Dizi-filmlerde "Selamun Aleyküm"ün karşılıksız kalmasının nedeni nedir?

Arkadaşlar benim bilmedigim bisey mi var? Dizilerde filmlerde srlamun aleyküme karsilik ya merhaba deniliyor ya kafa sallaniyor hic aleyküm selam dendigini görmedim. En bilinen dizi-filmler başı çekiyor. Bunun özel bir nedenimi var? Mesela demin bodrum masali diziye denk geldim dizide kisa rolü olan halktan bir tesisatci srlamun aleyküm diyor asortik cocuk merhaba diyor resmen mesaj vermeye calismislar.

0|0
6|1

En İyi Kız Görüşü

• benim İzmir'de bir beden eğitim hocam vardı. bir arkadasım sınıfa selamün aleyküm diyerek girdi o da ''Oğlum biz arap mıyız'' dedi. O hesap işte

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü bu ülkede şeriat istemiyoruz Türkiye laiktir laik kalacak

0|1
    0|0
    • 3ay

ben ne diyorum sen ne diyosun?

• 3ay

Şeriat arapça din kelimesinin diger anlamidir. Laiksin ama hic bilgin yok be :D

• 3ay

Bu ülkedede din istemiyoruz diyosan oda senin düşmanligindir. Laiklikte din ve devlet islerinin birbirinden ayrilmasidir. Bunun selamla bir alakasi var mi? yok. Hadi simdi ikile cok cahilsin keske bilgilensen

Kızlar Ne Diyor 5

• Olabilir hayat bilgisindeki öğretmene hocam denildiğinde hoca camide olur dediği gibi

0|0
    0|0
  • Ha merhaba ha Selamün aleyküm. Ikisi de selamlasma seklidir, iyice din bekçisi kesildiniz sizde.

0|0
    0|0
    • 3ay

Benim dedigimi sana şoyle aciklayarak anlatiyim 1 2 kademe düşüksün sanırım. Ben burda selam sekli s. a a. s olsunmu demisim? selamun aleyküm niye dedirtiyolar o zaman merhaba desin oda merhaba desin. Sen bana merhaba desen ben aleyküm selam desem garip karsilarsin ama bunu?

• 3ay

Simdi de TVlerde söyletilen sözlere mi takıldınız? Ayrıca mesaj vermeye çalışmışlar demişsin heralde burda savunma yapacagım. Isteyen istedigini söyler. Bana selamün aleyküm diyene aleykümselam diyerek mi cevap vermek zorundayım? Söyledigin kelime de düşüşlük var farkı da değilsin. Merhaba denilen birine Aleykümselam diyemezsin, çünkü Aleykümselam müslümanlıkta Allah'ın verdiği selamı almak demektir. Ve "Allah'ın selamı asıl senin üzerine olsun." anlamına gelir. Merhaba ise selamlaşma şeklidir. Merhaba ya Allah'ın selamıyla karşılık verilir ama tam tersi olursa anlam düşüşlüğü olur. Daha bu farkı anlamıyorsun. Çok meraklısın arapça konuşmaya belli. 1/2 kademe düşüksün diyerek laf soktuğunuzu sanıyorsunuz ya komiksiniz. Yaş 41, yaşlılığına veriyorum artık.

• 3ay

Hayir yas 20 yanlislik var orda fotografima baksan anlardin.

• Ben SelamünAleyküm dendiğini görmedim hiç

0|0
    0|0
  • Aynen ya

0|0
    0|0
  • Saçma bence de ya

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...