Ergenlerin psikolojisinden anlayan biri var mı?

Kız kardeşim 15 yaşında sürekli telefonuyla uğraşıyor bir an bile elinden bırakmıyor bizimle ilişkisini tamamen kesti. Telefonla konusurken de sesi geliyo tanıyamıyorum resmen konuşma tarzı konuştukları o kadar saçma şeyler ki bu benim kardeşim mi diyorum. Artık napıcamı şaşırdım güzellikle de olmuyo zorla da. Ama böyle giderse dersleri de kötü etkilenecek takıldığı kişiler de yanlış kişiler nolucak bilmiyorum:(

0|1
13|18

En İyi Erkek Görüşü

• Valla isin zor, keske hic almadaydiniz.
    Bende de var bitane.
    Telefonu elinden alsan bir dert, almasan bir dert.
    Kafayi yemek uzereyim. :/

1|0
    0|0
    • 3ay

Aynen. Beni çok iyi anlıyorsunuzdur napsak peki😔

• 3ay

A aa aaaaa, farkinda misin ilk defa guldun.
      Hosbulduk 😃 Ben de hep senli benli konusuyorum ama 😔
      Zorlada calismiyor ki.

• 3ay

Öyle mi😊 olsun konuşabilirsiniz😊interneti bitmişti tekrar yaptı😕

En İyi Kız Görüşü

• Ergenliği zor atlatıyor belli ki. Sana tavsiyem Kız kardeşine kötü davranma onu rencide edecek küçük düşürecek şeylerden Max derecede uzak dur. Onu anlamaya çalış. Gitmeni istiyorsa git mesela. Ama onu karşına alıp konuştuklarını anlatman gerekiyor. Biz her zaman senin arkandayız de. Sen her zaman çok iyi bir kardeşsin (evlatsın) vs. Sonra ona de ki, seni çevrendeki insanlardan uzaklaştırmaya hakkımız yok. Ama o insanların sana zarar vereceğini düşünüyoruz. Bu yüzden lütfen olabildiğince onlardan uzak dur. Durmuyorsan da onlarla arana mesafe koy. Sen onlar gibi basit bir kız değilsin de. Anlayacağını düşünüyorum. Bunun dışında ergenlik en zor dönemdir. Öyle ya da böyle bir kere bile olsa bir yaşam koçuyla2 görüşmesini tavsiye ederim. İnsan en büyük pişmanlıklarıni bu dönemde yaptığı hatalardan çekiyor

1|0
    0|0
    • 3ay

Çok haklısınız ama sabredemiyorum artık alttan almaya

• 3ay

Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için

• 3ay

Rica ederim :)

Erkekler Ne Diyor 17

• bence telefonu elınden alın mutlaka face olsun dıger sıteler olsun fake sapık kaynıyor ınanın ılerde buyuk sorun olacagına sımdıden uzulsun telefonu gıttıgıne bakın bızım bır akrabamız 14 yasında kız cocugu 51 yasındakı adamla megersem konuşuyormuş adam fake sıkayet edıldı ama cok tedbırlı olun ortalık fena zaten

1|0
    0|0
    • 3ay

Haklısınız babamı ikna edip almasını sağlamam lazım

• 3ay

aynen dogru yaparsınız bence

• Çağın hastalığı o be güzel kardeşim. Bende de var seninki gibi 18 yaşında.
    Uyguladığımız çok basit ve bir o kadar da etkili bir psikolojik yöntem var aslında sana da öneriyorum.
    Şey diye geçiyor halk arasında;
    Saldım çayıra, mevlam kayıra

2|0
    0|0
    • 3ay

Ama insan kıyamıyo ya göz göre göre kayıyo elimizden. Gün geçtikce tanıyamıyorum😔

• Benim kardeşimde seninki gibiydi şimdi bişeyler oldu jeton düştü ama 1-2 senesini bu telefon arkadaş yüzünden kötü puanlar alarak geçirdi. Yani madem konuşmadanda anlamıyosa kardeşinin psikolojisinden en yakın olduğundan sen anlarsın elinde al telefonu günde sadece 1-2 saatliğine ver ve takipte kal derslerine yani bence böyle yap

1|0
    0|0
    • 3ay

bir otorite sağlayamıyorum ki bana vermez telefonunu ve dediğiniz gibi ders falan da çalışmıyor

• 3ay

Ama bu nekadar doğru piskolojik krize girer daha gizlileşir içine kapanır. Herkesin herşeyin ona karşı olduğunu düşünür.

• 3ay

Ben de bilemiyorum ama bu sefer de gittikçe kopuyor bizden

• Artık yeni nesil telefonla yetişiyor hayatına telefonla yön veriyor ve telefonla şekilleniyor malesef... eskiden biz 15 yaşındayken kendi Dünyamıza göre dışarda oyun oluşturur arkadaşlıklar kurardık yüzmeye gider kamp yapardık... şimdikilerin bütün Dünyası telefon ne yazıkki internette varsa merak ettiği bütün pislikler elinin altında bu çocuğun psikolojisi bozulmasında kimin bozulsun...

1|0
    0|0
    • 3ay

Kesinlikle öyle. Tanıyamiyorum artık onu

• 3ay

Bana soracak olursan iş daha ciddi olmadan buna bir çözüm yolu bulmalısınız inanırmısın ingilterede 4 yaşındaki bir çocuğa telefon bağımlılığı tanısı konmuş... Gerekirse uzman bir psikologla görüşün...

• 3ay

Aynen geç kalmaktan korkuyorum😔

• onunls beraber dışarı çık o gün o ne isterse onu yapın beraber dedikodu yapın gerekirse kendi hsyatından bir şeyler snlat ona o şusn sosyalliği telefonda arkadaşlarıyla yapıyor kafasi bir milyon çünkü genç kızlığa sdım stıyor dediğğm gibi mümkünse beraber daha çok zaman geçirin eğlenceli olmaya çalış ynında eğlensin güvenirse anlatır

2|0
    0|0
    • 3ay

Uğraşıyorum ama olmuyo😔

• Güzel bir travma bırakmak için telefonunu klozete atıp sifonu çekebilirsin

1|0
    0|0
  • Benim kardeşimde 12 yaşında 7/24 bilgisayar başında telefon elinde şu minecraft fnaf denen saçma sapan oyunlar oynuyor.. Beyinleri yanıyor adam akıllı ilgilenmek lazım yoksa iş zor.

1|0
    0|0
    • 3ay

Aynen. Oyun oynasa ona da razıyım ama full mesaj ya da birileriyle konuşuyor

• 3ay

Hayır yani onun parmağını algılıyor telefon yani şifre girmiyor dokununca açılıyor

• 3ay

Hmm o zaman tek çarem var ablası olarak güzelce konuşman

• bence kardeşine sahip çık onun özgürlüğüne müdahale etmeden onu kontrol altına alın

1|0
    0|0
  • Psikoloğa götürünüz

1|0
    0|0
  • 15 yaşında çocuğa telefon alırsanız böyle olur :D

1|0
    0|0
  • Hepsi öyle maalesef. Ellerine tel pc vermemeli. Şimdiden sevgili yapıyolar

1|0
    0|0
    • 3ay

Kesinlikle en başta alınmayacaktı telefon. Onun yüzünden neti iptal ettik kendi yine yapmış telefonuna

• 3ay

Çözüm yok yani😔

• 3ay

Umutsuz gib artık kontrol etmek zor

• Facebokuna bak

1|0
    0|0
  • Tatlım kardeşinin görüştügü kişilere ulaşın gizlice peşini bırakmasını söyleyin

1|0
    0|0
    • 3ay

Çok zor

• 3ay

Telefonunun şifresini bilsem kolay da arkadaşlarına güven olmaz ablan aradı böyle böyle dedi derler

• 3ay

Yanlış anlamada özlden bana yaz ordan konuşalım

• yapacak bisey yok devir boyle

1|0
    0|0
  • Anlıyorumda ücretsiz yardım etmem

0|0
    1|0
    • 3ay

Eksik kalsın yardımıniz

• Telefonu al elindn

1|0
    0|0
  • ergenlik cinsel istek fazla olur dikkat edin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Telefonu bırakamaz ama azaltması sağlayabilir. Birlikte bir şeyler yapmaya çalışın, kurabiye yapın dışarı çıkıp gezin. Gerekirse senin biraz onun yaşına inmen gerekebilir. Kardeşinin kendisine bir hedef bulmasında yardımcı olursan derslerine de yoğunlaşır diye düşünüyorum

1|0
    0|0
    • 3ay

Haklısınız ama neye teşvik etsem boşa kabul etmiyor hicbir seyi cok nadir bunları yapabiliyoruz

• 3ay

Tecrübe ederek ancak onların yanlış olduğunu anlayacaktır. Sen o kızlar uygun değil dedikçe o onlara daha çok bağlanır. Zamana bırakmak bu noktada daha doğru sanki. Sen sadece çalışması konusunda yardımcı olmalısın ki sanırım bu yıl 8. sınıfta falan olması gerek

• 3ay

Yoo lise 2. Ben şaşırdım artık napıcamı

• Ben de sürekli telefonumla uğraşıyorum zaten herkes böyle artık nerdeyse. İnsanların fazla üstlerine gitmek doğru değil. Konuşma tarzı nasıl o ergenlikte olur normal bence büyüyünce düzelir.

1|0
    0|0
    • 3ay

Yani cok farkli başka biri gibi konuşuyor argo kelimeler falan hic yakıştıramıyorum bunları ona

• 3ay

Hı anladım dediğim gibi bu yaştakilerin çoğu böyledir. Küfür falan çok ediyolar kendi aralarında. Ama arkadaş çevresine dikkat edin bence. Bunu onu çok sıkmadan yapın.

• Kendini karşı cinse beğendirme ve diğer kız arkadaşlarıyla rekabet mi var acaba? Birde bir erkekle konuşma olasılığı çok yüksek.

1|0
    0|0
    • 3ay

Ben de ondan korkuyorum

• 3ay

Onun bir sırrını öğrendiğinde kimseye söyleme sadece gizle kötyse doğru olmadığını söyle yeter. Hatasını ona hatırlatma güvenecektir.

• 3ay

Inşallah

• aha ben bende böyleydim bir gün babam telefonun şifresini istedi vermedim oda aldı ve ben seni telefonu çok sevdim diyip duvara fırlattı bunu yapınca kims ey le konuşmadım 1 2 ay boyunca annem dayanamayıp kendi telefonunu verdi babam onuda elimden aldı şimdi diyeceksin psikolojisi bozulur emin ol o telefon ondeyken daha da bozulacak. ve ergenlik çağı olduğu için emin ol o kada sorun olmaz. ama o telefonu al onda ne haltlar var bir bilsen.

1|0
    0|0
    • 3ay

Kesinlikle size katılıyorum. Babam bigün yalanını yakaladı kızdı aldı o zaman biraz düzeldi bizle falan konuşmaya başladı sonra naptı etti geri aldı. Şimdi diyorum babama okul açılınca alayım diyo

• 3ay

evet az canım sıkılınca ona koşuyorum gayet iyi

• 3ay

Iyi bari o zaman alsın babam da sonra düzelir herhalde o an küsse de

• Telefonu elinden alın. Kızar, küser ancak ilerde anlar.

1|0
    0|0
    • 3ay

Ben de öyle düşünüyorum babama diyorum alıyo bir süre. Sonra napıp edip geri alıyo telefonunu

• 3ay

Rica ederim. Umarım işe yarar

• 3ay

Inşallah..

• Ayni benimki gibi

1|0
    0|0
    • 3ay

Siz şikayetçi değil misiniz. Ya da bişeyler yapıyo musunuz

• 3ay

Az uğraşmadım inan. sevgili bile yapmış 12 yaşında. ne. yapsak durulmuyor hayat arkadaşlarından ibaret gibi ama ergenlik su an ne desen. dinlemez üstüne giderseniz daha kötü olabilir. artik gevşek de birakma ama konuş sürekli yapacak birsey yok

• 3ay

Öyle gerçekten. Üstüne gitsek bisey rahat bıraksak bişey

• Yeni ergenlerimizin hepsi böyle

1|0
    0|0
  • Olur öyle.

1|0
    0|0
  • Sadece ergenler anlarlar kim anlayacak :D

1|0
    0|0
  • Ergenlik dönemi olur öyle şeyler, siz takibe alın sadece. Sonra düzeliyorlar

1|0
    0|0
  • saat belirleyen o saatler dişinda tel sizde kalsin. arada verin gün icinde onu cok sevdiginizi söyleyin neden böyle yaptigini arada onunla sohbet etmek istediginizi soyleyin

1|0
    0|0
    • 3ay

Geçiştiriyo konuşmaya çalışınca yalan söylüyor. Telefonunu da vermiyo😔

• Aman dikat et farklı şeylere takılmasın başıma geldi kötü bir şey kurtaramiyosun sonra

1|0
    0|0
    • 3ay

Ben de ondan korkuyorum. Ama nasıl yaklaşıcam napıcam bilmiyorum her şey ters tepiyo

• 3ay

Allah yardimciniz olsun keske. elimizden bir. sey gelse ama. kardes iste kiyamiyorsun :(

• 3ay

Amin çok sağolun. Inşallah düzelir bir an önce

Yükleniyor...