Dindar Aileme Müslüman Olmadığımı Nasıl Açıklayacağım?

Merhabalar, öncelikle gizli olarak bu soruyu sormak istemezdim ama tepkilere maruz kalmak istemedim. Benim ailem dindar, hatta dinle ilgili meslekleri olan bir aile; ama kısmen modern bir kafaları var kendi dünyalarında. Zaten çocuklarını dini eğitimin içinde boğan bir aileye düşmüş olsaydım belki en azından açık fikirli olamazdım.
Ama onların dindarlığı beni kötü etkiliyor, toplumda böyle bir etkiye maruz kalan nadir erkeklerden birisi olarak lisedeyim ve sevgiliye izin de vermiyorlar. Kızlı gruplarla buluşurken bile onlardan saklamak zorunda kalıyorum.
Ve tabiki bunlar müslüman olmama sebeplerim değil. Neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda da burada gelip bana misyonerlik yapılmasını istemiyorum, sadece soruma cevap arıyorum. Şimdi olmasa bile iki yıl sonra üniversiteye gitmeden onlara hayata bakışımı açıklamak istiyorum. Ama tepkilerinin nasıl olacağını tartamıyorum. Bir yanımda evlatlarının kendilerine tamamen ters düştüğü için mahvolacaklarını düşünüyor. Gelecekle de ilgili endişelerim çok. Ama söylemezsem hep onların yaşam tarzları içinde sıkışıp kalacağım ve hayatımı yaşayamayacağım.
Kararım kesin, iki yıl içinde oturup konuşacağım. Ama önerilerinize ve görüşlerinize çok ihtiyacım var. Doğru yönde verilen cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Güncellemeler:
3ay Ayrıca bunu da söylemem gerekiyordu galiba, babam ehli sünnet denilen iyice gerici kafadan olmasa da ilahiyatçı...

0|0
9|14

En İyi Kız Görüşü

• Ben de agnostiğim. Maddi gücünü eline alana kadar açıklamamanı tavsiye ediyorum. Eğitim hayatından tut yediğin yemeğe kadar sıkıntıya düşersin, baskı yaparlar sana. Geleceğini riske atmaya değmez.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Simdi kardesim ben de gayet dindar bir aileden geliyorum. Kuran kursuna gondermek istediklerinde vermistim ilk patlağı. 10yasinda bir cocuksun ve sana yuklemek istedikleri tek gercek bu ve buna nasil karşı cikabilmisim nasıl kabul ettirememisler bilmiyorum. Ama hep soylerler hadi bir namaza gidin soyle yap boyle yap. Benim tavrim kendimi tanımaya dusunmeye sorgulamaya başladığımdan beri hep net ve uzak oldu kim ne derse desin. O yuzden kabullenmeseler de arada ikna cabalari olsa da bana karisan eden yok. Onemli olan bu dusuncende samimi olman ve bunu onlari da boyle dusunmeye davet edercesine hiddetli konusmadan guzelce derdini hissiyatını anlatabilmen. Ha kimisi anlamsiz ve inanc sekli nedeniyle gulebilecegin seyler soylese de bunun onlarin ve senin dusuncen arasindaki fark oldugunu bilerek sakin ve net bir sekilde yapabilmen. Evet ailene aciklaman gerekebiliyor bunu ama baska kimseye birsey aciklamak zorunda degilsin zaten.

0|0
    0|0
    • 3ay

Teşekkürler ayrıntılı yorumun için. Tabi zaten ben de güzel bir dille açıklayacağım ama bazı şeylerden emin olamıyorum. Başkalarına açıklamak konusunda da yakın arkadaşlarım zaten farklı görüşlere açıktır ve bunları bol bol tartışır ve bilgilerimizi paylaşırız birbirimizle. Yani tek sorun ailem

Kızlar Ne Diyor 8

• Sen ateistsin. Yaratıcı inancın yok. Ben deistim. Bir yaratıcının varlığına inanıyorum. Bunu söylemeye çalıştım ben. Anneme. Bir deist olarak. Bırak ateistliği. Kalbi sıkışmıştı.
    Ben seni anlıyorum. Ailem diyorsun , her şeyi bilsinler gizleyecek bir şeyim olmasın diyorsun. Ama @petrichorlover 'ın da dediği gibi , açıklamana gerek yok.
    Ama , kişisel görüşümdür ki , araştırman tamamlanıp gerçekten bu yolda kararlıysan ateistim demelisin.

0|0
    0|0
  • açıklamana gerek yok

0|0
    0|0
    • 3ay

Ama dediğim gibi ileride de kısıtlanacağımı düşünüyorum. Ayrıca rol yapmaktan ileride bıkacağıma da eminim :(

• 3ay

Herkesin yaşadığı zorluklar farklı tabi, aileyle ilgili sıkıntılar hiç yaşanması keşke

• Onlara herhangi bir şey açıklamak zorunda değilsin. Hayat senin hayatın belli ki sana saygı duymayacaklar o halde sen de üniversiteye başka şehire gider istediğin gibi yaşarsın eve geldiğinde de kendini biraz kısıtlarsın olur biter

0|0
    0|0
    • 3ay

Ya evet başka şehire gidince rahatlayacağım ama başka şekil de de beni kontrol etmeye çalışabilirler. Gizli bir şeyler yapmak da bir süre sonra bunaltabilir

• 3ay

5 vakit namaz kılıyor adam...
      Takan birisi gayet ancak kararlılık diyebilirim. Açıklamam karşılarına geçip ben ateistim şeklinde değildi daha çok dinde yanlış bulduğum şeyler üzerineydi ve hani şey diyorlar ya işte mantığının ermediği yerde sorgulama inan falan bu konularda konuşulduğunda fikirlerimi mantıklı bir şekilde sunuyordum falan sonrasında zaten kabullendiler hatta ablam ateist oldu annem ve dedem deist oldu.

• 3ay

Hmm anladım umarım senin gibi bu süreci başarıyla atlatabilirim :)

• Bende 2 gün önce öyle bir laf arasında söyledim beni evlatliktan reddetcekler falan diye düşündüm bir şey yapmadılar benim annemde namazını aksatmaz falan

0|0
    0|0
  • Agızlarını ara ya baba nikiyon mu benim bir arkadas var musluman degil falan konus konus sen ne düsünüyon bu konuda de

0|0
    0|0
    • 3ay

Mantıklı aslında olabilir

• açıklama

0|0
    0|0
  • Bende aynı durumdayım ve üniversiteyi bekliyorum açıkçası, bazi planlarım falan var

0|0
    0|0
  • Kahrolurlar kabullenemezler hak yol İslam gel tövbe et

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• kafan karişmiş farkli duygular ve düşünceler içerisindesin kendine biraz zaman ver 2 yıl sonra halen böyle düşünüyorsan kendi hayatina yön vermek zorunda kalacağinida bilmelisin elbette ailen üzülecek neyin yanliş olduğunu hatta nerde senin hakkinda yanliş yaptiklarini sana ve kendilerine soracaklar zor zamanlar umarim iyi olursunuz.

0|0
    0|1
    • 3ay

Yorum için sağol. Umarım iyi oluruz

• Benim ailemde dindar, beni 5-6 yaşındayken camiye kuran kurslarına verdiler, yıllarca kuran kurslarında din dersi aldım, imam hatip bitirdim.
    Şu an ateistim ama bunu ailemden hiç kimse bilmiyor, sadece kuzenim biliyor.

0|0
    0|0
  • Umuyorum ailen Kur'an Müslümandır, gelenek Müslümanı değildir. Ve yine umarım sen dini doğru dürüst sorgulamışsındır, öyle Karikateist'ten paylaşımlarla dini terk etmemişsindir. İki meal okuyup da terk etmemişsindir umarım. Eğer bu şartlar sağlanmış da, ateizmde karar kılmışsan açıkla. Arkasında dur fikrinin. Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim, düşünen, sorgulayan birisi kesinlikle Müslüman olarak kalır. Net.

0|0
    0|1
    • 3ay

Aslında ateist değilim, ne iyi ne de kötü olan bir tanrıya inancım tam. Annemle babam konusunda da babam bir ilahiyatçı öğretim görevlisi. Görüşleri ise ilahiyat çevresinde hafif aykırı sayılabilir. Ve dediğim gibi tepkilerini tahmin edemiyorum

• 3ay

İslam'ın anlattığı Allah'ı okumanı, en azından birkaç ayını araştırmaya vakfetmeni tavsiye ederim. Senin bileceğin iş tabi. Ben öneririm sadece. Çünkü doğru olanın bu olduğunu farketmen uzun sürmeyecektir. Her neyse, hür insansın, kendi fikirlerin var elbette. Umarım ailen büyük bir kriz çıkarmaz. Düşüncelerini tenkit etmek hakları, fakat krize, şiddetin her türlüsüne hayır.

• 3ay

Evet araştırmak her zaman önemli ve zaten ben en sıkı sınav dönemlerinde bile her zaman her şeyi objektif acılarla tartışmaya çalışırım. Temennilerin için teşekkür ederim

• Ulan töbe haşa ALLAHA rest çekmişin inkar etmişin ona cesaretin varda ailene anlatmayamı cesaretin yok?

0|1
    0|0
    • 3ay

Harfleri büyülterek anlamları çoğaltamazsın

• 3ay

Benim için anlamı büyük olduğuı için saygıdan öyle yazıyorum senle bir alakası yok.

• Aynı olayı bende 4-5 yıl önce yaşadım, ucundan çıtlattım ama olacak gibi birşey değil, sonuçta ailen inanıyor ve onlar sürekli senin öldükten sonra sonsuza kadar cehennemde olacağını düşünecekler yani bunu böyle dindar bir aileye söylemek en büyük eziyetlerden birisi, ben şöylemedım yıllardır ailemden saklıyorum ve anlatmaya da ihtiyaç duymuyorum

0|0
    0|0
  • Anne babana üzüldüm ya, bin bir ümitle evlat yetiştiriyorlar, haberleri yok ki ölünce arkalarından dua edecek kimseleri yok..
    Gerçekten üzücü bir durum.

0|0
    0|0
  • Dostum. Okulunu oku. Eline mesleğini al.. Sonra da açıkla. Ben böyle böyle düşünüyorum de. :) Şimdi hiç yoktan yere aileni karşına almana, üzmene gerek yok. Neticede ailen seni güzel yetiştirmişler.

İnanç konusunda saygılı insanlar ise ailen seni anlayacaklardır. Saygı duyacaklardır. Ama değillerse hiç açıklayıp kavga çıkarmana gerek yok.

0|0
    0|0
    • 3ay

Ama benim aklımda farklı gelecek hayalleri var ve ben fikirlerimi onlara açıklamadan bunu yapamam. Yani elime mesleğimi almak gibi hayatın akışının çizildiği yerlere geldikten sonra söylemenin bir manası yok ki zaten

• 3ay

O zaman sen bilirsin dostum. :(

• Dindar ile dinci arasında fark var. Gerçekten dindarlarsa sana karışmazlar. Dincilerse al başına belayı.

0|0
    0|0
  • Baba ! Anne !
    Beyle beyle oldu

0|0
    0|1
  • Müslüman değilsen neyini açıkliyorsun ki?
    Zaten değilsin. Ha Hristiyan oldiysan git açıkla ama ateistlogin bir açıklaması yok zateb

0|0
    0|0
    • 3ay

Ateist değilim

• 3ay

Ula olum bir gidin yav, zaten ortalık karışik.

• 3ay

Ortalık karışık?

• Asıl onlar seni Allaha nasıl açıklayacak
    Bir çocuğa bakamadıNiz diye

1|0
    0|0
  • Söyleme bayramda harçlık vermezler ahshssjdb

0|0
    0|0
    • 3ay

Güleceğim yoktu ama güldürdün :d

• Ailen cok uzulur gercekten İslam a don kisacik hayat niye oyle oldun