kullanıldığını bir nevi göstermelerini istiyor. Zaten alemlerin rabbi olan ALLAH bizi bu dünyaya imtihan için yollamadımı? Kafa kesme bomba patlatma gibi şeylere bakarak İslamı yargılamamalısın kuranda hristiyanların cehennemlik oldugunu dair bir bilgi yok. Bu imtihan dünyası. Aklında bir olay kurgula ve o olay içerisindeki ihtimalleri oluşma ihtimalini hesapla eğer sayı cok buyuk değilse ihtimalleri teker teker dene yalnızca biri seni kurguladıgın olaya götürcek (ama tam planladığın şeye götürmeyecek tam planladığın şeyi elde edemeyeceksiniz) muhtemelen dogru hesaplarsan cok buyuk bir sayı elde edersin işte o zamanda allahım varlığına gönülden inanırsın ATOM<ORGANELDEN<HÜCRE <DOKU<ORGAN<SİSTEM<METABOLİZMA <CANLI<DÜNYA<GEZEGENLER<GALAKSİ <UZAY<EVREN ŞEKLİNDE SIRALARSAK BUNLARIN BİRLEŞEREK HER BİR İHTİMALİN PATLAYARAK GERÇEKLEŞTİĞİNİ VE SONUNDA CANLILARIN OLUŞTUĞUNA İNANIYOMUSUN HADİ BÜTÜN ELEMENTLER YILDIZLARDA VAR PEKİ MADDİ BOYUTU OLMAYAN DUYGULAR AKIL HANGİ YILDIZDA VAR İNSAN BEYNİNDE BULUNAN MİNARELERİ V. S HERŞEYİ BİR HAYVANA ENJEKTE ETİGİMİZDE NEDEN İNSAN GİBİ DÜŞÜNEMİYOR

0|0
    0|0
  • 1. Si senin ben daha once sadece agzinda dindar olduguna inandim. 2. Yaptigin arastirmayi gercekten begendim o kadar sacma ki yani komik nereyi arastirdin. Dini ogrenmek istiyorsan ac Kur'an i. Oku oradan ogren kusursuz olan odur. 3. Bizim dinimiz kadina onem verir arastirirsan peygamber efendimiz doneminde kizlar canli canli gomulurken peygamberimiz kizini mekke sokaklarinda omzunda tasimistir. Cennet annelerin ayaklari altindadir sozu bosuna degildir. Ve isid i ornek vermisdin ve verdigin ornegin taaaaa ya. Bu kadarda mal olmayin ya yeter diyorum cahilseniz bunu bu kadar gostermeyin lutfen ya lutfen ve en son kutsal kitabimiz degistirilmis olamazmi demissin. Ac oku sonuna kadar bir tane ayet dunyevi bir cikardan soz ediyorsa sen haklisin dicem cunku diger kitaplar o sekilde degistirildi baska sacmalayacagin bir konu varsa cevaplarim haa bu kadar konusuyosun madem o zaman gizli olma

0|0
    0|0
    • 3ay

Burada gayet saygılı bir şekilde kafama takılanları soruyorum ve yine "mal, cahil" oluyorum. Böyle tepkiler daha çok soğutuyor beni işte. Güzellikle cevap versen dikkate alırdım. Ayrıca sorduğum soruda Kuranı okumadım diye bir cümlem yok hemen aynı şeyi söyleyip durmayın. Evet dünyevi bir çıkar yok gerçekten. Savaşın farz kılındığı ayet var. Dört kadınla nikahlanılabileceğini söyleyen ayet var. (Nisa -3) Bir erkeğin şahitliğinin iki kadının şahitliğine eşit olduğunu söyleyen ayet var. (Bakara -282) İşte bunlar bana değiştirildiğini düşündürüyor. Çünkü Allah adaletlidir diyoruz, öyle öğrendik öyle bildik. Dolayısıyla bu ayet bana pek adil gözükmüyor.

• 3ay

Cihat zamani din icin savasirsan zaten ibadet yapmis oluyosun. Savasin bile kurallari var savas sucu diye birsey var. Bunlari iyi arastir. O soyledigin ayetlerin mealini oku neden biyle oldugunu hepsini oku sonra anlarsin sadece bu is ayet bilmeklede olmuyor

• kuran son dinin kitabı incil tevrat değiştirildiği için kuran indi yani diğerleri yalan oldu kapiş
    kuran değiştirilmiş olmaz çünkü kuranda allah kuranı koruyacak olan bizleriz diyor yani kuran değiştirilmişse islamiyet yoktur allah da yoktur yani kuran değişmiş olamaz
    diğer dinlere inananlara da peygamber geldi onlara allah anlatıldı ama onlar inkar etmiş onlar için değil kendin için üzül
    kafa kesmeler filan bunlar şeriatta yok tecavüz yok ikra demek oku demek oku ararştır sonra da karar ver

0|0
    0|0
  • 9 Yıldır Dini Sorguluyorum Kuranda Çelişki Olmaz Kuranda 4 Eşlilik Meselesi Yetim Kızlar İçindir Annesi Babası Olan Kızlar İçin Degil Allah Maide 44 Te Tevratı Korumadıgını Söylüyor Emin Ol Bütün Çelişkilerini Çözerim Geleneksel İslamda 4 Eşlilik Çarsaf Kafa Kesmek Kadın Recm Etme Var Ama Kurandaki Dinde Yok

0|0
    0|0
  • gercekler işte ve aptal insanlar,, tabi bu aptal insanları yönlendiren yobaz aşırı dinci ve sadece kendi çıkarını düşünen kannat önderleri hepsinden nefret ediyorum. neden ateizmin daha yaygın olduğu ülkelerde böyle sorunlar yok?

0|0
    0|0
  • Zaten amaçları da bu, insanı dinden soğutmak, zayıf imanlıları Müslümanlıktan döndürmek

0|0
    0|0
  • insanından dolayı şüpheye düşeceksen , düş. biri daha eksilir.

0|0
    0|0
  • o gördüğün müslüman teröristlerin hepsi tiyatro !!! ABD başkan adayı Trump bile söyledi. Clinton taliban'ı, bush elkaideyi ve Obama da Işıd'i kurdu. amaç islamın yayılmasını engellemek

0|0
    0|0
  • Müslümanlığı en iyi müslüman dan öğreneceksin

1|0
    0|0
  • Haklısın hıc bır dıne ınanmadan yasa sana gore dogru olan nedırr aklın var mantıgın var. Mesela sana ağit olmayan bıseye elını surme bunun ıcın bır kıtaba ıhtıyaç yok dınler insanları dizginlemek için var olan bıseydır

0|0
    0|0
  • sen dinin allahın dediğine bak... insanlara bakıp dini yargılama

0|0
    0|0
  • Kuranı kerim ac oku zaten senk dusunmeye tesvık edıcektır ve senın sordugun herseyın cevabı orda var

0|0
    0|0
  • gel senide ataiz satanikler kosesine alalim :D birazda kurandaki celiskileri farket inkar et :D

0|0
    0|0
    • 3ay

Sorgulamak ateistlik olmuyor müslüman olmasaydım bile bir yaratıcının var olduğunu kabul ederdim o konuda şüphem yok sadece islamda kafama yatmayan şeyler var.

• 3ay

o zaman deist ol ama islam gercektende sacma inanma bence.

• Dusmanimiz cok cunku coguda icimizde dolaşiyo

0|0
    0|0
  • hangi din kadını alçak görüyor bu konuyu tekrar araştır bence

0|0
    0|0
    • 3ay

Araştırdım; islam. Sırf erkeğin gözüne meze olmamak için baştan aşağı çarşafla gezmek zorunda kadın. Halbuki erkek bakmamayı öğrense kadın da özgür olacak.

• 3ay

peygamber efendimiz s. a. v onun içinmi kızı odaya girdiğinde ayağı kalkıyormuş

• 3ay

bence erkeklerden önce sen bakmayı öğren işine geldiği gibi görmüşsün doğruları değil

• cehennemde yancaksın allahu ekber

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Kuran bozulmadan bu zamana kadar gelmiştir yanlış hatırlamıyorsam ayet var bununla ilgili korunan bir kitap ve bu olaylar önceden belirtilen olaylar kıyamet alametleri gibi birşey bide bu yönden ahir zaman ve kıyamet hakkında, Hz. Mehdi ve Deccal tarzı konularda da araştırma yaparsan belki yardımcı olur

1|0
    0|0
Yükleniyor...